Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ludzie zlinczowali człowieka

(20)
Jeśli państwo zawodzi, obywatele mają prawo sami się bronić. Ale nie mają prawa sami – zamiast państwa – wymierzać kary.
 • 2009-06-20 19:04 | Redakcja

  A jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie?

  Zapraszamy do dyskusji.
 • 2009-06-20 21:25 | jotka

  Lincz jest zły , to nie podlega dyskusji. Nie znamy przypadku z Włodowy a to co wiemy o nim to krótki opis gazetowy. Należy jednak wyobrazić sobie co by było gdyby było. Otóż. Gdyby przyjechała policja po awanturującego się osobnika i zabrała go ze sobą to ;
  1. prawdopodobnie za kilka minut wróciłby on na miejsce zwolniony z braku dowodów
  2. osobnik ten wiedziałby / prawdopodobnie/ kto na niego doniósł i próbowałby sie odegrać na nim
  Jeśli to była obrona to jest ona usprawiedliwiona , jeśli zaś 3 czy 4 osoby idą z pałkami i innymi ostrymi narzedziami w celu zaprowadzemia porządku to jest niedopuszczlny prawnie samosąd. Ale co mają zrobić ludzie gdy notorycznie wypuszcza się zagrażających zdrowiu i życiu przestępców.To kwadratura koła.
 • 2009-06-20 22:12 | ivo

  Moje wrażenie jest podobne. Zastrzegam, że nie chcę w żaden sposób wyrazić aprobaty dla tych działań,ani nie kwestionuję "ludzkiego wymiaru" przestępcy. Jakkolwiek by to okrutnie nie zabrzmiało, uśmiercenie go w sytuacji poczucia kompletnej i przewlekłej bezradności nie było pozbawione celu instrumentalnego: pozbycia się oprawcy. Nawet w tych skąpych artykułach prasowych podkreślano ich strach i nieskuteczne działanie organów państwa. Zastanawiam się jak autor widzi w tej sytuacji samoobronę, która nie byłaby samosądem? Mieli go kopnąć w zadek, czy bezlitośnie nastraszyć? Problem w tym, że facet się ich nie bał, ze szczątkowego opisu wyłania się obraz człowieka który mógł być poważnie psychopatyczny. Też uważam, że to kwadratura koła. Takich ludzi wydolny wymiar sprawiedliwości izoluje to jedyny sposób zapewnienia bezpieczeństwa, pytanie jak mogą go odizolować mieszkańcy wioski? Przywoływanie tu rasistowskich linczów z ameryki odbieram jako subtelny szantaż emocjonalny, bo rzeczywiście nie mogą budzić wiele oprócz odrazy. W tym jednak przypadku to nie żadne uprzywilejowane grupy ani szowinistyczna rasowa większość nie dokonała tego dramatycznego czynu, tylko zaszczuci i zrozpaczeni słabi ludzie. Tyle to ma wspólnego co złomotanie agresywnego blokersa z prześladowaniem amerykańskiej czarnoskórej młodzieży z gett, bo jedni i drudzy noszą kaptury i sportowe buty..
 • 2009-06-20 23:56 | malgo

  Lincz to puszka Pandory..

  jestem za linczem, bo wowczas zlinczowalabym nie tylko Ziobre ale rowniez tych politykow, co przynosza wstyd Polakom.
 • 2009-06-21 01:03 | xo

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Proszę Państwa,
  Ci ludzie zrobili to, bo państwo polskie ich zawiodło. O tym, że wszyscy przekonujemy się prawie dzień po dniu, że ma ono wielce wysokie mniemanie o sobie tylko nie o swoich obywatelach to już wiemy. Niestety politykom (a i mediom także !) udało się tak zawładnąć świadomością obywateli, że dyskutują oni i kłocą się o tematy zapodawane przez tę właśnie kłamliwą grupę. Może w końcy pora zapomnieć kto katolik, kto ateista, kto gay, kto heavy metalowiec i zacząć W KOŃCU RZĄDAĆ od polityków czegoś konkretnego. W większości karjów Europy Zachodniej, do której tak się chętnie przyrównujemy, coś takiego nie mogło by mieć miejsca ! Winni aparatczycy już dawno by lizali bruk !!! Niestey jesteśmy stosunkowo "średniowiecznym" państwem i ni jak nam do przodujących państw Europy Zachodniej..... W pewnym sensie rozumiem rację Ziobry, ale to byłby niebezpieczny precedens....
 • 2009-06-21 21:08 | obarex

