Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kobieca gehenna

(80)
Strach przed gwałtem ze strony radzieckich żołnierzy to jedna z najsilniejszych emocji lękowych wojny i powojnia. Kontrowersyjna rzeźba Jerzego Bohdana Szumczyka, która na kilka godzin stanęła w weekend w Gdańsku, przypomniała o tym zbrodniczym procederze.
 • 2009-03-04 18:07 | karamba

  a moze to tylko konskie zaloty byly?

  Ten artykul to chyba powinna pisac pani Ewa Winnicka, samozwancza specjalistka od gwaltu i roznic kulturowych. Napisalaby, ze zolnierze radzieccy tak flirtowali tylko, a te glupie Polki nie wiadomo czemu sie przejmuja. Ciekawe, ze jak gwalci Polak w Anglii, to dobrze. Za to jak gwalcone sa Polki przez soldatow, to wtedy oczy sie panstwu na pewne rzeczy otwieraja.
 • 2009-03-06 18:11 | Maciejr432r234re

  Moim zdaniem historia poruszana w artykule jest istotna, ale... nie wspomniano nawet jednym słowem o niemcach, którzy gwałcili polki i rosjanki.
 • 2009-03-07 06:22 | dr_pitcher

  Re: Kobieca gehenna

  Bylem ostatnio na spotkaniu z dyrektorem szpitala dla zgwalconych kobiet w Demokratycznej Republice Konga. -wstrzasajace. Wg jego opinii - gwalt stal sie narzedziem walki. Sadzac po przykladach jakie podawal - bardzo skutecznym. Powodujacym traume (to oczywiste) ale rowniez powazne problemy natury spolecznej i ekonomicznej. To dzieje sie w XXI wieku, to dzieje sie na codzien. A pomoc rzadko nadchodzi,
 • 2009-03-08 10:00 | zuzanna

  No coz, moze nalezaloby rowniez wspomniec o Polakach ktorzy zmuszali dziewczyny wywiezione na roboty do prostutucji z Amerykanami, zastraszajac je i gnebiac.
 • 2009-03-08 13:34 | boena

  Nie tylko oni to robili osobiście, ale także ich wilczury na rozkaz . Cóż takie bandyckie, wojenne "figle".
 • 2009-03-08 13:58 | boena

  Re: Kobieca gehenna

  Nie wiem, czy zasłyszana onegdaj historia opowiada o innych żołnierzach, niemniej w czasie osadzona jest jak w artykule. Opowiadała mi ją pracująca ze mną w latach 70-tych XX wieku kobieta tzw. autochtonka, która po wyzwoleniu Powiśla miała 9 lat. Mieszkała z babką i dwiema dorosłymi siostrami w leśnej wiosce koło Sztumu. Babka wymyśliła sposób , by uchronić wnuczki przed rosyjskimi żołnierzami. Na sygnał dawany przez miejscowych urwisów, że nadchodzą Rosjanie kładły się obie do dużego łoża, a na wierzchu mościła się strasza pani z brzuchem wypchanym poduszką. Moja znajoma nie chowała się, bo jej żołdacy nie zaczepiali i jak mówiła inne dzieci w wiosce też od nich nie ucierpiały. Kiedyś w czasie takiej nieproszonej wizyty jeden z trzech żołnierzy podbiegł do łóżka i dźgnął babkę w brzuch bronią. Może sprawdzał, czy faktycznie jest chora. Nie zdążył tego ustalić, bo jeden z kolegów strzelił do niego i zabił. Potem obaj wyszli, zostawiając trupa. Pochowano go po cichu w lesie.
 • 2009-03-08 18:21 | Feanor

  Re: Kobieca gehenna

  U mnie w rodzinie dwie historie powiązane są z gwałtami.

  1. Ciocia Kaja została zgwałcona przez żołniezy niemieckich wkraczających do Leszna.
  Wója został pobity i z przystawioną bronią z małymi dziecmi przyglądał się jak ją wielokrotnie gwałcono.

  2. Brat mojego pradziadka, były żołnierz i olimpijczyk w boksie.
  Wracał z roboty przymusowych do Polski. Był świadkiem jak radziecki żołnierz chciał zgwałcić Polkę, stanął w jej obronie i udaremnił gwałt. Na drugi dzień Rosjanie się zemścili, gdy poszedł do latryny rozstrzeleli go pepeszami.
 • 2009-03-10 21:24 | bartomir

  Nie bardzo rozumiem kłótni o to który naród, któremu narodowi. Dla mnie to ludzie ludziom. Koniec.

  "Był i jest uznawany za rodzaj broni wojennej, o czym w 1975 r. pisała Susan Brownmiller. Jako narzędzie terroryzowania ludności cywilnej ociera się bardzo często o narodową mitologię, która ciało kobiety łączy z pojęciem matki ziemi – ojczyzny."

  To zdanie brzmi groteskowo. Próba wytłumaczenia braku kultury przez kulturę:/
 • 2009-05-28 15:43 | kay

  Alez dokladnie tak: gwalt jest czescia kultury patriarchalnej. Kobieta jest wlasnoscia mezczyzny, a nie wolnym czlowiekiem. Dlatego wlasnie gwalt na kobiecie to jednoczesnie upokorzenie mezczyzny - jej ojca czy meza. W dodatku moze ona urodzic dziecko gwalciciela - w takiej sytuacji gwalt jest czystka etniczna (tak jak w przypadku wyzej opisanych gwaltow). Gwalt 'brudzi' ofiare, a nie gwalciciela - przynajmniej w oczach lokalnej spolecznosci; dlatego tez ofiary nie chca mowic innym o swoich przezyciach.
 • 2009-06-04 16:24 | meg

  Pobic czy zgwałcić kobietę dla silnego faceta - to jest to! Prawdziwe zwycięsto!

