Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kurs na przetrwanie

(3)
Nie ma tygodnia bez kolejnego ataku pirackiego na statki u wybrzeży Somalii i Kenii. Dla kapitana Marka Niskiego i oficera technicznego Leszka Adlera z więzionego przez osiem tygodni tankowca „Sirius Star' każde nowe porwanie oznacza powrót dramatycznych wspomnień.
 • 2009-04-21 01:34 | bystry

  Re: Kurs na przetrwanie

  Dwa miliony ton ropy w zbiornikach??? Coś się komuś nie pokręciło?
 • 2009-04-21 11:54 | bystry

  PS Największe zbiornikowce świata mają ok. 500 000 DWT. Sądzę, że poważny dziennikarz powinien uważniej podawać pewne dane aby nie popadać w śmieszność., choć dziś zamiast rzetelności bardziej liczy się efekciarstwo. "Dwa miliony ton ropy w zbiornikach warte 100 mln dolarów". Bzdura po pierwsze z uwagi tonaż wzięty z kosmosu, a gdyby tak jeszcze komuś chciało się wykonać proste dzielenie arytmetyczne to wyszłaby ropa w cenie 50 dol/ tona !
 • 2009-04-21 15:40 | Leo Walotek-Scheidegger

  Re: Kurs na przetrwanie

  Część tekstu dotycząca kapitana Niskiego jest bardzo dobra. Nie często się zdarza, by "sedno sprawy" nie zostało redakcyjnie pocięte dla "lekkostrawności". Natomiast fachowe informacje, miejscami dotyczące również zależności socjalno-politycznych są fatalne. Zadziwia również fakt, że oficer Formozy zmienił zdanie dopiero po rozmowie z kapitanem. To świadczy niestety o fatalnym wyszkoleniu i braku feedbacku z zachodnich części NATO. Mówię to jako osoba, która odbębniła zasadniczą służbę wojskową 20 lat temu w jednostce natowskiej (jestem obcokrajowcem).: już wtedy częścią wyszkolenia były wykłady z fachowcami od prawa, psychologii, relacji i stosunków międzynarodowych.
  Sama "interpretacja" incydentu w cieśnienie Malakka jest błędna: do dzisiaj nie wiadomo, dlaczego kapitan został zastrzelony, tym bardziej, że dokonano mordu również na innym członku załogi. I nie dlatego marynarze nie posiadają broni.
  Jeśli zaś chodzi o ilość ropy z Siriusa (podaną w artykule), taki błąd - poważny, jak widać po komentarzach - jest bardzo kiepskim researchem.
  Dla wyjaśnienia: baryłka jest jednostką miary ropy, na statku nie było więc 200 tysięcy “beczek”. Ropa bunkrowana jest w zbiornikach tankowca bez dodatkowego “opakowania”. Sirius miał na pokładzie 2 miliony baryłek, w bardziej zrozumiałej jednostce to 318 milionów litrów. Przy jego możliwości transportowania 319.430 ton był więc pełny po brzegi w dosłownym tego słowa znaczeniu. Warto pamiętać, że 1 litr nie jest odpowiednikiem 1 kilograma...
  Leo Walotek-Scheidegger / www.4mare.com