Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Uwierzcie własnym oczom

(22)
Adam Michnik o sobie, o dwóch dekadach wolnej Polski, cudzie ustrojowej przemiany i groźnej tęsknocie za autorytaryzmem.
 • 2008-12-20 09:52 | stanczyk

  Re: Uwierzcie własnym oczom

  Adam Michnink, Solidarnosc i wszyskie inne tak zwane grupy wyzwolencze przesadzaja swoja role, klamia i sa skandalicznymi obludnikami.

  Oni nie wywalczyli zadnej wolnosc.

  W jaki sposob? Po przez niszczenie kraju!!!

  W post Yaltanskiej Europie sytuacja polityczna i ekonomiczna w Polsce moga sie tylko zmienic po zmainach w Rosji.

  Tylko dlatego ze Yeltsin wycofal Rosyjska Federacje ze Zwiazku Sowieckiego i Garbaczow na to pozwolil sytuacja w Polsce rowniez magla sie zmienic.

  Jezeli ktos ma dostac ktedyt za zmiane sytuacji w Polsce to tym czlowiekiem jest Garbaczow. Dodal bym rowniez Jaruzelskiego bo szybko do nowej sytuacji zareagowal i rozpoczol rozmowy nad przyszloscia kraju.

  Michnik i Solidarnosc zawsze beda pamietani jako bezmyslni sabotarzysci. Zapijaczony motloch warcholow niszczacy kraj i siebe samych. W szegolnosci Michnik i ta intelektualna czesc Solidarnosci sa winni za skandaliczne niechlujstwo za wybranie i popieranie Walesy na prezydenta.

  Tak, on mial poparcie rowniez z zachodu bo durniem latwiej manipulawac. Walesa nie zawiodl.

  Ta tak zwana niepodleglosc zostala sprzedana bardzo szybko. Polska nie jest niepodlegla politycznie ani ekonomicznie. Na mapie Europy Polska wyglada jak wsciekly pies trzymany na smyczy amerykanskiej i szczkajacy na Rosje z budy Nato.
 • 2008-12-20 13:37 | Lenin, Marks, Stalin.

  Re: Uwierzcie własnym oczom

  Towarzyszu Michnik! Chwala wam i czesc!
 • 2008-12-20 15:11 | Adalbert

  Re: Jest dobrze , Polska jest ich ?

  Pełna kontrola nad bankami, pełna kontrola nad mediami, pełna kontrola nad Platformą , to rzeczywiście nie jest źle. O tym marzyli zawsze.
  Niby Polska wolna , ale uzależniona w każdym dziedzinie. Jak chcieli to rząd odmówił podpisania konwencji o zakazie uzywania bomb kasetowych i żaden humanista polski nie umarł ze wstydu. Michnik też się nie odezwał i pokojowy noblista milczał. Taki to jest "wybiórczy" ten nowy polski humanizm ?
 • 2008-12-20 16:22 | Danka

  Re:Brak suwerenności porównywalny do PRL-u ?

  To , że grupie ludzi energicznych i bezwzględnych powodzi się lepiej, to jeszcze nie powód , aby udawać , że nie wpadliśmy z deszczu pod rynnę. Taki sam brak samodzielności w podejmowaniu decyzji politycznych i gospodarczych . Armia w przyszłości złożona z najemników opłacanych przez podatnika ale zarządzanych z zewnątrz.
  Wasalni przedstawiciele narodu wsłuchani w podpowiedzi niewidzialnego suflera.
  Czy tak miała wyglądać Polska w marzeniach ludzi pragnących wolności ?
  Na pewno nie.
  Czy jest to refleksją inteligentnego Michnika , czy też panuje on nad własnym zakłamaniem nie dopuszczając myśli o rzeczywistym stanie neokolonialnego uzależnienia ?
 • 2008-12-20 16:45 | malgo

  stanczyk wez sobie relanium i uspokoj sie.

