Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Targi o przetargi

(3)
Pod okiem Urzędu Zamówień Publicznych wszystkie państwowe zakupy, od spinacza po budowę autostrady, odbywać się mają przejrzyście. Dlaczego więc po prawie każdym większym przetargu wybucha skandal?
 • 2009-03-22 21:08 | Korektor

  Re: Targi o przetargi

  "Co sprzyja korupcji przetargowej?" - NIK i wszelkie instytucje moga sobie tę korupcję badać i podawac ogrom jej przyczyn (większość z nich śmiesznych, bo tylko pośmiać się można czytając te jedenaście punktów wysmarowanych przez NIK ).
  Jakos nigdy nie zdarzyło mi się przeczytać, że podstawową przyczyną korpucji jest zbyt duża ilość pieniedzy (naszych, społeczeństwa) w rękach tzw. 'funcjonariuszy publicznych ', pieniędzy którymi mogą w zasadzie dowolnie szastać.
  Nie dawajmy pieniędzy politykom i tzw. samorządowcom, zostawmy je sobie w portfelu i korupcji nie bedziemy mieć !
  Tylko prosze mi nie oponować i pytać, "a kto zbuduje drogi, szpitale, szkoły, ..." - pozwólmy to robić prywatnym inwestorom - będzie taniej, skuteczniej i z pożytkiem dla nas wszystkich (stać nas będzie by za to zapłacić!).
 • 2009-03-23 04:25 | kiedy będzie lepiej?

  Re: Targi o przetargi

  Przetargi dla wojska-to jest dopiero korupcja, F16, Bryza, sprzedaż WSK w Rzeszowie i Mielcu, na tych transakcjach straciliśmy jako państwo ogromne pieniądze, ale co tam najważniejsze żeby "najlepszy sojusznik" był zadowolony z ofiary swojego wasala...
 • 2009-03-23 14:05 | obarex

  Re: Targi o przetargi

  Dekalog to niezla podstawa dla Ustawy o Zamowieniach Publicznych. Ale znam lepsza: zdrowy rozsadek.
  Kilkanascie lat temu, w Kanadzie (jak jest dzis nie wiem) odpowiednik UoZP skladal sie z dwoch punktów. Doslownej tresci nie przytocze, ale w pierwszym byla mowa, ze urzednik lub grupa urzednikow wydajaca pieniadze publiczne musi dochowac NAJWYZSZEJ starannosci i wybrac dostawce uslug i produktow z oferta oceniona wd "najlepszej wiedzy decydujacych" jako generalnie najkorzystniejsza. Proces decyzyjny i argumentacja mial byc pozostawiona na pismie.
  Punkt drugi mowil o kryminalnej odpowiedzialnosci tych, ktorzy punktu pierwszego nie stosowali i narazili firme/urzad na straty finansowe lub materialne. Pomimo pozornej uznaniowosci, system dzialal doskonale.
  Dlatego pozwole sobie stwierdzic, ze sposob stosowania zamowien publicznych w Polsce (czy w UE generalnie) to najbardziej czasochlonny, najbardziej korupcjogenny i najmniej efektywny sposob wykorzystywania srodkow publicznych. Mowi mi o tym takze osobiste doswiadczenie w postaci zamowien, w ktorych uczestniczylem i ktore pod wzgledem formalno-prawnym byly bez zarzutu!