  Brak słów :/
 • 2010-03-04 16:39 | stan

  Re:Kobieca gehenna

  podziel się z nami informacjami natemat źródeł, z których korzystałeś...
 • 2010-06-04 16:40 | jacek

  Re:Kobieca gehenna

  To nasi prawdziwi dziadkowie!
 • 2013-10-16 13:10 | Vera

  I znaleźli winnych. Kolejna szopka.

  Kiedyś opisałam, jak Kadafi zorganizował swój haremo-burdel w Libii. Na uniwersytecie specjalne mieszkanie do tych celów. Nie można było studiować bez zgody. To samo sławne damskie oddziały ochrony. Dzisiaj w obozach w Syrii to samo i masowo.
  Ale oczywiście to nikogo nie interuje bo źli mają być Amerykanie i EU, którzy prowadzą wojnę. W Egipcie jednym z powodów zamieszek były i są do dzisiaj gwałty na kobietach. Ale oczywiście znowu winien jest Zachód.
  Niemcy mówią o 300 000 dzieci z tego powodu. Ale i niemieccy żołnierze sami opowiadali jak to się jeździło ulicami i wciągało dziewczyny.
  W sumie proceder powszechny i związany bardziej z mentalnością wojaka albo tajniaka. To także dzisiejsza mentalność prawdziwego Polaka, który wszystkie problemy chce rozwiązywać pałą i karabinem. Wojna z Rosją, Niemcami, Ameryką i resztą świata. To jest mentalność, która skutkuje gwałtami. Oczywiście aktualnie sam jest moralny i niewinny, ale kto by sobie zajmował głowę tym, co wyrośnie z jego mentalności.

  A tu nagle obudzili się oburzeni sprawiedliwi. I oczywiście zawsze winni są ci drudzy "Oni". Piękna metoda wybielania własnego sumienia. Zawsze tylko zajmować się innymi, nigdy o sobie "bo inni to..."

  Dla porównania: Sami uczciwi i wprowadzający sprawiedliwość. A potem organizuje się cyrk, który prowadzi do śmierci Blidy. No właśnie.
 • 2013-10-16 13:19 | Just me

  Re:Kobieca gehenna

  Bardzo dobrze napisane @kay.
  W wielu krajach afrykańskich i azjatyckich zgwałcona jest już na zawsze nieczysta. W europejskich jest to zwykle cichy ostracyzm - zawsze jednak wstyd i hańba - idealne narzędzie terroru i upokorzenia przeciwnika.
  Dodatkowo, to akurat narzędzie, w odróżnieniu od np.sankcji gospodarczych, czy ograniczania praw obywatelskich podbitej ludności, bazuje na najbardziej prymitywnych instynktach. Nie wymaga chwili pomyślunku czy pracy, a jedynie zwierzęcej przemocy, więc każdy śmieć jest w stanie to zrobić na chwałę swojej armii i czuć się "bohaterem".
  Kobieta jest tu najmniej ważna - vide z jakiegoś-powodu-niebawem-święty JPII apelujący do zgwałconych w Jugosławii kobiet o donoszenie ciąż z brutalnych gwałtów wojennych.
 • 2013-10-16 13:38 | Just me

  Re:Kobieca gehenna

  @dr_pitcher
  dziękuje, że o tym mówisz.
  To jest niewyobrażalna, niemieszcząca się w granicach ludzkiego pojmowania przemoc, która nie kończy się na gwałcie, ale na trwałych okaleczeniach okolic intymnych (także od strzałów z broni palnej), śmierci z powodu urazów i powikłań oraz wykluczeniem na zawsze tych kobiet/dziewczynek z ich własnych społeczności. To zbrodnia wojenna.
 • 2013-10-16 14:23 | wladimirz

  Rozumiem,że autorzy się z Ukraińcem Szumczykiem solidaryzują! A przecież ta"rzeźba" to część długofalowej niemieckiej polityki historycznej!!!

  Na tej wojnie gwałcili wszyscy - Niemcy (oni byli pierwsi, zaczynając wojnę), Rosjanie, Polacy (nawet ci z AK), Amerykanie(we Francji i dalej) ... ;-)
  Tyle, że Niemki akurat na ten los, za zbrodnie braci, ojców i mężów, wyjątkowo zasłużyły ... ;-)
 • 2013-10-16 14:25 | Dante

  Re:Kobieca gehenna / Ilja Ehrenburg

  W artykule brakuje informacji na temat slabego pisarza(wedlug Efim Etkind ) i komunisty z zydowskimi korzeniami Ilja Ehrenburg, ktory jest synonimem siania nienawisci do kobiet i legitymujacy gwalty na kobietach jako zdobyczy wojenna. Ehrenburg w swich przesyconych neinawiscia panfletach nawolywal do morodownia ludnosci niemieckiej i do gwaltow: "Tötet, tötet! Es gibt nichts, was an den Deutschen unschuldig ist, die Lebenden nicht und die Ungeborenen nicht! Folgt der Weisung des Genossen Stalin und zerstampft für immer das faschistische Tier in seiner Höhle. Brecht mit Gewalt den Rassehochmut der germanischen Frauen. Nehmt sie als rechtmäßige Beute. Tötet, ihr tapferen, vorwärtsstürmenden Rotarmisten!".


