Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

• 2009-06-05 07:16 | Jarek

Re: Apel

Może lepiej pierwszy czwartek czerwca. Mielibyśmy kolejny długi week-end.[cytat]
    Może lepiej pierwszy czwartek czerwca. Mielibyśmy kolejny długi week-end.
    [/cytat]
  • 2009-06-05 07:17 | jerzy Tymul

gdzie można podpisać sie pod apelem?
  • 2009-06-05 07:25 | Piotr Lutyński

Ja także popieram ten apel!

PS: Powinna być możliwość podpisania.
  • 2009-06-05 07:29 | Piotr Lutyński

Powinna być możliwość by społeczeństwo też mogło się dopisać. Ja także jestem za wprowadzeniem Święta Demokracji i Wolności....
    20 lat temu wspólnie zmieniliśmy Polskę i Świat... teraz wspólnie uczyńmy ten dzień naszym pozytywnym, radosnym Świętem Demokracji i Wolności

Pozdrawiam
  • 2009-06-05 07:33 | Zbiluk

Zdecydowanie popieram ! Cieszmy się tym dniem bez względu jakie mamy poglądy !
  • 2009-06-05 07:36 | Małgorzata z Poznania

Popieram ten apel z całego serca! Chciałabym to zrobić podpisując się pod nim oficjalnie, a pewnie i wiele innych osób, wprawdzie bez znanych nazwisk, chciałoby zrobić to samo. "W kupie" jesteśmy silniejsi!
  • 2009-06-05 08:13 | Karol "Karol" Ejgenberg

A gdzie to mozna podpisac? Dawno proponowalem, nikt nie marnowalby wolnego dnia na palenie opon, jak zamiast pracy. Glownym gadzetem byly plakaty L.Walesy z kandydatami, wiec i teraz glowna forma obchodow powinno byc fotografowanie sie z takimi szablonami z wycietym miejscem na swa twarz (oczywiscie przez szacunek dla L.Walesy).
  • 2009-06-05 08:14 | Grzegorz Eyman

Podpisuję się pod tym projektem oboma rękami.
    Sięto Wolności tak , ale zamiast 1 Maja lub 3 Maja.
    Pozdrawiam
  • 2009-06-05 08:37 | jarek

A gdzie sie mozna podpisac zeby nas bylo wiecej?

Gdzie mozna zlozyc podpis?
  • 2009-06-05 08:51 | Witold Michalski

pójdę dalej, cieszmy się tym dniem .... ponieważ mamy różne poglądy! A możemy je mieć m.in. dzięki 4IV'89
  • 2009-06-05 08:52 | ewako

popieram,potrzebne jest nam choć jedno radosne święto, które może jednoczyć,skłaniać do wspólnej zabawy i radości w plenerze...powodzenia, gdzie można złożyć podpis ?
  • 2009-06-05 08:54 | Dandi67

Podpisuje sie pod tym apelem

Danuta Gano
  • 2009-06-05 08:59 | szaman61

Chętnie bym podpisał ale nie wiem gdzie...
  • 2009-06-05 09:01 | Adam Daniel Rotfeld

Popieram i przylaczam sie.
    To przyklad pobudzania obywatelskiego myslenia o wlasnym panstwie.
    Na codzien i od Swieta.
  • 2009-06-05 09:01 | Czesława

Popieram ten apel z całego serca! Chciałabym to zrobić podpisując się pod nim oficjalnie, a pewnie i wiele
    innych osób, wprawdzie bez znanych nazwisk, chciałoby zrobić to samo. "W kupie" jesteśmy silniejsi!
    [/cytat]
    Re-Re:Apel
    Popieram i proszę o szybkie uwzględnienie w/w. propozycji - "OTWARTYCH UMYSŁÓW" -!!!
    Czesława z Grudziądza.
  • 2009-06-05 09:02 | Monika Betley

To znakomity pomysł. Podpiszę się pod tym apelem z radością.
  • 2009-06-05 09:02 | Elzbieta Sawicka

Proszę o dopisanie mnie do zwollenników inicjatywy uczynienia 4 czerwca świętem narodowym
    Elżbieta Sawicka
  • 2009-06-05 09:03 | vermeer