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Rozumiem, ze "zlinczowali" ma dla autora znaczenie pejoratywne. Nie rozumiem natomiast dlaczego. Chyba dlatego, ze nie zna pochodzenia tego terminu.
  Panstwo polskie dawno juz odstapilo od monopolu przemocy - zasadniczego atrybutu nowoczesnego panstwa. Nowoczesnego, ale nie post-modernistycznego. Poprzez licencjonowanie niezliczonej ilosci "ochroniarzy" zgrupowanych w firmach o charakterze grup przestepczych oraz poprzez mnozenie swoich instytucji majacych moc pozbawiania obywateli wolnosci ( w Polsce jest ich bodaj 9! - najwiecej na swiecie!) abdykowalo ze swojego podstawowego obowiazku: zapewnienia obywatelom bezpieczenstwa fizycznego i rownosci wobec prawa. W dodatku nadalo niektorym instytucjom (sady, urzedy skarbowe i pare innych) prawo oraganizowania sie w struktury identyczne ze zorganizowanymi grupami przstepczymi. W konsekwencji Polska stala sie panstwem bandyckim - panstwem, ktore za swojego najwazniejszego wroga uwaza wlasnego obywatela. Dlatego nie zgadzam sie z teza, ze grupie obywateli, czy tez nawet pojedynczemu obywatelowi nie wolno wymierzac sprawiedliwosci. Wolno i mozna: najlepiej tak, aby nie dac sie zlapac aparotwi przemocy panstwowej - aparatowi jak powiadam, o charakterze zorganizowanych grup przestepczych.

  W opisanym przypadku, w wypadku hipotetycznej akcji policji sankcje dla grozacemu zakloceniem porzadku i bezpieczenswa innych osobnikowi musialby nalozyc sad. Sad, ktory ze wzgledu na swoj charakter (gangsterski) nie ma zadnego interesu w nakladaniu sankcji na takiego osobnika.
  W krajach gdzie panstwo nadal (jeszcze?) ma monopol przemocy osobnik taki bylby: 1. pouczony, ze kazda proba naruszenia nietyklanosci lub grozba karalna skutkowac bedzie przymknieciem do czasu rozprawy sadowej. Sad w ciagu kilku dni wydalby wyrok co najmniej zakazujacy sie zblizania do wskazanych osob i/lub miejscowosci pod sankcja bezterminowego (tak,tak) wiezienia. 2. gdyby osobnik taki zechcial byc recydywista, kara izolacji od lokalnej spolecznosci bylaby stala (dozywotnia) w wypadku grozb pod odresem innych osob - dlasze bezterminowe wiezienie, do czsu az sad apelacyjny nie upewni sie ponad wszelka watpliwosc, ze mu "przeszlo"...
  Ale w polskim panstwie bandyckim sprawiedliwosci trzeba dochodzic samemu. To dowodzi zapasci struktur panstwowych. Albo podzialu na dwa swiaty: tam gdzie panstwo dziala i tam gdzie nie dziala. Polske A i Polske B.
 • 2009-06-22 06:24 | Marek Wnuk

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Ten recydywista zasluzyl na lincz. Jednego wykolejenca mniej. Sprawa zamknieta - koniec kropka. Ciekawe czy oponenci byliby tego samego zdania, w przypadku gdyby ktos z rodziny albo sami, padli ofiara tego kryminalisty?
 • 2009-06-22 07:11 | POLONIA-SAWA

  Re: Ludzie ,ludzie !!!!!

  Propozycja dyskucji o prawie, czy nie prawie linczu w cywilizowanym kraju w srodku Europy to naprawde skandal .
  Pan Ziobro nie grzeszy wielka inteligencja ,ale widac w Polsce ,glupota to jakas
  choroba zarazliwa jak swinska grypa .epidemia ?
  Jesli Pan pisze ,ze ..."Ale nie mają prawa sami – zamiast państwa – wymierzać kary"
  to albo Pan to uwaza za sluczne i wtedy po co dyskusja ,albo nie ,wiec prosze nie pisac !
  Nie dyskutuje sie o rzeczach oczywistych !
  Mozna tylko proponowac Panu Ziobro ,zeby sam odsiedzial za tych Panow ta kare ,i to za obydwu , 8 lat do zastanowienia , dobrze by mu zrobilo !
  Panstwo ,ktore nie potrafi zapewnic bezpieczenstwa wlasnym
  obywatelom to republika bananowa !
  A Pan ,ze wogole otwiera dyskusje o linczowaniu ? - beznadziejna dziennikarska prowokacja .
  Wstyd droga REDAKCJO!! Skandal!
  Salute
 • 2009-06-22 07:44 | POLONIA-SAWA