 • 2013-10-16 14:37 | Agata

  Re:Kobieca gehenna

  Jak można tak napisać?! Czy byłabym winna, gdyby mój ojciec było mordercą? Czy za to ktoś miałby prawo mnie zgwałcić? Nie mieści mi się w głowie takie myślenie.
 • 2013-10-16 14:41 | q

  Re:Kobieca gehenna

  Bezposrednim wynikiem gwaltow w wykonaniu wyzwolicieli bylo ich potomstwo. Z mojego dziecinstwa na Slasku Opolskim pamietam, ze prawie na kazdym podworku mozna bylo spotkac dzieci z rocznika 1945 o wyraznie azjatyckich rysach twarzy. Ojciec - nieznany zolnierz Armii Czerwonej.
 • 2013-10-16 15:38 | J.Ostrowska,M,Zaremba

  Re:Kobieca gehenna

  W Krakowie skąd pochodzę wyzwalała nas Armia Czerwona i nie słyszałam o żadnych aktach przemocy.Niemal przebiegli przez miasto goniąc Niemców.Karmiono ich i my byliśmy wdzięczni.Słyszałam,że na terenach dawniejszej rzeszy było inaczej.Pytanie na jaką skalę.Od r.1945 do dziś na terenie całej Polski zgwałcono i czasem zamordowano przy okazji tysiące kobiet i nieletnich dzieci.Nie byli to cudzoziemcy.Czy ofiar było mniej?Jak ten człowiek od pomnika chce uczcić ich pamięć?A może to tylko chodzi o dokopanie Ruskim,a nie o uczczenie pamięci.Jak wyglądałby Polak gwałciciel w jego naturalistycznej rzeżbie?Ja bym miała pomysł.
 • 2013-10-16 15:42 | tak sobie mysle

  Re:Kobieca gehenna

  trzeba przyznac ze katoprawiczni dobrze odrabiaja swoje zadanie, siac nienawisc do Ruskich!!!
  A co z zbrodniami niemieckich zoldakow?? Zapomnialo sie???
  Polki zgwalcone przez niemieckich zolnierzy powinny byc dumne? Bo robili to Übermensche!!!
 • 2013-10-16 16:00 | atalia

  sami swoi

  Na samych swoich nie ma mocnych; nic im nie zrobisz, nawet jak ich złapiesz.
 • 2013-10-16 16:18 | tsubaki

  Re:Kobieca gehenna

  Tak pisze ktos, kto jednak ma mentalnosc gwalciciela. Zawsze znajdzie sie usprawiedliwienie dla gwaltu.
  Ciekawa jestem jak ci chlopcy, gwalcacy w czasie wojny usprawiedliwialiby teraz swoje przestepstwa.
 • 2013-10-16 16:25 | tsubaki

  Re:Kobieca gehenna

  Ja juz w tej sprawie przepytalam rodzine.
  Babcie, woj. kieleckie, twierdzi, ze rosjanie byli bardzo przyjazni. Przyszli kiedys do jej domu. Dowodca oznajmil, ze beda tu nocowac. Babcia powiedziala, ze nie pozwala bo sie ich boi. Dowodca na to dobrotliwie: "boisz sie Ty nas, przecie my was wyzwolic przyszlismy". Po czym rozkazal swoim ludziom przenowcowac w babcinej stodole. Nie bylo zadnych incydentow i podobnie w sasiedztwie.
  A artykul troche na antyruska propagande mi wyglada. Nie to, ze neguje ze byly gwalty. Byly, ale to jest skladowa kazdej wojny. Dzicz jest we wszystkich armiach swiata, a kobiety doznaja gechenny od mezczyzn wszystkich narodow.
 • 2013-10-16 17:03 | Aneta

  zasłużyły sobie na gwałt? !

  tak, Rosjanie wychodzili z tego samego założenia - 16- letnia dziewczyna zasługuje na gwałt dokonany przez kilku brutali, bo zapewne czynnie popierała Hitlera! czy Twoja Żona, córka, siostra albo matka również zasługuje na gwałt za wykolejenia Polaków, Ukraińców itp.? Serbki rozumiem, że też były "sprawiedliwie" gwałcone?!
  Mężczyźni wymyślają wojny za które płacą kobiety i dzieci.
 • 2013-10-16 17:10 | tak sobie mysle

  Re:Kobieca gehenna

  @Dante

  a jak myslisz, co "niezwyciezone" niemieckie wojsko robilo na terenach ZSRR? Glaskalo dziewczyny i kobiety po glowach?
  To co robili zolnierze rosyjscy to byla tylko odpowiedz na to co wczesniej robili niemieccy...
  nie chce mi sie szukac niemieckich tekstow nawolujacych do mordow, gwaltow na ludnosci rosyjskiej...
  winnych trzeba szukac zawsze po obu stronach a nie tylko po jednej!
 • 2013-10-16 17:13 | tak sobie mysle

  Re:Kobieca gehenna

  co do "mistrza", to zaistnial i mial swoje piec minut.
  Tylko ciekawe, jakie wynikna szkody z tego powodu.
  Jakies problemy na granicy?
 • 2013-10-16 17:54 | Robol

  Re:Kobieca gehenna

  Kolega z pracy pochodzący z Małopolski wspomniał kiedyś reakcję swojej babci na jego chłopięcy zachwyt filmem o 4 pancernych. Powiedziała mu coś takiego (cytat siłą rzeczy niedokładny): Niemcy to byli bydlaki, ale jak przyszli Ruscy, to... (zabrakło jej słów, ale po tej wypowiedzi babci zmienił nastawienie do "bohaterskiej" RKKA)...
 • 2013-10-16 18:00 | wladimirz

  To była wojna!!! Za Twojego ojca czy brata alianci mogli cię np.spalić żywcem w nalocie dywanowym jak w Dreźnie!!! Lepsze niż gwałt!!!