Popieram pomysł, aby 4 czerwca stał się Dniem Wolności, ale mam wątpliwości czy ma to być święto państwowe. W dzisiejszym (5.06) Poranku w TOK FM red. Jacek Żakowski (pozdrawiam serdecznie), w rozmowie z Henrykiem Wujcem sugerował takie właśnie rozwiązanie. Szanowny Panie Redaktorze, pilnie słucham piątkowych Poranków z Pana udziałem, czytam Pana felietony, ostatnio na TVP Kultura z uwagą oglądam Pana rozmowy z ks. Tischnerem o Katechizmie i schlebiam sobie, że mamy podobne poglądy na wiele spraw, ale pozwolę sobie nie zgodzić się z Panem w tej kwestii. Jeśli Dzień Wolności jako święto państwowe miałoby mieć taką otoczkę, jak większość naszych świąt, to lepiej niech go nie będzie wcale. Nie chcę brać udziału w "obchodach", z zadęciem i pompą, w uroczystościach ku czci (vide Gdańsk i Kraków), z fasadową pobożnością, mszami za ojczyznę, procesjami i temu podobnymi cudactwami. Chcę, by było to święto, które uczczę szampanem, piwem i szaszłykami, w gronie bliskich mi osób, słonecznie i radośnie na wrocławskim Rynku. Tak, jak przystało na Święto Polski i Polaków. Obchody państwowe zniweczą te zamiary, a w niedalekiej przyszłości zmarginalizują 4 czerwca, sprowadzając je do roli, jaką obecnie ma wspomniane przez Pana w Poranku święto 11 listopada. Następne pokolenie nie będzie wiedziało co to jest Dzień Wolności. Kojarzyć się będzie z partyjnymi przepychankami, kto więcej się zasłużył, kto był bliżej przemian, na kogo są kwity, a jeśli nie ma, to tym gorzej.

Pozdrawiam
    Andrzej
    Wrocław
  • 2009-06-05 09:03 | januszjanusz

popieram całym sobą. Najlepiej by było stworzyć listę do podpisu i rozpropagować w mediach to może gadające głowy szybciej by to uchwaliły.
  • 2009-06-05 09:04 | jokasta

Popieram całym sercem, tylko gdzie zlożyć podpis?
  • 2009-06-05 09:05 | Krzysztof Wójcicki Gdańsk

Wczoraj rano w radio TOKFM p. Igor Janke chyba dla uczczenia tego Święta dokonał wywiadu
    z p. Kornelem Morawieckim /choć uparcie - może dla podkreślenia "romantyzmu" postaci- mianował Go "Konradem" /. Otóż p. Morawiecki
    przywitał ten świąteczny dzień stwierdzeniem iż z rządem Tadeusza Mazowieckiego najbardziej
    kojarzy mu się współpraca tego rządu z enerdowskim STAZI.
    Za utrwaleniem tradycji tego DNIA jako Święta Narodowego jestem całym sercem, choc to cierpi z powodu takich przypadków jakie opisałem na wstępie. I mimo tego że w dalszym ciągu tego DNIA wypowiedzi i innych osób, i to dużo ważniejszych niż obaj wspomnieni wcześniej panowie, nie wprawiały mnie w świąteczny nastrój.
  • 2009-06-05 09:11 | Krzysztof Stankiewicz

Podpisuję się pod pomysłem Pana Henryka Wujca aby 4 czerwca 1989 roku było świętem Wolności.W tym dniu miały miejsce wybory w Polsce , a z drugiej strony - pacyfikacja studentów na Placu Tiananmen.
  • 2009-06-05 09:12 | Łukasz kazłowski

Bardzo ,bardzo popieramy. Święto bardzo ważne dla nas, ale jak nas zabraknie ,pozostanie informacja o nim dla przyszłych pokoleń. Miło nam było jak usłyszeliśmy w Toku .że pan Żakowski odebrał nasze myśli. Pozdrawiamy Anna Kazłowska i Łukasz Kazłowski
  • 2009-06-05 09:15 | gw

za rok na szczęście nie będzie już sprawy. Patrzcie ich, obudzili się po 20 latach, żeby zrobić święto Zwycięstwa nad socjalizmem. Przeca ludzie codziennie "świętują" ten swój kapitalizm przepuszczając w centrach handlowych pieniądze zarobione w korporacjach tłocząc się swoimi super brykami na ulicach miast, obżerając się w restauracjach, jeżdżąc do Egiptu, Turcji itp.. Ale socjalizm jeszcze wróci, Niech żyje ploretaryat, precz z kapitalizmem.
  • 2009-06-05 09:24 | eugsik

Dziekuje inicjatorom Apelu. To dzieki 4. czerwca, mieszkajac teraz w Niemczech, nie czuje sie emigrantem. Jestem jednako Polakiem jak i Europejczykiem. Z duma moglem wczoraj - tutaj w Duisburgu - wywiesic polska flage. Niech sie swieci 4 czerwca. Niech sie swieci radoscia.
    Eugeniusz Sikorski - nauczyciel
  • 2009-06-05 09:45 | Leśniak

4 CZERWCA - ŚWIĘTO WOLNOŚCI I ZIELONE ŚWIĄTKI !!!!

4 CZERWCA - ŚWIĘTO WOLNOŚCI I ZIELONE ŚWIĄTKI !!!!
    Świetny pomysł. Bardzo ważne wydarzenie jednoczące całą Polskę, cały naród - początek wolności! Lecz moim zdaniem nie może być więcej niż 12-cie dni wolnych. Jeżeli 4 czerwca ma być Świętem Państwowym to musimy zrezygnować z któregoś w zamian lub połączyć dwa w jedno. Proponuję, żeby dogadać się z Kościołem i zrobić 4 czerwca jednocześnie Dzień Wolności i Zielone Świątki?
    Pozdrawiam,
  • 2009-06-05 09:46 | Ela_54

