Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Co się stało z naszym fachem?

(13)
Jak wygląda ostatnie 20 lat w oczach nauczyciela, naukowca, lekarza, adwokata i księdza? Jak się zmieniły ich zawody, ich warsztat pracy? W tym najbardziej dosłownym, technologicznym sensie, ale także jako swego rodzaju misja. Wszak chodzi o zawody pożytku publicznego. O inteligencję, która 20 lat temu pokładała ogromne nadzieje w przełomie politycznym. Czy marzenia się spełniły? Co zawiodło?
 • 2009-05-02 08:46 | vdm

  Re: Co się stało z naszym fachem?

  Polska inteligencja przestala istniec 20 lat temu. Nie mieli odwagi prowadzic kraju i elektryk zostal prezydentem. To byl jeden z najczarniejszych dni w histori Polski. Do tej pory inteligencja nie odzyskala terenu, jest sparalizowana przez tchorzostwo i kosciol katolicki.
 • 2009-05-02 09:26 | zz

  Nauczyciel nie należy do inteligencji...Trzeba skończyć z tą obłudą.

  Nie można zaliczać do inteligencji kogoś kto po 34 latach pracy zarabia 1900 zl netto ..Nie stać go na kupno książki ,prasy, teatr ,kino i poszerzające horyzonty podróże, a nawet zwykły krajowy urlop.. Nie jest inteligentem ktoś kto nie jest doceniany przez własny rząd,przez sejm-który reprezentuje społeczeństwo, w imieniu którego opłaca pracę nauczycieli i decyduje o prestiżu tego zawodu. Nie jest inteligentem ktoś kogo praca oceniana jest na tym samym poziomie ,co praca robotnika niewykwalifikowana.Żądanie pracy wysokowykwalifikowanej i wycenianianie jej na poziomie najniżej wycenianej pracy fizycznej jest niemoralne.Inną sprawą jest,jak ktoś nie należący do inteligencji ,może kształcić przyszłe elity? ZZ nauczyciel-nieinteligent, którego państwo doceniając jego rolę m.in. w kształtowaniu postaw obywatelskich,patriotyzmu, itd. nagrodziło podwyżką 80 zl netto.
 • 2009-05-02 11:56 | Wojciech

  Re: koniec świata inteligencji polskiej

  Po wyroku wojennym jaki wykonano na polskiej inteligencji, ledwo zaczęła się odradzać , kiedy ją eksterminowano w okresie transformacji ustrojowej. Polski inteligent jako relikt epoki minionej został wstydliwym wyrzutem sumienia w okresie politycznej dominacji przebierańców z byłej PZPR, którzy wkładali na siebie nową skórę i wstydzili się świadków. Polska inteligencja była dla nich lustrem, a oni w tym lustrze zmieniali się jak Dorian Grey. W mediach komercyjnych zastąpiła polską inteligencję grupa szołmenów, spełniająca oczekiwania właścicieli tych propagandowych fabryk. Polska inteligencja zniknęła z mediów, zniknęłą z polityki, zniknęła z listy płac. Inteligencja polska przestała być potrzebna w tym nowym świecie stawiającym fundamenty orwellowskiego folwarku.
 • 2009-05-02 13:14 | wladimirz

  Polska inteligencja zostala zniszczona przez polską biurokrację!!!

  Oraz zakompleksionych ćwierćinteligentów kopiujących bezmyślnie(bez uwzględnienia wykazanych już efektów,kosztów oraz różnic w warunkach) zagraniczne rozwiązania!!!
  Szczytem byly 4 "reformy" obecnego eurogeniusza Buzka kiedy byl premierem!
 • 2009-05-02 14:15 | malgo

  czy inteligenta poznaje sie po grubosc jego portfela? to jakas nowosc!
 • 2009-05-03 11:03 | zz

  Do Malgo. Inteligenta poznaje się po jego horyzontach myślowych, a te niestety także zależą od grubości porfela.Czy nauczyciel uczy tylko swojego przedmiotu,czy też oczekuje się od niego znacznie więcej? Czy zdrowa jest sytuacja,że to uczeń ma bogatsze doświadczenia od nauczyciela, bo stać go na korzystanie z kultury,podrózuje itd. . Czy nauczyciel klepiący biedę może być dla niego wiarygodny? Chcemy tego ,czy nie sukces materialny jest ważny.Nauczyciele nie chcą znowu tak wiele.Po prostu średniego poziomu życia a, a nie życia ,w którym dziennie wolno mu wydać kilka złotych na życie. To jest sytuacja upokarzająca.
 • 2009-05-03 11:20 | inny obraz

  Re: Co się stało z naszym fachem?

