Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Papier jest cierpliwy

(9)
Energetyka atomowa powraca do łask, i to w wielkim stylu. Przynajmniej w zapowiedziach polskiego rządu.
 • 2009-08-26 19:18 | john rush

  Re: Papier jest cierpliwy

  Znakomite, skad the 15-25 miliardow Euro rzad zdobedzie na budowe elektroni atomowych ? Rozumie ze w obecnym budzecie brakuje 50 miliardow zl w nastepnym roku juz brakuje 100 miliardow zl.

  Nalezy rowniez rozwazyc kwestie paliwa. Polska nie ma uranu ani technologii wzbogacania uranu. Bedzie musiala kupowac paliwo atomowe a dostawcow jest zaledwie kilku. Sa to monopolistyczni dostawcy. I oczywiscie od Rosji nic nie kupimy - niezgodne z religia.

  Cena enregii z electrowni atomowych bedzie co najmniej dwukrotnie wieksza w porownaniu z weglowymi.
  Znacznie lepszym rozwiazaniem jest nie budowac zadnych elektrowni atomowych, rozwinac technologie weglowe, CO2 mozna zneutralizowac. Zainwestowac w geo-termiczne technologie, albo pogodzic sie z fakem ze bedziemy musieli kupowac energie od inych.

  Niedawno 25 firm europejskich podpisalo umowy z krajami polnocnej Afryki na budowy electrowni slonecznych. W tych 25 nie ma nawet jednej polskiej firmy.
 • 2009-08-27 13:46 | przytomny

  Re: Papier jest cierpliwy

  Skoro Autorowi cierpliwość się kończy to na co czeka?
 • 2009-08-27 14:59 | zorro

  Uran z wlasnego "wzbogacania" jest drozszy niz kupowany na rynku miedzynarodowym. Oczywiscie "religia" zabraniajaca kupowac od Rosjii jest szczytem glupoty ale nawet z ta "religia" mozna budowac elektrownie jadrowa i sprowadzac paliwo - zwlaszcza ze Kanada i Australia chcialyby zaczac u siebie przetwarzac rude i sprzedawac gotowe paliwo co spowodowalo by zwiekszenie ilosci dostawcow.
  Co do kupowania energii w Afryce to jest to jak najbardziej sensowny projekt tyle ze tez bardzo kapitalochlonny. Nalezy jednak go rozpatrzyc bo jezeli on ruszy to moze sie okazac ze UE przestanie rozdawac pozwolenia na emisje CO2 na lewo i prawo a wtedy z elektrowniami weglowymi bedziemy na bardzo zlej pozycji (w sekwestracje CO2 nie wierze bo jest to technologia calkowicie niesprawdzona, o nieznanych kosztach i mozliwa do zastosowania tylko w niektorych miejscach).
 • 2009-08-27 16:29 | john rush

  zorro, podobno istnieje technologia na bez-kablowa transmisje energii elektrycznej. Czy cos na ten temat slyszales?
 • 2009-08-27 22:48 | wikonwi

  Re: Papier jest cierpliwy

  Nie ma sensu dywagować elektrownie atomowe ani inne nie powstaną do 2500 roku ponieważ po każdych kolejnych wyborach nowa ekipa wywraca plany poprzedników a dla pewnej grupy politycznej napewno będzie istotne pytanie kto na tym zarobi- ł Waserman i rozedrgany Zybertowicz będą mieli co robić
 • 2009-08-27 23:27 | Halszka

  Re: Papier jest cierpliwy

  Absolutna racja!
  Nie mówi się o liniach przesyłowych. Nikogo nie obchodzi oszczędzanie marnowanej energii. To takie siermiężne, bez polotu. Za to elektrownia jądrowa - to jest to! Zapewne da mnóstwo energii, sama tę energię bez pomocy linii przesyłowych roześle po kraju, no i jeszcze sama bezpiecznie zmagazynuje swoje radioaktywne odpady...
  Co więcej. ludzie (niektórzy) już przejęli od decydentów to myślenie w skali makro. Wydaje im sie, że elektrownia jądrowa zalatwi problemy energetyczne całej Polski, i to na wieczne czasy. A dwie elektrownie, to już hoho!
  Tymczasem sąsiednia RFN ma przecież jeszcze 17 elektrowni jądrowych, ktore zresztą i tak nie pokrywają ani połowy niemieckiego zapotrzebowania na energię. Ile byśmy musieli wydać na budowę 17 takich elektrowni? Ktoś to porównywał z naszym budżetem? Przy tym z doświadczenia innych krajów wiadomo, że koszt budowy elektrowni jądrowej z reguły okazuje się w praktyce duzo wyższy od zakładanego, a czas budowy znacznie sie wydłuża.
  I żeby było śmieszniej, RFN chce się tych elektrowni pozbyć. Co do jednej. Chce tego - wg sondaży - przeszło połowa ludności. O budowie nowych w ogóle nie ma mowy, trwają jedynie targi o obecne: wyłączyć już, czy da się jeszcze poczekać?
 • 2009-08-28 09:56 | wiehu

  Re: Papier jest cierpliwy

  Ja jestem zwolennikiem energii wodorowej w każdym domu .
  Takimi termami wodorowymi ( małymi elektrowniami ) dla każdego .

  Bo po co budować 1 elektrownie dla wszystkich ,lepiej by było gdyby każdy kupował sobie własną ...

  Trzeba zmienić podejście
  Niech państwo nic nie buduje , tylko pomaga w budowani własnej
 • 2009-08-28 14:37 | zorro

  W Simcity 2000 (a moze 3000) byly elektrownie mikrofalowe. Okazuje sie ze to nie zostalo wymyslone na potrzeby tej gry ale faktycznie byly podejmowane proby przesylu energii w postaci fal elektormagentycznych - podobno by sie to oplacalo podczas wojny w Afganistanie bo tam energia elektryczna jest wytwarzana na miejscu z diesla ktory trzeba przewiezc ze stanow ale o ile wiem to technologie bez-kablowe nie wyszly poza faze eksperymentow i sci-fi.
  Narazie nic nie zastapi sieci pradu stalego (na duze odleglosci straty sa nizsze niz w przypadku pradu zmiennego).
 • 2009-08-30 20:06 | AdamJ

  Re: Papier jest cierpliwy

  Uważam, że elektrownia atomowa (komercyjna) powinna w Polsce powstać chociażby jako poligon doświadczalny dla naukowców, inżynierów i ekonomistów, niemniej zgadzam się z autorem artykułu, nie może to być odpowiedź na złożone problemy energetyczne kraju.