  W tej wojnie Niemcy zaczęli od niewyobrażalnych zbrodni na podbitych ziemiach (co popierały praktycznie do końca i o czym wiedziały niemieckie kobiety - wiele z nich korzystało z niewolniczej pracy cudzoziemców i zrabowanych rzeczy!) - potem to do nich w różnych formach wróciło, m.in. gwałtów czy bombardowań. Gwałcili zresztą Niemki wszyscy zwycięzcy - również Polacy i Amerykanie!
 • 2013-10-16 18:01 | Sceptyk

  Re:Kobieca gehenna

  Widzi Pan, kwestia proporcji. Tyle nas karmiono wizją rycerskiej szlachetnej Armii Czerwonej że teraz - 20 lat po upadku komuny - chyba już najwyższy czas przywrócić pamięć również jej ofiarom.
  A ile z tych Polek - ofiar Niemców - stało się później ofiarami "wyzwolicieli"? Artykuł wyraźnie pisze o masowości takich przestępstw, w tym dopuszczaniu się ich na osobach wracających z terenu Rzeszy - przecież nie dobrowolnie?
 • 2013-10-16 18:03 | wladimirz

  Mogę ci powiedzieć - znałem jednego z nich! Uważał to za normalne do śmierci w wieku 90 lat- był kulturalnym człowiekiem, oboje rodziców zginęło na Woli w czasie powstania!!!

 • 2013-10-16 18:05 | wladimirz

  Ilia Erenburg był znakomitym pisarzem(jego utwory pozostały w literaturze!) i ... miał wiele powodów by nienawidzieć Niemców!!!

 • 2013-10-16 18:14 | wladimirz

  Masz małą głowę po prostu!!! Na tej(!) wojnie wszystko było możliwe i ci żołnierze to wiedzieli i widzieli!!!

  Wojna to nie sąd! W czasie tej wojny można było zginąć z głodu za drutami, jedząc przedtem trupy, można było spłonąć żywcem w nalocie dywanowym albo w spalonej wsi, można było być (Ukraińcy z UPA)cietym pila albo roszarpywanym zywcem kieratem, zabijac wbijajac gwozdzie w czolo.Lepsze od gwaltu??? Ci zolnierze to wiedzieli i widzieli, niektorzy sami przeżyli!!!
 • 2013-10-16 18:39 | axiom1

  Re:Kobieca gehenna

  Skandaliczna prymitywna prowokacja !!! Wstyd !

  Na podbudowie epidemi rusofobi napedzanej przez ostatnie 24 lata. To sie zle skonczy.
 • 2013-10-16 18:53 | wladimirz

  Re:Kobieca gehenna

  *Gwałcący bolszewik to jedna z ikon hitlerowskiej propagandy, która nie pozwalała zapomnieć nazwy Nemmersdorf. Była to pierwsza wieś w Prusach Wschodnich zajęta przez radzieckich żołnierzy w październiku 1944 r., następnie odbita na jakiś czas przez Wehrmacht. Wtedy okazało się, że 62 kobiety i młode dziewczęta zostały zgwałcone, prawdopodobnie wielokrotnie, a następnie zamordowane.*
  Oczywiscie Niemcy w Rosji nikomu nie zrobili krzywdy ...

 • 2013-10-16 19:15 | Mielonka

  Re:Kobieca gehenna

  Co mnie obchodzą Niemcy i Ruskie?! I to okupant i to okupant!
 • 2013-10-16 21:20 | SLONZOK

  Ino malo korrekta :

  Legnica, Szprotawa to tysz je Slonsk.
 • 2013-10-16 22:18 | Leonard Piotrowski

  Re:Kobieca gehenna

  Kolejny popapraniec, z Bożej Łaski artysta. Ciekawektóra uczelnia wykształciła tego oryginała.
 • 2013-10-16 22:38 | SOAD

  Re:Kobieca gehenna

  Mam nadzieję, że jakiś brudas cię kiedyś przemocą przeleci, mędrku za 3 grosze
 • 2013-10-17 01:09 | Waldemar

  Re:Kobieca gehenna

  Albo (niektórzy z nich) byli to Polacy (?) ze wschodu ? Bo ja takich regularnie widze, wlasnie na Slasku.
 • 2013-10-17 01:14 | dyrex

  Re:Kobieca gehenna

  Chetnie sluze - Górny Slask, tu tylko 2 przykaldy :
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Przyszowicach
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Miechowicach


 • 2013-10-17 01:51 | Ekonom

  Kto znów chce zepsuć stosunki pomiędzy Polską a Rosją?

