Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nobel dla Herty Müller

(2)
Książki Müller bazują na jej biografii - opowiada przede wszystkim o człowieku w krainie terroru. O życiu na granicy samobójstwa.
  • 2009-10-08 18:49 | Danka

    Re: Co noblistka sądzi o obecnych "dyktatorach" ?

    Miejmy nadzieję , że przyznający nagrodę czytali jej dzieła. Obecnie mają one nową wykładnię. Z perspektywy historycznej to bardzo trudno pisać o dyktaturze w Rumunii , która na tle obecnej nędzy zwykłych ludzi tych małych krajów Europy wschodniej wydaje się Edenem i wybawieniem w porównaniu do poniżenia jaki teraz tym zafundowano tym narodom. Transformacja zmieniła optykę. Jednak Nobel nie nadąża za zmianami w Europie.
  • 2009-10-09 15:31 | joanna kopytowska

    Re: Nobel dla Herty Müller

    Nobel w sposób spóźniny reaguje na interesujący literacko sposób pokazania najważniejszych problemów współczesności ale reaguje i dzięki temu znakomita literatura trafia pod strzechy i porusza serca i umysły ludzi , którzy znają te prablemy z autopsji i sami je przeżyli , ja marzę o Noblu dla polskiej pisarki Zyty Rudzkiej za ksiażkę Ślicznotka doktora Józefa, to powieść paradokumentalna napisana na podstawie dokumentów - Medycyna w Auchwitz, historia dziewczynki żydowskiej ,która przeżyła Oświęcim dzięki temu że brała udział w doświadczeniach '' medycznych'' kierowanych przez doktora Mengele, piękny mickiewiczowski język poetycki pisarki paradoksalnie wyraża uniwersalną miłość do świata, którą każdy z Nas nosi w sercu mimo wszystko . Pokazuje także jak Jej bohaterowie oswajali koszmar obozu i jak próbują oswoić myśł o zbliżajacej się śmierci , historia bowiem dzieje się w domu starców , ja historię tę przeczytałam także metaforycznie jako pełne pasji oskarżenie całej kultury europejskiej o zwyrodnienie i uwiąd , które doprowadziły ją do nazizmu i która przyzwala na pozostawienie ludzi najbliższych w domach starców