Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nauka przetrwania

(14)
Jak pokonać światowy kryzys?
 • 2009-01-29 09:54 | Robert

  Re: Nauka przetrwania

  To ważny wywiad. Dotyka istoty kryzysu. Kolejnej wiary, wiary w rynek, która u niektórych zastąpiła wiarę w komunizm.
  Sachs okazuje się bardziej lewicowy, niż byśmy sie mogli spodziewać, a może nie tyle lewicowy, co kierujący się troską o innych i odpowiedzialnością. Dlaczego takich ludzi nam brakuje?
 • 2009-01-29 11:50 | rudomino

  Re: Nauka przetrwania

  Drogi panie Zakowski - jestem jednym z tych " prostych ludzi '
  Przeczytałem tekst,coś z tego pojmuję.
  Na łamach polityki znajduję wiele tekstów,które winny być
  obecne w szerokiej dyskusji na forum naukowym z obecnością
  " naszych " rządzących.
  Nie potrafię zrozumieć - żadnego echa ani tutaj, ani w telewizji,
  żadnego zainteresowania rzeczywistością .
  Może jako redakcja polityki zaczniecie prezentować sprawy
  w programach telewizyjnych - wówczas społeczeństwo zobaczy
  wartosć naszych '' lobbystów '.
 • 2009-01-29 21:26 | malgo

  Re: Nauka przetrwania

  panie redaktorze, nie dawno pisal pan jakie powiny byc media. Po przeczytaniu tego artykulu narzuca sie mysl: wyrzuci politykow z telewizji a zapraszac naukowcow, expertow o roznych pogladach. przeprowadzac debaty wlasnie z osobami kompetnymi a nie wyprawiac show z politykami.
 • 2009-01-29 21:47 | zaba z paryza

  czy pan Tusk czytal?

  bardzo dobry artykul, szkoda tylko ze takich debat nie ma w telewizji zamiast show z politykami.
 • 2009-01-29 22:19 | juki

  Re: Nauka przetrwania

  "Biedni przychodzą do bogatego i mówią: podziel się z nami, bo jak nie - stracisz wszystko. I bogaty przystaje, jak w Szwecji. Jeśli nie przystanie - odbiorą i zmarnują, jak w Rosji. Rosja była piątym mocarswem gospodarczym przed rewolucją, a w chwili upadku Związek Sowiecki po siedemdziesięciu latach był siódmą. Ludzie myślą, że socjaldemokracja to socjalizm plus demokracja. Gdy tymczasem jest to KAPITALIZM PLUS LĘK PRZED REWOLUCJĄ."
  To słowa Kapuścińsiego i Mroziewicza.
  Ja widać nie tylko przecietni ludzie tak myślą, ale nawet elity świata ekonomii. To jest tak prosta reguła zanana z historii, że nie wierzę w uczciwość tych elit - także Pana Sachsa.
 • 2009-01-29 22:57 | Edek

  Re: Zbyt wielki kapitał w kilku łapeczkach

  Naturą obecnego kryzysu jest odwieczny problem zawłaszczania władzy przez oligarchię.
  Ta oligarchia oczywiscie zmienia własną reprezentację i obecnie jest ona skupiona w "łapeczkach" włascieli banków i funduszy inwestycyjnych. Naród ma tyle samo do powiedzenia co zawsze , czyli praktycznie nic.
  Ci co wygrywajją wybory to czarodzieje tłumów , ale wierni słuchacze oligarchii.
  Kryzys został wywołany kilkoma idiotyzmami wypływającymi z chciwości tych , co zarządzają pieniądzem. Oczywiście Stany się obronią ponieważ stanowią jedyną militarną siłę mogącą tej oligarchi bronić .
  Za kryzys zapłacą wszsycy, a więc i Polska. Jak się grupa polskich kretynów pozbyła banków , to teraz cała Polska zapłaci , za tych kretynów "szczodrość". Banki w rękach globalnej oligarchii to powód do zmartwień na przyszłość. Małe banki przetrwały kryzys w Stanach w całkiem dobrej kondycji. Politycy polscy udają , że tego nie rozumieją, ale oni są jak kukiełki na sznureczku tych wielkich reżyserów.
 • 2009-01-30 13:15 | mimi

  Re: Nauka przetrwania

  No i co z tą "niewidzialną ręką rynku?" Jak trzeba było trzepnąć po kieszeni taką Koreę czy Argentynę (kryzysy z lat 90-tych)to Amerykanie głośno o niej mówili a teraz, jak ma boleć Amerykanów to nie są oni już tak wyrywni do rynkowego darwinizmu. To jest tak samo jak z wolnym handlem, na tych polach gdzie wygrywali Amerykanie to była jego afirmacja a tam gdzie dostawali oni w kość to wprowadzali protekcjonizm. Rozumię że kryzys to rzecz straszna i trzeba się rzed nim bronić ale wyraźnie widać że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia i nawet ludzie pokroju pana Sachsa, którzy innym doradzali aplikowanie rynku nawet kosztem jakości życia części społeczeństwa, teraz zmienili zdanie gdy kryzys dotyczy ich samych. A tak w ogóle to dobrze że oni przejrzeli wreszcie na oczy bo to ciągłe mówienie i pisanie o "rynku ponad wszystko" miało znamiona głoszenia jakiejś prawdy objawionej przez fanatycznych wyznawców.
 • 2009-01-30 16:20 | ccc