  Przecież to nie w interesie Polaków leży, aby skłócić Polaków z Rosjanami.
 • 2013-10-17 03:45 | ccc

  Re:Kobieca gehenna

  Poprosilbym o mily artykul jako rownowage o gwaltach dokonywanych przez niemcow , przed masowymi rozstrzelaniami setek tysiecy Zydow . Poprosilbym o artykul o dokonywanych gwaltach w czasie powstania warszawskiego przez Litwiniow , Ukraincow , Lotyszy , Estonczykow ktorzy wspolpracowali z Hitlerem. Poprosilbym o ladny reportaz jak to kulturalni Anglicy i Amerykanie kupowali po 2 kobiety za 1 puszke miesna idac z frontem. Nawiasem mowiac Polacy nigdy nie byli uwazani za kulturalny narod wsrod niemek , Francuzek, Wloszek , zreszta ta tendencja pozostala wsrod panstw rozwinietych do dzis. Dla tych narodow do dzis jestesmy "ruskimi" ubior , mowa , zachowanie wrecz identyczne.
 • 2013-10-17 03:49 | ccc

  Re:Kobieca gehenna

  do Boema/// Glupi podlog Polakow Rosjanie szczuli wilczury do gwaltow ? chyba pomylislas z kulturalnymi panami niemcami .
 • 2013-10-17 08:04 | olo

  inna bajka

  1.
  styczeń 1945, wielkopolskie miasteczko.
  kobieta lat 44 - (moja babcia)
  kobieta lat 15 - (moja mama)
  obydwie raczej ładne :) (tak twerdzą Ci, którzy oglądali zdjęcia z tego okresu)
  Wyobraźcie sobie, że ci wstrętni czerwonoarmiejcy po wejściu do miasta NIE ZGWAŁCILI, żadnej z nich, ba nie zgwałcili żadnej ich sąsiadki. Kwaterowali w domach i nic....nawet dzielili się swoimi "tuszonkami".
  2. 1945r. "miasto" na ziemiach odzyskanych", mój wujek prysnął z domu na ziemie odzyskane... przez parę miesięcy ludność niemiecka przebywała w mieście - również kobiety, z jego relacji wynikało, że Niemki bardzo chętnie oferowały siebie, to za lepszy przydział do pracy, czy żywność (twierdził, mógł mieć każdą... no prawie każdą i to bez przemocy..)
  ale co tam ja bajki opowiadam, albo jestem ruski szpion...
 • 2013-10-17 08:20 | Dante

  Re:Kobieca gehenna

  Ilja Erenburg, piewca stalinowskiego terroru byl znakimitym pisarzem ... donosow i dlatego czystki stalinowskie przezyl gdy jedoczenie cala awangarda lewicowa posza do piachu.
 • 2013-10-17 08:39 | tak sobie mysle

  Re:Kobieca gehenna

  żołnierze gwałcili, gwałcą i będą gwałcić w czasie działań wojennych i nie tylko.
  Niemcow tez karmiono o "rycerskim Wehrmachcie"

  jest tylko jeden problem, nie mozna tamtych czasow przyrownywac do obecnych.
  Wtedy po ilus tam latach wojny, sytuacja wygladala inaczej niz obecnie, po kilkudziesieciu latach pokoju.
 • 2013-10-17 09:36 | Just me

  Re:Kobieca gehenna

  Moja prababcia i babcia z kolei wypominały, że dokwaterowani do nich do domu żołnierze Wermachtu nic nie ukradli, nikogo nie zgwałcili, a jak dostali paczki na święta to się nawet z dzieciakami gospodyni czekoladą podzielili.
  Z kolei druga babcia zawsze powtarzała, że nie ma gorszej zarazy niż Armia Czerwona... jestjak mówisz - wszystko zależy od ludzi.
 • 2013-10-17 10:24 | znafca tematu

  Re:Kobieca gehenna

  przecież to było ma terenach niemieckich!
 • 2013-10-17 10:53 | divak2

  Re:Kobieca gehenna

  Moja babcia (1926) opowiada, że po wkroczeniu Armii Radzieckiej (centralna Polska, żadna była Rzesza) kobiety musiały się ukrywać, podobnie jak ukrywać trzeba było kosztowności, zegarki itp. Inni, choćby tu na tym forum, opowiadają że Czerwonoarmiści zachowywali się poprawnie. No i pewnie to zależało od pochodzenia żołnierzy, od tego jaki był i na co pozwalał ich bezpośredni dowódca. I dodać trzeba, że mówienie "Rosjanie" o żołnierzach Armii Czerwonej to nie do końca prawda, tam służyli przedstawiciele wielu różnych narodów.
 • 2013-10-17 11:52 | Dante

  Gwałt tańszy niż kule

  Nie tak dawno i nie tak daleko, bo w cywiliziwnej europie, gwalt i mordownie kobiet bylo czescia barbazynskiego systemu, i to nie azjatyckich hord tylko glownie Serbow, ktorych obecnie mozemy spotkac bedac np. na urlopie. Proponuje obejzec film „Grbavica” bosniackiej reżyserki Jasmily Žbanić przywraca pamiec o jednym z najbardziej odrazających aspektow wojny na Balkanach – masowych gwaltach, ktorych ofiara padly tysiace miejscowych kobiet. Film opowiada o obozach koncetracyjnych dla muzulmanskich kobiet. Sowiecki koszmar skonczyl sie ca. 60 lat temu lecz tragedia niemieckich kobiet jest nadal tabu tematem i los kobiet – ofiar konfliktow zbrojnych - wciaz przechodzi niezauwazony. Jerzy Szymczyk o tym przypomnial i to bardzo w dobrym miejcu - obok sowieckiego czolgu. Po wpisach niektorych pajacow na tym forum i reakcji policji w Gdansku mozna wywnioskowac, ze po drugiej stronie Odry nadal swieci gwiazdka krelmowska i IIIRP niezdala egazminu do starej europy. Artyscie Jerzemu Bohdanowi Szumczykowi zycie wsztkiego najlepszego i tworczej weny.
 • 2013-10-17 11:59 | marek