  przeciez Michnik wyraznie mowi, ze Okragly stol mogl byc bo bylo zielone swiatlo z Moskwy, ze byl Gorbaczew u wladzy. Sama Solidarnosc niec by nie wskorala i sam Gorabaczew tez nie. Po drugie demokacji nie zbudujesz w jednym pokoleniu, tylko przez kilka, raz podgorke a raz z gorki. I jak powiedzial Michnik udalo nam sie te 20 lat przesjc nie wpadajac w chaos taki jaki jest na Ukrainie czy w Gruzji, uf..
  a Polska niepodlega politycznie i ekonomicznie, chlopie zapomnij, nie jestesmy sredniowieczu gdzie panstweka mogly obrazic sie na sasiada i swoje robic ( zawyczaj wiele tracili, ale to juz inny watek) Polska jest jednym krajem na tej palnecie i obowiazkiem naszym jest abysmy zastanawiali, rozwiazywali problemy naszej Ziemi a nie naszej wiochy.
 • 2008-12-20 17:26 | xx

  polski humanizm???=drewniana woda
 • 2008-12-20 17:27 | Mieczsilver

  Re: Uwierzcie własnym oczom

  Rozmowa dwóch hipokrytów piewców kolejnej utopii jaką jest globalny wolny handel.kŁAMSTWO a nie PRAWDA jest dewizą nie tylko tej utopii za którą stoi mozliwość naduzywania prawa silniejszego i w ekonomii też.Tak rodzi się pogoda dla politycznych szulerów i korupcji.
  “Bóg się rodzi moc truchleje”

  Warto się wgłębić i w pozostałe pozorne sprzeczności tego tekstu Franciszka Karpińskiego ze śpiewnika pieśni pobożnych:Pan niebiosów a obnażony,ogień krzepnie a blask ciemnieje,ma granice nieskończony,wzgardzony a okryty chwałą,śmiertelny król a nad wiekami,SŁOWO stało się CIAŁEM i mieszka między nami.
  Podnieść rękę Boże Dziecię błogosław Ojczyznę…To nie pierwszy poeta,który widział Świat Ojczyzn.Znakomitym kontynuatorem takiego myślenia był Cyprian K.Norwid.Godzi się tu przypomnieć jego wiersz PSALM WIGILII,który dedykuję z moim mottem kolędy:”Bóg się rodzi moc truchleje…”
  I
  O, dzięki Tobie, Ojcze ludów Boże,
  Że ziemię wolną dałeś nam i nagą,
  Ani oprawną w nieprzebyte morze,
  Ni przeciążoną gór dzikich powagą,
  Lecz jako piersi otworzoną Boże…

  II
  Więc na arenie tej się nie ostoi
  Przeciwnik żaden, jeno mąż bezpieczny
  I ten, co za się nierad szuka zbroi,
  Ale zupełny, wcale obosieczny,
  Który jak gwiazda w niebie czystym stoi.

  III
  I za to jeszcze dzięki Ci, o Panie,
  Że człek się ówdzie laurem nie upoi
  ` Ani go wiatrów ciepławych głaskanie
  Prze atłasowi w nicość i rozstroi
  Na drzew i kwiatów motyle kochanie.

  IV
  Strzeliście w niebo spojrzy on ku Tobie,
  Który przez stajnię wszedłeś do ludzkości,
  I w grobie zwiędłych ziół leżałeś w żłobie,
  I w porze ziemskich próżnej zalotności,
  I kiedy cały świat się tarzał w grobie.

  V
  Za prawo tedy do Polski obszaru
  Dziękujem Tobie,któryś niezmierzony,
  Wszech-istny jednak z obłoków wiszaru
  Patrzący na świat w prawdzie rozdzielony
  Światło-cieniami czaru i roz-czaru.

  VI
  I który łaski zakreślisz promieniem
  Dzielnicę ludów w czas ludów chaosu,
  Tak, jako morze obszedłeś pierścieniem
  I nie rzuciłeś gór na wagę losu,
  Lecz najpodlejszym bawisz się stworzeniem.

