Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Wietnam Obamy

(5)
Czy najpotężniejsza w dziejach wojskowa koalicja poniesie klęskę w Afganistanie? Jej przywódca, prezydent USA, właściwie już to przyznał.
 • 2009-03-30 14:11 | elsby

  Jaka klęska???

  Taka sama "klęska" jak w Wietnamie, czyli zdrowy rozsądek.No, ale to niemiecki komentator....
 • 2009-03-30 21:13 | wiehu

  Re: Wietnam Obamy

  Dobry pomysł z tymi wyspami spokoju i rozwoju .
  To ma sęs ,tylko musi być konsekwetnie realizowane i pilnowane a spokojnie wygrają.
 • 2009-03-30 21:14 | Mieczsilver

  Re: Wietnam Obamy

  Dlaczego w analizie nie wspomina się o rycerzu Radosławie Sikorskim?!
  Afganistan to przecież jego wizytówka intelektualnej biografii,na którą składają się zasługi jako korespondenta wojennego z rewolwerem w ręku,a następnie ministra wojny i wojennych spraw zagranicznych.
  Solidarnościowy heros młodszej generacji i nie mógł załapać się do poematu Waldemara Łysiaka zamieszczonego w MITOLOGIA ŚWIATA BEZ KLAMEK.
 • 2009-03-30 22:00 | hematemesis

  Re: Wietnam Obamy

  Problemem jest doktryna ktora jest beldna od poczatku. niesienie demokracji dla mieszkancow tego rejonu jest komplena mzonka i nieporozumieniem. Zapomniani juz jak sie okupuje czy kolonizuje. A wystarczy siegnac do historii i poczytac jka to anglicy robili. Za armia szla armia cywili, gubernatorzy, nauczyciele, urzednicy, plantatorzy itd. slowem ludzie ktorzy wiedzieli co robic z demokracja jak jej urzywac i jka zagospodarowac odzyskane tereny. Niestety historial kolonializmu przeczulila ludzkosc na tym punkcie wiec wymyslono doktryne niesienia demokracji dla ludow uciskanych. Problem polega na tym ze te ludy nie wiedza jka z demokracji skozystac bo jej nie znaja. dlatego jka wojska odchodza to wszystko jest tracone bo nikt nie wie czy i co warto chronic po odejsciu wojska. Moze trzeba bylo kolonizowac nowoczesnie czyli bez wyzysku nowego panstwa przez stare ale jednak z zachowaniem pewnych sparwzdoych zasad. co by nie mowic (jesli pominie sie wyzysk) panstwa takie jka indie czy egipt zyskaly wiele w dziedzinie administarcji czy infrastruktury na kolonizacji przez brytyjczykow. Natomist byle kolonie belgijsko-francuskie w Afryce, gdzie po okresie wyzysku postanowiono oddac pantwo w rence ludu, czyli tak jka teraz od lat niewydobyly sie z marazmu, bo i nie maja jka bo nie maja wbudowanych standardow. To moze brzmi brutalnie ale jednak wydaje sie ze bez ustanowienia przez okupantow silnej sluzby cywilnej ten model wyzwalania nie ma szans najmnijeszych.
 • 2009-04-04 11:59 | Gumiś56

  Re: Wietnam Obamy

  Podstawowym argumentem za wycofaniem się z Afganistanu jest ten, że nikt tam nie zwyciężył. Ani Anglicy ani Rosjanie, Amerykanom też ta sztuka się nie powiedzie. Jeśli jakiś naród chce żyć w XIII wieku, to jego sprawa i trzeba to uszanować. Wycofać się stamtąd, następnie otoczyć kordonem sanitarnym i zerwać wszelkie kontakty. Niech żyją w swych lepiankach z kurami i kozami, jak tak chcą. Wizja utworzenia demokratycznego Afganistanu jest kompletną fantastyką, szkoda tylko posyłać na śmierć coraz większej liczby chłopaków, bo to i tak nic nie da.