Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Demontaż pomnika

(21)
Gdy Polska świętuje 1989 rok, „rok cudów”, stary bojownik jest już zmęczony. Jeśli ataki na niego wreszcie nie ustaną, odda wszelkie odznaczenia. Także Pokojową Nagrodę Nobla.
 • 2009-04-27 16:37 | Kazimiera

  Re: efekt jest inny od oczekiwanego ?

  Jeżeli tak to miało być, to niech to wszystko trafi szlag, głupków nie sieją , samosiejki " - jak napisał jeden z wierszokletów. Efekt zmian jest "gadżetowy", ale Polska utraciła samodzielność w stopniu większym niż to dawniej bywało. Polskie wojsko wykorzystuje się jak Legię Cudzoziemską do tłumienia ruchów niepodległościowych , a po majątku narodowym zostało tylko wspomnienie. Kilka pokoleń budowało Polskę, a teraz została tylko nazwa ? Jeżeli Noblista to widzi i rozumie , to musi bardzo cierpieć. Polska jest zawłaszczona i sterowana zdalnie jak kukiełka.
 • 2009-04-27 17:46 | mt

  Biedna Kazimiera!
  Żyje w niewolnej, zawłaszczonej Polsce, wykorzystywanej do tłumienia ruchów wolnosciowych Husajna i talibów.\
  Biedna niewiasto, jakże Ci wspólczuję tego nieszczęścia, tego ograbienia z majątku na wielu pokoleń.

  To straszne, że można takie, uczciwszy uszy, brednie wypisywać.
 • 2009-04-27 21:15 | stroskany

  Re: Demontaż pomnika

  Autor napisal:
  "Lech Wałęsa wylądował w więzieniu i to za wielką sprawę - jako przywódca związku zawodowego Solidarność... "
  Szkoda, ze autor nie dodal w ktorym wiezieniu, na mocy jakiego wyroku, szkoda, ze nie porownal do losow ( w tym wiezienia Nelsona Mandeli), no ale rozumiem autor nie jest Polakiem. A poza tym, demontaz pomnika jest latwy, bo to i marmur zwietrzal i zelazo zardzewialo - oba byly lichej wartosci. 'Czlowiek z Gliny' wydaje sie byc bardziej adekwatnym tytulem. Moze warto by to nakrecic?
 • 2009-04-28 03:21 | Kazimiera

  @mt
  po stoczniach, przychodzi czas na polskiego przewożnika , czyli na LOT. Nie ma już polskiego banku, nie ma polskiego przemysłu obronnego, nie ma zakładów energetycznych ,itd,itd....
  Mój drogi " mt " , to ty jesteś " biedną niewiastą" , bo jesteś pozbawiony instynktku samozachowawczego, albo mówisz jako rzecznik oligarchii bankowej.
 • 2009-04-28 08:10 | vdm

  Re: Demontaż pomnika

  Pokojowa Nagroda Nobla dla Walesy byla nieporozuminiem. Za CO ? Co on zrobil dla pokoju? Walesa byl hersztem gangu sabotazystow ktorzy niszczyli wlasny kraj zeby przpodobac sie zachodowi. Za to nagroda powinno byc wiezienie i przymusowa praca.
 • 2009-04-28 09:45 | marianna

  Re: Demontaż pomnika

  "Ale ja obrażam celowo, aby zmusic was do dyskusji". Niestety taka teza jest dla mnie nie do przyjęcia, przyznaję może jestem nadwrażliwa. Kiedy człowiek przeżył czas odnowy, by wrócic prawie do punktu wyjścia, wydaje się ma prawo do analizowania tych minionych lat. Udział Lecha Wałęsy do zagmatwania przeszłości jest wielki. Wolałabym najgorszą prawdę, niż te ciągłe niestety niejasne tłumaczenia i ataki. Zastanawia mnie dlaczego tak wielki - jego zdaniem- człowiek nie potrafi podzielic się sławą z tymi, którzy na jego sławę nadstawiali często swoje życie, zdrowie, karierę. Może coś nie wyszło, to się zdarza, mamy w historii naszego kraju wiele dowodów na to, ale czy to jest aż taka przeszkoda aby nie móc z sobą rozmawiac. K. jak Polak z Polakiem.
 • 2009-04-28 10:01 | g

  Cóż to za kraj

  W którym tytułem profesora można się posługiwać mając tylko wątpliwą maturę a doktoraty rrozdają po zawodówce. Nawet za komuny tak nie było. Ale przecież mamy elyty.
 • 2009-04-28 10:03 | g

  Proszę dopisać jeszcze gdzie ma teraz tych których był przywódcą.
 • 2009-04-28 11:50 | Sybirak

  Re: Demontaż pomnika

  Byłby głupi jakby oddał Nobla. To jedyna nagroda, której Kaczyńscy nie mogą sobie przyznać, by mu dorównać, albo i przegonić, więc zawsze będzie nad nimi górował. Niech go ręka boska broni przed takim głupstwem.
 • 2009-04-28 13:29 | tuciu