Jestem za
  • 2009-06-05 09:48 | Grzegorz A. Górski

Podpisuje się pod Apelem:
    Grzegorz Artur Górski
    Student z Krakowa
  • 2009-06-05 09:49 | Radek

Całkowicie popieram!
  • 2009-06-05 10:01 | JD

Podpisuję się. JD
  • 2009-06-05 10:05 | Jacek Bagiński

Podpisuję się pood tym oburęcznie
    jac
  • 2009-06-05 10:09 | Sławomir Osiński

Dopisuje się do Apelu.Od 1975 roku po skoku do wody siedzę na wózku.Wychowałem sie na Tygodniku Mazowsze .Woli, broszurach Nowej.Byłem małym ogniwkiem w łańcuszku ludzi u których mieszkał dezerter z armi czerwonej A .J.Brat był kolporterem prasy podziemnej.4 Czerwca był,jest, i będzie naszym cniem.
  • 2009-06-05 10:20 | Magdap

A może jednak pierwszą niedzielę czerwca. Zeby nie mnożyć idiotycznych wolnych dni. Wybory były w niedzielę.
  • 2009-06-05 10:32 | Horbowski Antoni

Jestem za i chciałbym podpisać ten Apel ale nie ma możiwości tego zrobić a p.Jacek Żakowski obiecywał w TOK-FM rano,że jest to możliwe.Szkoda.
  • 2009-06-05 10:34 | Jarek Chołodecki

Moze jednak 4 czerwca a obchodzic mozna go w czwartek. Tak jest w USA ze swieta przypadajace w srodku tygodnia przesuwa sie na czwartek lub poniedzialek... gdzie sie mozna podpisac jarek
  • 2009-06-05 10:42 | krzywy45

To wspaniała inicjatywa. Może da ona początek do budowania zgody narodowej wokół najwyższej wartości jaką jest Wolność, którą przywróciły nam wybory z czerwca 1989 r.
  • 2009-06-05 10:49 | Janina Jankowska

Podpisuję się pod apelem
  • 2009-06-05 11:08 | Redakcja

PODPISY POD APELEM

Szanowni Państwo,

Widząc Wasze zainteresowanie apelem, chcielibyśmy prosić wszystkich, którzy chcą się pod nim podpisać o umieszczanie nazwisk na naszym forum. Sugerujemy podawanie również miast, z których Państwo pochodzicie i zawodów, które wykonujecie. Sukcesywnie będziemy przenosić podpisy pod treść apelu.

Redakcja internetowa POLITYKI
  • 2009-06-05 11:11 | Janina Jankowska

Janina Jankowska , Warszawa dziennikarka , przewodnicząca Rady Programowej TVP
  • 2009-06-05 11:17 | Piotr Wosik

Poparcie, Piotr Wosik, Warszawa
  • 2009-06-05 11:31 | Aleksy Schubert, dr informatyki, Uniwersytet Warszawski

Podpisuję się pod tym apelem - takie święto przydałoby się np. zamiast 1 maja.
    Pozdrawiam,
  • 2009-06-05 11:31 | Łukasz Łagowski

Łukasz Łagowski - przedsiębiorca, Warszawa - POPIERAM!
  • 2009-06-05 11:36 | tiburon

To był mój postulat

Naturalnie jestem za, a właściwie to ta odezwa jest poparciem mojego postulatu z ubiegłego roku
    http://forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=29&w=87118835&a=87118835
    zapraszam do dyskusji
  • 2009-06-05 11:42 | Pawłowska Grażyna

Potwierdzam, że tak było słuchałam. Też zamierzam poprzeć ten Apel.
  • 2009-06-05 11:45 | Martyna Molak

Dopisuję się! Potrzeba nam wielkiego radosnego święta narodowego.
    Martyna Molak, studentka, Warszawa.
  • 2009-06-05 11:47 | Marek Fiertek

Uważam , że ten dzień jest najważniejszym we współczesnej historii naszego społeczeństwa a poza tym , co nie mniej ważne , data 4 czerwca ma dla większości Polaków jednoznaczne , pozytywne skojarzenia. Dlatego jestem zdecydowanym zwolennikiem przeniesienia daty święta narodowego z dnia 11 listopada , którego współczesne pokolenia nie rozumieją i nie czują a poza tym nie bez znaczenia jest również pora roku , która w przypadku 4 czerwca , w przeciwieństwie do 11 listopada , dodaje optymizmu i zachęca do aktywnego uczestnictwa w obchodach.

Marek Fiertek
    inżynier
    Chwaszczyno k/Gdyni
  • 2009-06-05 11:52 | Malgorzata Kroh

Popieram, Małgorzata Kroh, Warszawa
  • 2009-06-05 11:55 | Agnieszka Filip

Jestem ZA. Może zróbmy go wolnym zamiast któregoś z licznych inych dni świętowania. Nawet 3 Maja jest świętem mniej 'świątecznym' niż Dzień Wolności.
    Agnieszka Filip, Warszawa, reklama
  • 2009-06-05 11:55 | darek r.

