Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dzień Niepodległości, Dzień Klęski

(13)
Wojna w Strefie Gazy znów skierowała uwagę świata na konflikt palestyńsko-izraelski. Znany brytyjski historyk odsłania jego podglebie. Tekst powstał przed ostatnimi wydarzeniami, ale one tylko uwiarygodniają i wzmacniają zawarte w nim przesłanie.
 • 2009-02-04 19:31 | malgo

  Re: Dzień Niepodległości, Dzień Klęski

  szczeka opada jak czyta sie ten artykul, dzieki panie Davies!
 • 2009-02-06 04:28 | michał

  Brawo Panie Davies!

  Nieliczny autorytet, który nie bał się napisać prawdy i to upublicznić. Ludziom we wszystkich mediach wtłaczane jest do głowy kto jest "dobry" a kto "zły" nie podając historii i przyczyn całego konfliktu. Obraz brudnego araba w szmatach wykrzykującego z kałachem w ręku przeciwstawiany jest z zadbanym Izraelczykiem w garniturze, a nikt się nie zastanawia jakie są tego przyczyny że nie jest odwrotnie. Dla młodzieży każdy Arab i Muzułmanin to terrorysta który zabija na tle religijnym czy rasowym, bo innej opinii nie ma sobie gdzie wyrobić. Tylko dzięki takim artykułom może niektórzy zaczną myśleć samodzielnie, mam tylko nadzieję że autor z tego powodu nie zostanie zaraz okrzyknięty kłamcą i antysemitą.
 • 2009-02-06 12:07 | hiena

  nie kazdy Arab i Muzulmanin to terrorysta. tylko 10% z nich. a zapewne 80% z nich za jakies 20 lat z radoscia powita przyjecie szariatu jako oficjalnego prawa w pierwszym kraju europejskim (czy to bedzie Francja, Wlochy, UK czy Holandia, jeszcze nie wiadomo). co wiecej - prawo to zostanie ustanowione dzieki demokracji.

  a Arafat to nie tylko najbardziej znany przywodca palestynski, ale byly terrorysta. prosze sie zapoznac z jego ciekawym zyciorysem.
 • 2009-02-06 12:17 | hiena

  nie zostaniesz okrzykniety antysemita, bo wszystkie lekko skrajne wiadomosci proislamski moderator kasuje.
 • 2009-02-07 23:06 | marbuz

  Ciekawy artykuł. Pan Davies chce być w nim neutralny.

  Jednakże nawet takiemu historykowi nie do końca to sie udaje, choć wygląda przekonującą.
  Pan Davies pomija tu kilka znaczących faktów które mogą wydawać sie mało znaczące ale...
  1. Deklaracja Balfoura brała pod uwagę nie tylko dzisiejszy Izrael i Palestynę ale dzisiejszą Jordanię z której powstało państwo Arabskie na ogromnej części tego terytorium.
  2. Pan Davies mówi że w 1948 r Izrael ogłosił niepodległość a Arabowie szykowali sie do Wojny i ją przegrali. Ale dlaczego sie nie mówi że w tym właśnie okresie Państwa Arabskie byli w ogromnej przewadze i nie zaakceptowali w ogóle państwa Izreal, a nie tylko jakiegoś podziału. Hasło Palestyńczyków było jasne, zmieść Izrael do Morza, aby nie było po nim śladu. Dlaczego Palestyńczycy nie chcieli zaakceptować tego podziału który biorąc pod uwagę powstałą wtedy Transjordanię nie był wcale krzywdzący??? Bo uważali że są na tyle silni że Izrael nie ma szans!!!
  3. Mówienie że droga Izraela powinna być drogą ustępstw i dogadania sie, jest totalnie ignorująca historię. Jak do tej pory żadna próba ustępstw ze strony Izraela włączając w to oddaną Gazę nie doprowadziła od stabilizacji, a wręcz odwrotnie!!! Dlaczego?? Nie zależnie od tego ilu Palestyńczyków jest skrajnymi nacjonalistami, to właśnie ta grupa (może dlatego że ona działa z pozycji siły) ma najwięcej do powiedzenia, a jej celem jest zmieść Izrael z powierzchni ziemi. Z taką polityką żadna polityka ustępstw nic nie wskóra.
  4. Trzeba zrozumieć że ta wojna to nie tylko jakaś wojna o ziemię, to jest wojna duchowa. Wojna o to kto ma prawo do tej ziemi!!! Tego ludzie zachodu nie rozumieją ale jesli ktoś czytał Biblie i Koran to wie że każda ze stron uważa że Bóg dał im w dziedzictwo tą ziemię. Z w takiej sytuacji trudno o rokowania i ustępstwa.
  Ten konflikt nie ma ludzkiego rozwiązania !!!
 • 2009-02-19 03:28 | Gosc

  Davies laczy w unii personalnej wszystkie brytyjskie animozje z okresu mantatu plus polskie kwasy w stosunku do Zydow i ich panstwa a przy tym pisze jeszcze ze stara sie byc obiektywny. Szczeka owszem opada ale z innego powodu niz to sie dzieje u Malgo.
 • 2009-03-09 23:40 | lilka

  Re: Dzień Niepodległości, Dzień Klęski

  Norman Davies to czołowy (z naciskiem na czołowy)historyk. Napisał już Nam historie Polski, teraz będzie pisał kolejne, ciekawe kto go stworzył, cmok
 • 2009-03-20 03:15 | Wladek Poznanski

  Re: Dzień Niepodległości, Dzień Klęski

  To prawda, ze ".................skrzywiona pamięć to skrzywiona polityka." Gorzej sie dzieje gdy skrzywiony jest obiektywizm, racjonalnosc myslenia i nieutralnosc autora. Gdyby Arabowie zlozyli bron, juz dawno bylby na tych terytoriach pokoj i dobrobyt. Gdyby Zydzi zlozyli bron, nie byloby juz w tej chwili Zydow i Izraela. Zeby zrozumiec to, nie trzeba Zydow czy Arabow kochac lub nienawidziec. Trzeba miec tylko troche rozsadku, ktorego panu Davies-owi brak.
 • 2009-03-21 18:32 | Apache80

  Widać nie wiele wiesz o postępowaniu ortodoksyjnych Żydów wobec cywilów arabskich. Pogrzeb w youtube i w google video. zapraszam
 • 2009-04-29 21:09 | Paweł, Wrocław

  Re: Dzień Niepodległości, Dzień Klęski

  Nie dziwie się, że historia, opisana przez prof. Davisa nie trafia do niektórych umysłów, propaganda proizraelska zrobiła swoje. Tymczasem Davis wywodzi się z kręgu kulturowego, w którym propagandzie mało kto ulega, a demokracja i prawo do życia w takim kształcie, w jakim się chce, są głęboko zakorzenione. Szkoda, że nie nad Wisłą.
 • 2009-04-30 10:13 | Paweł, Wrocław

  Słusznie. Gdyby Polacy, Rosjanie i inne narody podbijane przez Hitlera "złożyły broń" juz dawno w Europie "byłby pokoj i dobrobyt". Niemiecki. Myślenie boli?
 • 2009-05-23 18:08 | mio

  Mi szczeka opada, ze Polacy dopiero teraz czytaja jako tako obiektywne informacje.
 • 2009-06-07 18:45 | podatnik

  Tu nie ma nic obiektywnego. Jest tylko podlizywanie się Daviesa polskim ciemniakom. Słusznie sobie wykoncypował, że wzmacniając polskie mity i fobie zyska popularność. Robi karierę na starość. A że nieuczciwą? Pecunia non olet.