  Re: Demontaż pomnika

  Po komentarzach widac, jak bardzo autorka ma racje. Do glosu dochodza wyznawcy Rydzyka ktorzy za komuny siedzieli cicho, tak jak ich idol. Tych ktorzy odwazyli sie walczyc z komuna i placili za to wysoka cene jak Walesa, obrzucaja teraz blotem, zeby przykryc wlasna marnosc. Z drugiego kranca sceny politycznej podaje im reke czesc sierot po PZPR, ktora chciala odwiecznego panslawistycznego sojuszu z Rosja (vide Giertych), a nie silnej Polski zwiazanej z Zachodem.
  Na szczescie wiekszosc spoleczenstwa wspiera integracje w UE i prozachodnia orientacje Polski, wiec Kazimiera i vdm moga tylko sie stroskac i popluc sobie jadem :-)))
 • 2009-04-28 14:12 | hagawlik

  Re: Demontaż pomnika

  Zenujący tekst.Zarówno Polityka jak i Die Zeit maja opinę poważnych, opiniotwórczych czasopism politycznych, a tu taki bełkot .Rpbotniczy renegat Wałęsa, hojnie - jak na polskie warunki- sponsorowany za autoryzowanie poparcia robotniczego dla przewrotu
  antysocjalistycznego w Posce i odwrócenia przez Polskę sojuszy polityczno militarnych
  w toku zimnej wojny miałby rezygnować z owoców swojego zaprzaństwa i zwracać kilkaset tysięcy dolarów nagrody Nobla? A może także milion dolarów jawnie przyjętych z USA? A może wszystkie te niezliczone "ofiary" i datki od setek ośrodków i organizacji cynicznie bądż naiwnie wspierających polską drogę do prawdziwej wolności i niepodległości pod przywództwem półanalfabety, ktory uwierzył że jest równy Ghandiemu a przecież tamten miał "łatwiejszą sytuację geopolityczną".Miarą cynizmu obecnych oficjalnych elit polskich jest wyznaczenie Wałęsy do Rady Mędrców Europy Taki sam cynizm prezentuje autorka
  Die Zeit w grafomańskich żlach nad losem niedocenionego bohatera Polski i świata.a wspiera ją w tym Polityka. Dlaczego w obronie krzywdzonego Wałęsy nie staną jego przyjaciele robotnicy ze stoczni w której z nimi pracował i którym przewodził podobno
  zanim stał się udzielnym Jaśnie Wielmożnym Księciem na Polankach.Ale czy ma on
  przyjaciół wśród robotników , zwlazcza w stoczni która właśnie umiera? Tego pytania nie zada sobie dziennikarz Polityki, dla którego ważny jest wykreowany symbol robotniczy, a nie
  autentyczni robotnicy. hg.
 • 2009-04-28 14:27 | Flip

  @Kzimiera:
  Dobe bo polskie, co? Wyjaśnij mi proszę jakie to ma znaczenie czy te stocznie, banki i LOTy są "polskie" czy teź nie? Jak należą do prywatnych właścicieli, to ci właściciele mogą sobie być Polakami, czy kimkolwiek innym; i tak będą mieli na względzie wyłącznie własne kieszenie a nie "interes narodowy". Jeśli są to państwowe przedsiębiorstwa, to będą stanowiły wyłącznie polityczny łup kolejnych ekip rządzących, marnie kierowane przez "miernych ale wiernych" i czyszczone do spodu co 4 lata. A Czy w dobie ponadnarodowych korporacji i otwartego rynku w Unii własność LOTu naprawdę ma znaczenie? A co jak nie będziemy mieć narodowego przewoźnika (którego usługi tak po prawdzie zawsze były drogie i pośleniej jakości)? Stanie się coś?
 • 2009-04-29 02:25 | Kazimiera

  @ Flip
  Dobre po polskie. Mnie się to wydaje naturalne. W Niemczech dobre co niemieckie, a w Ameryce dobre co amerykańskie.
  W Niemczech z żelazną konsekwencją przestrzegają zasady , że udział kapitału obcego na własnym rynku nie może przekraczać bezpiecznej granicy . W obecnym czasie ogromne ilości wirtualnych pieniędzy krążą po świecie.
  Za te pieniądze mozna kupić wiele małych państw , ale co dalej z nimi robić ? Kapitał prywatny , obcy, będący w posiadaniu ludzi nie związanych emocjonalnie z krajem z którego czerpią korzyści ucieka z tego kraju przy pierwszej nadażającej się okazji. Ludzie którzy budowali ten kapitał zostają na lodzie, a kraj wpada w kryzys finansowy. Tego trzeba się wystrzegać , jeżeli patrzy sie dalej niż długość własnego nosa.
 • 2009-04-29 09:27 | sebek