Ten dzień powinien być Europejskim Dniem Wolności, ni etylko dniem wolnym od pracy w Polsce.
  • 2009-06-05 11:56 | rs

jestem za !!!
  • 2009-06-05 11:58 | Wojciech Gromski

Wojciech Gromski, Wrocław, psycholog, nauczyciel, tłumacz
  • 2009-06-05 12:00 | ewab

Taki pomysł w mojej rodzinie zakwitł już kilka lat temu. W każdą rocznicę prawie wolnych wyborów wspominamy czasy minione.Pijemy toasty za wolność - za święto wolności - czy byłby to czas wolny od pracy czy nie powinno to być ŚWIĘTO WOLNOŚCI
  • 2009-06-05 12:04 | Henryka Szymańska

Henryka Szymańska-Rzepka Koszalin informatyk
  • 2009-06-05 12:04 | MM

Michał Meller, Kraków
  • 2009-06-05 12:10 | Joanna Thoß

Popieram! Joanna Thoß, Stuttgart, tlumaczka
  • 2009-06-05 12:16 | Zofia Bułgajewska

Popieram apel, ale gdzie jego pełna treść ? Ale tak, czy siak, jestem za !!!
  • 2009-06-05 12:17 | Dorota Wyrzykowska

Popieram całym sercem. Potrzebne jest nam radosne święto. Wczoraj wieczorem byłam z moimi małymi córeczkami pod oknem pana Jacka Kuronia. Pierwszy raz w życiu czułam solidarność z innymi którzy tam byli. Dziewczynki były zachwycone. Choć mają po kilka lat staram przekazać się im jaka jest nasza historia. -Dorota Wyrzykowska Warszawa
  • 2009-06-05 12:33 | dankadbab

Popieram, ale gdzie złożyć podpis?
  • 2009-06-05 12:39 | basiewicz5

W sytuacji gospodarczej kraju nie jestem chętny aby mnożyć dodatkowe dni wolne. Ale uchwalenie wolnego dnia na świętowanie tak wielkiego wydarzenia i tak rewolucyjnego i tak zmieniającego życie nam wszystkim jest jak najbardziej uzasadnione. Był dzień wolny na Rewolucję Październikową, teraz są chetni na świętowanie 3 Króli, ale to nie to samo. To swięto dotyczyc będzie całego narodu, nawet z byłymi komunistami którzy już nie muszą upraszać się o talon na malucha czy na rolki papieru toaletowego. A rolnicy z PGR-ów o sznur do snopowiązałek.
  • 2009-06-05 12:45 | grzewap

Popieram i podpisuję oburącz.
    Adminów proszę o uproszczenie procesu podpisywania

Grzegorz Wapiński, Gdańsk
  • 2009-06-05 12:51 | Janusz Dytberner

Jestem zdecydowanie za! Byłby to jeden z nielicznych dni, w którym Polacy mogliby mówić jednym głosem. Janusz Dytberner
  • 2009-06-05 12:56 | qbazaw

Popieram! 4 Czerwca Europejskim Dniem Wolności!
    Kuba Zawadzki, Manager, Warszawa
  • 2009-06-05 13:14 | Małgorzata Olejniczak, Warszawa

Podpisuje sie pod tym.
  • 2009-06-05 13:22 | Artur Kiełbowicz

A ja jestem przeciwny ustanawianiu 4. czerwca świętem narodowym. Czy się to nam podoba czy nie żyje w naszym kraju całkiem spora grupa ludzi, która ten dzień uważa za święto Kiszczaka i Jaruzelskiego. Większość, dla której ten dzień to początek wolnej Polski świętowała, mimo tego że formalnie był to zwykły dzień. Spontanicznie, bez zaznaczonej na czerwono daty w kalendarzu, wypiliśmy lamkę szampana, poszliśmy na koncerty, wywiesiliśmy flagę, wspominaliśmy minione 20 lat. Wyszło pięknie i niech tak zostanie. Niech to będzie spontaniczne i dobrowolne święto tak jak spontaniczna i dobrowolna była „Solidarność”. Jeśli wpiszemy 4. czerwca na listę świąt państwowych obok 11. Listopada, 1. i 3. mają, będziemy mieli jeszcze jeden dzień wolny od pracy, który wykorzystujemy na przedłużenie weekendu. Tegorocznemu 4. czerwca nie zabrakło niezbędnej i pożądanej atmosfery odświętności i patosu, ale było w nim przede wszystkim mnóstwo autentycznej radości. Niech tak zostanie, dbajmy o to, żeby taka atmosfera towarzyszyła nam tego dnia co roku.. Być może za 50 lat 4. czerwca będzie jedynym na świecie świętem państwowym oficjalnie nie wpisanym do kalendarza.
  • 2009-06-05 13:24 | Halina Sumisławska

Jestem ZA
    Halina Sumisławska, nauczyciel, Gorzów Wlkp.
  • 2009-06-05 13:31 | Jan, muzyk z Wrocławia

