Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Bezrobotna z Wolina ma zapłacić 15 tys. zł grzywny za obrażanie sąsiada słowem 'pedał'. I bardzo dobrze - mówią w miasteczku.
  • 2009-08-23 08:46 | Kecaj

Gratulacje!

Panie Rysiu i panie Tomku,
    Gratulacje za odwage! Walki z koltunem i z chamem w Polsce to tylko poczatek. Ale dobry poczatek. :)
    Kecaj
  • 2009-08-23 10:03 | sceptyk

Panowie tak dalej trzymajcie tylko mali ludzie nie tolerują innych.A swoją drogą wieeeeeelkie uznanie dla małego miasta.Oby więcej takich w kraju. Pozdrawiam wszystkich ludzi dobrej woli i Was panowie Rysiu i Tomku. To wydarzenie daje nadzieję,że coś się zmienia w Ojczyżnie.
  • 2009-08-23 10:56 | Krokodil

Re: Za pedała

wszystko pięknie, sam jestem za tolerancją a ze względu na swój wygląd czasem ktoś rzuci złośliwy komentarz w stylu "pedał" ale jednak jest mała niekonsekwencja w działaniu bohaterów z atykułu. Bo z jednej strony pozwali do sądu kobietę z sąsiedztwa (fakt, że wieloletnią dręczycielkę) a z drugiej nic nie zrobili w sprawie tych chłopaków spod budki z piwem- "ci to zawsze tak wołają" skomentował jeden z bohaterów kolejny okrzyk "pedał" pod swoim adresem. Skoro zawsze tak wołają, to czy im tez nie należało zafundować procesu? Oczywiście tym tokiem rozumowania można by dojść do paranoi i wydać wojnę wszystkim, którzy kogoś nie lubią, ale jednak było by to logiczne i uczciwe. Chyba, że wobec wrogów nie trzeba być uczciwym i można dowalić tylko jednemu z nich, ku przestrodze.
  • 2009-08-23 11:16 | tolerancja

Ten wyrok sądu to wreszcie krok ku normalności w Polsce. Brzydzi mnie natomiast, że ciągle ujadają niektórzy politycy, ciągle jeszcze nie mogą się pogodzić z tym, że Polska walczy z ciemnotą a szczególnie z homofobią, tak typową dla niektórych malutkich zapyziałych facetów.
  • 2009-08-23 12:20 | eska

Nie chodzi o to, żeby homoseksualistów "lubić", ale żeby szanować ich wybór, bo mają do niego prawo (podobnie jak każdy inny ma prawo do własnych wyborów, granicą jest tylko to, czy nie ubliża się innym. A homoseksualizm bohaterów reporażu nikogo nie krzywdzi).
    Nie rozumiem, dlaczego ktoś może kogoś obrażać tylko dlatego, że żyje inaczej niż on. Nie rozumiem także, dlaczego sąd miałby osoby znieważającej nie skazać. I ten fakt jest chyba najbardziej przełmowy dla naszego kraju...
    Gratuluję odwagi!
  • 2009-08-23 16:01 | Alibaba

Co za czasy, już strach pedała nazwać pedałem... Teraz pewnie także kochającego równie inaczej, lecz być może na swój sposób czule zoofila, nie będzie już można określić mianem zboczek - bo kryminał, albo rozstrzelają. Trzeba będzie mówić na niego gay, lub zooseksualista. Koniec świata, pedały w natarciu, ratuj się kto może!
  • 2009-08-23 17:31 | AdamJ

Gratuluję odwagi bohaterom artykułu, mieszkańcom miasta oraz sądowi za odpowiedzialne potraktowanie problemu. Wydaje mi się, że to właściwa droga w dochodzeniu praw obywatelskich i czytelny sygnał dla całego kraju: chcemy być państwem prawa i tolerancji. Oby tak dalej, walczmy z wszelkimi przejawami dyskryminacji.
  • 2009-08-23 18:36 | janina

co za czasy..już wiarołomnego katolika nie mozna nazwać po imieniu bo katolik doniesie na obrażanie uczyć religijnych to do ciebie alibaba. do ciebie.Ty jako katolik powinienes sxzanowac wolę Boga który stworzył ludzi Gejami, ty się sprzeciwiasz więc to ty jesteś straszny katolik.
  • 2009-08-24 05:50 | effendy