  VII
  Do Ciebie, Ojcze Ojczyzn, się podnosim
  W tym to ubóstwie naszym bardzo sławnym,
  I w tej nadziei, co po skrzydeł osiem
  Przybiera co dzień i w płaczu ustawnym,
  I w bólach, które tak mdło jeszcze znosim.

  VIII
  O, dzięki Tobie za państwo boleści,
  I za męczeńskich koron rozmnożenie,
  I za wylaną czarę szlachetności
  Na lud, któremu imię jest cierpienie
  I za otwarcie bram… nieskończoności.

  Wszystkim uczestnikom Forum POLITYKI życzę wczucia się w te słowa,będa pomocne w odczytywaniu intencji i opiniowaniu.
  Miałem możliwość wysłuchania przemyśleń Justyny Łukaszewicz PROBLEMY KULTUROWE W PRZEKŁADACH LITERACKICH.Można powiedzieć,że nie tylko o przekłady chodzi,ale i szukanie intencji.
  Z okazji Świat narodzin Jezusa jako człowieka i jak się póżniej okazało największej Nadziei aby do lamusa historii może odejść nadużywanie bezwzględnego prawa silniejszego i w ekonomii też wszystkim komentatorom owocnego udziału aby to SŁOWO stało się CIAŁEM.
 • 2008-12-20 21:26 | dis

  Jeżeli tak jest jak piszesz czy sądzisz, zaproponuj inne rozwiązanie. Realne i skuteczne. Może będę głosować na ciebie w następnych wyborach.
  Bo wielu jest niezadowlonych, jęczących, szemrających, mądrych na "pokojach".
  Tylko jak co do czego przychodzi wtedy jakoś ich nie widać. A jak są to żądają...
 • 2008-12-20 22:17 | otem

  Czytając twój komentarz i i podobne odnoszę wrażenie ,że albo nie czytałeś dokładnie, albo nie zrozumiałeś, albo jedno i drugie razem.
 • 2008-12-21 09:16 | kowaniec

  A JA MYSLE ZE TO INTERES TYSIACLECIA DLA PANA MICHNIKA I JEGO POTOMNYCH
  WYTARGOWAL I DOSTAL TO CO CHCIAL
 • 2008-12-21 11:16 | haratny2

  Re: Uwierzcie własnym oczom

  Sluchalem w zeszlym tygodniu w publicznej jedynce panow Ziemkiewicza i Jachowicza,jak Oni tokowali,jak pili sobie z dziobkow i na tym tle jak milo poczytac rozmowy ludzi na poziomie.Dzieki.
 • 2008-12-21 11:47 | haratny2

  Co maja bomby kasetowe do przewrotu w 1989 i co do tego ma Michnik.Jak ktos bardzo swiatly to nie czyta Polityki tylko moze posluchac PR a w nim panow Ziemkiewiczow,Jachowiczow,Semkow i Oni sa w stanie wszystko przelozyc na polski z odcieniem nienawisci.
 • 2008-12-21 12:44 | Marcinus

  Re: Uwierzcie własnym oczom

  Buahahahahahahahaha:D:D:D Niemal spadłem z krzesła:D:D:D Wybaczcie panowie, ale dawno nie czytałem tak sugestywnego wywiadu, tak potulnego pytającego, co najmniej jakby zadawał pan panie Jacku pytania samemu Ojcu Św. taka pokora z pana bije:p

