Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Poparzeni ogniem rewolucji

(16)
Rozmowa z Marci Shore, autorką książki 'Kawior i popiół. Życie i śmierć pokolenia oczarowanych i rozczarowanych marksizmem' laureatką tegorocznej nagrody ­historycznej „Polityki”
 • 2009-05-13 03:08 | Jolly

  Re: Kochana i sympatyczna miłośniczko poezji

  Autorka to bardzo miła pani i bardzo wrażliwa , ale pada ofiarą propagandy syjonistycznej. Rok 1968 to finezyjny popis służb specjalnych osłabionego moralnie Izreala po wojne z Egiptem w 1967 roku . Potrzeba napływu nowych emigrantów do Izreala tworzy genialny plan wywołania odruchów niechęci do Żydów w państwach Europy wschodniej. Wykorzystuje się fakt zmiany opcji politycznej ZSRR i załatwia się za jednym pociągnięciem wiele problemów. Ci co w Polsce byli komunistami , stają się ofiarami komunizmu ?
  Część Żydów nigdy do Izreala nie dociera , ale na stacji Wiedeń następuje ich podział według zamożności , rodzinnych powiązań , i wykształcenia. Potem dorabia się hasło "antysemityzmu" , które sami towarzysze pochodzenia żydowskigo stworzyli.
  Takie są realia droga pani historyczko, ale prawda nie przebije się przez propagandę i dorobioną do propagandy mitologię. Trzeba to przeżyć i na własne oczy widzieć, aby zrozumieć "mistrzostwo" tej gry.
 • 2009-05-13 14:55 | WW

  Tak, tak, Jolly, nie należy jednak zapominać o udziale specjalnej grupy wywiadowczej z Marsa, która nieco wcześniej wylądowała w miasteczku Roswell...
 • 2009-05-13 15:09 | Agatha King

  Re: Poparzeni ogniem rewolucji

  Dlaczego 'Polityka' jest az takim propagandowym tygodnikiem? O MY GOD what is going on?
  Jak mozna ciagle tylko propagowac ' proizraelska' polityke? Niedobrze mi sie robi...dlaczego nie otwieracie drzwi dla Polakow?
  Agatha z Toronto b.zniesmaczona...
 • 2009-05-13 15:28 | Miroslaw Jozef Sroka

  Re: Poparzeni ogniem rewolucji

  Boker tof!

  Gratuluje!!!

  Shalom, mjs.
 • 2009-05-13 18:45 | pablo

  A myślałem że na stronach Polityki znajdę tylko komentarze "na poziomie", no cóż, tylko pogratulować bo to domena popularnych witryn. Trzeba będzie poszukać niszowych serwisów do wymiany opinii z innymi internautami.
 • 2009-05-13 19:13 | LukRoI

  Rozumiem ze przedmowca byl conajmniej bliskim wspolpracownikiem sekretarza Gomulki. Poprosimy wiec o swiadectwo dla tej rawdy, moze jakies akta, dokumenciki, napewno cos tam sie znajdzie.
 • 2009-05-13 21:35 | jotka

  Trudno zrozumieć jak łatwo przyjmuje się wyjątek za zasadę .Dla przykładu: u nas ciągle pokutuje ocena ,że w Polsce był komunizm /nawet p. Szczepkowska podała datę jego upadku /. Żadnego komunizmu nie było.Jak W, Gomółka przemawiał w 1956 r to na przeciwko niego były prywatne pawilony na Rutkowskiego , za plecami na Pańskiej,po jego lewej stronie na Marszałkowskiej. Pewnie z 70 % ziemi było w rekach prywatnych. To nie byli żadni komuniści - to gangsterzy ,którzy rządzili krajami.Nikt z ludzi partii nie przestrzegał statutu w większości nie czytał ideologów i nie wiedział o co chodzi ale czuł ,że ta organizacja da mu lepsze życie.Podobne gangsterstwo działa w obecnie w firmach / spółkach , bakach/ gdzie mniejszość pozbawiona jest wszelkich praw.Czy w związku z tym należy zakazać działalnośći gospodarczej czy też czekać aż się władze ucywilizują a może zrobić rewolucję .
 • 2009-05-14 00:34 | Wojciech

  Casus Heleny Wolińskiej - prokurtora , prawie "poetki" , zmyślone oskarżenia przeciwko bohaterowi Armii Krajowej który został skazany przy udziale tej pani na karę śmierci.
  Ona też jest "poparzona przez rewolucję" ? Wolińska opuszcza Polskę w roku 1968 razem z falą "prześladowanych" intelektualistów.
  W Wielkiej Brytanii uchodzi za ofiarę polskich prześladowań . Rząd Wielkiej Brytanii był po jej stronie, a przeciwko jej polskim prześladowcom.
  Bez tej historii i setek innych, historia roku 1968 jest zakłamana jak życiorysy wielu intelektualistów.
 • 2009-05-14 09:32 | Iwona Kosmala

  Re: Poparzeni ogniem rewolucji

  Tak, wypowiedzi autorki "Kawioru..." są szaelnie ciekawe, natomiast trudno nie oprzeć się wrażeniu, że J. Sobolewska przekartkowała tylko tę książkę tuż przed rozmową. Pytania są kalekie i myślę, że gdyby nie te zajmujące riposty, trudno byłoby się czegokolwiek dowiedzieć.
 • 2009-05-14 12:46 | xymox