homoseksulalizm, to nie wybór kolego/koleżanko
  • 2009-08-24 08:42 | Kecaj

Momo - masz poglady typowe dla slabo wyksztalconej warstwy spolecznej. Przyklady? Prosze: a rebous, a nie "au rebous"; wielkiej, a nie "wilkiej", i czy ktos normalny bedzie bronil okreslen typu "bydlak"? Fe, mysle, ze nizsze warstwy nie powinny sie wypowiadac publicznie. Pan Rysio to elita. Prawdziwa, bo samoistnie czujaca dobro.
    Pozdrawiam i zycze skutecznego pobierania nauk od madrzejszych.
    Z powazaniem,
    Kecaj
  • 2009-08-24 11:32 | 1nf0war$

momo nie rozumiesz o co chodzi? Kraj z ciemnoty trzeba wyprowadzic ucywilizowac! Pseudo katolikow odsunac od wplywu na opinie publiczna niech zadzi rozsadek i nauka a nie inkwizycja prowadzona reka pseudo wierzacych. Szczegolow wyroku sadu zarowno ja jak i ty nie znamy wiec nie ma co sie pienic!
  • 2009-08-24 17:33 | koza

i Ty bedziesz dyktowal ludziom kto jest slabo rozwiniety a kto nie? Słowa bydlak bede zawsze uzywal w okresleniu do mordercow i gwalcicieli, ludzi z premedytacja czyniacych zlo, tak samo jak pedal do homoseksualisty, bo wyjasnij mi, moze nie wiem w jaki sposob to slowo wlasnie obraza geja? Czy jesli zamiast niego, uzylbym "pomidor" czy "cham" to tez byla by obraza? Probujesz dociec godnego zachowania u geja, to dlaczego nie zastanowisz sie z jakiego powodu "nizsze warstwy" (sprytna manipulacja przez deprecjacje, co oslabia sile wypowiedzi drugiej osoby) dopuszczaja sie obrazy innych ludzi? Nie wiem czy zwrociles uwage ale robisz dokladnie to samo.
  • 2009-08-24 21:16 | Kecaj

O, pomidor, bardzo prosze. To wyjscie z sytuacji dla frustratow z tych nizszych warstw. Nikt z wyzszych warstw za pomidora do sadu nie pozwie. Recze za to! Zycze powodzenia w dalszych eksperymentach lingwistyczno-prawnych. :)
  • 2009-08-24 21:44 | monika77

Ja nie zauważyłam w powyższej wypowiedzi żadnego odniesienia religijnego...Czemu więc ubliżasz mu i mówisz o nim"katolik" używając tego tytułu w formie obraźliwej? On napisał nikogo raczej nie obrażając i bez odniesień religijnych natomiast to Ty atakujesz jakieś wyznanie i stajesz się nie tolerancyjny... Z tej wymiany zdań zaczyna wyglądać na jakieś uprzedzenia, których podstawy w tekście nie widać... a przecież sam walczysz z uprzedzeniami...
  • 2009-08-25 12:50 | Filon

Dawno, dawno temu rodzice przekazywali dzieciom następujące wskazania:
    Czyń tak, aby nikt przez ciebie nie płakał.
    Nie bierz cudzego, broń swego.
    Choćbyś nie miał już nic, zostanie ci jeszcze honor.
    Nie muszę nazywać nikogo głupkiem, chamem lub pedałem. Mówię Panie Stasiu, Pani Aniu, Panie Kowalski.
    Kto jest kim i tak się okaże, gdy otworzą usta. Zadziwia mnie tylko, że niektórzy nie zdają sobie sprawy, iż słowa wyszły od nich i nie ma znaczenia, czy są schowani za NICKIEM i pozostaną dla świata nieznani, to te słowa właśnie pozbawiły ich ostatniej wartości, jaka człowiekowi pozostaje, gdy wszystko utraci.
    Pozdrawiam
  • 2009-08-25 15:24 | koza

no nie wiem, ,moze tak wyjatkowo delikatna istote jak Ty to obrazi. Boje sie pomyslec, strach powiedziec. pa
  • 2009-08-29 11:03 | panda