  Re:Kobieca gehenna

  A mnie się bardzo nie podoba, ze polityka idzie na łatwiznę, chcąc być "na czasie", vel "relewantna", a propos pomnika w Gdańsku - i odgrzebuje teksty sprzed 4 lat. Niezwiązane z tematem? Jak najbardziej związane. Ale jak pisałem - idziecie na łatwiznę (i darmochę, bo już wierszówki drugi raz płacić nie trzeba, a miejsce zapełnione długim tekstem). I to mi się nie podoba.
 • 2013-10-17 12:18 | marek

  Re:Kobieca gehenna

  przypadki, ktore przytaczaja osoby biorace udzial w dyskusji (raz: ze gwalcili, innym razem: ze nie gwalcili), tak naprawde nie sa miarodajne. Jednego dnia byli rycerscy, a wieczorem mogli sie zapic i ruszyc na lowy. W jednym miasteczku (w Wielkopolsce czy gdzie indziej), oddzialy frontowe przeszly, a potem wpadly tyly, ktore juz nie byly takie rycerskie. A po nich, podobno, nadciagaly tyly tylow, ktore byly najgorsze. W innym miasteczku ten sam rycerz byc moze sobie "pofolgowal", a w jeszcze innym, ten, ktory byl zwierzeciem wczesniej, mogl ratowac niemieckie dzieci. Ale takie czy inne przypadki nie moga byc podstawa do ogolnych tez, ze "gwalcili", czy "nie gwalcili".
 • 2013-10-17 12:32 | Barbara Malak-Minkiewicz

  Re:Kobieca gehenna

  Szanowna Redakcjo,
  To byl wstrzasajacy i interesujacy popularny artykul historoczny. Ale wystawiona rzezbe uwazam za wyjatkowo nieprzyjemne naduzycie wzgledem kobiet-ofiar. W czasie drugiej wojny swiatowej kobiety roznych narodowosci byly gwalcone przez zolnierzy wszystkich armi a rowniez przez partyzantow i cywilow; wszelkiej masci kanalie, ktore mozna bylo wsrod nich znalesc i ktore korzystaly z czasow bezprawia. I tak samo bylo wczesniej i pozniej i obecnie dzieje sie w wielu krajach swiata gdzie tocza sie wojny.
  Chcialaby zeby kiedys tym kobietom wystawiono pomnik i zeby naprawde byl to pomnik dla nich. A nie zeby sluzyl jego tworcy do zwracania uwagi na siebie, ktore w Polsce zapwnia zaczepianie Rosjan, Ukraincow czy Niemcow. Wstyd.
  Uklony z Amsterdamu.
 • 2013-10-17 13:30 | jotesz

  Ambasadorze!

  Hańbą byli ci sałdaci i ich zezwierzęceni dowódcy, którzy gwałcili! Jeśli ambasador uważa, że ta hańba przechodzi na resztę Armii Czerwonej, to jego własna ocena...
 • 2013-10-17 13:31 | slima11

  Re:Kobieca gehenna

  Ruski złapany za gwałt stwał pod ściana egzekucyjną.A byli to soldaty z kilkudziesięciu narodowości.Jankesi w Wietnamie używali napalmu i nie było kogo gwałcić a debile likwidowali całe wioski..Bo u nich 50 stanów.
 • 2013-10-17 14:00 | znafca tematu

  Re:Kobieca gehenna

  2013-10-17 11:52 | Dante
  pozdrawiam internetowego pajaca!
 • 2013-10-17 16:00 | Danek Straszyński

  Re:Kobieca gehenna

  Można kręcić jak się chce, kombinować, studiować i rekonstruować historycznie,drugiej wojny swiatowej nie da się już wygrać. Nawet jak ją się ponownie wywoła, będzie miała inny numer. Po za tym "wrogowie" polskich patriotów prawdziwych mają w dalszym ciągu "niesłuszną" przewagą i nie dopuszczą do kolejnej zawieruchy. Dzięki Bogu!
 • 2013-10-17 18:32 | wladimirz

  I wzajemnie .. ;-)

 • 2013-10-17 18:35 | wladimirz

  Ale przygody "Lejzorka Rojsztwańca" pozostały i cała masa odniesień do nich!!! Co do czystek to pod mur szli w pierwszej kolejności autorzy i piewcy poprzednich ... ;-)

 • 2013-10-17 19:39 | Franz/ciszek-Wolfgang

  Re:Kobieca gehenna

  "mógł mieć każdą." - A one to robily z sympatii i milosci do Polaków, w tym wlasnie takich szabrowników jak Twój krewny, co ? Wszystko bylo po kolezensku i dobrowolnie.

