Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Z bronią u nogi

(14)
Częściowa prywatyzacja KGHM: państwo nadal będzie cieszyć się miedziową perłą, ale związki zawodowe protestują.
 • 2009-08-07 15:41 | john rush

  Re: Z bronią u nogi

  Szanowna Pani
  Jezeli rzad ma obecnie 40% w KGHM to znaczy ze juz nie ma kontroli. Byc moze rzad jest najwiekszym udzialowcem ale kontrol nalezy do tych co maja te pozostale 60%

  Jezeli rzad sprzeda 10% z tego co ma, to zostanie nawet mniejszym udzialowcem. W zadnym wypadku rzad nie moze nazywac sie wlascicielem. Wspolwlascicielem tak.

  Te 700 mln zl ktore rzad moze teraz dostac za 10% ktore chca sprzedac bedzie jednorazowym wplywem gotowki. Jednak zmniejszy to dewidenty w przyszlosci. Trudno jest powiedziec czy ta tranzakcja jest dobra. Moim zdaniem nie, jezeli nabywcy to obcokrajowcy to ta trazakcja zwiekszy odplyw pieniedzy z kraju (mam tu na mysli przyszlosc). Ale dlaczego sprzedawac w czasie kryzysu ? To jest odznaka desperacji.

  Ja mam iny pomysl, zlikwidowac IPN, zlikwidowac Senat, zmniejszyc liczbe poslow i zlikwidowac kancelarie prezydencka. To jest 500-700 mln zl w tym roku i kazdego nastepnego roku versus 700 mln zl tyko raz w tym roku.
  Podatki od KK rowniez by pomogly.
 • 2009-08-07 19:49 | polak

  Re: Z bronią u nogi

  Ustosunkuję się do znacznego uproszczenia jakie wprowadził komentarz john rush . Wynika on prawdopodobnie z ograniczonego miejsca na wywód i ja postąpię podobnie . Dywidenda to jest to co zostaje na czysto po opodatkowaniu. Każda spółka płaci podatek dochodowy . Nie spotkałem się z przykładami symulacji."bardzo wysokie płace" powodują obniżenie zysku i tym samym zmniejszają one podatek . fakt iż z przywilejami socjalnymi są one ca 3 krotnie większe od przeciętnych do tego wielka armia emerytów z deputatami węglowymi i podobnymi , coroczna rewaloryzacja powodują ciągły wzrost tych kosztów , zmniejszanie zysku i zmniejszanie dywidendy. Pojedynczy akcjonariusz jakim jest Państwo niekoniecznie musi mieć 51% akcji . Niewykluczone iż przy 30% , akcjonariat rozproszony nie jest w stanie się przeciwstawić uchwałom WZ. to w skrócie , problem jednak jest w tym iż nikt nawet najsilniejsze związki nie mogą żadnego akcjonariusza do niczego przymusić . KH obowiązuje.
  To jest kwestia czasu , kiedy nastąpi przegięcie i będzie krach . Był już taki moment ze przy cenach światowych miedzi i kursie USD , kombinat stał na krawędzi. To jest kwestia czasu.
  Ilość ZZ , ich siła , każdy rząd do tej pory przegrywał , to jest chore i nie może trwać wiecznie.
  Sytuacja ze ZZ była juz niejednokrotnie opisywana , pozostaje mi dodać jedno . Pracownicy
  KGHiM otrzymali swoje 20% akcji . Przy takich zarobkach od dawna mogli spokojnie gromadzić ich więcej . Mając upoważnionych przedstawicieli w RN mogli współdecydować a może nawet decydować o swoim losie . To nikomu nigdy w tym socjalistycznej spółce nawet do myśli nie przyszło. Najlepiej to żądać . Cóz nasz premier to nie Margaret Thather.Będziemy świadkami jeszcze niejednego kryterium ulicznego .
  Przedtem , juz wkrótce chyba jako pierwsze będzie kryterium uliczne na Śląsku
 • 2009-08-08 02:48 | Danka

  Re: KGHM jest bronią rzucaną pod nogi nowych właścicieli

  Tak to się kończy sen Solidarności , którą przywołano do życia aby połknąć i skolonizować kilka małych państewek w Europie wschodniej. Oddawanie narodowych skarbów, a takimi są tylko obecnie wielki przemysł , bogactwa naturalne i ziemia jest częścią taktyki kolonizatorów. Ich obłąkana propaganda sugeruje , że prawdziwym dobrem jest giełda , przelewanie pustego w próżne , kasyna gry i oddawanie bogactw pod zarząd pijawek, które doprowadziły kapitalizm do bankructwa. Czyżby rozum odebrano elitom Polski. Kryzys w Stanach jest dowodem , że likwidacja własnego przemysłu i ucieczka kapitału na zewnątrz, między innymi po to, aby kupować takie zakłady jak Polska Miedź, doprowadził ten kraj do zapaści, która jest głębsza niż sugerują ci którzy ten kraj opuścili. To jest chore takie uparte lasnsowanie teorii , że przelewanie z konata na konto jest metodą gawarantująca sukces finansowy. Oczywicie to przynosi zyski garstce spekulantów, ale gwarancją dobrobytu jest tylko praca ludzi motywowanych do pracy poczuciem moralnego i gospodarczego ładu.
  Libertyński rząd Platformy popełnia kolejny błąd , udając, że nie rozumie tych fundamentalnych zasad.
 • 2009-08-08 12:25 | @mario