Jestem ZA.
  • 2009-06-05 13:42 | Ryszard Klimko

TAK dla 4 czerwca!
    Ryszard Klimko, nauczyciel, dziennikarz, Warszawa
  • 2009-06-05 13:46 | Jerzy Kosiarski

Jestem zdecydowanie przeciwny - nie każdemu do śmiechu!. Termin nielogicznie i nieuczciwie obrany (temat z uwagi na objętość do ewentualnego rozwinięcia i omówienia). Uzyskanie pełnej Wolności nie jest przecież wyłącznym skutkiem tylko woli narodu polskiego, w tym Solidarności. W dniu takim jak ten warto byłoby wystąpić z apelem do obywateli o wykładanie w śmietnikach świeżej i nieprzeterminowanej żywności dla bezdomnych i bezrobotnych - to pomysł skierowany do ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH zaangażowanych w organizację tego święta. Druga, smutna część społeczeństwa winna mieć też możliwość wywieszenia flag narodowych z krepą w związku ze śmiercią idei państwa socjalnego (czyt. solidaryzmu społecznego) czy też nieskrępowanego wystąpienia z wnioskiem o ostateczne ustalenie stawki za godzinę niegdysiejszego patriotyzmu podobno bezinteresownie manifestowanego w imię dobra narodu (patrz: bezwstydne oczekiwanie na lukratywne stanowiska w administracji państwowej, odszkodowania itp.). Nie warto też świętować z powodu: upadku obyczajów, braku cnót obywatelskich, głupoty politycznej, niekompetencji, braku szacunku dla historii czy publicznych pieniędzy, zadufania, restauracji ciemnoty, lekceważenia prawa, deptania zasad obowiązujących w demokracji itd., itd. Tak więc - NIE, a jeżeli już koniecznie - to po dogłębnej i publicznej analizie skutków tej rocznicy, a w jej wyniku ewentualnej powszechnej aprobacie narodu.
  • 2009-06-05 13:54 | basiewicz5

Jestem jak najbardziej ZA. Marek Basiewicz inż. geodeta z Warszawy
  • 2009-06-05 13:56 | Zygmunt Schnepf

Popieram calkowicie ta sluszna inicjatywe. Dzisiaj data ta jest kontrowersyjna dla wielu ale jestem pewien ze juz w niedalekiej przyszlosci bedzie doceniona jako zwyciestwo idei demokracji przez zdecydowana wiekszosc Polakow.
  • 2009-06-05 14:07 | Zygmunt

popieram 4 czerwca jako święto narodowe.Uważam,że jest to dla wszystkich naturalne święto bo wielu z nas pamięta doskonale te dni radości i dla wszystkich przezycia z nimi związane są znane i świeże. Obecnie obowiązujące święta narodowe 3 maja i 11 listopada to już odległe daty mające tylko symboliczne znaczenie i jak sądzę w przyszłości nie będą miały dla Polaków takiej wagi jak 4 czerwca. W tym dniu bowiem społeczenstwo polskie odniosło ogromne zwycięstwo odzyskując wolność bez rozlewu krwi, torując drogędo wolności szeregu zniewolonym narodom i przyczyniając się do upadku ogromnego totalitarnego ciemiężcy jakim był niewątpliwie Związek Radziecki postrach wielu państw świata.
    Zygmunt Warszawa
  • 2009-06-05 14:24 | vmzbyszek

Zbigniew Nowak Warszawa -drobny przedsiębiorca.
    Entuzjastyczne TAK. Nawet niech nie będzie wolny od pracy. Świetny czynnik jednoczący. Patrząc wstecz widać, że wygrały obie strony, bo wygrała Polska. Marzy mi się to jako święto oddolne, drobne imprezy w gminach, miasteczkach, jakieś przemarsze w miastach i ... jak najdalej od kruchty, bo to święto obywatelskie, to był czyn obywatelski (z 60% ludzi chwyciło za "demokratyczny oręż"), a nie żaden cud. Jak ich wpuścimy to znowu (jak zwykle) ubezwłasnowolnią nas i odbiorą nam część chwały ( tak jak deus ex machina wygrał w 1920r , a nie Piłsudski i niezwykła dzielność, i poświęcenie ludzi). Często nasz naród mnie wkurza, ale 4 VI 1989 pokazał, że jest w nim potencjał i zdarzają się chwile przytomniejsze. Trzeba na tym budować i takie tendencje umacniać. TAK dla radosnego święta wolności wspominającego tamten przełom ale także promującego postawy propaństwowe, obywatelskie i odpowiedzialności za przyszłość wspólnoty - choćby gminy.
  • 2009-06-05 14:47 | Anna Grad Rzońca

Jestem za! Powinniśmy być dumni z naszej najnowszej historii! Jak zami niebędziemy pamiętać to inni też zapomną. W 1989 miałam 20 lat, dobrze pamiętam co się wtedy działo. wszystko zaczeło sie u nas, ja również głosowałam, oczywiście za Solidarnością. dopiero po naszych wyborach i po tym jak inni zobaczyli że rzpr sie poddała, ruszyły sie inne demoludy. 4 czerwca !!!!!!!!!!!!!!!!!! pzdr Anna Grad Rzońca Przemyśl.
  • 2009-06-05 14:48 | Karol Jastrzębowski

Pewnie że tak
    Karol Jastrzębowski, informatyk, Warszawa

Takie święto pomoże w budowaniu świadomego, obywatelskiego i nowoczesnego patriotyzmu. Jako młody człowiek mam serdecznie dość, wciskanego mi, zakurzonego patriotyzmu z połowy poprzedniego wieku.

