Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Trzeba było przyspieszyć

(5)
Ludwik Dorn, były marszałek Sejmu, o problemach z początkiem III RP, o braciach Kaczyńskich, Lechu Wałęsie, porażce IV RP i o tym, gdzie są granice politycznego radykalizmu
 • 2009-05-19 11:16 | mw

  Re: Trzeba było przyspieszyć

  Kolejny dowód na to, że przeszłość jest przekleństwem myślącego Polaka.
  Ludwik Dorn mówi:
  "Często zastanawiam się, kogo wiąże ze sobą nasze państwo? To mam na myśli, mówiąc o słabej substancjalności państwa. Nadal nie ma doktryny państwowej, która ...powoduje, że kiedy elity wszystkich możliwych sfer spotykają się, porozumiewają się między sobą."
  I podaje przykłady takiej substancjalności sprzed wielu dziesiątków lat.
  Nie ma już nigdzie tego rodzaju "substancjalności", już nie tym wiążą ludzi ze sobą państwa, nie na tym polega porozumienie elit. Nigdzie.
  To historia. Dzień wczorajszy. Świat się zmienił, ludzie i ich "mentalność" się zmieniła, lojalności obywateli wobec społeczności, państwa na czym innym już polegają. Porozumienie elit nie jest wynikiem żadnej doktryny, nawet "niespisanej". To tylko racjonalizacje, "post hoc".
  Taka substancjalność i takie związanie, o jakim marzy L. Dorn, zdarza się może jeszcze w społecznościach stadionowych chuliganów z Wysp Brytyjskich, najbardziej patriotycznych społeczności dnia dzisiejszego. Ale i z nimi świat dał sobie już radę.
  Upadek (na szczęście!) tzw. IV RP spowodowany był m.in. niezrozumieniem, że nie da się odtworzyć przeszłości.
 • 2009-05-19 11:22 | kisc

  Pan Dorn opowiada same bajki dla glupich dzieci z amnezja

  Co to w ogole za priorytet polityczny zeby miec swieto wyznaczone danego dnia? I moze o danej godzinie? Jak Powstanie Warszawskie? Punkt o 17tej? Z tego wywiadu widac cala politczna lichosc pisowskiego myslenia. Uczepili sie jak pijany plota tego, ze nie ma kiedy obchodzic Swieta Odzyskania Niepodleglosci i z tego powodu od kilku lat robia z Polski XIX-wieczny skansen. Przeciez to jest myslenie XIX-wieczne. Te wszystkie tradycje, daty, swieta, modly. Kto tego dzis potrzebuje w nowoczenym panstwie i nowczesnym spoleczenstwie? I oni chcieli na takiej bazie tworzyc swoja IV RP?! Poziom myslenia politycznego pozal sie Boze. Cale szczescie, ze jest jeszcze PO. Przeciez ci "medrcy" z PiS doprowadziliby do powrotu stosunkow spoleczncyh z XIX wieku! A Polacy maja aspiracje zeby zyc w wieku XXI, panie Dorn, a nie w skansenie bozoojczyznianym. Polakom nie po drodze z XIX-wiecznym mysleniem, co pokazali w wyborach z roku 2007. Nigdy wiecej PiSu! Nigdy wiecej tej hucpy i lgarstwa - Jaroslaw Kaczynski przysiegal, ze nie bedzie premierem - ha, ha, ha... przysiegi dla tego pana to tyle co dla mnie splunac. Taki jest PiS - XIX-wieczny i zaklamany.
 • 2009-05-19 11:26 | misiek

  Re: Trzeba było przyspieszyć

  Pan Dorn po zrzuceniu kaczego wyzywającego kubraczka wreszcie zaczyna przekonywać do siebie i swoich poglądów, z którymi nie zawsze się zgadzam, ale mam do Niego szacunek.
 • 2009-05-19 14:19 | Anna

  Co za jezyk?

  Najbardzie mi sie podoba "desygnat " i "substancjalnośc". Jak na poete to pan Dorn uzywa dziwnego jezyka polskiego. Niezle sa tez "dewastujące skutki", "odpowiedz na pewną realność ", Marian Krzaklewski bedacy "emanacją instytucji", "pokłosie pasma klęsk", . :)))
  Przeciez to wszystko mozna powiedziec normalnym jezykiem polskim, a nia jakimis lamancami dornowymi i polsko-podobnymi.
  A co to takiego: "reguły dystrybucji szacunku społecznego"? Kto rozdziela szacunek spoleczny? Przeciez to belkot!
  I dlaczego to Jan Maria Rokita jako główny negocjator koalicji PO/PiS byl taki okropny? Przeciez to on stal w PO najblizej ideii IV RP? Przedziwny wywiad.
 • 2009-05-19 22:44 | qb

  Jak język za trudny, to polecam "Fakt" albo "super eksperes".