Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kwestia wiary

(6)
Czy da się dowieść, że kości znalezione w sarkofagu pod ołtarzem Bazyliki św. Pawła to na pewno szczątki apostoła? Podobny kłopot ma nauka z kośćmi św. Piotra z jego grobu w Watykanie.
 • 2009-07-09 08:55 | Bakersfield

  Re: Kwestia wiary

  Dziwny ten świat nauki!! Milczy bo nie wypada zaprzeczać ? A przecież ich obowiązkiem jest wręcz coś innego. Z lęku przed atakiem kleru? I to ma być swiat nauki który jawi się jako podnóżek każdorazowego szefa Watykanu?! Żenujące. Warte tylko pogardy. Wracamy do średniowiecza?
 • 2009-07-09 14:20 | Dawid

  milczy bo rzetelnośc naukowa zaleca wstrzymanie się od pochopnychsądów tam gdzie brak jednoznacznych dowodów. Prawdziwy badacz zostawia na boku swoje osbiste przekonania i stara się dotrze do największej liczby wiarygodnych źródeł. Jeżeli takie w końcu się znajdą, to bądź spokojny... rzetelni naukowcy z pewnością obalą kościelne mity. Na razie jednak nie mają do tego podstaw. Formuowanie wątpliwych teorii tylko po to by dokopac "szefowi watykanu" jestdobre dla fanatyków rodem z "faktów i mitów" a nie dla dbających o dotarcie do prawdy badaczy.
 • 2009-07-09 15:49 | Bakersfield

  Czy znany jest fakt by ktoś ze świata nauki publicznie zaproponował Watykanowi fachowe zbadanie znalezionych zwłok?! NIE! Więc do czego potrzebne jest to oczekiwanie? A jakie to wiarygodne żródło jest bardziej wiarygodne od przedmiotowych zwłok?
  Posiłkowanie się argumentami o dokopywaniu jest bardziej związane z "ojcem dyrektorem" i czytelnikami ND niż z pismem antyklerykalnym. Swoisty astygmatyzm?
 • 2009-07-10 05:36 | Michał Ulman

  W kwestii formalnej

  jeżeli tak znany tygodnik wypowiada się na tematy związane z Kościołem to z całym szacunkiem mógłby powierzyć pisanie artykułów na podany temat osobom bardziej merytorycznie przygotowanym. Mam wielki szacunek do Polityki ale nie do autorki tekstu już na samym wstępie popełnia liczne merytoryczne błędy jak np. nie było żadnej mszy wieczorem przed uroczystością lecz Uroczyste Nieszpory co całkowicie zmienia postać rzeczy... jeśli dla autorki msza i nieszpory to jedno i to samo to raczej niech pisze na inne tematy lub zalecam małe doszkolenie się w temacie zaglądając np. do Katechizmu Kościoła Katolickiego od czasu do czasu zanim opublikuje się jekieś farmazony!!!!!!!!!
 • 2009-07-10 08:21 | lichwiarz

  Re: Kwestia wiary

  Prawda jest taka ze jej nie ma. Kosciol wybiera bo lepsze rodzynki z tortu swojej historii i oglasza je jako sluszne i prawdziwe. Skoro badania powiedzmy "naukowe" potwierdzily ze Pawel zyl w I czy tam II wieku i potwierdzono to metoda wegla C14 i ta sama metoda badano calun turynski i potwierdzono ze zostal "wyprodukowany" jakos w sredniowieczu a niby przykryty byl nim Jezus to wszystko to sie kupy nie trzyma.
  Jak widac nawet Kosciol musi prowadzic "akcje marketingowe" aby utrzymac "klienta" i pozyskac nowego. W ciezkich czasach trudno o pozyskanie nowych wyznawcow wiec trzeba zrobic troche szumu medialnego. Kolokwialnie mowiac zagrywka socjotechniczno Pi aRowska. Wybieranie z historii faktow "przyjaznych" dla organizacji a pomijanie tychwstydliwych jak inkwizycja, krucjaty, sprzedawanie odpustow, wszelkie formy bogacenia sie w sposob nielegalny chocby zgladzenie templariuszy i ich calkiem dobrze prosperujacego pierwowzoru "banku". Podsumowujac mozna powiedziec - Reklama dzwignia handlu!!!
 • 2009-07-10 14:48 | Bartosz Nowacki

  W kwestii formalnej??
  Mam wielki szacunek do pana Michała Ulmana ale chyba kieruję się nieco odmienną logiką i mam wrażenie, że artykuł Agnieszki Krzemińskiej jest chyba na nieco inny temat. Za przeproszenim jakie ma znaczenie czy Benedykt XVI ogłosił odkrycie szczątków św. Pawła podczas mszy czy podczas "Uroczystych Nieszporów"??????? To jeśli ogłosił podczas nieszporów to znaczy, że ma rację bo "wielkim uczonym, archeologiem i antropologiem jest", a gdyby podczas mszy, to wtedy byłaby to wypowiedź prywatnej osoby??? To taka pomyłka w nieistotnej kwestii formalnej całkowicie zmienia postać rzeczy?? A może ma też znaczenie czy papież powiedział to po włosku, niemiecku czy po łacinie??
  Szanowny Panie Michale bardzo proszę mi wytłumaczyć co tak naprawdę ta drobna pomyłka (dotycząca okoliczności ogłoszenia odkrycia) zmienia z punktu widzenia prawdziwego tematu tego artykułu - czy znalezione szczątki to rzeczywiście szczątki św. Pawła?