Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Irański skorpion

(11)
Zachód ma kłopot z wypracowaniem jakiejś sensownej wspólnej polityki wobec irańskiego atomu.
 • 2009-09-28 14:22 | Kecaj

  Sadaze, ze Izrael nie wytrzyma napiecia i zaatakuje Iran.

  Zapewne pierwsza opcja jest sabotaz. Tyle, ze to opcja praktycznie niewykonalna. Druga jest oczywiscie zbombardowanie instalacji. Na obie nie ma wiele czasu. Izrael woli nawet deszcz iranskich rakiet (ma Patrioty i pewnie szybko gromadzi ich teraz jeszcze wiecej, poza tym nawet z blizej usytuowanego Iraku rakiety byly bardzo niecelne, to co dopiero z Iranu lezacego o tysiace km dalej, moze nawet zadna z iranskich rakiet nie trafic w Izrael, a np. spasc na Damaszek, to by bylo dopiero jajo) niz jedna rakiete z ladunkiem atomowym za 6-12 miesiecy. Dla Iranu bedzie bez znaczenie, ze puszczajac taka rakiete zabije wspolwyznawcow islamu - Palestynczykow. To przeciez rezim chory z nienawisci, zaslepiony religia najbardziej nienawistna wsrod istniejacych na tym swiecie. Co im tam po kilku, kilkunastu czy kilkudziesiciu tysiacach zabitych Palestynczykow. Wystarczy oglosic, ze wszyscy od razu poszli dla dobrej sprawy do nieba z tysiacamli hurys. Dlatego najlepiej bedzie zbombardowac strategiczne cele w Iranie jak najszybciej i zrobic to tak, by unicestwic calkowicie nadzieje ajataollahow na atom na dlugie lata. Tylko czy Izrael moze tego dokanac sam? Pewnie musialby skorzystac z gosciny amerykanskich lotnisk w Iraku i rownoczesnie lotniskowcow z Zatoki Perskiej. Sadze zreszta, ze odpuszcza symulowany atak z lotniskowcow z poludnia, a rownoczesnie z Iraku wystartuje eskadra lecaca 40 m nad ziemia np. z Kirkuku i uderzy z polnocy. To po prostu trzeba zrobic i to jak najszybciej.
 • 2009-09-28 14:44 | Ewiak Ryszard

  Re: Irański skorpion

  Wojny z tego faktycznie nie będzie. III wojna światowa zacznie się gdzie indziej i z innego powodu. Przywódcy Iranu mają zapewne jeszcze trochę instynktu samozachowawczego i nie zaryzykują ataku na Izrael, lub pozycje amerykańskie. Korea też nie jest prawdziwym punktem zapalnym. Jest nim natomiast Kaukaz, a konkretnie Gruzja i jej zbuntowane prowincje. Jaki jest scenariusz biblijny? Księga Daniela wskazuje: "W czasie wyznaczonym [król północy = Rosja] powróci z powrotem [odzyska utracone, w wyniku rozpadu ZSRR wpływy] i wkroczy na południe [wiele wskazuje na Gruzję], ale nie będzie jak wcześniej [zwycięstwa, jak w 1921] i jak później [w 2008], gdyż ruszą przeciw niemu mieszkańcy wybrzeży Kittim [Zachód], i będzie poniżony i zawróci". Wojna zacznie się więc gdzieś na południe od rosyjskich granic. Jeżeli zwrot: "ale nie będzie jak wcześniej i jak później" dotyczy południa, wskazywałoby to jednoznacznie na Gruzję. Krym też jest niebezpiecznym punktem. Wydaje się jednak, że Rosja odzyska wpływy nad całą Ukrainą już w przyszłym roku. Nie będzie więc musiała siłą odbijać Krymu. Iranowi oberwie się dopiero podczas III wojny światowej. Księga Liczb wskazuje: "I [przypłyną] okręty od strony Kittim (z Zachodu) i upokorzą Aszszura (Rosję) i upokorzą Ebera (mieszkańców zza Eufratu)" (24:24).