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  CYTAT; Uznali, po pierwsze, że .................bandyta – ale jednak człowiek.
  Boze ludzie , czy wy wiecie co piszecie ,uznanie ze czlowiek jest czlowiekiem ,to
  przeciez niesamote /po za tym jesli wczesniej ,pisze sie artykul pod tytulem
  "Pies tez czlowiek"/
  To jakis zbiorowy nihilizm i pomylenie pojec !
  W Polsce to trzeba sadu ,zeby uznac ,ze czlowiek to jednak czlowiek ?
  SALUTE !
 • 2009-06-22 20:49 | grey

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Od 20 lat Polacy dzielą się na tych lepszych i tych tych gorszych. Ci lepsi mają pomoc policji (np. Dorn kiedy poczuł się zagrożony, był pod czułą opieką ), gorsi muszą radzić sobie sami. Lepsi mogą zastrzelić złodzieja ( Elżbieta Borowik - uniewiniona), gorsi muszą poczekać aż bandyta ich zatłucze. Lepszy może jechać pijany samochodem, ubliżać policji i okaże się że cierpi na pomroczność jasną... Szary człowiek nie mógłby tak się bronić. Wymieniać dalej?
 • 2009-06-23 01:11 | Settembrini

  Nie jestem zwolennikiem samosądów, uważam jednak, że w tej sytuacji powinno się pociągnąć do odpowiedzialności prawnej przedstawicieli organów, które miały obowiązek zareagować, a tego nie zrobiły. Jest to niedopełnienie obowiązków, które, pośrednio, doprowadziło do tej dość patologicznej, przyznajmy to, eskalacji przemocy.
 • 2009-06-23 08:06 | anna

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Uwazam,xe wyrok sadu jest prawidlowy.Bez wzgledu na to ,jaki byl to czlowiek,to byl czlowiek! Takich wioskowych meneli i awanturnikow w Polsce jest tysiace,wiec co z nimi zrobic-wymordowac?Wg.uznania grupy?Przeciez zadajac razy ofierze.oprawcy widzieli ,ze on upadl.a moze byl tak pijany,ze sie nawet nie bronil, mozna go bylo zwiazac,ba nawet zawiezc na komisariat Przeciez oprawcow bylo kilku,a ofiara jedna..Ale nie ,trzeba bylo zatluc.Nie potrafie tego zrozumiec,takiego barbarzynstwa.Gdzie my zyjemy?Choc,akurat w tamtym momencie,Panstwo sie nie popisalo,to jednak w przeszlosci reagowalo prawidlowo,wsadzajac,do wiezienia.Reasumujac -jednym nie podoba sie sasiad ,pijak i awanturnik,drugim jakis bezdomny menel,innym jeszcze jakis wybrakowany osobnik -i co?Jedynym lekarstwema bedzie haslo-zatluc?Pomalu taki scenariusz w Polsce jest realizowany,co chwile media nas o takich faktach informuja.Mordercy sa coraz mlodsi i to jest przrazajace.
 • 2009-06-23 11:39 | eees

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Hehehe. nie wierzę w to głosowanie. Większośc ludzi jest za uniewinnieniem od bandyty a wy tu fałszujecie
 • 2009-06-23 16:34 | Monty

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Paragraf 22; jeśli państwo zawiodło, - przynajmniej poszkodowanych, ukaże z całą surowością prawa. To się nazywa sprawiedliwość.
 • 2009-06-24 19:02 | Z

