Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Reżim z brodą

(7)
Brodaci mężczyźni w czarnych szatach. Duchowni szyiccy – ojcowie i nadzorcy czarnej rewolucji, która – ku zaskoczeniu Zachodu – w 1979 r. zmiotła prozachodni reżim szacha Pahlawiego.
 • 2009-02-05 20:28 | Mirek Drozdzowski

  Re: Reżim z brodą

  Nie wspomina Pan dlaczego Iranczycy tak bardzo znienawidzili Ameryki. To co Szach robil bylo niczym w porownaniu do traumy jaka ten kraj przeszedl po obaleniu premiera Mossadegha przez CIA. Gdyby Mossadegh zostal nie obalony najprawdopodobniej panowie w czerni nigdy by nie osiagneli takiego wsparcia w spoleczenstwie. Polecam "All the Shah's Men" Stephena Kinzera.

  Z uszanowaniem,

  Mirek Drozdzowski
  New York, NY, USA
 • 2009-02-17 13:24 | aggna

  Otoz to, brakuje rzetelnego wstepu i dramatycznej historii zamachu na Mosadequ'a. W tym swietle nienawisc do Ameryki i Shaha rysuje sie mniej irracjonalnie... Podobnie jak kontekstu w ktorym szanse na zastapienie dyktatury przez demokratyczny rzad zostaly zaprzepaszczone przez zamach, co potem sie odbilo czkawka swiatu i zaowocowalo rewolucja islamska... Shah moze i modernizowal i byl pro-amerykanski natomiast z demokracja nie mial nic wspolnego...
 • 2009-06-14 12:22 | michrich

  Czy Mosadegh nie znacjolozowal investycje zachodnie na wzor posuniec komunistycznych w krajach bedacych pod egida ZSSR?
 • 2015-07-14 16:26 | Andrzej Falicz

  Klamiliwa propaganda psudolewicowego tygodnika POLITYKA

  28 kwietnia 1951 roku został wybrany przez Majlis (irański parlament) premierem rządu stosunkiem głosów 79-12. Wkrótce po objęciu sterów rządu, doprowadził do nacjonalizacji (przejęcia z rąk brytyjskich) Anglo-Irańskiej Kompanii Naftowej. W odpowiedzi na ten krok, Wielka Brytania wycofała swoich specjalistów z rafinerii w Abadanie, wydała embargo na handel z Iranem i rozpoczęła blokadę portów irańskich.

  W 1951 roku Wielka Brytania skierowała kwestię nacjonalizacji kompanii naftowej do ONZ. Premier Mosaddegh wybrał się osobiście do Nowego Jorku, gdzie na forum ONZ przedstawił stanowisko Iranu. Jego wystąpienie okazało się wielkim sukcesem dyplomatycznym,

  Szach doszedldo wladzy w nastepstwie zbrodniczego przewrotu zorganizowanego przez CIA w 1953 roku.
  Wladze szacha umacniala brutalna tajna policja SAVAK szkolona miedzy innymi przez fachowcow od tortur z Izraela.
  To oni wprowadzili np. praktyke wkladania kobietom z opozycji wezy lub potluczonych butelek do pochwy...

  Michrich moze byc dumny ze swoich rodaktow.

  Jak zwykle zachod mieszjac w sprawach innych narodow stal sie akuszerem rzadow ajjatollachow tak jak dzisiejszej ISIS.
 • 2015-07-14 16:28 | Andrzej Falicz

  Rezim Szacha - zachod w akcji - tortury i korupcja

  Oficerowie najpierw poddawali ofiarę torturom w jednym z sześciu tysięcy więzień rozsianych po całym kraju. Dopiero później zadawali pytania. - Nie spiskowałeś przeciwko szachowi? Nie szkodzi, na pewno chciałeś! - oskarżali i kontynuowali katusze. Do "najsłynniejszych" narzędzi opresji stosowanych przez Savak należały: rozgrzany stół, do którego przywiązywano przesłuchiwanych, pudła z karaluchami, w które wsadzano głowy podejrzanych i worki z dzikimi wygłodzonymi kotami lub jadowitymi wężami, do których ich wrzucano.

  Jak relacjonował Kapuściński, w Teheranie już wrzało. Ciemiężony naród, rządzony przez ponad ćwierć wieku brutalna ręką szacha, coraz bardziej oburzony wszechobecną korupcją i zmęczony strachem przed prześladowaniami, potrzebował kogoś, kto głośno powie to, o czym wszyscy szeptali pokątnie: szach musi odejść. Coraz częściej wybuchały antyrządowe demonstracje. Islamscy fundamentaliści łączyli się w sprzeciwie wobec despotycznych rządów pro-zachodniego przywódcy. Zjednoczyli się pod sztandarem ajatollaha Chomeiniego. Tląca się od dawna rewolucja buchnęła pełną parą.
 • 2015-07-14 19:44 | Ada11

  Re:Reżim z brodą

  Obecny prezydent Iranu to Hassan Rouhani, juz prawie od 2 lat.
 • 2015-07-17 10:25 | dewes

  Re:Reżim z brodą

  Przecież wyraźnie napisali, że to artykuł z 2009 r.