Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Gotyk czy barok?

(8)
Spekulacje na temat kandydatów na papieża nie są w Watykanie popularne, ale nigdy nie ustają, bo pasjonują media, wiernych i samych prałatów.
 • 2009-08-19 18:00 | Roman Mazurek

  Re: Gotyk czy barok?

  Przeczytałem tekst Pana Szostkiewicza dotyczący Benedykta XVI i dostrzegłem kilka błędów. 1. BXVI ma skończone 82 lata i jest już piąty rok papieżem; 2. obecnym papieskim ceremoniarzem jest tylko ks. G. Marini a nie jak napisano arcybiskup (nie ma on sakry biskupiej).
  Co do papabili to należy zwrócić uwagę, że kard. Claudio Hummes skończy niebawem 75 lat i wątpliwe, aby przyszłe konklawe zdecydowało się na starszego wiekiem kolejnego papieża.
  Wątpliwy jest też wybór kard. Schoborna z Wiednia. Ten wybitny teolog dominikański ma jedną "wadę" - mówi po niemiecku. Czy kolejny papież z kręgów niemieckojęzycznych będzie do zaakceptowania przez kardynałów. Wątpię. Oczywiście Włosi od ponad 30 lat nie mają "swego" papieża i wybór np. kard. Bagnasco (metropolita Genui), czy kard. Vallini'ego (wikariusz papieski Rzymu) byłoby "na rękę"wielu z purpuratów. Należy wspomnieć też, że niebawem zapewne będzie kolejny konsystorz a na nim kreowani nowi kardynałowie. Będą to na pewno m. in.abp Amato (prefekt kongegracji ds. świetych), abp Ravasi (kierujący radą ds. kultury), czy wielu nowych włoskch metropolitów, którzy nie posiadają jeszcze kardynalskiego biretu (np. metropolita Palermo, czy Florencji). Nie zapominajmy też o wielu wybitnych kandydatach z Afryki (czy nadszedł jednak już czas na czarnoskórego papieża?) np. abp Durbanu kard. Fox, czy metropolita Lusaki abp Mpunde (musiałby otrzymać kapelusz kardynalski).
  Reasumując - teoretyczne rozważania na temat przyszłego papieża są może i ciekawe, ale nie zapominajmy o Najważniejszym Uczestniku każdego konklawe - Duchu świętym.
 • 2009-08-24 11:11 | as

  Re: Gotyk czy barok?

  I za takie gdybania Polityka płaci futurologom? Chyba tylko dlatego, że jest antyklerykalna i antykościelna!
 • 2009-08-24 12:03 | jack4___

  Ja zapytam Pana Szostakiewicza- jaki jest jego wkład w przkazywanie informacji o rzeczywistosci politycznej .Odpoweidz - zaden. Pan Szostakiwicz pisze co wie ,a nie wie co pisze ,a ze wie niewiele wiec jego artykuły o masońskim wydzwieku sa niewiele warte.
 • 2009-08-24 12:09 | ivo

  Przepraszam, ja też za to płacę, kupując Politykę papierową, płacą reklamodawcy na stronie internetowej, jeśli waść życzysz sobie portali prokościelnych i proklerykalnych, to znajdziesz ich w polskim internecie bardzo dużo, rzekłbym, aż niezdrowo dużo
 • 2009-08-24 17:10 | Jozef Skrzynka

  Re: Gotyk czy barok?

  Hmh... niby w artykule wszystko jest, ale jakoś trudno się doczytać 'co to za jedni' ci potencjalni następcy B16. Będą bardziej czy mniej twardolinijni? Naprawdę nie da się nic więcej o nich powiedzieć, niż to kto z jakiego kraju, ile ma lat, i czy się auto-promuje?

  Pozdrawiam
  JS
 • 2009-08-24 17:44 | jerry11

  "I za takie gdybania Polityka płaci futurologom? Chyba tylko dlatego, że jest antyklerykalna i
  antykościelna! "

  Jezeli w omawianym artykule istotnie jest cosik "antykoscielnego" to... "as" to pewnie lefebrysta
  albo nawet osobisty asystent "oyca" Rydzyka!
 • 2009-08-24 19:06 | Ja z Kanady

  Re: Gotyk czy barok?

  A tak naprawde to kogo obchodzi kto bedzie nastepnym papiezem? Niech KK sam sie dusi w tym wlasnym prymitywnym sosie.
 • 2009-08-24 19:29 | malgo

  Re: Gotyk czy barok?

  dziekuje za ciekawy artykul, a malkontenci sa zawsze i wszedzie.