Od strony ekonomicznej święto może okazać się opłacalne, aura sprzyja wypadom za miasto lub po prostu spotkaniom towarzyskim na łonie przyrody - idealny czas by spotkać się w gronie znajomych i przy grillu pogadać co dalej z tą Polską, Europą, co nam się dotąd udało a co można jeszcze zmienić.

Osobiście będę tylko narzekać na chwilowy spadek użytkowników internetu, ale coś za coś.

:D
  • 2009-06-05 15:18 | Romek Nowacki

Jestem bardzo za!!! Wczorajszy dzień pokazał, że chcemy wspólnie cieszyć się tą symboliczną datą odrzucenia komunizmu. Ale jako, że jesteśmy krajem na dorobku trzeba byłoby znieść jakieś inne święto, np. 1 maja.
    Roman Nowacki, kartograf, Wrocław
  • 2009-06-05 15:21 | arzem

To wspaniały pomysł! Przyniesie odpolitycznienie tego wielkiego święta, pozwoli ludziom w pełni sie cieszyć z jednego z największych polskich sukcesów. Zgadzam się z panem Bonim, że datę 4 czerwca uznać można za ważniejszą nawet od 11 listopada, który przecież świętem państwowym już jest. powstaje pytanie, czy politycy nie spróbują zawłaszczyć sobie święta narodowego. Ale tegoroczne obchody pokazały, ze im bardziej próbują, tym większą jest mobilizacja pośród zwykłych ludzi i tym powszechniejszym staje się to święto. Wszystkiego dobrego dziś i za rok, i zawsze!
  • 2009-06-05 15:26 | kuleczka

4. czerwca powinien być świętem. Moje osobiste odczucie jest takie, że to najważniejsza data dla naszego narodu od czasu odzyskania niepodleglości w 1918 r. Oczywiście można się spierać o to, czy konkretnie ten dzień, jak to w demokracji ale rocznicę upadku komunizmu należy świętować. Zwłaszcza, jeśli świętujemy np. Zielone Świątki, tym bardziej powinniśmy świętować wydarzenie, które (z całym poszanowaniem chrześcijańskich wartości) ważne jest dla nas wszystkich.
  • 2009-06-05 15:29 | Grzegorz Wiśniowski

popieram
  • 2009-06-05 15:35 | michal szulc

W pelni popieram. Mieszkam w Berlinie, pracuje w filharmonii - wczoraj wypilismy z niemieckimi kolegami z pracy na czesc przemian polsko-europejskich 1989.
  • 2009-06-05 16:05 | Angelika Wawrzyniecka

Oczywiście!!!
  • 2009-06-05 16:39 | marco

Z całego serca - TAK!!!
    Uważam, że będzie to wielki element jednoczący Polaków, a dopiero Historia po
    latach uczciwie pozwoli nam docenić to, co miało swój początek 4 czerwca 1989 roku..

Marek Kubacki
    przedsiębiorca z Łodzi
  • 2009-06-05 17:03 | Andrzej Ryba

YES ! YES! YES!!!!
    Co prawda uważam,że Polaków Rydzykowo-Bogoojczyźnianych n i c nie jest w stanie połączyć z pozostałymi bo "układ taki" jak śpiewał Wojciech Młynarski,ale dla pozostałych jest to wspaniały ,cudowny dzień ,dzięki któremu wreszcie mogę otwarcie powiedzieć,że wcale nie jest tak żle być POLAKIEM.
    Andrzej Ryba - Rzeszów/Dynów
  • 2009-06-05 17:41 | croaker

Całym sercem za tak. Przecież wszyscy z tego dnia jesteśmy, bez względu na to, kto po której stronie wtedy stał.
  • 2009-06-05 17:42 | croaker

Całym sercem za tak. Przecież wszyscy z tego dnia jesteśmy, bez względu na to, kto gdzie wtedy stał.

