Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dwóch panów z brodą

(6)
Dwaj XIX-wieczni myśliciele, którzy wywarli olbrzymi wpływ na intelektualną i polityczną historię ludzkości, mieszkali od siebie niespełna 30 km, gdy powstały ich najważniejsze dzieła. Karol Darwin w swej posiadłości Down House, w podlondyńskim hrabstwie Bromley, a Karol Marks w skromniejszych warunkach w londyńskiej dzielnicy Kentish Town.
 • 2009-02-11 14:16 | Mieczsilver

  Re: Dwóch panów z brodą

  Karol Darwin wniósł,że procesy ewolucyjne są faktem,które są wynikiem praw stworzenia i natury,natomiast Karol Marks otumanił ludzi kolejną utopią mającą swoje żródła w historyżmie.Najnowszą utopią jest globalny wolny handel,który prowadzi do kontynuacji sposobu sprawowania władzy sprowadzającego się do zbrodni i masowych mordów.Biblijny rasizm jest wiecznie żywy,stąd krwawe wewnątrzesemickie konflikty przynoszące niezawinione śmierci.
 • 2009-02-11 21:48 | Jerzy

  Niewatpliwie obaj brodacze byli genialni. Oczywiscie, z uplywem czasu uzyskujemy w kazdej dzedzinie nowe dane, ktore stopniowo zmieniaja punkt widzenia. Ale to wlasnie jest w nauce najbardziej frapujace. Dlatego nie nazwalbym wywodow Marksa balamutnymi. Tak samo, jak nie mozna nazwac balamutna fiziki Newtona czy genetyki Mendla. Jednak bardzo zle sie dzieje, jesli poglady naukowe lub filozoficzne zostaja wbudowane w jakis system ideologiczny. Wowczas zostana "zmrozone" i staja sie elementem balamutnej calosci. I przestaja roznic sie od religii, ale to nie wina ich tworcow.
 • 2009-02-11 23:31 | Mieczsilver

  Karol Marks był jednak prorokiem wskazującym drogę do szczęśliwości poprzez krwawą jatkę i tego nie da się schować pod dywan.Jak zupełnie odmienna droga dla uznania,że świat postulatów etycznych jest prawdziwie tym najważniejszym ze wszystkich stworzonych przez człowieka,którą zaproponował przecież Jezus z Nazaretu.Chrześcijaństwo oparło się przecież na kulturze greckiej,która na prawie rzymskim rozprzestrzeniała się niemal po całej Europie.Indywidualny człowiek przetrwał jako punkt centralny w obrazie chrześcijańskiego świata.
 • 2009-02-12 14:03 | Kamykiewicz

  A jednak mrówki

  A jednak "mrówki" (Darwin, Wilson)!
  Mrówki na "opium" (Marks)!
 • 2009-02-12 17:16 | Kamykiewicz

  (Jak widać "opium" występuje w wielu odmianach...)
  Jezusa z Nazaretu, a ściślej: jego nadgorliwych wyznawców, także nie chowajmy pod dywan.
  Czy wyprawy krzyżowe, Wielka Inkwizycja albo poglądy Ojca Dyrektora to jest wina Jezusa z Nazaretu?
 • 2009-02-13 20:12 | kosmo z bagien

  Dziś Marks nadaje się tylko do krytyki kapitalizmu. Wolnorynkowi talibowie są w odwrocie, nawet w swoim mateczniku - Stanach. Ciekawe co teraz wysunie się na czoło światowych ideii?