  Zanim jednak do tego dojdzie, Rosja musi powrócić. Możemy więc spodziewać się pogłębienia kryzysu, szczególnie w krajach byłego bloku wschodniego, a co za tym idzie, wybuchu niezadowolenia społecznego i trzęsienia ziemi na scenie politycznej w tym regionie. Nie ostoi się więc Unia Europejska i NATO. Takie wnioski wypływają z analizy biblijnej.

  Zdaję sobie sprawę z tego, że dla ignorantów religijnych są to brednie. Ci, którzy rozumieją te sprawy, będą umieli wykorzystać tą wiedzę.
 • 2009-09-28 15:33 | Joe

  Re: Irańska ropa

  Niestety red. Szostkiewicz ponownie mija się z prawdą, pisząc o rzekomo „tajnej fabryce” wzbogacania uranu w Iranie. Jakaż ona tajna, skoro Iran powiadomił o niej o 12 miesięcy wcześniej, niż powinien wg wymagań MAEA?? Poza tym, w Iranie uran jest wzbogacany pod zagraniczną kontrolą do 5%, dla potrzeb energetycznych, podczas gdy do budowy bomby potrzeba wzbogacenia 90% oraz odpowiedniej technologii.

  Natomiast opowiadanie absurdów o „grze Iraku w atomowego kotka z myszką” jest zwykłą, toporną obrazą inteligencji czytelników Polityki. Gdzie jest ta broń atomowa? Jeśli napisałby Pan, że USA prawdopodobnie napadły na Irak, wymordowały tam ca. milion osób, a dalsze cztery wypędziły z domów, w desperackim akcie obrony możliwości bezkarnego drukowania dolara, gdyż Saddam Hussajn był już bliski wprowadzenia rozliczeń za iracką ropę w Euro (jak obecnie Iran), to pewnie byłby Pan bliższy prawdy. Z tak tępą propagandą po jarmarkach Panu chodzić, a nie zajmować miejsce na rzeczowe komentarze w Polityce.

  A jeśli z tego będzie upragniona przez lobby USA/Izrael wojna, to także przez takich jak Pan, którzy nie mają odwagi cywilnej, aby napisać prawdę i starają się tworzyć (chyba na zlecenie, bo przecież nie z głupoty) fikcyjny obraz rzeczywistości, dobierając argumenty na miarę własnego poziomu intelektualnego.

  Co do prawdziwych, groźnych dla pokoju na świecie nacjonalistów, oskarżonych w sierpniu przez ONZ o zbrodnie wojenne, łamanie praw człowieka i zbrodnie przeciwko luidzkości, to znajdzie ich Pan bez trudu pośród tych, w krórych interesie tak często Pan występuje, z uporem godnym lepszej sprawy.
 • 2009-09-28 15:38 | Joe

  Doskonała, rzeczowa analiza panie Ewiak! Może Pan wykładać na uniwersytetach.
 • 2009-09-28 16:42 | Monteskiusz

  Re: Irański skorpion

  Sprawa jest dosyć poważna i nie jest ważne czy Iran będzie miał broń atomową za 5 czy 10 lat, bo oprócz zachodu, a może przede wszystkim Turcy i Arabowie są żywotnie zainteresowani co robią Persowie ich odwieczni worgowie. Nietrudno sobie wyobrazić , że i oni zechcą też mieć takie zabawki, a po nich następni. Jedyne co może powstrzymać ten proces to obniżenie ceny ropy o 50%. Przy okazji zdemokratyzuje się znaczna część świata i Amerykanie nie będą musieli wnosić tam tego kaganka na lufach karabinów. A, i jeszcze jedno, niezmiernie ważne dla naszej prawicy: będzie można nareszcie dokopać Ruskim.
 • 2009-09-28 17:45 | Monteskusz

