Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

1939 - prawdy i nieprawdy

(9)
Historyk, którego badania od lat koncentrują się na genezie II wojny światowej, musiał prowadzoną w ostatnim okresie wymianę ciosów przyjmować z zakłopotaniem, a nawet z pewnym zażenowaniem.
 • 2009-09-13 16:06 | przejrzysty

  Re: 1939 - prawdy i nieprawdy

  Nareszcie głos rozsądku w toczącej się ostatnio dyskusji. Ten artykuł jest potwierdzeniem tego, że o historii powinni wypowiadać się przede wszystkim historycy, a nie prezydenci i prezesi IPNw.
 • 2009-09-13 17:28 | Kris81

  Zachowanie polityków jest żenujące

  Mam tylko pytanie do tych wszystkich którzy wieszają psy na Panu Niesiołowskim, czy wam nigdy nie zdarza się zmieniać zdania, czy wy nigdy nie wyciągacie wniosków z popełnionych błędów? A co jeżeli tamta ustawa była błędna i nic dobrego nie wniosła, to dlatego dziś już Niesiołowski nie nazywa tego ludobójstwem. Ostrzegam jedynie tych wszystkich co chcieliby z szabelką ruszyć za swoim guru Jarkiem K. na naszych braci słowiańskich zza wschodniej granicy. Taka polityka agresji do niczego dobrego nie doprowadzi. Z tego będą tylko łzy i cierpienie. Przed 2 wojną światową też panowały takie nastroje.
  A już najbardziej to zastanawia mnie jeden fakt. Podobno nasz kraj jest taki katolicki, i tu każdy chodzi do kościoła, modli się co wieczór i przestrzega 10 przykazań. Tylko o ile pamiętam to Jezus mówił "miłuj bliźniego swego jak siebie samego", była też mowa o nadstawianiu drugiego policzka, a jak obserwuję polskich polityków to wydaje mi się że Polacy widzą tylko drzazgi w oczach swoich braci, ale już belki w swoim oku nie dostrzegają. Proszę Panowie uderzcie się w pierś, powiedzcie nikt nie jest bez winy i nie róbcie z Polski pośmiewiska. Prosi was o to młode pokolenie, to pokolenie które tamtych czasów nie pamięta, ale chce zapamiętać prawdę historyczną z ust historyków, a nie chce oglądać awantur politycznych toczonych w imię pseudo-patriotyzmu. Tyle na ten temat.
 • 2009-09-13 17:37 | Ax

  Brawa dla red. POLITYKI za wydrukowanie tego powaznego tekstu.
 • 2009-09-13 18:54 | momo

  Dobry artykuł . Przy okazji dla bandy Jarka K. Oczywiste jest , że pakt Rib-Moł , zawarty parę dni przed 1 września nie decydował o wojnie . Ale , to ciekawy problem , po co Hitler go wymusił ?
  Polska była 17 września juz pokonana . ZSRR wzięła większość terytoriów . Niemcy , zostali odunięci od Moskwy, swego celu , o jakieś 150 -200 km starując z lini Curzona . W 1942 doszli do przedmiść Moskwy , do krańcówki autobusu którego drugi koniec linii był na Placu Czerwonym . Zastanawiają się nad tym historycy . Naszym "prawdziwym Polakom " , szczeg. z IPN może to uświadomić , że ten Pakt , te 200 km.,de facto dało nam możliwość wyzwolenia w 1945 . Gdyby nie to , być może Kaczyńskich pokazywaliby w jakiejś knajpie jako atrakcję - np. clowni , Kurtyka byłby zaś np. robotnikiem rolnym w majątku bauera . Kto wie ?
 • 2009-09-14 16:46 | Marcin M

  Re: 1939 - prawdy i nieprawdy

  A dlaczego nikt nie pamięta o wojnie fińsko-rosyjskiej z 1939 roku? Przecież to także jeden z argumentów za tym, że Rosja jednak była w tej wojnie agresorem a nie ofiarą. Dlaczego Ci niewinni Rosjanie zaatakowali złych Finów? (wiem wiem zaraz sie okaże, że Stalin przewidział, iż Finowie pomogą Niemcom w 1941.

  Zachęcam wszystkich do samodzielnego przestudiowania historii II wojny światowej, a nie tylko posiłkowania się obiegowymi opiniami. :-)
 • 2009-09-18 10:20 | ubu

  Re: 1939 - prawdy i nieprawdy

  bardzo ciekawy artykuł. można by tu wspomnieć także o polskiej idei stworzenia tzw. Międzymorza , to jest sojuszu nowo powstałych krajów po I wojnie światowej od morza bałtyckiego do morza czarnego, która to idea niestety nie wypaliła aczkowliek usilnie o nią zabiegano. Zresztą na drodze stałą czechosłowacja z p. Beneszem , któy nienawidził Polski i określał ją jako "bękart traktatu wersalskiego" .
  Proszę o więcej takich artykułów
 • 2009-09-26 17:37 | grba

  Re: 1939 - prawdy i nieprawdy

  Bronisław Malinowski opisywał dzikich, którzy nie łączyli aktu seksualnego z późniejszymi narodzinami dziecka. Żerko ma to samo.
 • 2010-02-05 12:41 | jota

  Re:1939 - prawdy i nieprawdy

  Bardzo dobrze, ze ujawnia się coraz więcej historycznych faktów. Mimo, ze zazwyczaj nie są one sympatyczne dla wszystkich, ale za to ciekawe i sprawiedliwe. Ostatnio miałam w rękach książkę opisującą historię działalność agenta Eddiego Chapmana w czasach II wojny światowej. "Agent Zigzag" ujawnia fakty z działalności szpiegowskiej niemieckiej i angielskiej, wszystko jest ubrane w barwną historię życia Zigzaga. Niezwykle ciekawe też jest to, że książkę Ben Macintyre napisał po odtajnieniu dopiero niedawno akt na temat tego człowieka.
 • 2015-09-28 14:37 | MMK

  Re:1939 - prawdy i nieprawdy

  "te 200 km.,de facto dało nam możliwość wyzwolenia w 1945"
  W 1945 to się zaczęła kolejna okupacja, a nie wyzwolenie.
  Gdyby Amerykanie i Rosjanie spotkali się na granicy polskosowieckiej sprzed 39 to byśmy dziś mieli na prawdę problem z uchodźcami ;)