Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Od rewolucji do apatii

(3)
Aleksander Smolar, były emigrant, prezes Fundacji Batorego, o przeciążeniu reformatorów z lat 90., zagrożeniu populizmem, słabościach społeczeństwa obywatelskiego oraz o tym, dlaczego III RP nie dorobiła się własnej legendy, choć na nią zasługuje
 • 2009-05-25 16:54 | Janina

  Re: Od rewolucji do korporacji ?

  Ta niby rewolucja , to tylko chwilowa ablucja, ale politykierzy wrócili do tych samych praktyk , które uprawiają od wieków. Polska straciła suwerenność , i nikt z obecnego rządu koalicyjnego nie ma ochoty konsultować się z narodem w żadnej ważnej dla Polski sprawie. Fenomenem na skalę podręcznikowego przykładu , jest kariera ministra Sikorskiego, który przeszedł przez wszystkie partie polityczne i wszędzie był uważany za ważnego polityka,ponieważ jest "pomazańcem" korporacji , które praktycznie rządzą światem. Z Polakami nikt nie konsultuje takich decyzji jak "tarcza" czy obecność Patriotów na zasadzie umowy dwustronnej , mimo, że zapewniano Polskę , że wystarczy NATO. Teraz się okazało , ze decydują politykierzy polscy, a nie naród , który niby jest suwerenem.
  Tak to wyglądają te "sukcesy" tej niby rewolucji, która okazała się totalnym zwycięstwem nowego ustroju korporacyjnego.
 • 2009-05-26 13:21 | jack4___

  Re: Od rewolucji do apatii

  Dużo ogólników aby odwrócić uwagę rzeczywistym celom i efektom tzw "rewolucji". Moze w pigułce o dokonaniach raczej "pożal sie Boze " p.Balcerowicza.
  1.Dzieki "popiwkowi " i wywołwnej szalejacej inflacji doprowadzono do stanu upałdłości wiele rodzimych firm a następnie poprzez pseudoprywatyzacje sprzedano je za bezcen. Dodaktowo udzielono ulg podakowych szczesliwym inwestorom.To tak jakbyś kupil samochód za 1/5 ceny a potem otrzamałabyś dofinansowanie na wymienione 1/5 kwoty.
  2. Jakby tego było malo w tej szlejącej inflacji p. Balcerowicz razem z p. Soros znalezli złote rozwiazanie polegające na czasowym utrzyamaniu kursu złotego wzgledem dolara .Tak wiec kupwales zlotówki za dolary - umieszczałaleś je na kolcie w polskim bnaku a za rok wybierales z 60-80% zyskiem i znowu zamianialaes na dolary. Tak z Polski wyplynelo kilka mld dolarlow .Oczywiscie dostęp przecietnego obywalela do dolarów byl bardzo ograniczony dlatego napisalem ze wyplynelo z Polski
  3 Tak wiec geniusz polskiej gospodarki p. Balcerowicz potrzebowal jeszce jednego genisza p. Soros (który zaslynał z podobych uzdrowicelskich pomyslów w gos[podarkach południwo- amerykanskich)
  Dla kogo tak naprawde pracowali obaj panowie przy aprobacie rządzacych postawiam czytelnikom do samodzielnego sprawdzenia.
  Z drugielj strony postkomuniści których nikt nie roliczył z przeszłośći zakladaja BIG Bank aby szybko sprywatyzowac panswtowe pienądzie znjdujące się w Warcie, PZU , Poczcie Polskiej i innych mniejszych podmiotach .
  Afera FOZZ -czyli zdefaudowanie kieludziesieciu mld dolarów .
  Tak mniej wiecej wygladala to rewolucja, której efektem było przejęcie polskiej gosporaki i bankowość bez dbalaosci o opziom życia obywateli.
  A co do Fundacji Batorego-przeciez wlasnie ta fundacja a nie p.,Kuroń miala za zadanie rozmawiac ze społeczeństwem poprzez rzetelna informacje .Niestety podobnie jak ten artykóŁ tak inormacja przekazywana przez f. Barorego jest i była nierzetelna .
 • 2009-05-27 14:15 | wladimirz

  Populizm-etykietka przyklejana każdemu, kto chce mówić o realiach odchodząc od doktrynerstwa i politpoprawności!!!

  Nie ma jedynie słusznych poglądów bo różne są interesy i punkty widzenia, a i świat się bardzo szybko zmienia.!Podejmowana przez obu rozmówców próba straszenia populizmem to właśnie podział poglądów na słuszne i nieszłuszne, z tym że obaj panowie chcą decydować co jest aktualnie słuszne, a co nie.No i nosicieli poglądów niesłusznych piętnować jak najbardziej wyzywając ich od populistów...;-)
  Kiedyś to się nazywało "sterowana demokracja";-)