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Szanowny Panie redaktorze Butrenko.
  Zapomina Pan, na jakie kary zostali skazani policjanci, którzy "zaniedbali" swoje obowiązki.
  Jak kary dla policjantów (jeżeli dobrze pamiętam - w zawieszeniu) mają się do kar wymierzonych sprawcom linczu?
  Ale władza w naszym "demokratycznym" kraju musi pokazać, gdzie jest miejsce obywatela.
  Szczególnie władza sądownicza, której legitymacją są koneksje rodzinne i towarzyskie, a nie żaden mandat społeczny, ani tym bardziej jakakolwiek społeczna kontrola nad nią.
  Podobnie rzecz się ma z prokuratorami.
  Poczucie bezkarności wielu z tych ludzi poraża.
  Powinien Pan zebrać doświadczenia z "wymiarem sprawiedliwości", podobne do tych
  jakie były udziałem Pani Anity Gargas z TVP.
  Może to nauczyło by Pana trochę pokory i szacunku dla inteligencji czytelników
 • 2009-06-24 19:11 | Z

  Szanowna Anno.
  Pozostaje tylko życzyć Ci spotkania "oko w oko" z takim "biednym" menelem
  w jakimś ustronnym, bezludnym miejscu (np. gdy będziesz wracać
  wieczorem z pracy, lub wyprowadzisz swojego czworonożnego pupila
  (jeżeli takiego masz) na spacer.
  I wołaj sobie wtedy naszą "policję".
  Nie jestem za tym, aby uniewinniać sprawców linczu.
  Jednak zauważ, na jakie kary (jeżeli dobrze pamiętam - w zawieszeniu)
  zostali skazani policjanci.
  Czy sprawców nie można było skazać, tak jak policjantów, na wyroki w zawieszeniu?
 • 2009-06-24 21:35 | wladimirz

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Ta "ofiara" to był bezwzględny i nieobliczalny bandzior z kilkudziesięcioletnim stażem w więziennej przemocy.Jego zabójcy to nie antyterroryści tylko przerażeni spokojni ojcowie rodzin. Nie można od nich wymagać w takiej dramatycznej sytuacji aptekarskiego użycia siły.Gdyby jej użyli za mało to akurat oni bądź ich rodziny mogłyby nie żyć!!!To nie żaden lincz bo tam schwytanegoi obezwładnionemu(!!!) bandziora(o porównywalnych umiejętnościach i uzbrojeniu co i wymierzających karę) wieszano.Gdy go po prostu zastrzlono w trakcjie walki nikt nie mówił o linczu.Tu tego momentu schwytania nie było!
 • 2009-06-24 22:12 | wladimirz

  Tendencyjny tytuł, nieprawdziwa treść!!!

  Ta "ofiara" to był bezwzględny i nieobliczalny bandzior z kilkudziesięcioletnim stażem w więziennej przemocy.Jego zabójcy to nie antyterroryści tylko przerażeni spokojni ojcowie rodzin. Nie można od nich wymagać w takiej dramatycznej sytuacji aptekarskiego użycia siły.Gdyby jej użyli za mało to akurat oni bądź ich rodziny mogłyby nie żyć!!!To nie żaden lincz bo tam schwytanegoi obezwładnionemu(!!!) bandziora(o porównywalnych umiejętnościach i uzbrojeniu co i wymierzających karę) wieszano.Gdy go po prostu zastrzlono w trakcjie walki nikt nie mówił o linczu.Tu tego momentu schwytania nie było!
 • 2009-06-25 08:37 | Janko

  Re: Ludzie zlinczowali człowieka

  Czytam wszystkie komentarze, za i przeciw. Obie strony mają rację, lecz nikt nie zwrócił uwagi na najistotniejszy fakt, który zapobiegłby takim zdarzeniom - polityka postpenitencjarna - która istnieje tylko na papierze!!!. Facet wychodzi z pierdla, stracił rodzinę, wsparcie itd. Dają mu na drogę 20 zł i to wszystko. Więc pytam - co ma zrobić?. Żadnej perspektywy pracy, kąta, jedzenia - kompletnie - nic. To prowadzi do jeszcze większej degeneracji jednostki. Później mamy takich "groźnych" recydywistów, zgorzkniałych, nie mających perspektywy, pogardzanych przez otoczenie. Żadnego wsparcia, pomocy. Dlaczego - tego nie ma w krajach, gdzie polityka postpenitencjarna działa?. Warto by nad tym pomyśleć dla Naszego własnego bezpieczeństwa.
 • 2009-07-06 12:42 | mao

  a dlaczego to ludzie nie mają prawa wymierzać kary?Jest to najbardziej naturalne pierwotne prawo,oko za oko ,ząb za ząb,kto dał państwu prawo karania?Uzurpowało je sobie, tak jak większość przywilejów,państwo ze swoimi strukturami jest pasożytem żerującym na ciele narodu.