Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zagadka Malborka

(3)
Co naprawdę zdarzyło się pod koniec II wojny światowej w należącym niegdyś do Niemiec Marienburgu?
 • 2009-01-27 12:24 | wladimirz

  Zagadka jak zagadka, ale ta polszczyzna;-))))))))

  >Jak dodaje, regularnie pojmowano i przesłuchiwano czerwonoarmistów. Weiser jest przekonany, że on i jego kompani na pewno wiedzieliby o ewentualnej masakrze.
 • 2009-01-28 03:10 | boena

  Re: Zagadka Malborka

  W takich sprawach jak wzajemne relacje między Polami i Niemcami na przestrzeni dziejów trzeba ważyć każde słowo. W tym artykule we fragmencie dotyczącym znęcania się Polaków nad pozostałymi w Malborku Niemcami rozwagi zabrakło. Rażący jest brak obiektywizmu, niewdzięczność potomków wobec tych , którzy zaopiekowali się po wojnie ich starcami. Nasi rodzice , którzy po zakończeniu wojny przybyli do Malborka i tu organizowali życie, w większości już nie żyją. Nie mogą się sami bronić, więc ja spróbuję to zrobić.
  Mam żywo w pamięci częste wizyty w tzw. Domu Starców przy ulicy Słowackiego, położonym w sąsiedztwie mojego domu rodzinnego. Mieszkańcami jego byli niemieccy staruszkowie, którzy chętnie przyjmowali młodocianych gości i częstowali ich cukierkami. Nie znali polskiego języka i porozumiewali się z dziećmi na migi. Miało to miejsce w drugiej połowie lat 50-tych ubiegłego wieku. Niemcy mieszkali w Malborku w tej placówce co najmniej od 10 lat, nie był więc to przystanek w drodze do ojczyzny, ale ostatnia ich przystań. Na tej samej ulicy Słowackiego, parę domów dalej mieszkała też słynna staruszka Muma, która była głucha jak pień i nie rozumiała ani słowa po polsku. Zajmowała własny dom i "zaadoptowała" młode polskie małżeństwo, których córkę Elę - naszą koleżankę wychowywała. Ela wyjechała potem do Niemiec, zdaje się do rodziny Mumy. Nikt się nad Mumą nie znęcał i nikt jej z małej ojczyzny nie wyganiał. Była chyba szczęśliwa, gdy tak przesiadywała w oknie oparta o poduszkę i oglądała znajome widoki.
  Pamiętam też niemieckie rodzeństwo muzyków, którzy mieszkali we własnym domu naprzeciwko kościoła pod wezwaniem MBNP. Nie znali polskiego, byli odludkami, dziwaczni i odgrodzeni od świata wysokim płotem, więc dzieci trochę ich prześladowały, wrzucając np. kamienie do ogrodu. Poza dzieciakami nikt ich nie nękał. W swoim mieście umarli i Polacy ich pochowali.
  Wspomnienia te mogłabym mnożyć, ale po co zanudzać. Szkoda, że żaden z pozostałych po wojnie w Malborku Niemców nie spisał swoich przeżyć. Byłyby one przeciwwagą dla powtarzanych często stereotypowych oskarżeń o rzekomym znęcaniu się naszych przodków nad rdzennymi mieszkańcami terenów, które po przegranej wojnie odebrano państwu niemieckiemu i przekazano Polsce .
 • 2010-07-23 23:36 | krystal

  Re:Zagadka Malborka

  No prosze, i tutaj czerwonoarmisci zabijali polskich robotniköw przymusowych,mezczyzn i dzieci,gwalcili kobiety i to z udzialem Polaköw (dziadköw) z Armii Czerwonej,ktörzy szli "po trupach aby w Polsce wsprowadzic stalinowski komunizm.Reszte znamy.