Dariusz Jasieniecki
    nauczyciel akademicki
    Toruń
  • 2009-06-05 18:25 | ava

Oczywiście tak, to świetna inicjatywa, ten dzień zmienił nasz kraj, warto otym pamiętać
  • 2009-06-05 19:01 | Anna Skowronek-Jaskuła, architekt

Miałam wtedy 9 lat, pamiętam truskawki w ogrodzie Cioci, grę w gumę na podwórku, pamiętam Tatę uciszającego mnie, bo OKRĄGŁY STÓŁ, pamiętam plakaty z Wałęsą - i pamiętam Hubbę Bubbę! Pamiętacie Hubbę Bubbę? Była dla mnie pierwszym naocznym znakiem zmiany. Była pyszna i kolorowa.
    Świętujmy, przecież wraz z wolnością przyszła do Polski istna tęcza.
  • 2009-06-05 19:39 | stan444

Większość społeczeństwa, nie wyraziła zgody, aby Święto Trzech Króli było dniem wolnym od pracy, a wiec nie wiem czemu mielibyśmy być niekonsekwentni. Dlatego proponuję, aby Dzień Wolności ustanowić w pierwszą niedzielę czerwca.
  • 2009-06-05 20:24 | Janek

Po stokroć tak!
    Jan Nowak, Zalesie Golczowskie
  • 2009-06-05 20:48 | kowalczewski

Andrzej Kowalczewski mgr inż. elektryk z Warszawy
  • 2009-06-05 21:30 | myzzia

Dlaczego Karol "Karol" Ejgenberg ma ksywe Karol ?

Mow mi Karol....
  • 2009-06-05 21:54 | marcin Baranski

Marcin Baranski mgr inz. lesnictwa
  • 2009-06-05 22:13 | suszkin

Jestem za! Ale w zamian trzeba poświęcić inne mniej "ważne "święto,żeby nie zmniejszać naszego i tak "chudego" PKB.Prawdę mówiąc, ja i tak nie mam wolnych wszystkich świąt ,ale niech inni świętują-jak mogą.
    Krzysztof Osuchowski,Warszawa,kierowca MZA
  • 2009-06-06 06:11 | KKE

m.in., bo imieniny sa i 4 listopada, i 4 czerwca wlasnie - tym bardziej popieram, by mozna swietowac dzien wolny
  • 2009-06-06 10:06 | KKE

Dlatego, ze jak (wczoraj podczas "Poranku Tok fm" red. J.Zakowskiego) wpisywalem tu zapytanie, gdzie podpisac petycje, to tu nie bylo jeszcze w opisie dopisku, by te wpisy jako podpis traktowac, tj. pewno podpisalbym krocej, ale... niech juz tak zostanie (obok prof. A.D.Rotfelda), dzieki. KKE
  • 2009-06-06 10:14 | Jerzy Antoni Malecki

Jest to bardzo ważna inicjatywa. Oprócz wielu przytaczanych w komentarzach istotnych argumentów pragnę zwrócić uwagę na znaczenie proponowanego Narodowego Święta - Dnia Niepodległości - dla rozpropagowania na świecie przodującej roli polskiego zrywu w obaleniu komunizmu i zlikwidowaniu podziału świata na dwa obozy.
  • 2009-06-06 10:29 | feliks

W zadnym razie! 4.06.1989

to zwycięstwo PZPR !
  • 2009-06-06 10:44 | Sybirak

Jestem za
  • 2009-06-06 13:28 | Anna Walendziak

Jestem ZA!!! Ten dzień zmienił oblicze nie tylko Polski, ale też Europy:)
  • 2009-06-06 14:14 | rafal piskorski, dr chemii

popieram swieto 4 czerwca!
    najwazniejsza data dla nowoczesnej Polski! bez wzgledu na to czy 4 czerwca bedzie dla swiata symbolem obalenia komunizmu, czy tez bedzie nim upadek muru berlinskiego. dla PL to jest dzien, ktory zmienil oblicze tej ziemi :-) i to narod polski tego sam dokonal. nie ma innej daty w naszej historii gdzie obywatelska postawa wyrazila sie w tak piekny i pokojowy sposob.
  • 2009-06-06 15:22 | Teresa Stachurska

Powtórnie, skoro mój komentarz nie przeszedł.

Olga Lipińska nie świętuje - http://www.przekroj.pl/ludzie_rozmowy_artykul,4825.html . Mądra i odważna Olga Lipińska.
  • 2009-06-06 20:41 | Lidia Garstka

Jestem za!!!
  • 2009-06-06 23:05 | olo

Jestem za . Ale zamiast 11 listopada . Pogoda ładniejsza i jak jakiś prezydent zrobi przelot samolotów w ramach defilady , to ryzyko katastrofy mniejsze ! Mamy same stare rocznice . Mają się do współczesności jak pięść do nosa , więc trzeba było myśleć wczesniej zamiast trochę na siłę lansować 11 list czy 3 maja !
  • 2009-06-07 10:22 | Andrzej Strug

Jestem ZA Świętem Wolności 4 czerwca.
    I jak wielu innych mam trochę wątpliwości, czy powinien to być dzień wolny od pracy. Z drugiej strony trudno będzie utrzymać entuzjazm równy tegorocznemu przez kolejne długie lata, jeżeli nie będzie się to łączyć z czymś wyraźnie zauważalnym dla wszystkich - nie tylko w największych miastach.
  • 2009-06-07 10:34 | Teresa Stachurska

Piotr Najsztub podniósłszy wysoko głowę wezwał - http://www.przekroj.pl/opinie_inne_artykul,4827.html . Na wsi byłam, to nie widziałam co się w mieście działo, ale w serwisach śladu nie ma by apel odniósł skutek. Autor pewnie zajęty już czymś innym nie zauważy, że rodacy propozycję świętowania uznali za z gruntu fałszywą?