  Takiego nagromadzenia bełkotu populistyczno-socjalistyczno - jaki nam zaserwował komentator - trudno sie dzisiaj doszukać, nawet w rozważaniach najgłebiej wierzących komunistów.
  Mam wrażenie, że komentator zupełnie nie rozumie istoty gospodarki, jej praw i uwarunkowań jakim ona podlega. Ale cóż, tak durnowate głosy muszą też się ukazywać aby mieć odniesienie do normalności i ciąle pracować nad edukacją ludu ciemnego.
 • 2009-08-08 14:50 | Chester

  @mario .
  A jak mario "rozumie istotę gospodarki" i prawa nią regulujące. W obecnych czasach państwo posiadające bataliony Noblistów z dziedziny ekonomi jest pogrążone w kryzysie i jest dłużnikiem w stosunku do innego państwa który nie ma ani jednego Noblisty z dziedziny ekonomii.
  Okazuje się , że obecni nobliści to absolwenci szkół Harrego Pottera.
  Gdzie się pojawiają ci geniusze w nadmiarze, to kryzys i nędza.
  Polski "geniusz" z tej dziedziny , który na oczach chochołów przekształcił się jak kamelon, zmienił Polskę w kraj lenny , pozbawiony własności w stopniu wręcz absurdalnym.
  Libertynizm , to filozofia dobra dla szefowej budelu , ale nie dla przywódcy państwa.
 • 2009-08-08 14:58 | john rush

  Znakomity komentarz, z tym ze solidarnosc nigdy nie miala snow. Zdradziecka wyprzedaz polskiego przemyslu byla ich celem nawet przed przejeciem wladzy.
  Soros-Balcerowicz plan http://www.questionsquestions.net/docs04/engdahl-soros.html
 • 2009-08-08 17:55 | john rush

  skad ta jaskiniowa agresywnosc ? valerianka na pewno pomoze.
 • 2009-08-08 22:19 | @mario

  Przeczytaj chłopie coś nawypisywał, daj do przeczytania to komuś kto funkcjonuje w rzeczywistości oraz posiada absolutne minimum wiedzy ekonomicznej. Po tym zabiegiu wdziej szatę dostojną i udaj sie na pielgrzymkę do Torunia, Hawany lub Phenianu. Tam znajdziesz zrozumienie i aprobatę nowatorkiej mysli społecznej i ekonomicznej. A tak nawiasem, to dokonaleś tak niebywałego miksu pojeciowego w relacjach przyczynowo-skutkowych, że Monthy Payton to mały pikuś.
 • 2009-08-09 09:25 | john rush

  @mario, zrob nam przysluge i ujawnij gdzie chodziles do szkoly, dobrze wiedziec zeby unikac.
 • 2009-08-09 16:04 | marek z białegostoku lekko pijany

  Jasne, parę miliardów dywidendy zamieni na parę milionów.

  To potrafi zrobić nasz rząd, a dzielne dziennikarki uzasadnią.
 • 2009-08-10 14:30 | Stanczyk

  [cytat]
  Ja mam iny pomysl, zlikwidowac IPN, zlikwidowac Senat, zmniejszyc liczbe poslow i zlikwidowac kancelarie
  prezydencka. To jest 500-700 mln zl w tym roku i kazdego nastepnego roku versus 700 mln zl tyko raz w tym
  roku.
  Podatki od KK rowniez by pomogly.
  [/cytat]

  Otoz to. Nie jest dobrze, skoro nawet w czasach kryzysu rzad nie smie rozwazyc chocby Twoja ostatnia propozycje. Zamiast tego, sklania sie do strzelenia sobie kolejnego ekonomocznego samoboja... Chyba trace ostatnie zludzenia co do tego kto w RP rzadzi.
  Pzdr.
 • 2009-08-10 19:35 | _Janusz

  KGHM i s-ka

  Po co rządowi pieniądze z prywatyzacji KGHM, 0,7 mld, skoro może ich mieć znacznie więcej ze sprzedaży miedzi i srebra – w r. 2006 przychody KGHM przekroczyły 12 mld PLN, a zysk 4 mld (koszty pewnie dałoby się zredukować o co najmiej 50%).

  KGHM powinien być w 100% państwowy, tak samo kopalnie paliw, kruszyw, rud, energetyka, telefonia (przynajmniej jej większość), kolej; państwowe powinny być także banki w Polsce – to, że pozwolono na rozgrabienie systemu bankowego obcym wcale nie oznacza, że nie można utworzyć nowych banków, państwowych, obsługujących klientów na uczciwych, konkurencyjnych zasadach. A zagraniczne banki albo niech się dostosują do uczciwych reguł, albo niech padną. Skąd pieniądze na nowe banki? Na przykład z likwidacji zbytecznych urzędów (prezydent, senat, z 90 % urzędników), z ograniczenia do niezbędnego minimum aparatu ucisku w Polsce, z rezygnacji z wszelkich tarcz rakietowych, rakiet Patriot etc., agresywnych misji wojskowych.
 • 2009-08-10 20:45 | rafal

  Re: Z bronią u nogi

  Zastanawiam się po jakim czasie, w latach, do budżetu wpłynęłoby te ok 700 ml z wypłacanych dywidend ?
 • 2009-08-11 13:58 | john rush

  Re: Z bronią u nogi

  W USA jest 435 poslow, 100 senatorow i 300 mln ludzi.
  To jest 1.78 posla-senatora na kazdy mln ludzi.

  W Polsce mamy 460 poslow, 100 seantorow i 38 mln ludzi
  To jest 14.73 posla-senator na kazdy mln ludzi.
  To jest 8.26 razy wiecej biurokracji. Jak to mozliwe w jednym z najbiedniejszych krajow Uni ?