  Zaznaczę przy tym na to co najbardziej bije po oczach:
  1. "Ja w tym środowisku – od Krasnodębskiego przez Bronka Wildsteina i Pawła Śpiewaka po Piotra Semkę i braci Karnowskich – widzę ten sam problem. Nieobecność w chwili wielkiego przełomu. To wszystko są ludzie, których z różnych powodów nie było na pokładzie, kiedy 20 lat temu w Polsce działy się rzeczy najważniejsze." O jakiej nieobecności pan mówi? Na tej samej barykadzie na której siedział, (a może którą poddawał?) Adam Michnik? Może nie chcieli po prostu być równie umoczeni w kontakty z nomenklaturą? Może szanowali swoją godność? Swoją tożsamość? Może chcieli być fair wobec innych? Walczyli nie swatając się z wrogiem.
  2. Równie ohydne i bijące po oczach jest też odrzucenie Adama Michnika od wartości patriotycznych i narodowych:-/ wie pan to dziwne i przykre, bo jednak to są wartości których nie wolno nam zatracić i z których możemy być dumni (zwłaszcza, że porównania do Zirynowskiego i cała jemu podobnej hołoty do polskiej myśli narodowej są nie na miejscu:-/). Że nie wspomnę o przeinaczaniu historii:-/ (mam na myśli słowa o Piłsudskim i Andersie) obaj wiemy, że posunęliście się panowie tutaj do mocnego przekoloryzowania, a opinie są co najmniej nieobiektywne i nierzetelne.
  3. I wreszcie stwierdzenie, że Wałęsa jako prezydent okazał się mądrzejszy i racjonalniejszy niż jako kandydat....:D:D:D:D:D Wie pan, że niejednego by to rozbiło jak najlepszy dowcip. Niech pan sam sobie na to odpowie jakąś bardziej sensowną refleksją:-> dzisiejszy spór o jego agenturę (notabene niepodważalną) to również spór o jego prezydenturę (na którą owa agentura miała niebywały wplyw), nikt mu nie odbierze zasług, i ja nie zamierzam ich negować (nie pomijając przy tym zasług Gwiazdów, Wyszkowskiego, Borusewicza czy Walentynowicz) ale dodajmy, że jako prezydent ulegał wpływom i był... używając jeżyka publicystyki - beznadziejny:-/ (dowodów nie brak).

  Bardzo proszę o głęboką refleksję po raz kolejny i może wreszcie przejrzenie na oczy. No i rzecz jasna zaprzestanie oszukiwania społeczeństwa (nieprzerwanie od blisko 20lat), naprawdę bardzo pragnę by również panowie zwrócili się ku tradycyjnym polskim wartościom, nie uciekając do tej bzdetnej retoryki. Pozdrawiam gorąco:)
 • 2008-12-21 18:20 | Adalbert

  Co mają bomby kasetowe do przewrotu 1989 ? pyta 'haratny2" .
  To właśnie ten przewrót otworzył wrota dla demonstrowania wasalności polskiego rządu. Ten rząd wykonuje polecenia globalnych spekulantów, którzy mu podpowiadają jak poniżyć żołnierza polskiego, wysyłając go z misjami co najmniej dyskusyjnymi. Jeżeli sto krajów podpisuje konwencje o zakazie stosowania arcyzbrodniczych bomb kasetowych, a Polska nie podpisuje, to wypada zapytać dlaczego? Może Polska nie jest znowu suwerenna ?
 • 2008-12-21 19:12 | Prawie jak Kasandra