  Wiesz, ja (Górnoslazak) tez mam w rodzinie podobne historie, np. gadanine o pieknie wyzrezbionych z drewna przedmiotach (m.in. szkatulka), które mój opa/dziadek przysylal ze Smolenska i z Orszy. Wersja do dzisiaj: "to byly podarunki dla niemieckich zolnierzy....no, nie calkiem podarunki, ale tamtejsi ludzie bardzo chetnie sie zamieniali z naszymi na jedzenie itd, czasami nawet tamtejsi rolnicy(!)" - niektórzy, tez w mojej familii, do dzisiaj nic nie zrozumieli albo nieduzo zrozumieli, wszystko wybiórczo, wszystko jednostronnie, wszystko z perspektywy swojego losu, a wiec czesciowo swojego cierpienia (a bylo tego masa, glównie po tym, potem).

  Plytkosc, ograniczenie, naiwnosc, kali-zm i brak jakiejkolwiek watpliwosci i refleksji - dokladnie jak u Ciebiue. - rylko ze to sa w 99% same stare baby, które, mimo ze z miasta, nigdy nie opuscili swojej dzielnicy (chyba ze na procesje do Piekar) !!
 • 2013-10-17 19:45 | Ruuudi

  ojej

  "Ruski złapany za gwałt stwał pod ściana egzekucyjną."

  No tak, tylko ze kilkaset tysiecy nie udalo sie zlapac......, bo oficer nie widzial, bo byl zajety (np. tym samym) albo byl kilometry dalej. - Czysto po noszymu, po slonsku: paplosz, faflosz, bleblosz, smolisz, fanzolisz.


 • 2013-10-17 20:27 | wladimirz

  Bardzo słusznie!!!Większość tych komentatorów z Bożej łaski nie rozumie, że zapisuje Polskę ex post do koalicji Adolfem Hitlerem!!!;-)

  I to jeszcze na dodatek w sytuacji, kiedy wiadomo, że on przegrał i profitów z tego na pewno nie będzie!!! Na dodatek ten "rzeźbiarz" to Ukrainiec, który swój narodowy interes ( a nie nasz!) w ten sposób realizuje ... ;-)
 • 2013-10-18 08:51 | Dante

  Inwazja barbazyncow

  Szanowni Joanna Ostrowska i Marcin Zaremba. Do tej pory Polityka i jej forum nalezaly do tych ostanich wysp w oceanie bylejakosci, ktore byl omijane przez intenetowych troli, analfabetow, bezdusznych grafomanow i intelektulne smieci. Nimniej czytajac niektore wypowiedzi do tak waznego tematu jakim jest zbrodnia przeciw ludzkosci nie moge pozbyc sie wrazenia, ze i Polityka stala sie obiektem inwazji barbazyncow.
 • 2013-10-18 14:56 | pawel markiewicz

  Re:Kobieca gehenna

  moja babcia mowila, ze lepiej bylo byc okupowanym przez niemcow niz wyzwalanym przez rosjan
 • 2013-10-18 15:00 | koko

  Re:Kobieca gehenna

  Informacje z radomskiego. Moją ciotkę próbował zgwałcić radziecki żołnierz mimo, iż była w widocznej ciąży i z tego powodu nie schowała się z innymi kobietami. Oblała go wrzątkiem i uciekła. Mój wuj natychmiast spakował najpotrzebniejsze rzeczy i porzucając gospodarstwo uciekł z ciotką na ziemie zachodnie. Moja babcia była świadkiem gwałtu na 14 letniej dziewczynce (Polce) przez żołnierza radzieckiego. Babcia była "nietykalna" bo szyła ubrania dla kochanki dowódcy oddziału, który stacjonował we wsi. Co nie ochroniło ich przed okradzeniem domu z wszelkich wartościowych rzeczy, gdy wyzwoliciele poszli dalej. Moją ciotkę próbował zgwałcić radziecki partyzant, który potem był patronem jednej ze szkół w moim mieście. Nam przedstawiano go jako bohatera, a chłopi, którzy go znali, mówili o nim, że złodziej, gwałciciel i morderca. Oczywiście po cichu. Skala gwałtów była ogromna, ale się o tym nie mówi, bo mogłoby się okazać, że ojcami wielu dzieci nie byli polegli mężowie i narzeczeni, ale wyzwoliciele ze wschodu.
 • 2013-10-18 16:07 | izka561

  Re:lans niedorobionego artysty

  UCZCIWIE byłoby gdyby autorzy artykułu nie wymieniali nazwiska ''artysty''-kontrowersyjnego.
  Na bardzo poważny temat o tragicznych wydarzeniach z przeszłości wywołuje sie dyskusję całkowicie zbędną , bezowocną i jątrzącą w interesie niedorobionego artytsty który ma świadomość że szokowanie jest przydatniejsze niż talent.
 • 2013-10-18 19:05 | erbe

  Re:Kobieca gehenna

  Dlaczego zbedna dyskusje? Czy kiedykolwiek dyskusja o masowych zbrodniach jest zbedna?
 • 2013-10-18 20:10 | wladimirz

  To jest wyrwana z kontekstu (w imię polityki historycznej Niemiec) jedna sprawa w historii wojny, która pochłonęła minimum 50 milionów ofiar!!!

