Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Na jednego złego

(5)
Po zbadaniu poprawczaków NIK ustaliła, że dużo kosztują, ale nie potrafią naprawiać złych młodych. Do przestępstwa wraca 58 proc. wychowanków. Według kontrolerów to porażka, ale według praktyków niezły wynik.
 • 2009-09-29 22:02 | Redakcja

  ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI

  Zamknijmy poprawczaki? Jak wychowywać młodych, którzy zeszli na złą drogę? Zapraszamy do udziału w debacie na naszym forum!
 • 2009-09-30 10:00 | w

  Re: Na jednego złego

  Dzienny koszt utrzymania jednego nieletniego w placówce zamkniętej we Francji wynosi 320 euro.
  Ośrodki prowadzone przez stowarzyszenia generują koszty do 600 euro na jednego wychowanka dziennie.
  Co do otwartych ośrodków resocjalizacyjnych we Francji należy wspomnieć, że Departament Prawnej Ochrony Młodzieży Ministerstwa Sprawiedliwości Francji zajmuje się nie tylko młodzieżą, która popełniła czyny karalne, ale również młodzieżą zagrożoną demoralizacją . Młodzież, która w naszym kraju trafia do zakładów poprawczych we Francji do niedawna umieszczana była w oddzielnych grupach zakładów karnych dla dorosłych, a od 2 lat trafia do zakładów karnych dla nieletnich (mieszany model zarządzania penitencjarno-pedagogiczny) . Formą pracy przypominającą one polskie zakłady o wzmożonym nadzorze, przy czym koszty utrzymania są niebotycznie wyższe a praca wychowawcza prowadzona jest szczątkowo bądź wcale.
  Francuskie otwarte ośrodki poprawcze należy porównywać ze świetlicami socjoterapeutycznymi a nie zakładami. Jeśli jedynym wspólnym mianownikiem dla porównań systemowych ma być resort w tym przypadku – Ministerstwo Sprawiedliwości, to w takim razie należy stwierdzić, że w Estonii nie ma takich zakładów, gdyż podobne instytucje znajdują się w strukturach Ministerstwa Edukacji.
  Francuski system resocjalizacji oparty jest na skupieniu w ramach jednego resortu (Ministerstwa Sprawiedliwości) wszystkich instytucji i ośrodków które w naszym kraju prowadzone są przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Administracji etc.
  Najważniejszą jednak różnicą jest to, że we Francji niedopuszczalne jest aby w kategoriach ekonomicznych rozpatrywać opłacalność resocjalizacji. Badania dotyczące skuteczności prowadzone są jedynie w ramach wspomagania rozwoju oddziaływań a zadanie takiego pytania wprost uchodzi za dużą niegrzeczność.
  Co do „animatora absolwenta Pedagogium” bardzo chętnie zobaczę jak zastąpi jedynie dwóch (nie kilku) wychowawców i będzie prowadził zajęcia przez 8 godzin z grupą od 24 do 28 wychowanków. To, że wychowawca często jedynie nadzoruje wychowanków wynika nie z braku wiedzy czy umiejętności ale roli jaka została na niego nałożona – zgodnie z przepisami prawa. Dziwi mnie taka wypowiedz Profesora którego bardzo szanuję i który doskonale zna specyfikę pracy w zakładach.
 • 2009-10-01 23:25 | dropgirl

  Zacznijmy od tego, że w Ośrodkach wychowawczych...gdzie młodziez jest również za różnego rodzaju kradzieże, rozboje, sa też dzieciaki za wagary!! Prosze Państwa, jeżeli nie podzielimy tego w jakiś normalny sposób, to będzie tak, jak jest albo i jeszcze gorzej!!! Martwimy się o koszta resocjalizacji..a co zanim młody trafił na tą drogę? dlaczego się nie działa profilaktycznie? Dziwimy się i przecieramy oczy na widok koszy na śmieci na głowach wychowawców..ale od czegoś to się wzięło...
  Działać w środowisku wychowawczy, w szkołach, uczyć nowych, ciekawych rzeczy..zainteresować młodego człowieka zyciem!! Ale cóż, dorosłym się nie chce, mają swój świat papierków i pieniędzy..racja- musi starczyć do następnego miesiąca... ale otwórzmy oczy na dzieciaki!! Pokażmy im, że można zyć ciekawie, ale niekoniecznie nielegalnie!!
  Poza tym..zamknąć poprawczaki?...jasne- można... tylko co dalej? róbmy tak, by dzieci tam nie trafiały a nie będziemy musieli sie martwić, że to droga inwestycja...
 • 2009-10-04 09:31 | Kain

  Jak zwykle wyważamy otwarte drzwi.

  Polecam obejrzenie serialu Brat Camp (pol. Nowy obóz dla łobuzów - kto wymyślał ten tytuł??). Czego nie zrobić w Polsce czegoś podobnego?

  BTW a na marginesie: kupowanie projektorów i odtwarzaczy dvd do poprawczaków to chybiony pomysł. Może jeszcze kupić im konsole i sprzęt do paintballa? Nigdy nie wyprostuje się młodego człowieka jeśli on za złe zachowanie będzie nagradzany - a tu on wsadzi komuś nóż i przenosi się z meliny do luksusowych warunków... Nie trzeba być wybitnym pedagogiem żeby dodać 2 do 2.
 • 2011-02-23 01:58 | były wychowanek ZP w Studziencu

  Re:Na jednego złego

  O mnie mowa w tym artykule a mianowicie to ja jestem tym chlopakiem z Irlandii i zgadzam sie z Dyrektorem Zakrzewskim, bo warto chocby dla jednego! a ty nie byles tam to sie nie udzielaj bo malo wiesz jeszcze o zyciu a przede wszystkim o zyciu w Zakladzie Poprawczym!