  Re: Uwierzcie własnym oczom

  Zasadniczo, warto było, nie mniej nie jest tak różowo jak wynika z waszej rozmowy. Zawsze interesowało mnie życie publiczne i polityka. Dwadzieścia lat temu miałem 8 lat i można powiedzieć, że zaraz potem mogłem już pierwsze prawdziwe wybory prezydenckie obserwować w sposób względnie świadomy. Pamiętam też, że we wczesnej podstawówce będąc w eksperymentalnej klasie miałem taki przedmiot jak WOS i wtedy zacząłem wierzyć w szeroko pojętą wolność standardy demokratyczne, praworządność i jasność procedur. Niestety w trakcie studiów i póżniejszej prawniczej praktyki okazało się, że rzeczywistość jest bardzo daleka od ideału i mimo, że we wszystkie ideały nazwijmy to demokratyczno-wolnościowe nadal wierze, jestem przekonany, że w naszym kraju niestety długo będą one czystą teorią i niczym więcej.
  Podam jeden przykład, który pokazuje jak poważnie traktujemy demokracje i standardy z nią związane. Jest nim działanie prokuratury, która prawo traktuje instrumentalnie działając, bądż na zlecenie władz jak w przypadku konfliktu między Niezależnym Stowrzyszeniem(które co prawda darze średnią sympatią) jakim jest PZPN, a ministrem sportu, bądż w interesie jakiejś lokalnej grupy interesu, bądz w partykularnym interesie osoby będącej prokuratorem. Nadto obrzydliwym zjawiskiem jest stosowanie tz aresztu wydobywczego w przypadkach, które absolutnie nie uprawniają do stosowania tego środka. Są to zjawiska dosyć powszechne. Niemniej prokuratura której powinno zależeć na przestrzeganiu standardów, to tylko czubek góry lodowej. Wielu jest polityków urzędników i dziennikarzy którzy " nie czują " demokracji ich ignorancja jest szczególnie grożna. Wydaje mi się, że problem wynika z mentalności znacznej część społeczeństwa, która część swojego życia przeżyła w PRL-u i której dewizą, życiową mogło by być stwierdzenie "prawo prawem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie". Często ta mentalność jest dziedziczona. Wydaje mi się też, że jedynym lekarstwem na tą chorobe jest edukacja obywatelska rozpoczęta odpowiednio wcześniej. Zdaje mi się, że tego w szkole nie ma, a jeśli jest traktuje się ją po macoszemu. Ludzie mają prawo wiedzieć w jakim systemie funkcjonują i jak w nim się mają poruszać, bez tego pomyłek w rodzaju rządów Panów Kaczyńskich i ich klakierów będzie więcej. Mogą też mieć bardziej dramtyczne skutki. Niestety mimo wielkiego dla Panów szacunku, nie mogę być takim jak Panowie optymistą w sytuacji powszechnego nieszanowania standardów, nie tyle przez przeciętnych ludzi, ale przez ludzi którym na tym szczególnie powinno na tym zależeć.
  Być może gdyby bracia Kaczyńscy byli mądrzejsi, otaczali się nie tyllko nieudacznikami w stylu Pana Ziobry i Gosiewskiego, mogliby zrealizować swoje plany, a wtedy biada nam i naszej wolności.
  Chwilowo mamy szczęście nie mniej wypadałoby wyciągnąć wnioski.
  Obawiam się jednak, że politycy tacy jak Pan Drzewiecki, Nowak i nawet sam premier mogą być do tego niezdolni
  Pozdrawiam
 • 2008-12-21 21:40 | joanna kopytowska

  Re: Uwierzcie własnym oczom

  Panie Adamie naprawdę są powody do dumu , wszystkich tych którzy pokojowo przeprowadzili Europę i świat przez ten wielki przełom ,Kaczyńscy i cąły PIS jak bardzo by się wydawali odrażający to tylko wirus osłabiony silną zdrową szczepionką Jana Pawła II i Solidarniści w najlepszym Gieremkowskim stylu, PIS daje nam obraz w bardzo osłabionej i faktycznie bezsilnej szamotaninie zła jak wyglądałaby wojna domowa w Polsce bez Was.Jesteście niśmiertelni siłą potężnego dokonanego dobra i uratowanych istnień. Psy szczekają karawana idzie dalej
 • 2008-12-21 23:31 | czes

