Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

PZU: Warunki ugody rządu polskiego z Eureko

(6)
Czy po dziesięciu latach prawniczej wojny dziś skończy się spór o PZU? Ujawniamy warunki ugody, która została wynegocjowana.
 • 2009-10-01 09:10 | kak

  Re: PZU: Warunki ugody rządu polskiego z Eureko

  boze zeby sie dogadali chociaz wpadnie troche kasy z dywidendy ;p
 • 2009-10-01 10:59 | amer

  to polski rząd obradował wczoraj a nie eureko

  eureko na razie nie ma nic do powiedzenia, bo nie ma jeszcze akceptacji ugody prze polską stronę.
  nie ma tez sporu w Eureko, gdzie zarząd reprezentuje spółkę.
  Informacje o spoirze w Eureko to fałszywka, mjąca polepszyć pozycję negocjacyjna eureko, która topnieje.
 • 2009-10-01 11:08 | Gradzik

  Re: PZU: Warunki ugody rządu polskiego z Eureko

  Zawarcie ugody z Eureko to wielka kompromitacja Polski i legalizacja bezprawia. Przypominam, że umowa prywatyzacyjna jest nieważna z mocy prawa ze względu na złamanie prawa przy prywatyzacji PZU.(Zalecam zapoznanie się z raportem sejmowej komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU oraz artykułem J.Szewczaka w Gazecie Finansowej). Rząd lekką ręką oddaje Eureko olbrzymie pieniądze i narażając bezpieczeństwo finansów publicznych wyciąga tą małą firemkę z kłopotów finansowych i legalizuje bezprawie, zamiast wnieść do sądu polskiego wniosek o stwierdzenie nieważności umowy prywatyzacyjnej PZU. Podpisanie ugody z Eureko jest działaniem na szkodę Polski. Eureko nigdy nie pozbędzie się posiadanych akcji PZU, a wręcz przeciwnie jeszcze ich dokupi po wejściu PZU na giełdę (za pieniądze które dostanie z PZU) w rezultacie czego Skarb Państwa utraci kontrolę nad największym polskim ubezpieczycielem. Kto zagwarantuje, że będzie inaczej? Dzień podpisania ugody z Eureko to dzień wielkiej kapitulacji i kompromitacji polskiego rządu!!! Ugoda z Eureko stanowi olbrzymie zagrożenie dla bezpieczeństwa finansów publicznych Polski. Zadaję pytanie co ze śledztwem Prokuratury gdańskiej w sprawie prywatyzacji PZU? Dlaczego milczą członkowie sejmowej komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU? Dlaczego rząd nie podjął żadnej próby unieważnienia umowy tylko z góry przyjął tezę iż unieważnienie umowy jest bez szans?
 • 2009-10-01 12:24 | iv

  Zyski Eureko, straty Skarbu Państwa

  Ugoda
  § 1.
  zyski dla Eureko
  § 2.
  straty dla Skarbu Państwa?

  Jak podaje dziennik „Polska” Eureko ma dostać 10 mld złotych, „na które składa się: jedna trzecia skumulowanych dywidend PZU za ostatnie trzy lata, oraz rekompensata za poniesione koszty ośmioletnich przygotowań Holendrów do przejęcia kontroli nad PZU.”
  Co oznacza wypłata „jednej trzeciej skumulowanych dywidend PZU”?
  Dywidendę jak wiadomo wypłaca spółka, czy należy zatem rozumieć, że PZU wypłaci na trwającym walnym zgromadzeniu bardzo wysoką skumulowaną dywidendę? Jeśli tak to znaczy że Eureko, ale także Skarb Państwa i inni akcjonariusze otrzymają wysokie profity. Takie jest dobre prawo akcjonariuszy (założenie w tym przypadku, iż sposób w jaki Eureko stało się akcjonariuszem PZU był zgodny z prawem, gdyż wiele osób ma odmienne zdanie).
  Nikt inny jak spółka dywidendy nie może wypłacić i powoływanie się na pojęcie dywidendy lub odnoszenie się do niej w sytuacji gdy inny podmiot płaci jest nie na miejscu. Gdy np. Skarb Państwa wypłaciłby jednemu z akcjonariuszy spółki kwotę (nawiązując przy tym do dywidendy czy zysków spółki) to nie ma to nic wspólnego z dywidendą. Albowiem gdy spółka wypłaca dywidendę to o tę wartość zmniejsza się wartość rynkowa spółki (akcji).
  Akcjonariusze mogą więc sobie wypłacić dywidendę, ale wówczas akcje z którymi pozostają są o tyle mniej warte, uwzględniając podatek mają nawet znacznie mniej niż mieli (z drugiej strony sprzedaż akcji z zyskiem też podlega podatkowi).
  Jeśli więc Skarb Państwa coś wypłaci Eureko powołując się przy tym na zyski spółki to będzie to ekstra korzyść nie mająca jednak nic wspólnego z dywidendą. To wydaje się oczywiste i należy domniemywać, że mówienie o wypłacie „jednej trzeciej skumulowanych dywidend PZU” oznacza ogłoszenie wypłaty bardzo wysokiej dywidendy przez PZU.