  Re: Demontaż pomnika

  Polacy nie potrafią szanować samych siebie, jak więc mają szanować nas inni? Słusznie pisze pani Bota że poza Wałęsą i Janem Pawłem II żaden Polak nie jest za granicą znany. Nie jestem fanem Wałęsy ale mimo swych wad jest on symbolem obalenia komunizmu i z tego względu powinien być pezez Polskę promowany. Bo jeśli my sami go zniszczymy to nie tylko nic przez to nie zyskamy ale, jako kraj, stracimy. Tak to jest z ludźmi - symbolami że, jakby się tak bliżej przyjrzeć to nie byli ni wcale świętymi. Taki Jefferson - ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych, autor Deklaracji Niepodlegości, w której stwierdza się że wszyscy ludzie są wolni, sam był właścicielem niewolników których nie wyzwolił nawet na łożu śmierci. Nikt przy zdrowych zmysłach nie ma jednak zamiaru ściągać go z piedestału. Gdyby to się jednak działo w Polsce to pracownicy IPN przy wsparciu PiS już myśleli by jak tu pomnik utopić w bagnie. Niestety Polacy nie potrafią oddzielić symbolu od realnego człowieka a interesu partyjnego od długofalowego interesu kraju i na tym wszyscy tracimy.
  Na świecie symbolem obalenia komunizmu jest upadek muru berlińskiego a nie okrągły stół. Tak to przez nasze warcholstwo sami trcimy a inni zyskują.
 • 2009-04-29 11:34 | Monty

  Re: Demontaż pomnika

  Oddanie Pokojowej Nagrody Nobla, byłoby dowodem wielkości tego człowieka. Świadectwem tego, iż widzi klęskę ludzi, o których dobro rzekomo walczył. Dowodem tego, iż nie chce być ikoną - "żywym dowodem" tego, jak bardzo "poprawiło się ludziom", po zwycięstwie jednej ideologii nad drugą. Czas pokaże, czy zasługuje na piedestał.
 • 2009-04-29 14:21 | xymox

  Wyjaśnienie jest proste, wystarczy popatrzeć na tzw. tygrysy Europy Irlandię i Hiszpanię. Irlandia miała bard\o podobny model rozwoju do Polski, dziki kraj zamieszkany przez ortodoksyjnych katolików górali dokonał skoku cywilizacyjnego dzięki inwestycjom zagranicznym. Tylko że kapitał zagraniczny uciekł, kapitał krajowy nie ma gdzie uciekać. Jak jest fajnie to nie ma znaczenia czy kapitał jest polski czy nie, ale jak jest źle to się okazuje że jednak ma. Przy rządzeniu państwem nie należy myśleć w kategoriach "dobrze" tylko w kategoriach "źle".
 • 2009-04-29 14:27 | xymox

  Wypowiedzi Kazimiery są bardzo rozsądne, nie widzę tutaj plucia jadem raczej troskę o Polskę i jej los. Podejrzewam że ma już swoje lata (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) bo myśli kategoriami obcymi dla młodego pokolenia - bezkompromisowego, nie słuchającego argumentów innych gotowych każdego kto ma inne zdanie zniszczyć. Niestety nie mające też żadnych argumentów w dyskusji, powtarzającymi bezmyślnie slogany różnych talibów ekonomii. Przykre, ale prawdziwe.
 • 2009-04-29 16:52 | Sybirak

  Re: Demontaż pomnika

  Oddanie Nagrody Nobla byłoby nijwiększym błędem Wałęsy, bo to jedyna rzecz, której zawistni Kaczyńscy nigdy nie osiągną i prędzej czy później z tego powodu szlag ich trafi, czyli apopleksja i będziemy mieli spokój po wsze czasy,
 • 2009-04-29 20:45 | van

  W Polsce jest bardzo trudno miec przyjaciol, zwlaszcza wtedy gdy ktos osiagnal sukces.
  Nawet najblizsza rodzina zgnoi wyrastajacego ponad przecietnosc.
  Moj przedmowca jest najlepszym potwierdzeniem tego stwierdzenia.
  Zal mi was wszystkich za malodusznosc, krotkowzrocznosc i w koncu, glupote polityczna.
  Popularne jest twierdzenie, ze Polacy nie sa w stanie rzadzic swym panstwem.
 • 2009-04-30 08:25 | vdm

  Walesa mial poparcie z zachodu tylko i wylacznie dlatego ze jest glupkiem. Takimi latwiej manipulawac. I on nie zawiodl za co caly kraj zaplacil.
 • 2009-04-30 08:46 | vdm

  @Kazimiera, jest tak jak opisalas. Obcy kapital nie przychodzi po to zeby budowac polska gospodarke. Przychodzi po to zeby zrobic szmal i wycofac sie. Male kraje zawsze beda ofiarami obcego kapitalu, ostatnie spekulacje nad polska zlotowka sa tego dowodem.
  Obcy kapilal to jak cegla powoli wpychana do wiadra z woda. Jak cegla wchodzi do wody, poziom wody sie podnosi (gospodarka sie rozwija). Ale jak sie te cegle nagle wyjmie to woda jest zburzona (gospodarka w chaosie). Nalezy sie tym zagrywka przeciwstawic w formie prawnej ale nasi zachodem zaslepieni awanturnicy politycy jeszcze do tego nie dorosli. Wejscie w Euro zlagodzi te ryzyko.