  Co Ty człowieku wiesz o bombach kasetowych i taktyce ich użycia przez wojsko polskie? Twoim zdaniem Polska powinna zrezygnować z jedynego z nielicznych w miarę nowoczesnych i skutecznych środków walki, jakie mogą być w jej posiadaniu, podczas gdy środki takie na bardzo wielką skalę w zakresie ilości, asortymentów i sposobów stosowania mają nasi, nie zawsze nam przyjaźni sąsiedzi, a ponadto takie mocarstwa jak Rosja,Chiny, Indie, USA i szereg krajów zaliczonych do różnych tzw osi zła. Zastanów się jakimi atutami i przewagami kraj nas dysponuje na wypadek ewentualnej konfrontacji zbrojnej, której wprawdzie nie widać obecnie na żadnym horyzoncie, ale w takiej sytuacji nikt w tym świecie dobrowolnie nie rozbraja się, gdzy inni się zbroją. Trzeba mieć duży deficyt rozsadku, aby głosić pomysły rozbrojeniowe, co do których nie ma się żadnej wiedzy i kwalifikacji.
 • 2008-12-22 04:28 | karul

  a oto tworca nowego

  rezimu, pelen zadowolenia z siebie.

  nie widzi oczywiscie nic zlego w tym, ze pucz przeciw PRL za pieniadze CIA i medaliki z watykanu zakonczyl sie restauracja kapitalizmu feudalnego. efektem jest, ze watykan odzyskal panstwo koscielne po raz pierwszy od roku 1871 i garibaldiego.

  PZPR im dolegala, ale do wladzy doprowadzili najczarniejszych ajatollachow i jedyny sluszny kult. wszyscy inni, lacznie z "polityka", to tylko kukielki na scenie tej operetki. im wszystko jedno, wojownicy o robotnicza godnosc napelnili sobie kieszenie kosztem tychze i uciekli w krzaki.

  pozostaje tylko powiedziec - a dobrze wam tak, solidarnosciowe matoly!
 • 2008-12-22 19:22 | Mieczsilver

  Re: Uwierzcie własnym oczom

  Oczekiwanie na MESJASZA.

  Już od czasów Sumerów świątynie na Bliskim Wschodzie zwane są zikkuratami. Mają schodkową budowę przypominającą piramidy, jednak zamiast ostro zakończonego szczytu jest taras, z którego łatwo śledzić ruch Słońca, Księżyca i planet. Od tysięcy lat wtajemniczeni kapłani wiedzą, że wspomniane obiekty wędrują w stosunkowo wąskim pasie gwiaździstego nieba – Zodiaku. Składa się nań 12 konstelacji, a skoro wyznaczające rytm życia Słońce i Księżyc ukazują się wyłącznie na ich tle, Zodiak musi mieć magiczne znaczenie. Podobnie zachowują się „błądzące gwiazdy”, czyli planety.Dla Babilończyków Wenus była uosobieniem bogini płodności Isztar, Jowisz symbolizował króla bogów Marduka, a Lew był znakiem triumfu dobra nad złem.Merkury był postrzegany jako bóg zwiastun ważnych wydarzeń.
  Zauważono dziwny taniec Jowisza z Regulusem najjaśniejsą gwiazdą w konstelacji Lwa.Mędrców w osłupienie wprawiło,że nad zachodnim horyzontem zamiast dwóch planet świeci jeden obiekt.To Jowisz i Wenus,do których dołączył póżniej Merkury.Uczeni ruszają na zachód w kierunku tajemniczej gwiazdy.
  Dziś wiemy,że była to opisana przez św.Mateusza Gwiazda Betlejemska astrologiczny symbol,że "Bób się rodzi...",wyreżyserowany przez Najwyższego dzięki jego prawom stworzenia i natury.
  Uczeni kapłani byli wyznawcami zoroastryzmu,monoteistycznej religii,w której to tradycji było oczekiwanie na MESJASZA.
  A SŁOWO CIAŁEM SIĘ STAŁO.Refleksyjnego oczekiwania na gwiazdkę zwiastuna rocznicy narodzin Mesjasza.Nie judeochrześcijaństwo a bardziej do rzeczy zoroastryzmo-chrześcijaństwo.
 • 2008-12-24 07:22 | wladimirz

  Po 20 latach "kapital ludzki"Polski zdewastowany i zniszczony!