Mnie obudziła red. Joanna Solska, akurat dwa lata. Red. P. Najsztubowi nawet Olga Lipińska nic nie zdołała przekazać, nawet osobiście, nawet w cztery oczy? Jest bardzo źle, skoro aż tak bardzo można zadrzeć głowę by nie widzieć, nie słyszeć i nie czuć. Przykro nad wyraz.
  • 2009-06-07 12:48 | Jerzy z O.

Czcić rocznicę kadłubowych wyborow? Bez przesady, to już raczej dzień inauguracji rządu Tadeusza Mazowieckiego. Ale żeby zaraz dzień wolny. Może jednak woreczek lodu na te nasze megalomańskie główki byłby najlepszy. Przecież we wszystkich parametrach cywilizacyjnych w dalszym ciągu odstajemy znaczaco, a w niektórych dziedzinach postępuje regres.
  • 2009-06-07 14:51 | Anka

zamienic 4 czerwca z Bożym Ciałem

jestem za :) - to najważniejsze wydarzenie w powojennej Polsce, zamieńmy je z Bożym Ciałem - zaledwie promil polskich katolików przezywa duchowo to święto, reszta odurza sie alkoholem nad grillowym mięchem :), niech sie odurzają w święto wolności, a nie religijne :P
  • 2009-06-07 16:54 | Andrzej Rusiniak

Warto przechować atmosferę Krakowskiego Przedmieścia z 4 czerwca dla przyszłych pokoleń, to święto będzie doskonałą okazją do refleksji nad państwem w którym żyjemy.
    Wspaniała inicjatywa.
  • 2009-06-07 17:20 | anna wójcik-rydlewska

tak.anna wójcik-rydlewska
  • 2009-06-07 17:27 | faraday

chyba nie pamiętasz tego dnia ! To BYLO NASZE ZWYCIĘSTWO - w końcu to PZPR opadła szczęka z wrażenia ,gdy poznali jak ich narod kocha.No i to także podpory ich władzy - wojsko i milicja, dyplomaci, także głosowali przeciwko komunie.Więc nie daj sobie robić wody z mózgu- inna sprawa jak Solidarnośc wykorzystała to zwycięstwo.Czy uważasz że mieliśmy zacząć wojnę domową?
  • 2009-06-07 17:33 | faraday

tak,tak, tak ! to było zwycięstwo tych 6o% narodu ktore poszły do wyborów.Takiego entuzjazmu chyba juz nie przeżyjemy.No i data jest realna w przeciwienstwie do nieco naciągnietego 11 listopada.
  • 2009-06-07 19:38 | Marek z Białegostoku

Rok to 365 dni, z tego część to dni świąteczne, jeszcze trochę i będziemy zmieniać kalendarz. Brawo - róbcie tak dalej !
  • 2009-06-08 12:19 | jjszczepan

http://www.petycje.pl/petycja/4106/4_czerwca_-_zwietem_narodowym.html
  • 2009-06-08 14:42 | jjszczepan

jest mozliwosc od piatku.....http://www.petycje.pl/petycja/4106/4_czerwca_-_zwietem_narodowym.html
  • 2009-06-08 16:02 | antyklecha walczący

proponuję aby w Polsce wprowadzić dodatkowo w każdym miesiącu tydzień wolnego tak aby każdy mógł sobeie posiedziec w kościókłku, dać więcej na tacę kleszkom, odbyś stosunek psychiczno-religijny ze swoim bożkiem.No po prostu aby każdy prózniak mógł sobie poleżec,a pieniądze z budżetu wypłacić wszystkim próżniakom a najwięcej inicjatorom-kretynom
  • 2009-06-08 16:52 | marekk

Podpisuję się pod apelem o święto,mimo,że ruch,którego byłem zwolennikiem ROAD przestał istnieć
  • 2009-06-08 21:45 | Leniuszek

Bardzo dobry pomysł. Tylko trzeba święto konkretnie nazwać. Proponuję "Dzień Solidarności" - święto państwowe. Zadzwońcie do Pana Tuska by wrzucił ustawę jako rządową do sejmu. Będzie głosowana w pierwszej kolejności.
  • 2009-06-08 21:51 | Leniuszek

Popieram.
  • 2009-06-08 22:47 | IK

ooo tak! zgadzam się, to dodatkowo odbierze argumenty tym od PKB, bo Boże Ciało to święto czwartkowe więc zawsze jest długi weekend a 4 czerwca będzie w tygodniu ruchomy i per saldo wyjdzie na korzyść bo czasem to będzie weekend :). I wilk syty...
  • 2009-06-09 14:22 | Paweł Wita

Podpisuję się obiema rękami. Polska zasługuje na Dzień Niepodległości aktualny dla współczesnych.