Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Trzecia pielgrzymka Czternastego Dalajlamy

(9)
Mam nadzieję, że nikogo nie urażę stwierdzeniem, że na krótko zajął on miejsce papieża Polaka
 • 2008-12-12 18:05 | Vrotka

  Re: Trzecia pielgrzymka Czternastego Dalajlamy

  mnich mial pomaranczowe te fiolety (purpury)
 • 2008-12-12 18:37 | Stanczyk

  Re: Trzecia pielgrzymka Czternastego Dalajlamy

  Co jest wazniejsze dla Polski, stosunki z Chinami czy Dalailama ? Kiedy Dalailama zostal wybrany zeby representowac Tybet. Stal sie dyktatorem 55 lat temu i obylo sie bez wyborow. Dlaczego wiec taka goscinnosc dla dyktatora? Kaczynski i Walesa znowu zademonstrowali ze sa politycznie oblakani.
 • 2008-12-12 19:23 | przytomny2

  Re: Trzecia pielgrzymka Czternastego Dalajlamy

  Dalaj Lama nie zajął wśród polaków miejsca Papieża tylko, podobnie jak Papież - swoje własne. Ich role publiczne w Polsce oraz odbiór wśród rodaków mają się do siebie nijak.
 • 2008-12-13 00:04 | Aga

  Re: Trzecia pielgrzymka Czternastego Dalajlamy

  Bardzo bardzo bardzo - dziękuję Panu za ten i inne teksty na temat Tybetu i Dalaj Lamy! Wyważone, mądre, refleksyjne.
 • 2008-12-13 11:59 | jotka

  Świat a zwłaszcza młodzi ciekawi inności. A może trzeba przyjrzeć się dokładniej jak tam ludzie żyją , jakie są zwyczaje i czego tak naprawdę chce Przywódca. Może On chce dla siebie władzy absolutnej, utrzymania narodu w porządku /ciemnoćiecie/ XV wiecznym .Sam jednocześnie podróżuje luksusowymi samolatami, korzysta z telewizji, telefonu komórkowego itd. Różne cuda widzieiśmy w Azji. I słynnego absolwenta paryskiej sorbony w Kambodży i talibów którzy rozwalali ponad 1000 letnie pomniki itd.Jakoś ten super mnich nie ma nic wspólnego z przywódcą duchowym Indii Gandim. Wydumane ,przeniesione na ekran bajki o klasztorach w dzikich niedostępnych miejscach rozpalają znudzonego europejczka . Człowiek bez rękawa okazać się może wzorem dla Armaniego. To nie uszczypliwość a przenośnia.Nasza młodzież pisała i pisze love, fuck , nosi kaptury nawet latem itd nie dlatego ,że przesiąkła kulturą zachodu -nie wyrzuca śmieci do lasu ale dlatego ,że uwielbia to czego nie rozumie.A ja proponuję najwpierw przeczytać ,zrozumieć a później ocenić a może nawet zachwycić się i uwielbiać.Jeśli zaczyna się od uwielbiania nieznanego to można w przyszłości bardzo, bardzo się rozczarować.
 • 2008-12-13 22:26 | kris

  Re: Trzecia pielgrzymka Czternastego Dalajlamy

  Też miałem takie odczucia. Pomyślałem może Polacy lubią/potrzebują takich duchowych Ojców ? I to wcale nie jest zarzut. Może mają taką duchową wrażliwość .
  Sympatyzuję z buddyzmem i może dlatego czekałem na kolejne telewizyjne relacje z wizyty Dalajlamy i odbierałem je jako pokrzepienie. Co szczególnie mnie poruszyło to zdjęcie Dalajlamy witającego się z zakonnicami we Wrocławiu i uroczystości w Gdańsku.
 • 2008-12-14 01:14 | Jagoda

  Re: Dalajlama to odpowiednik O.Rydzyka

  Obaj duchowni walczą o te same ideały, o odzyskanie suwerenności przez narody wśród których żyją. Tylko pozycja Dalajlamy jest bardziej komfortowa, gdyż przebywa na emigracji politycznej , gdzie jego walka jest wykorzystywana do praktycznych działań politycznych.
  Do walki politycznej o polską suwerenność nikt nie chce się włączyć, ponieważ wygodnie jest eksploatować Polaków. Polska jest w bardzo podobnej sytuacji do Tybetu. Nadzorcy narzucają jej traktaty, przechwytują resztki narodowej własności, kierują najważniejszymymi mediami. Polski rząd sterowany jest zdalnie i to tak głęboko, że Polska nie podpisuje konwencji o zakazie stosowania bomb kasetowych, a Polaków się nie pyta o zdanie w żadnej ważnej sprawie. Neokolonializm ma różne formy. Można zająć Tybet, ale można nie zajmojować Polski, ale ją całkowicie zniewolić. Wielu ludzi to widzi, ale tylko nieliczni próbują się z tym nie zgodzić.
 • 2008-12-14 14:24 | aggna

  Sugeruję przyjrzeć się dokładnie (zgodnie z Pani radą, zamiast gdybana. Otóż Dalajlama nie chce chce dla siebie władzy absolutnej, optuje za demokratyzacją życia politycznego Tybetańczyków, i zmianami. Samolotem podróżuje, jak każdy polityk/przywódca religijny bo podróżowanie lądem jest kosztowne i długotrwałe. Czy Pani nie korzysta z telewizji telefonu komórkowego itd? Czy może Tybetańczycy mają mniejsze prawo do korzystania z dobrodziejstw rozwoju technologicznego niż Polacy? Zapewniam Panią że w Mc Load Ganj (miasteczko na peryferiach Dharamsali siedziba rządu Tybetańskiego na emigracji) nie jest jedynym korzystającym z telefonu i telewizji. Porównywanie Dalajlamy do Pol Pota i Talibów (którzy na marginesie wysadzali Buddyjskie pomniki) świadczy o nieznajomości tematu.
  Owszem Dalajlama ma wiele wspólnego z Gandhim przede wszystkim stosowanie się do idei AHIMSY czyli odrzucenie użycia przemocy. Proponuję zastosować się do własnej rady. Przeczytać i zrozumieć. Jeśli zaczyna się od krytykowania nieznanego to rozczarowanie nie grozi, podobnie jak poszerzanie horyzontów.
 • 2008-12-14 17:54 | joanna kopytowska

  Re: Trzecia pielgrzymka Czternastego Dalajlamy

  Świat zmęczony jest dążeniem do narcystycznej doskonałości i tak zwanego profesjonalizmu w pracy co faktycznie powoduje całkowitą dehumanizację relacji międzyludzkich w których dominuje rywalizacja na noże o wszystko, na tym tle Dalajlama jest jak oddech świeżego powietrza, naturalny , ludzki , godny zaufania , wierny najwżniejszemu dziś i żywemu ideałowi przestrzegania praw człowieka i nie używania przemocy, a tak poza tym żywy jest we współczesnym świecie tylko kult pieniądza, niby pieniądza ,trochę pieniądza , pieniądza za każdą cenę.W takim świecie Dalajlama podający chusteczkę zapłakanemu Wałęsie na uroczystościach w Gdańsku to egzotyka i marzenie o normalności.