  Może w drugiej RP czasem kogoś policja pobila albo i zabila, może parę osób za dużo siedzialo.Tyle że
  1.Ksztalcono naprawdę wybitnych i ideowych fachowców najwyższej klasy.W III RP po "reformach" Handkego/Dzierzgowskiej i obdarowaniu pólanalfabetów (powyżej 50% populacji -tak nie ma w najwyżej rozwiniętych i najbogatszych krajach!) maturami i dyplomami wyższego wyksztalcenia) Polska za parę lat dozna niespotykanej zapaści cywilizacyjnej."Czolówka" tego pokolenia(rocznik 1986) wlasnie kończy "studia";-)Te "reformy"GW wspierala wręcz fanatycznie!!!I dalej wspiera kontynuację Hall;-)))
  2.Kadra urzędnicza II RP byla dość stabilna, komptentna i uczciwa.Dziś jest zbiorem partyjnych chwilowych nominatów i żmij oraz gnid, które w każdych warunkach dogodzą nowym rządzacym.Na dodatek jest tych urzędasów 3,5 raza tyle co w PRL.I każdy patrzy jakby tu "skorzystać" i uzasadnić jednocześnie swój stolek.
  Już tych dwóch plag starczy żeby wiedzieć,że w świecie opartym na wiedzy i know how Polska jest skazana na rolę światowego pariasa w perspektywie 10-20lat!!!
 • 2008-12-25 10:25 | Wyz demograficzny

  Właśnie! A czego chciał? Bo ja obserwuje jego poczynania od 20 lat i widzę, że robi dobrze dla Polski.
 • 2008-12-29 02:55 | wladimirz

  Akurat!
  1.Michnik i,szerzej,GW zideologizowal dyskusję nad rozwiązaniami różnych praktycznych(!!!) problemów.Każdy praktycznie pomysl czy propozycja rozwiązania takiego problemu byly i są atakowane argumentami ideologicznymi z różnych lewackich i hiperliberalnych utopii bez przedstawienia lepszych czy choćby pragmatycznych rozwiązań.W efekcie trwa niedobre status quo lub/i birokratyczne pozory. Zresztą wogóle nie żadna partia, ale biurokracja i jej interesy oraz sposób widzenia świata zwyciężyly w polskiej ransforamcji.
  2.Ideologiczne podejście okazalo się na dodatek przeciwskuteczne. Np.niechęc do uznania potrzeby zrobienia w polityce karnej czy edukacyjnej porządku z paroprocentowymi grupami skrajnie zdemoralizowanych dewiantów, terroryzujących swoje środowiska czy szkoly wykreowala popularność u b.znaczących grup wyborców Kaczyńskich (i emanację ich ideologii Ziobrę) czy Giertycha z ich pomyslami więcia za twarz wszystkich!!!
  3.W oświacie GW promowala różne lewackie (i na dodatek skompromitowne już w praktyce wielu krajów rozwiniętych!!!!) pajdokratyczne pomysly.W efekcie, jak już tu pisalem, za 10-20 lat wytwory szkoly GW(leniwe, niezaradne, roszczeniowe i fatalnie niedoksztalcone, szególnie w istotnych dla rozwoju cywilizacyjnego naukach ścislych i przyrodniczych!) trafią,niestety razem z Polską, na margines wspólczesnego świata!!!
  Akurat w przypadku edukacji to Zachód zazdrościl Wschodowi szkolnictwa. I jak padl komunizm to przez pierwsze 10 lat wyzwolona szkola zrobila wiele fajnych rzeczy.Ludzom się chcialo i mieli swobodę dzialania!Wystarczylo jeszcze udoskonalić mechanizmy, wprowadzić (porzadne!!!) egzaminy zewnętrzne i byloby dobrze.Zamiast tego przyszli Handke zdzierzgowską a teraz Hall z ukrytym[Hall już nawet tak bardzo tego nie kryje;-)] programem doprowadzenia szkolnictwa do takiego kryzysu, w którym juz tylko prywatyzacja będzie mogla uchodzić za jedyne wyjście!!!