  Tak, tak, na KUL-u, albo u Rydzyka.
 • 2009-09-29 10:37 | byk

  Re: Irański skorpion

  zachod, mimo wystrzelenia paru rakiet, nadal jest daleko; pokojowa polityka obamy nie wszystkim sie podoba, a obecny prezydent iranu wrecz panicznie sie jej boi;
  demonizacja nie poprawi sytuacji("skorpion" w tytule);
  nawet jesli iran bedzie mial bombe, panowie zwollennicy teorii huttingtona, to o wiele bardziej bac sie musza iranu sasiedzi(ktorzy swoja droga bron atomowa juz posiadaja: pakistan, indie) nizli polacy.
  nota bene: europa jest, nie tylko dla azji, czyms w rodzaju "wielkiej szwajcarii";
  wer wird schon steine werfen wollen in einem glasshaus wo man ferien macht?;
  mnie bardziej martwi gadaffi
 • 2009-09-29 18:11 | Piotr Chmielarz

  Biorąc pod uwagę agresję dokonaną przez USA na Irak oraz agresję dokonywaną przez państwo Izrael na Gazę i Liban wspieraną przez USA nie ma się co dziwić, że Iran woli posiadać broń nuklearną. Czy można się spodziewać, że kraj który padł ofiarą najazdu dokonanego przez Irak w wyniku którego zginęło 2550000 Irańczyków zaniecha szukania środków obrony? Jaki kraj zaatakuje inny posiadający taką broń? Po trzecie w przeciwieństwie do takiego państwa jak Izrael Iran przestrzega swoich zobowiązań wynikających z Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Bronii Nuklearnej. Z drugiej strony dlaczegoż to USA i zachód który tak chętnie nakładają sankcję na Iran nie nałożą sankcji na Izrael państwo notorycznie łamiące kartę narodu ONZ państwo rasistowskie dokonujące genocidu na Palestyńczykach?
 • 2009-09-30 11:44 | jack4__

  Re: Irański skorpion

  Wczoraj napisałem kometarz do artukułu pana Szastakiewicza . Niestety nie został opublikowany. Napisze raz jeszcze iz autor manipuluje Państwa świadomoscia poprzez pisanie niepełnej prawdy . Działania Obamy w stosunku do Iranu tylko w posredni sposób maja związek z instalajami atomowymi.Bezposrednia przyczyna jest chceć Iranu do uruchomienia gełdy ropy w Teharanie podobnej jak w Nowym Yorku I Londynie . Problem dla Aameryki polega na tym ze Iram nie chce handlować ropą w dolarach USA..Jesli taki scenarisz mialby miejsce to napewno nstąpi militarna interwencja USA i być moze nawet Izraela w Iranie .Podobnie przeciez bylo w Iraku. Sadam mial podobne zakusy wiedząc ze sprzedaz ropuy w inej walucie niz dolar monatalnie doprowadzi do hiperinflacji w USA .Naiwna ocena sytacji w arykule Szostakiewicza jak zwykle ma odwrócić Panstwa uwage prawdziwej rzeczywistosci politycznej . Lenin mówił ironicznie o ludziach którzy zrobia wszystko, w tym, przypadku napiszą wszystko dla obrony jego celów "uzyteczni durnie".Jakież podobieństawo.:))
 • 2009-10-03 16:24 | georges53

  Re: Irański skorpion

  Do : Joe.
  Joe, dzieki za Pana wpis, bo juz myslalem, ze ja jestem jedyny ktory widzi, ze red. Szostkiewisz nadaje sie raczej do Swierszczyka niz do Polityki. Swoja droga obecna Polityka to juz nie jest TA polityka Rakowskiego,,, Pozdrowienia. Wiecej prosze.
 • 2009-10-05 05:55 | georges53

  Dzieki Joe i KJack_4,
  ======================
  Juz myslalem, ze jestem jedyny ktory tez to widzi.
  Napisalem wiecej wczoraj ,ale widac Urzad Cenzury ma sie lepiej niz kiedykolwiek. za Komuny..
  Taki szyderczy chichot Historii...
  A Red. Szostkiewicz... szkoda slow....
  Pozdrawiam serdecznie.

  ( Do Moderatora: Ani jednego "wyrazu"; ani teraz ani wczoraj... Wiec dlaczego? )