Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Cud oblicze

(13)
Na świętych obrazkach, ubrany w oświęcimski pasiak czy śpiewający w rock-operze – zawsze jest rozpoznawalny. Ma idealny owal twarzy, prosty nos, brodę i włosy do ramion. Wizerunek Jezusa nie zmienia się od ponad 1700 lat. Skąd wiadomo, jak Chrystus wyglądał?
 • 2009-04-08 11:05 | Lipman Jerzy

  Re: Cud oblicze

  Oblicze to osobisty podpis jego właściciela.
  Pożytek z tego, że oblicze Chrystusa nie jest znane jest taki, że nie można zblużnić.
  Nie można go zawłascic, czyli ukraść!
  A jeżeli jest ktoś godny to Chrystus, jak uzna to za wlasciwe, mu to swoje oblicze objawi!
 • 2009-04-09 10:17 | Arkadiusz Bednarczyk

  Najstarszy krucyfiks

  Najstarszym krucyfikse4m przedstawiającym postać "Ukrzyżowanego" nie jest już tzw. krucyfiks Gereona lecz krucyfiks który został został wyrzeźbiony ok. 900 roku dla ówczesnego kościoła katedralnego w Moosburgu.
  Szkoda, że Autorka nie wspomniała także o jednej z najstarszych ikon Chrystusa znajdujących się obecie w zakrystii Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie z przełomu III i IV w.
  „Dzieje Judy Tadeusza” wspominają o tym, że zabrał on ze sobą kolejną relikwię jaka pozostała po Mece Chrystusa – tzw. chustę Weroniki. Przywiózł ją do Edessy, gdzie ją ukryto m.inn. w czasie zajęcia miasta przez cesarza Karakallę. Inna legenda mówi z kolei o przybyciu do Rzymu samej Weroniki, która wedle Ewangelii Nikodema ( apokryfu z IV w.) ociera twarz Jezusowi. Zostaje ona przywieziona przez sługę cesarza Tyberiusza do Wiecznego Miasta. W 753 r. w kronice papieskiej zanotowano, że w uroczystej procesji papież Stefan II niósł boso Oblicze Chrystusa, nie namalowane ludzką ręką. Relikwia ta nazywana była "całunem z Kamulian", "mandylionem z Edessy". Dla tej niezwykłej relikwii w 1011 r. wzniesiono w Bazylice św. Piotra specjalny ołtarz i kaplicę gdzie ją przechowywano.
 • 2009-04-09 17:07 | jerry1

  "Dla tej niezwykłej relikwii w 1011 r. wzniesiono w Bazylice św. Piotra specjalny ołtarz i kaplicę gdzie ją przechowywano. "

  Dlaczego katolicy czcza chusty, "caluny", gwozdzie, wlosy, czy kawalki kosci? Czy nie zostalo to wszystko zapozyczone od ludow poganskich aby latwiej je bylo nawracac (czasem, niestety, takze i mordowac w 'imie Chrystusa") i przemawiac do okreslonej wyobrazni (mentalnosci)??
 • 2009-04-10 11:40 | Agnieszka

  Re: Cud oblicze

  Dlaczego w artykule, który powinien być ideologicznie neutralny autorka z uporem używa tytułu "Chrystus", a nie imienia Jezus? Określenie "Chrystus" ("pomazaniec") ma zabarwienie wyznaniowe i powinno się tu pojawiać wyłącznie w tytułach obrazów i cytatach, a nie w tekście odautorskim. Postacią historyczną może być Jezus, podczas gdy "Chrystus" jest konstruktem teologicznym.
 • 2009-04-10 13:08 | zag

  Ludzie ze swej natury potrzebują namacalnych dowodów wiary i kultu. Każdy jest inny - najlepszym tego przykładem jest św.Tomasz Apostoł, który musiał się przekonać o prawdziwości ran Jezusa namacalnie. Innym apostołom wystarczyła wiara, choć na jednym z obrazów widać, że sami z ciekawością zaglądali przez ramię niedowiarkowi.
  A swoją drogą, jerry1, ile zdjęć rodzinnych masz na biurku? :-) W dzisiejszych czasach wystarczy zdjęcie (patrz O. Pio lub Jan Paweł II), ale kiedyś ciężko było zdobyć wizerunek świętego... A relikwie były namacalne.
 • 2009-04-10 15:05 | Marcin_m

  Przepraszam, o który Moosburg chodzi? Nad Izerą w Bawarii?
 • 2009-04-10 15:08 | Jerzy

  Re: Cud oblicze

  W Szwecji bardzo aktualna jest książka "Om Jesus" (O Jezusie), której autorem jest Jonas Gardell. Wydana przez Nordsteds. Autor należy do najwybitniejszych intelektualistów szwedzkich i jest także doktorem honoris causa w dziedzinie teoligii Uniwersytetu w Lund. Książka napisana jest stylem pozbawionym zbędnego patetyzmu i wysunięte w niej tezy są podbudowane ewangelicznymi cytatami. Ponadto autor dochodzi do przemyśleń, które trudno uznać z pozbawione dozy realizmu.
  Dla przykładu hipoteza mająca związek ze stylem odżywiania się w Palestynie za czasów Jezusa. Styl ten doprowadzał do utraty uzębienia. Wykopaliska szkieletów z tego czasu pozbawione są zębów. Czy można sobie wyobrazić dobrotliwy uśmiech bezzębnego Jezusa? A przecież nauczał mając ponad 30 lat i według ówczesnych standartów był mężczyzną w podeszłym wieku. Należy przypuszczać, że swoim ludzkim obliczu miał bardzo orientalny wygląd. Ponadto przemawiał w dialekcie, który dla większości mieszkańców ówczesnej Palestyny brzmiał nieco odmiennie. To tak jakby któryś z dzisiejszych polityków przemawiał w parlamencie po kaszubsku lub góralsku.
  Ksiażka powinna wkrótce ukazać się na polskim rynku wydawniczym. Gorąco polecam.
 • 2009-04-10 22:27 | krysek

  Re: Cud oblicze

  Końcowe stwierdzenia artykułu brzydko sugerują prostą odpowiedź na trudne pytania odnośnie całunu. Jak kogoś sprawa interesuje, to w internecie jest sporo ciekawych artykułów i publikacji na temat, warto pamiętać że to hipotezy.... Sam wizerunek z "technicznego" punktu widzenia jest również bardzo ciekawy.
 • 2009-04-12 16:36 | Ola

  Re: Cud oblicze

  Ja polecam dokument Zeitgeist, piewsza czesc szokujaca i zaskakujaca. Otwiera oczy.
 • 2009-04-13 06:09 | Dar

  Re: Cud oblicze

  A w Ewangelii zostało napisane, że "długie włosy są hańbą dla mężczyzny", więc jak to się ma do tych wszystkich obrazków i wyobrażeń gdzie Jezus ma długie włosy ???
 • 2009-04-14 10:02 | autor

  Widziałem. Bzdura i nieuctwo reżyserów.
 • 2009-04-30 00:28 | ateista

  zeitgeist zwłaszcza w pierwszej części, to brednie. jeśli chcemy popularyzować ateistyczną wizję świata, to lepiej na ten film się nie powołujmy.
 • 2009-06-28 02:18 | z

  A jeśli się weźmie pod uwagę prawdziwość świadectwa św. Faustyny, Jezus rozumiał tę potrzebę ludzi. Swoją drogą czemu w artykule nie ma wzmianki o obrazie Jezusa Miłosiernego?