Jakos nikt w cywilizowanej europie nie mowi- idziemy do fagott club, raczej gey ,raczej homosexualista niz pedal.
    Nawet konserwy z bruxelki sie obruszaja na slowa swinki pisowskiej, ze kazdy homos to pedal ,bo tak sie u nas mowi potocznie.Polacy zawsze ida w extremum w slownictwie ,piciu i biciu lepiej rekordow ,niz domowym-domesticowym.To byla pokazowka ,Szczecin zwraca na siebie uwage ,promuje,wiadomo blisko do Geymiasta Berlina.Dupokracja tez kojarzy sie pejoratywnie,a przeciez bardzo to polskie.
    A czy Cammel i jego trampki nie sa rozpoznawalnym geyowskim fashion kodem???Czyzby system totalitarny gdzie trzeba przemycac pewne watki pod a nie nad i wprost.???
  • 2009-09-15 13:15 | mk

Wątpliwości

Rozumiem upokorzenie Ryszarda i Tomka i domyślam się, że sam straciłbym nerwy w kontakcie z taką Anną Sz. Problem w tym, że baba ma wredny charakter: skłócona jest z połową miasteczka, obraża dla samego obrażania itd. Kara finansowa z pewnością utemperuje jej niewyparzony język, ale...

Wyobraźmy sobie, że Rysio jest hetero i mieszka z dziewczyną. Ona pewnie dostałaby łatkę dziwki a on np. pedofila ("na pewno pieprzą się przy dzieciach" powiedziałaby zapewne Anna Sz.). Czy wówczas Rysio też otrzymałby odszkodowanie? Co z innymi osobami w miasteczku (np. ekspedientka ze sklepu), które cierpią z powodu tej wrednej kobiety? Czy oni też mają szanse na odszkodowanie za obelgi i szykany?

A w drugą stronę? Jeżeli jakiś gej zacznie wyzywać parę hetero od "heteryków", wyśmiewać ich seksualność itd., to czy jemu też grozi taka sama odpowiedzialność? Jeżeli nie, to gdzie tu równość?

Wydaje mi się, ze mamy tu groźny precedens. Fajnie, że ktoś utarł nosa tej babie; fajnie; że przynajmniej tutaj nie zadziałał stereotyp małego miasteczka nieprzychylnego gejom, ale mam wątpliwości, czy sprawa jest właściwie załatwiona.
  • 2009-10-18 00:43 | sawki

Ja lubie Eltona Johna, lubilem Fredie Mercury (The Queen) i wielu innych tzw. odmiennych
  • 2009-10-26 16:45 | rtz

Chyba cos w tym jest. Czasem odnosi sie wrazenie ze nadejdzie czas kiedy przyjdzie sie wstydzic orientacji sexualnej, obecnie uznanej za normalna.
  • 2009-12-12 01:37 | ana

Re:Za pedała

"Normalność" jest pojęciem względnym. Ja chciałabym tylko, aby nastały czasy wzajemnego szacunku, bez względu na orientację. Człowiek najbardziej boi się nieznanego, więc zamieat ostrej krytyki radziłabym po prostu otworzyc sie na drugiego człowieka, poznać go. W przeciwnym razie ta "wojna" w naszym kraju będzie trwała wiecznie. A czy na prawde tego chcemy...?

Poza tym nie sądzę, aby aby ten proces dał początek jakiejs fali podobnych procesów. Odczytuje go jako symbol, protest osób homoseksualnych przeciwko poniżaniu, na które nie zasługuje żadna uczciwa osoba.

A chłopakom mogę tylko pogratulować i podziękować za postawienie tego kroku.
    Pozdrawiam.
  • 2011-12-04 14:24 | pedał

Re:Za pedała

pewno będę musiał zrobić to samo, co ci chłopcy. Miejscowe luje za plecami mówią o mnie "ten pedał", ośmieszają mnie, pozbawiają godności. Dla luja nazywanie kogoś pedałem to dowartościowanie, bo może ustawić kogoś w hierarchii społecznej niżej niż on sam.