  Re: Poparzeni ogniem rewolucji

  Problem polskiego komunizmu jest taki sam jak polskiego antysemityzmu tj. mieliśmy komunizm bez komunistów. Pragnę przypomnieć że polscy komuniści zostali wymordowani przez Stalina w czasie międzynarodówki w 1938 roku. Przeżyli tylko ci co siedzieli w Berezie i Brześciu. I ewentualnie drugi i trzeci garnitur. Jak ktoś czytał pamiętniki Marii Dąbrowskiej to tam jest taki znamienny fragment o Bierucie który przed wojną był wychowankiem znanego polskiego komunisty Hempla który został zamordowany w '38 roku. W czasach PRL Bierut kiedy miał jechać do Moskwy dostawał ataków paniki znając los swojego "mistrza". Pośrednio potwierdza to Berman w rozmowie z Torańską w "Oni" gdzie mówił że wszystko co on i Minc ustalali z Bierutem i co miał "załatwić" w Moskwie brało w łeb bo Stalin zawsze miał wątpliwości co do rewolucyjności polskich towarzyszy a wtedy Bierut zgadzał się na wszystkie propozycje Stalina.
  Wydaje się że po raz pierwszy powstaje książka o tamtych czasach która pozwala spojrzeć z dystansu i bez emocji na tamte czasy. I najważniejsze że dla autorki świat nie zaczął się 1945 roku. Wszyscy oceniają polskich komunistów jednoznacznie źle, ale wydaje się że ich los był równie tragiczny jak los Polski. Nie zapominajmy że zginęli w 1938 roku nie zgadzając się na koncepcje Stalina o paneuropejskiej republice rad. Że bronili idei państw narodowych. I za to zginęli. I że w tej przedwojennej Polsce byli prześladowani, siedzieli w więzieniach i obozach jak Bereza czy Brześć. I że występowali w obronie najbardziej eksploatowanych warstw ludności w Polsce. Że nie było wcale tak wspaniale jak się to teraz stara pokazać. Ludzie głodowali, nie mieli pracy a jak mieli to "pracowali" jak niewolnicy, że policja strzelała do robotników w czasie strajków, że mieliśmy zamordyzm, faszyzm w wersji light etc.

  PS. Do wszystkich żydożerców - bardzo ważne spostrzeżenie autorki wszyscy Żydzi uważali się Polakami, a jeżeli można im coś zarzucić to bardziej kosmopolityzm niż syjonizm. Dajcie spokój wielu Żydów było lepszymi Polakami niż tzw, "prawdziwi Polacy".
 • 2009-05-15 14:01 | Misza Berlioz

  Nie mam pod reka zrodel-- wiec nie moge sie zdobyc na kagtegoryczny sprzeciw, ale nie jestem pewien czy to prawda ze polscy komunisci zgineli w Moskwie bo sprzeciwili sie Stalinowi w sprawie panstw narodowych. (Jak pisze xymox). Mialem wrazenie ze wymordowano ich w ramach likwidacji Kominternu i czystek we wszystkich komunistycznych partiach Europy.
  Gdy Stalin mordowal ludzi- decydowala podejrzliwosc Stalina a nie prawdziwe poglady ofiar.
  A ze Polacy oceniaja komunistow zle to chyba rozsadne- od zarania niepodleglosci sabotwali Polska Panstwowosc -- agitowali przeciwko Polsce w plebiscytach ( bo w interesie proletariatu bylo by np Slask pozostal w rewolucyjnych Niemczech a nie w reakcyjnej Polsce.) Nie zapominajmy tez o probostwie w Wyszkowie i o roli Polakow we wladzach Sowieckiej Rosji.
  Pozniej Polskie wladze traktowaly komunistow jak sowieckich (bolszewickich) szpiegow-- jak sie okazuje zupelnie slusznie.
 • 2009-05-17 22:51 | Jerzy z O.

  Re: Poparzeni ogniem rewolucji

  Zgadzam się z wątpliwościami Pabla, co do poziomu niektórych blogowiczów, którzy wciskają się wszędzie ze swoimi nienawistnymi bredniami . Ja będąc pod wrażeniem wywiadu z Marci Shore i artykułu w Wyborczej , właśnie zamówiłem w Świecie Książki jej "Kawior i popiół" bo otwartość jej umysłu i rzetelność warsztatowa wydają się nieżle rokować.
 • 2009-05-22 13:13 | malgo

  swietna ksiazka!

  i to dzieki Polityce odkrylam, zakupilam jestem w trakcie czytania. jaka analiza, wrescie bez nawisci, zawisci czy kompleksow sa podane zyciorysy ludzi, ktorzy tworza nasza kulture. dziekuje, a szkoda ze to musial zrobic amerykanka a nie zaden obywatel naszego kraju! widac jacy jestesmy zagubieni, mali intektualnie, do piet nie dorastamy do aktualnych elit, a tak pieknie zapowiadalo sie...
 • 2009-05-24 05:57 | Hanka

  What? Polityka? Niedobrze?
 • 2009-05-24 05:58 | Hanka

  What? Polityka? Niedobrze? Zniesmaczona?
 • 2009-05-24 06:05 | Hanka

  Napewno czesc ludzi wyemigrowala zeby uciec przed kompromitacja, zdemaskowaniem, albo po prostu...
  Wielu przyjelo postawe przesladowanych przez antysemityzm, albo dalo sie przekonac, niestety - wielu doznalo antysemityzmu. O tym ze antysemityzm jest "wiecznie zywy" nie trzeba nikogo przekonywac - wystarczy przeczytac niektore wpisy.
  Ale ta teoria teoria o konspiracji rzadu Izraela - to o co tu chodzi? Ze niby mundurowi napadli na rezerwistow?
  Ze niby rzad Izraela zrobil antysemityzm zeby nasi zydzi wyjezdzali z Polski a i tak jechali gdzies indzie?
  To mistrzostwo gry przeszloby nawet wyobraznie najleprzych graczy...