  Przyznasz, że być zabitym to znacznie gorzej niż zgwałconym, choć oczywiście gwałt jest bolesną traumą!!! ;-)
 • 2013-10-18 20:18 | szportlok

  Re:Kobieca gehenna

  Przyszowice byly w okresie tzw."miedzywojnia" po polskiej stronie (wschodni G.Slask, Oberschlesien-Ost).
 • 2013-10-18 20:34 | Rozwita

  Jeszcze raz G.Slask :

  Podczas Górnoslaskiej Wojny Domowej (1919-21), przez Was Polaków nazywanej "powstania" "slaskie", byly gwalty po wszystkichs tronach, tzn. ze wszystkich stron: gwalcili (rabowali, pladrowali, uastraszali, szantazowali, bili, zabijali) "powstancy", ci ze Slaska i ci co tylko "patryjotycznie-turystycznie", gwalcila przeciwna strona, np. niektóre niezdyscyplinowane (wobec dowadztwa, nota bene: slaskiego). A zolnierze Interalianckich (francuskich, angielskich+szkockich, wloskich) Kontyngentów , przez Was Polaków zwaqnych "Miedzynarodowe Sily Sojusznicze/Rozjemcze", tez gwalcili - glównie ci kolorowi francuscy. Wiem, bo ciotka mojej matki ledwo sie uratowala (zawolano oficera czy zandarmerie).
 • 2013-10-18 20:37 | Rozwita

  Jeszcze raz G.Slask (przyklad 1919-21) :

  Podczas Górnoslaskiej Wojny Domowej (1919-21), przez Was Polaków nazywanej "powstania" "slaskie", byly gwalty po wszystkich stronach, tzn. ze wszystkich stron: gwalcili (rabowali, pladrowali, uastraszali, szantazowali, bili, zabijali) "powstancy", ci ze Slaska i ci co tylko "patryjotycznie-turystycznie", gwalcila przeciwna strona, np. niektóre niezdyscyplinowane (wobec dowadztwa, nota bene: slaskiego) freikorpsy. A zolnierze Interalianckich (francuskich, angielskich+szkockich, wloskich) Kontyngentów , przez Was Polaków zwanych "Miedzynarodowe Sily Sojusznicze/Rozjemcze", tez gwalcili - glównie ci kolorowi francuscy. Wiem, bo ciotka mojej matki ledwo sie uratowala (zawolano oficera czy zandarmerie).
 • 2013-10-18 20:59 | izka561

  Re:erbe

  O tyle zbędna ,że najwiecej korzyści przynosi temu ,,pożal się Boże,, artyście.
 • 2013-10-18 21:26 | pietras

  Re:Kobieca gehenna

  nie wszyscy mezczyzni sa gwalcicielami
 • 2013-10-18 22:39 | erbe

  Re:Kobieca gehenna

  Przeciez to wszystko prawda. Gwalcili przeciez, nie? Jak by to sie ma zle skonczyc?
 • 2013-10-18 22:41 | erbe

  Re:Kobieca gehenna

  Fakt ze Niemcy zabijali w NICZYM nie umniejsza zbrodni czerwonooarmistow. O WSZYSTKICH zbrodniach trzeba glosno mowic.
 • 2013-10-18 22:44 | erbe

  Re:Kobieca gehenna

  Dyskusja o ofiarach i zbrodniarzach jest zawsze potrzebna, niezaleznie od polityki. A co w tym zlego ze artysta uzyskal rozglos?
 • 2013-10-19 10:19 | Fenrir

  Re:Kobieca gehenna

  Zamilcz już człowieku... i zastanów się głęboko... Dajesz przyzwolenie na coś tak okrutnego, ze nie mieści się w głowie. "Kulturalny człowiek"... litości, litości, litości... Wolałbym, aby nigdy się taki nie urodził.
  Zamilcz już doprawdy!
 • 2013-10-20 23:16 | wladimirz

  Poborowy i młodszy oficer w okresie II WS w czasie natarcia miał przed sobą statystycznie parę tygodni życia tak wysokie były straty atakujących jednostek!]!!

  Takiego żołnierza trudno jest przestraszyć czymkolwiek,
  a jest uzbrojony ... ;-)
  Niemcy sobie z tym radzili "mobilizując" kobiety z terenów okupowanych do polowych burdeli (mieli zresztą takie tradycje z czasów pokojowych) i przyzwalając na gwałty! Armii Czerwonej ideologia nie bardzo pozwalała na burdele więc przyzwolenie na gwałty było większe... A wojna była na śmierć i życie!!! Przy czym Niemcy zaczęli od straszliwych zbrodni(nie tylko gwałtów!) jak weszli, jako pierwsi, do ZSRR!!!
  Rosjanie do niemieckiego(!) Gdańska wchodzili po 4 latach takich zbrodni!
  Ot i całe wyjaśnienie - to był tylko niewielki fragment straszliwej(!) wojny!!! Widzenie w nim jakiegoś szczególnego elementu upadku obyczajów a gwałtu jako czegoś szczególnego na tle śmierci(często wyjątkowo okrutnej i bolesnej!), kalectwa czy utraty bliskich jest po prostu niemądre!
 • 2014-12-23 08:44 | Pawel

  Re:Kobieca gehenna

  Nic nie napisano co niemcy robili w ZSRR.Przeciez ten artykul jest stronniczy - ilu Niemcy wymordowali na wschodzie??A moze EInsatz truppen to mit?? Nic dziwnego ze dostali to co na co pracowali ciezko na wschodzie. Tak przy okazji - sie jeszcze rozplacze widzac biedne nNiemki.Zalujcie wlasny narod...