  No wlasnie. Debate w mediach po stronie publicystycznej zdaja sie obecnie dominowac sfrustrowani do niedawna hunwejbini gazetek prawicowych, albo ubrani w sliczne garnituri przystojni bezkrytyczni z tvn24. Publicystow z Polityki bardzo zadko widac w debacie. A szkoda. Mysle ze duzo wniosloby do debaty postawienie politykom pytan takich jakie zadaje pan Zakowski Sachssowi. Milo byloby uslyszec takze dziennikarza konfrontujacego poglady politykow z pogladami ekspertow. Bo zazwyczaj debata z politykami ogranicza sie do zadawania im pytan. Ich odpowiedzi zadko sa poddawane analizie i konfontowane z innymi pogladami.
 • 2009-01-30 21:01 | zaba z paryza

  podpisuje sie pod tym tekstem, wlasnie wrocilam z konfercencji z Emmanuel Todd, panie redaktorze prosze go zaproscic do Polski!!... bardzo chetnie przyjedzie i nawet jest zdolny dyskutowac z oszolomami i ochydami politycznymi ( a ma jezyk ostry Palikot male piwo!) , bo juz ma w tym doswiadczenie bedac w Czechach.
 • 2009-01-31 05:13 | Mieczsilver

  Re: Nauka przetrwania

  Polskie wydanie książki PUŁAPKA Jams'a Goldsmith'a ukazało się w roku 1995.Autor dokumentuje tam "nędzę" myślenia związaną z kolejną utopią jakim jest GATT.Wywiad z autorem nawet przeprowadził Radek Sikorski,który nieiwele z tego zrozumiał będąc kolejno ministrem od spraw wojny,a następnie od wojennych spraw zagranicznych.Takie są efekty gdy nad szkołą ekonomi bierze górę szkoła biznesu bazująca na polityce historycznej z nadużywaniem bezwzględnego prawa silniejszego.
 • 2009-02-18 12:56 | rzułf

  Bufet

  "Stiglitz, Krugman, Rodrik, Soros, Bufet, Gates czy pan – postulują reformę globalizacji, rynku, kapitalizmu"
  Jeśli Bufet ma Warren na imię, to raczej Buffett
  rr ff tt
  Pan(i) Korekta zaspał(a)?
 • 2009-03-04 23:51 | mucha

  Re: Nauka przetrwania

  A czy to ten Pan Jacek Żakowski goraco popierał reformy balcerowicza, likwidacje PGR itd w latach 90tych czy jakiś inny? Bo jeżeli to ten sam to nie bardzo może sie czepiać Sachsa.
 • 2012-11-16 01:37 | Mat Anonim

  Re:Nauka przetrwania

  Jestem tej samej myśli co mimi a nawet dodam. Trzydziesto-pięcioletni Sachs przyjechał doradzać nowej Polsce co robić. W "duchu" tamtych czasów przewrócił system do góry nogami i wyjechał. Teraz, mając krótką pamięć, ośmiela się głośić w wywiadzie z polską publicznością że on zawsze był socjaldemokratą. ... Niestety co by nie powiedział, jest produktem tego systemu, gdzie ludzie wybijają się poprzez nieustanne klepanie o swoich atutach, nic tylko narcyzm i brak pokory. Szkoda jedynie że to my Polacy tacy naiwni i szukamy przyjaciół za oceanem.
 • 2012-11-16 02:00 | były amerykanin

  Re:Nauka przetrwania

  Ekonomia wolnorynkowa zawsze jest spójna z potrzebami korporacji i banków Amerykańskich. W wypadku Polski, Sachs otworzył im drogę ku smacznej uczcie. Za pół darmo zachodnie firmy mogły wykupić co chciały z post komunistycznej Polski. W zamian za to i obalienie komunistycznego bloku, oni umożyli nam część długu, tak to rozumiem? Czyli za zwycięstwo w ZIMNEJ WOJNIE dostało nam się to, że możemy być podporządkowani nowym panom. On pewnie sam o tym nie wiedział do końca, lub ignorował, lecz reformy Sachsa służyły bardziej interesom biznesu Amerykańskiego niż samej Polsce, do dziś mamy wyśmienity wybór programów telewizyjnych na Amerykańskiej licencji :)

  W wypadku kryzysu w 2008, ekonomia wolnorynkowa stała się zbyt ryzykowna dla banków i trzeba było je wspierać. Pan Sachs uważa siebie za humanistę. Może by zaczął od historii, własnego doradctwa.