Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

(20)
Od 2015 roku każdy Polak będzie musiał segregować śmieci. A w prawie każdej gminie powstać będzie musiał zakład segregacji odpadów. Czeka nas prawdziwa eko-rewolucja.
 • 2009-09-17 08:19 | Kozub

  Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  W końcu. Szkoda, że tak późno
  Niemcy segregują 95% swoich smieci.
  Tylko nas było stać na taką rozrzutność, żeby wszystkie odpadki zakopywać w lasach.

  W tym roku przeszedłem już na selekcję :)
 • 2009-09-17 09:05 | mmmmmmmmmm

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  w ostatnim akapicie jest błąd - Ilość z dużej litery zamiast małej
 • 2009-09-17 09:14 | wiehu

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  W Anglii w ogóle nie płaciliśmy za wywóz śmieci z dwóch pojemników na 3 ..
  Nie wiem czy to prawda , ale tak było mówione.

  Masz 3 pojemniki , posegregujesz śmieci i zapełnisz trzy a zapłacisz jak za jeden !

  Czy w Polsce też tak będzie , czy też trzeba będzie zapłacić jak za trzy pojemniki ?
 • 2009-09-17 09:58 | drugar

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  Jestem ciekaw w jaki sposób gminy wyegzekwują od mieszkańców obowiązek segregacji śmieci, skoro nie potrafią wyegzekwować obowiązku posiadania koszy na śmieci?
 • 2009-09-17 10:19 | Obcy

  W Niemczech to maja sie wycofac ze zbierania odpadow nieorganicznych(tworzyw sztucznych itp.) z uwagi na fakt iz koszty zbierania odpadow sa bardzo wysokie a i tak okolo 80% tych odpadow w koncu laduje w piecu. Poza tym, powstaly technologie nie wymagajace sortowania smieci, ktore sa znacznie korzystniejsze ekonomicznie. Jedynie walka konkurencyjna podparta subwencjami panstwowymi podtrzymuje istnienie przedsiebiorstw zajumjacych sie zbieraniem i przerobka odpadow droga ich sortowania.
 • 2009-09-17 10:27 | Obcy

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  Ministerstwu Srodowiska proponuje wymienic pania Małgorzate Szymborska jako osobe malo kompetentna. Jako uczestnik takiego recyclingu majac pewne obserwacje i doswiadczenie informuje, ze karanie moze dotyczyc jedynie osoby posiadajace wlasne domy ze smietnikami - ci jednakze zazwyczaj sa bardzo zdyscyplinowani i segeregowanie smieci maja juz we krwi.Natomiast chcialbym sie dowiedziec od pani Małgorzaty Szymborskiej jak chce kontrolowac i karac mieszkancow mrowkowcow i innych osiedli mieszkaniowych, ktorzy nie segreguja i segregowac nie beda - chce pewno zatrudnic cala armie kontrolerow, wystawiajacych mandaty.
 • 2009-09-17 11:40 | Baron

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  Jako to u nas, zamiast zachęcać pewnie będą kary / mandaty / kontrole etc.

  Bzdura :(
 • 2009-09-17 13:57 | Macko

  Nie wiem skad ma pan te informacje, ale w Niemczech wiekszosc sortowanych smieci jest przetwarzanych i firmy je zbierajace wrecz sie bija o klientow ktorzy sortuja surowce. Maja z tego 2 korzysci: oplaty za zbior smieci i zyski z ich przetworzenia i nastepnie sprzedania.
 • 2009-09-17 14:40 | rosman

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  Nareszcie,
  skończy się fikcja segregacji i nie trzeba będzie z ciężkim sercem wywalać butelek i papieru do kosza. Oby to się ziściło. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze dożyć takich czasów, że będę mógł napić się bez obaw wody z Dunajca czy Popradu, ale do tego potrzebna jest zmiana świadomości ludzi. Na razie jak spuszczają wprost do rzeki szamba z prywatnych posesji, bo chcą oszczędzić parę złotych – nie ma co o tym marzyć
 • 2009-09-17 15:03 | Sławek Burkusz

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  Moj tesc-prosty czlowiek nie ma roblemu ze śmieciami- papiery spala,odpadki organiczne kompostuje,reszte segreguje i wyrzuca do odpowiednich pojemników.Argument ekonomiczny przemawia do niego lepiej niż najbardziej górnolotne ekologiczne bebłanie-nie musi płacic za śmieci. Jakże w tym się różni od tych chamów wywożących śmieci do lasu albo indywiduów podrzucających śmieci do śmietników w blokowiskach. Myśle ,że problem śmieciowy jest stosunkowo łatwy do rozwiązania ale do tego potrzeba samorządowców używających głowy zamiast części ciała na cztery litery do pracy.Zresztą jeżeli samorządowiec nie jest osobiście zainteresowany to raczej nie ma co oczekiwać pozytywnych działań z jego strony. Nie wspomne tutaj o spolegliwych wobec korporacji ustawodawcach, pomagających im w unikaniu recyklingu wytworzonych przez nie opakowań(jak np butelki plastkowe).W końcu oddanie kaucjowanych butelek od piwa jest u nas problemem. A to tylko pierwszy krok...
 • 2009-09-17 15:12 | podatnik

