Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Myśliwce na sprzedaż

(5)
Dziś samoloty dla polskiej armii kupujemy za granicą. Przed wojną sami je produkowaliśmy i z zyskiem sprzedawaliśmy. Tyle tylko, że rodzime wojsko pozostało przy starych modelach.
 • 2009-02-09 08:13 | Cegorach

  Re: Myśliwce na sprzedaż

  Przepraszam, ale dlaczego ani słowa nie napisano o NIESAMOWICIE ważnym projekcie wielozadaniowego myśliwca PZL 38 Wilk ?

  W końcu fiasko tego projektu i opóźnienia z PZL 50 Jastrząb zadecydowały o takim, a nie innym stanie polskiego lotnictwa w 1939 !

  Autorowi najwyraźniej nie chciało się poczytać niczego na ten temat, bo nie jest to nowa tematyka - wprost przeciwnie. Dodaję to z przykrością, ale i z wyraźnym zaskoczeniem, ponieważ informacje o fiasku Wilka i problemach z Jastrzębiem są powszechnie dostępne od ładnych już paru lat...

  Chciałbym dodać, że Polski nie było stać na wymianę samolotów na przestarzałe myśliwce (jak PZL P 24), nowoczesnych i gotowych do sprzedaży produktów na świecie po prostu nie było, a polski przemysł lotniczy rozbudowywano bynajmniej nie po to aby strugać latawce...

  Kolejny artykuł gdzie umacnia się obraz doktrynerów rozwoju polskiego lotnictwa jako pozbawionych wyobraźni kretynów wcale nie służy rzeczowej dyskusji, a w dodatku jest w swoich końcowych wnioskach koszmarnie wprost archaiczny.

  Pozdrawiam i życzę przyjemnej lektury licznych, łatwo dostępnych opracowań na temat polskiego lotnictwa.

  Przydadzą się.
 • 2009-02-09 12:39 | jasiuu

  Re: Myśliwce na sprzedaż

  Może Wilk nie pojawił się w artykule z powodu tytułu "Myśliwce na sprzedaż" - co jasno określa, o czym ten artykuł jest. A w prototypie Wilka najbardziej niesamowite było to, że nie bardzo chciał latać. Okazało się zresztą w czasie wojny, że idea ciężkiego myśliwca wielozadaniowego słabo się sprawdziła, więc nie bardzo rozumiem, dlaczego Wilk był NIESAMOWICIE ważny?
 • 2009-02-09 19:22 | Wojciech Mazur

  Autorowi "chciało się" poczytać, ale jak już wyżej napisano - "Wilk" na eksport nigdy nie był oferowany, zaś "Jastrząb" - i owszem, ale krótko i bez jakichkolwiek efektów (o czym autor zresztą napisał w innym artykule ze trzy lata temu).
  Natomiast o "Wilku" - a raczej o "Foce" autor pisał całkiem niedawno - w numerze 1/2009 "Lotnictwa". Naprawdę nie wszystko da się zawrzeć w tekście liczącym raptem parę stron maszynopisu. ;-)

  Pozdrawiam,

  Woj Mazur
 • 2010-10-15 13:54 | Czytelnik

  Re:Myśliwce na sprzedaż

  Polski myśliwiec P-24 z mocnym silnikiem wcale nie był konstrukcja całkiem przestarzałą w 1939 roku.
  Tylko zmieniło się jego kwalifikacja.
  Z pościgowca stawał się powoli doskonałą maszyną szturmową.
  Mocny silnik,bardzo mocna konstrukcja,silne uzbrojenie,możliwość podwieszania bomb,bardzo dobra zwrotność na niskich pułapach i opancerzona kabina pilota.
  Czy to nie są cechy prawdziwego szturmowca.
  Do 1939 prowadziliśmy prace nad projektami 11 myśliwców.W końcu nie mieliśmy ani jednego.
  Rumuni razem z Polakami opracowali samolot o walorach równoważnych z BF-109 był to IAR-80.
  Amerykanie stworzyli F4U z kadłubem żywcem ściągniętym z P-24.
  Szkoda ale to jest tylko SF.
  Mieliśmy konstrukcje która mogła w 1939 roku służyć jako myśliwiec i jako szturmowiec .Więcej by zrobił niż wszystkie Karasie i Łosie razem wzięte.
  Nie mówiąc już o Jastrzębiach,Kaniach,Wilkach,Lampartach i innych Rysiach.
  Najpierw tłucz to co masz.
  Jeszcze jedno.Gdyby nie eksport to P-24 wcale by nie powstał.
  To odpwiedż na zarzuty że przed wojną był prowadzony eksport polskiego sprzętu wojskowego.
  To powodowało że konstruktorzy musieli się wysilać aby tworzyć na najwyższym poziomie.
 • 2012-08-05 13:44 | MicM

  Re:Myśliwce na sprzedaż

  Witam,
  Mam pytanie do autora:
  Kim byli biali w wojnie domowej w Hiszpani?
  Ten kolor w zaden sposob nie potrafie dopasowac do zadnej z walczacych stron.
  O bialej stronie slyszalem w odniesieniu do wojny domowej w Rosji - nastepstwie rewolucji pazdziernikowej.
  Ani rzadowa strona, pro-demokratyczna z trojkolorowa flaga nie wydaje mi sie biala(ani czerwona czy jakakowkiek inna), ani tym bardzej faszystowska - raczej brunatna - nie pasuja, moim zdaniem, do uzytego okreslenia.
  W przypadku odpowiedzi, wdzieczny bylbym za wskazanie zrodla, gdyz wojna domowa w Hiszpani interesuje mnie wielce.
  pozdrawiam
  Michal

  ps. nie uzywam polskich liter bo ich nie posiadam i tez mnie to irytuje.