  Umowne zyski
  Jak wiadomo, zwłaszcza obecnie, w czasie wysokiej zmienności wycen na rynku kapitałowym, wartość aktywów spółki jest pojęciem bardzo umownym. Banki posiadające miliardowe kapitały własne (i setki miliardów aktywów) w krótkim czasie potrafiły wykazać wielomiliardowe straty. To ile są warte aktywa PZU to rzecz umowna i płynna.
  W czasie kryzysu i wysokiej zmienności rynków cały czas inwestorzy zastanawiają się na ile aktywa banków i podmiotów finansowych przedstawiają wartość taką jaką przedstawiają (w bilansach), przyjmując wysokie prawdopodobieństwo, że aktywa poszczególnych instytucji finansowych są nadal o kilkanaście kilkadziesiąt procent przewartościowane.
  Dziwna sytuacja, że w takim okresie Skarb Państwa odnosi się do historycznych zysków PZU, jak wiadomo historyczne zyski bardzo często okazują się w przyszłości papierowymi zyskami. Co bardzo dobrze ilustruje sytuacja w Stanach Zjednoczonych. Firmy amerykańskie sektora finansowego otrzymały bilionowe dopłaty/subsydia/kredyty by mogły funkcjonować. Jak wiadomo kryzys ma wymiar ogólnoświatowy, a polski system finansowy nie otrzymał takiego wsparcia. Co powinno dać do myślenia, że ryzyko przewartościowania in minus aktywów w sektorze jest bardzo wysokie.
  W takiej sytuacji wypłata ogromnej dywidendy odnosząca się do historycznych zysków może oznaczać, ze Eureko odejdzie z pieniędzmi, a Skarb Państwa pozostanie z aktywami PZU, o których wartości dopiero się przekona…
  Czy Skarb Państwa zatem przewiduje w umowie, że wypłata w ramach ugody dla Eureko będzie uzależniona także od przyszłej wartości PZU w okresie kilku najbliższych lat, jak wiadomo jakość obecnego portfela inwestycyjnego będzie weryfikowana właśnie w takim okresie. Jeśli Skarb Państwa nie przewiduje takiego zabezpieczenia to istnieje możliwość, że zamieni papierowe zyski na żywa gotówkę dla Eureko, a sam pozostanie z aktywami które zostaną przecenione.

  Wartościowy pieniądz
  W czasach kryzysu to pieniądz jest wartościowym aktywem (także z uwagi na wysoką pewność co do jego wyceny względem innych aktywów). W sytuacji gdy podmioty finansowe szukają kapitału, najlepszy przykład to bank PKO, PZU miałoby pozbyć się królewskiego aktywa jakim jest pieniądz? Polityka dywidendowa musi uwzględniać interes spółki, w szczególności gdy jest główny właściciel jego obowiązkiem jest kształtowanie najlepszej relacji pomiędzy kapitałami własnymi a obcymi (zadłużeniem) w spółce. Jeśli podmiot dominujący świadomie narusza równowagę kapitałów w spółce to jak najbardziej działa na szkodę tego podmiotu i własną szkodę jako akcjonariusza. Dlatego Skarb Państwa powinien udzielić odpowiedzi jak to możliwe, że w jednym czasie bank PKO potrzebuje zwiększenia kapitałów własnych, a w PZU dokonuje się ogromnej wypłaty dywidendy i zmniejszenia wartość kapitałów własnych? Czyżby te dwa podmioty działały w skrajnie innym otoczeniu finansowym?
  Jarosław Supłacz
 • 2009-11-05 16:09 | korekta

  Raz, że się dogadali, a dwa, że samo PZU jakoś ostatnio lepiej wygląda (strona internetowa wreszcie nowa), trochę szumu przy Eureko i odważna kampania reklamowa się przysłużyły.
 • 2010-03-09 12:40 | deana

  Re:PZU: Warunki ugody rządu polskiego z Eureko

  To, ze lepiej wygląda to już dawno widać, ale że maja taniej, a nawet OC na nowe auta najtaniej to dopiero niespodzianka, miła zresztą, miła :)