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  Przewiduję, że spod śmieci w lasach nie będzie widać igliwia. Nasze państwo, to żart idioty. Tutaj prawo nie działa. Na razie chłopstwo zawala starymi oponami i gruzem tylko co bardziej urokliwe miejsca. Po wprowadzeniu przymusu sortowania, z pewnością staną się mniej wybredni krajobrazowo.
 • 2009-09-17 15:48 | mag

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  U mnie w domu juz od roku mamy cztery pojemniki na odpady (szklo, tworzywa sztuczne, papier i pozostale) i nie ma zadnego problemu z wyrzucaniem odpowiednich smieci do odpowiedniego pojemnika. Mysle, ze tylko od checi nas samych bedzie zalezalo czy bedziemy sortowac czy nie odpady.
 • 2009-09-17 19:19 | Janina Nowicka

  Od 2015 r. ODZYSK SUROWCÓW w każdym domu

  Co wyście? A co to jest recykling śmieci? Śmieci zatoczą koło? Odrobina logiki. Odrobina. A poza tym ten bełkot angielskopodobny 'recykling'. Nie można po polsku i trafnie 'odzysk'? Think it over. Use your head. It's not painful.
 • 2009-09-17 19:43 | komunalnik

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  Stara Europa robi to już od 20 lat a my odkrywamy Amerakę. Pomysł b.dobry, ale co zrobią z wybraną organiką bez zakładów kompostowania fermentycji czy też instalacji biologicznego przetwarzania. Jaki jest czas powstawania tego typu inwestycji ??trochę realizmu przy powstawaniu spalarni, Wiedeń dla swojej trzeciej spalarni potrzebował 7 lat, chociaż panuje tu pełne przyzwolenie dla tego typu inwestycji tzn. dwa lata fizycznej budowy a 5 lat przygotowania dokumentacji, pozwoleń i uzgodnień społecznych. Tutaj segreguje się b.dużo, a wiź spalarnia postawiona jest tylko na odpady pozostałe a jakie mają powstać w Polsce??
 • 2009-09-17 19:47 | europejczyk

  w piecach lądują tylko odpady pozostałe, a i te ostatnio przeznacza się do materiałowego wykorzystania , czyli ogranicza się wydajność spalarni. Spalać tak, ale z głową
 • 2009-09-17 20:07 | stasio

  Każdy Obywatel powinien płacić za utylizacje śmieci. Należy ogólne koszty wywózki i zlikwidowania śmieci podzielić przez liczbę ludności i każdy powinien płacić przypadające na niego "pogłowne" za wywóz śmieci. Skończyłyby się kolejki kierowców w eleganckich samochodach czekających przed pojemnikami na osiedlach mieszkaniowych na opróżnienie bagażnika ze śmieci wyprodukowanych w swoich domach. W domach, w których oczywiście nie ma żadnych pojemników na śmieci. Choć ciekawe, czy Państwo "Prawa" dałoby radę z takim problemem. Podsuwam temat reporterski: którzy politycy mieszkający w oddzielnych domach mają opłacane pojemniki na śmieci. Ewentualny tłumaczenie, że odpadki organiczne są na kompost, a resztę się spali, są niemądre. NIE WOLNO spalać śmieci, szczególnie plastykowych, spalający szkodzą głównie sobie, ale również sąsiadom.
 • 2009-09-19 08:20 | malia

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  Proszę państwa ze śmieciami to tak jest,wyrzucamy co?śmiecie,wykonywana czynność to np ja śmiecę ty śmiecisz on śmieci,ale wyrzucamy kto co?? śmiecie tak,proszę powtórzyć ,no może pan Grzegorz Rzeczkowski powtórzy.
 • 2009-09-19 23:15 | Darcy

  Re: Od 2015 r. recycling śmieci w każdym domu

  dla mnie cały system recyklingu stoi na głowie. W mojej gminie w ramach recyklingu do ubiegłego roku zbierano złom metali. W tym roku już nie, bo ponoć się nie opłaca, Odpady podlegające kompostowaniu moge zdawać tylko w ilości nie przekraczającej jednego worka miesięcznie (w moim przypadku to są 2 koszenia trawników miesięcznie, trzeci pokos trafia do zwykłego kubła). Jednocześnie umową z odbiorcą odpadów komunalnych zmusza mnie do wystawiania co miesiąc jednego pełnego kubła śmieci, które trafią na wysypisko, bez względu na to ile ich "wyprodukuję"
 • 2009-09-20 23:45 | klassa

  Przeciez to nic nie kosztuje ,tylko troche dyscypliny i edukacji spoleczenstwa.

  Po co tak dlugo czekac- az 6 lat, chyba to ktos nieodpowiedzialny powiedzial.Wezcie przyklad zTYCH ZNIENAWIDZONYCH PRZEZ kACZYNSKICH Niemiec.
 • 2009-10-22 10:20 | pleple2000

  To dwa różne pojęcia, z tego co pamiętam, jakiś czas temu Gazeta Prawna zdefiniowała odzysk, jako pojęcie szersze od recyklingu, bo dotyczące ponownego wykorzystania także innych elementów składowych odpadów takich jak np.: energia. Recykling dotyczy tylko materiałowego, ponownego przetworzenia odpadów.

  Wiele słów pochodzenia angielskiego zakotwiczyło się na dobre w codziennej polszczyźnie. Akurat słowa recykling do grona tych "najgorszych" bym nie zaliczyła. W przeciwieństwie do ohydnego słowa "refreszing", które ma swój jednowyrazowy odpowiednik w polskim języku.