Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

G2 rządzi

(4)
Chiny i Ameryka płyną na jednej łódce, ale każde postępuje inaczej: Amerykanie za dużo konsumują i za mało oszczędzają, Chińczycy odwrotnie: za mało konsumują i oszczędzają za dużo.
 • 2009-08-05 12:57 | Cezary

  Re: G2 rządzi

  Wydaję mi się, że nie warto wchodzić w interesy między skąpca ( ChRL ), a kombinatora ( USA ) Prawdą jest, że Chiny, zamiast pobudzić swoją gospodarkę, finansują deficyt Ameryki, która przy okazji pakietu antykryzysowego deprecjonuje dolara, poprzez dodruk " pustych " pieniędzy, obniżając tym samym realną wartość zadłużenia. Chinom nie bardzo to się podoba, dlatego przebąkują o wspólnej, ponadnarodowej walucie. Jedno jest pewne: do określenia ich wzajemnych stosunków jak ulał pasuje twierdzenie - złapał Kozak Tatarzyna, a Tatarzyn za łeb trzyma...
 • 2009-08-05 19:33 | wikonwi

  Re: G2 rządzi

  Szanowny redaktorze. W kilku zdaniach doskonale scharakteryzował pan Chińsko Amerykanski sto sunki chandlowe. Ta kosmicznie wysoka nadwyżka powstawała od dawna Pamjętam jak Nikson miał problemy w kraju to jego sztab wymyślił wizytę w Chinach i rozmawjano o Chińkiej
  nadwyżce w chandlu zagranicznym. Już wtedy był problem. Ta ogromna kwota nadwyżki i posiadane Amerykańskie obligacje faktycznie mogą w przyszłości spowodować ,kłopt, bo chiny jednym kiwnieńciem palca mogą wykupić USA.
  A Europa nistety panie redaktorze będzie nadal spała.europa niema wspulnej wizi rozwoju ponieważ scierają się rużne narodowe interesy Podobnie wyglonda to w kraju na miejscu niezgoda i własne wyborcze partyjne interesy niszczą rozwój tego kraju. Pozdrawiam
 • 2009-08-05 21:56 | Eurosceptyk

  Re: G2 rządzi

  "Najwyraźniej mają teraz zamiar koordynować politykę globalną we wspólnym interesie."
  Proponował bym najpierw się zastanowić czy ten wspólny interes jest sprzeczny z europejskim.Moim zdaniem nie jest.Gospodarka globalna jest i wszyscy są zależni od wszystkich.Wolę skuteczne porozumienie G2 niż bicie piany przez gwiazdora Sarkozy'ego czy Berlusconiego w G3.
  "Jeśli Europa ma jakiekolwiek ambicje odegrania roli w świecie"
  Czy Europa może mieć ambicje?Jak by powstało państwo i wykształcił się naród to tak.Jako Unia moim zdaniem nie.Europa ma oczywiście interesy.Jednym z najważniejszych jest bycie wspólnotą w sensie gospodarczym i politycznym.Czy natomiast musi być silnym podmiotem międzynarodowym?Czy musi mieć silną walutę?Czy NATO nie wystarcza do koordynacji polityki obronnej?
 • 2011-05-07 07:51 | Marek

  Re:G2 rządzi

  Chiny jak mniemam specjalnie uzależniły USA od siebie to chyba najsprytniejsze posunięcie tego kraju. Wszak wpływając na USA można wpływać na sytuację w każdym rejonie świata włącznie z wewnętrzną sytuacją w USA (gdy uznają za ważne zapewne wymuszą na USA uznanie rządań Palestyny przez Izrael - ciekawa perspektywa a co jeżeli zażadają od USA spłaty długu ropą Iracką - to dobra nowina dla USA a co jeżeli zaządają wykupienie Nowego Jorku za ów dług - jak widac ekonomiści mają nieco zawężone spojrzenie na tą kwestię? A co z Tybetem czy teraz USA również będzie wkrochmalać się w ten kraj a ile Tybet jest wart dla Chin? Uzależnienie USA do Chin to dla Chin zwycięstwo pozwealjące wykonywać pewnme dzilania na kontynencie rękami USA jak rownież wymuszenie na USA nie mieszania sie w Wenezuelę i inne kraje komunistyczne, zreszta mieszanie się USA w rożne kraje jak pokzuje Osama Bin Laden dla USA może kończyć sie tragicznie. Najśmieszniejsze jest to że obecna sytuacja USA można nazwać pełnym skucesem Bin Ladena właśnie o to mu chodziło żaden kraj na świecie nie dokonał tego co jeden człowiek, gdyby nie głupia polityka Buscha "walki z teroryzmem" zapewne BIn laden nie triumfowałby.