  Dziwne takie życiorysy. Nic nie było tylko same procesy polityczne. Wspaniałomyślni adwokaci. Uczniowie - buntownicy, którym sie uczyc nie chciało, ale najczęściej byli to dziatki partyjnego czynownika (ilu jest takich dzisiaj, którzy "walczyli" z ówczesną władzą tylko dlatego, że tatusia odstawiono od żłoba). Po tych "życiorysach" jestem zniesmaczony względem tych obywateli.
 • 2009-05-03 15:02 | Teresa Stachurska

  Prezenty

  Lotnika, który nas szczęśliwie dowiózł w umówione miejsce też warto obrzucić koniakami, czekoladkami i kwiatami. A najlepiej każdego, któremu płacimy. Nie zaszkodzi :)
 • 2009-05-03 20:57 | tomasz

  Re: Co się stało z naszym fachem?

  Daleko to od prawdy.
 • 2009-05-04 13:06 | momo

  Płacz nad dawno rozlanym mlekiem . VDM - to nie wybór Wałesy przesądził o czymkolwiek , a normalne procesy historyczne . Inteligencja za PRL , ta prawdziwa , miała poczucie jakiejś misji . Zarabiała zawsze mniej , niz wykwalifikowany robotnik . Średnia płaca do 1980 / "inteligencka "/ to 3-3,5 tys. zł . Rzemieślnik potrafił zarobić nawet 10 - 15 tys. Dzis inteligenci / niektórzy / stali sie klerkami . Reszta to zwykli urzednicy . I tak być MUSI ! Bo zniknęło poczucie pielęgnacji MISJI !!! Wiele na ten temat pisała w latach przełomu GW . Jak chcesz być prawdziwym inteligentem rób coś wysoce płatnego / układanie strzechy , więżby dachowe j , dobre glazurnictwo / po robocie czytaj Platona ! Tak wynika z prostej zasady podaży i popytu . Wzrastająca ilość idiotów po studiach , nie może byc dobrze opłacana / pułapka wykształcenia / , bo brak dla nich kolejnych głupich i niepotrzebnych stanowisk . Jacy to w końcu inteligenci ? Przytoczę prof. Hartmana - filozofa . Kolokwium zerżnięte przez kilkoro studentów filozofii z innego idioty - studenta " Heraklit żywił się TRAWOM i innymi ROŚLINNOŚCIAMI " !!!! Zgroza !!! Czy to banda idiotów ma mieć wyższe pensje niz dobry cieśla budowlany czy hydraulik ? Za czyje podatki ???
 • 2009-05-04 13:12 | momo

  Urban inteligentnie i bez zakłamania / jak zwykle / zauważył - należy studiować ROBOTNICTWO ! Celny wybór kierunku pozwoli na całkowite spełnienie . Pozwala łączyć konieczny wysiłek fizyczny / nie płacimy za siłownie / z e stosowną kasą , pozwalającą na zakup książek lub tylko laptopa .
 • 2009-05-04 20:44 | Ciekawski

  A gdzie przyklad inzyniera?

  No coz, jak juz kategoryzujemy ludzi i wsadzamy ich w szufladki idac za przykladem Gomolki: "Ludu pracujacy miast i wsi! Kobiety, mezczyzni, dzieci, robotnicy, nauczyciele, zolnierze,...itd., to co stalo sie z inzynierami?

  Ja rozumiem, ze badacz - bada, nauczyciel - uczy, ksiadz - przypomina o tym, co najwazniejsze, prawnik - pomaga obronic i wyrwac, lekarz - likwiduje skutki opilstwa i obzarstwa, ale bez inzyniera oni wszyscy zdechli by "juz zaraz-teraz" z glodu, brudu i zimna.

  Czyzby w Montowni Polska nieistnieli juz zadni inzynierowie?
 • 2010-04-13 00:56 | Prawda

  Ja Wam powiem.

  Inteligencja powróci po zniesieniu przymusu edukacji, po elitaryzacji szkolnictwa i zniesieniu monopolu na nauczanie. Nie każdy jest stworzony do przesiadywania w szkole przez kilka lat wynosząc z tej szkoły taką znikomą wiedzę, która nie pozwoli na utrzymanie go na przyzwoitym poziomie. Ale nie dasz tego do zrozumienia wszelkiej maści socjalistów, speców od uszczęśliwiania ludzi na siłę.