Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Kalwin Reformator

(4)
Zdaniem niektórych był zaślepionym fanatykiem i dyktatorem. gdy zaczął władać Genewą – przekształcił ją w teokratyczne więzienie. Zafiksowany na punkcie ludzkiego seksu i rozwiązłości. Swoich przeciwników, gdy było trzeba, posyłał na stos. Czy Jan Kalwin, który urodził się 500 lat temu, może uchodzić za prekursora nowoczesności?
 • 2009-07-26 23:06 | wikonwi

  Re: Kalwin Reformator

  Szanowni autorzy tegoż artykułu.
  W swoim własnym imieniu i może pewnej zdroworozsądkowej Części naszego społeczeństwa zmęczonego pazernością kościoła ,ojcem z Torunia aż się marzy pojawienie się wielkich ludzi którzy potrafili by przeprogramować Polskie myślenie tkwiące w marazmie. Serdecznie dziękuję za przypomnienie o tych wspaniałych reformatorach.Szesnastowieczna Europa i ówczesny papieski kościół nie jest odmienny od obecnego w naszym kraju.
 • 2009-08-09 07:51 | xPole

  Myślę, że Kalwina można ogłosić pierwszym komunistą według jego wspaniłej opieki nad ubogimi i poniewieranymi przez ten niesprawiedliwy świat. Nie tak dawno był taki system który próbował skończyć z biedą, no i tak wyszło że sam ze sobą skończył. Teraz pojawia się drugi system który walczy również o miejszości, ale nie te które mogłby mieć większość głosów w parlamencie europejskim, gdyż to jest demokratycznie nie do przyjęcia, aby miejszość rządziała większością, albo narzucała jakiś sytem, a jednak co do moralności tak sie dzieje.
  Zachwyt Kalwinem to więcej niż marazm, to poprostu średniowiecze... proszę napisać coś o Janie od Krzyza aby przynajmnie był jakiś balans co do poglądów tej zaszczytnej gazety, bo inaczej to wkrótce będziemy wynosić na ołtarze poganizmu innych reformatorów, za jakieś dwadzieścia lat spewnością Lenina, a za trzydzieści stalina... itp... szczęści Boże...
 • 2009-09-06 16:58 | m.

  Re: Kalwin Reformator

  jej, opamietajcie sie i przestancie powtarzac te bzdury z podrecznikow do historii dla podstawowki. Luter nie przybil zadnych tez na drzwiach. On je wreczyl.
 • 2009-10-20 19:44 | mruczek22

  Ciekawy artykuł, zwłaszcza że z takim spojrzeniem na postać Kalwina, do tej pory trudno byłoby się zapoznać. W naszym kraju panuje właśnie taka czarna legenda - totalitaryzm, Servet, i inne.

  [cytat]
  Myślę, że Kalwina można ogłosić pierwszym komunistą
  [/cytat]

  ??? To że ktoś próbuje rozwiązać problem biedy nie powoduje że jest komunistą (oni nie mają na to monopolu) - tak samo postępowali przecież niektórzy Papieże (encykliki) czy Matka Teresa z Kalkuty - czy to ma sugerować, że też byli komunistami (ew. krypto)?

  [cytat]
  Zachwyt Kalwinem to więcej niż marazm, to poprostu średniowiecze...
  [/cytat]

  Tak, wystarczy spojrzeć jak na tym średniowieczu wyszły Holandia, USA czy Szwajcaria!

  Ps. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów kościół ewangelicko reformowany doszedł do liczby ponad 500 zborów (II poł. XVI w.) - to jak na niecałe 20-30 lat było liczbą dość znaczną.