Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Nie załatwiać załatwiaczom

(13)
Afera hazardowa w pełni, nagonka na lobbystów trwa. Wbrew pozorom, lobbing w Polsce jest legalny. Stereotypy i złe prawo powodują jednak, że wiele firm woli korzystać z usług kręcących się po Sejmie tzw. załatwiaczy.
 • 2009-10-13 23:11 | Redakcja

  ZAPRASZAMY DO DYSKUSJI

  Jak ucywilizować lobbing w Polsce? Kto powinien mieć wpływ (i jaki?) na proces kształtowania prawa w naszym kraju? Czekamy na Państwa opinie!
 • 2009-10-14 09:53 | jan k.

  Na kształtowanie prawa powinna mieć wpływ każda osoba fizyczna lub prawna pod warunkiem, że jasno deklaruje na rzecz czyich interesów działa. Najbardziej amoralni są "eksperci", którzy ubierają się w togi Katonów, wpływają na proces legislacyjny, a zupełnie oficjalnie wynagradzani są przez firmy, z którymi współpracują i za którymi lobbują. Pełna hipokryzja.
 • 2009-10-14 11:21 | malgorzata.academicus

  Re: Nie załatwiać załatwiaczom

  Polskie spoleczenstwo jest niestety spoleczenstwem 'zalatwiaczy' i czeka mas olbrzymia praca u podstaw by zmienic ta mentalnosc i wpoic podstawowe zasady demokarcji.
  Powinnismy w koncu nauczyc sie rozrozniac takie slowa jak eksperci/lobbysci, konsultacje/dyktat srodowiska. Inaczej spoleczenstwo bedzie sobie wybieralo swoich konstytucyjnych przedstawicieli a i tak o ksztalcie stosownych ustaw beda decydowali adwokaci, ordynatorzy, rektorzy czy… wlasciciele jednorekich bandytow! Nie ma innej mozliowosci kontroli jak pelna jawnosc procesu legislacyjnego. Rzad juz planuje (Rada Ministrów zmienia tryb pracy - google serach) wprowadzic do konca roku w internecie pelna jawnosc przebiegu prac Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Czas by rowniez udostepniac stenogramy z posiedzen PODkomisji sejmowych - czas by spoleczenstwo, a zwlaszcza srodowisko akadmickie, moglo sledzic kto i dlaczego zmienia rzadowy projet A w projekt B… Na razie jestesmy zdani glownie na plotki i przecieki - niestety!!!
  Przykladem moze byc planowana wkrotce nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyzszym. Po wielotygodniowych konsultacjach i uzgodnieniach projekt zapewne trafi do podkomisji i wpadnie w czarna dziure (tak jak obecnie 5 ustaw o nauce procedowanych w podkomisjach od marca 2009 r.). Spoleczenstwo powinno wiedziec kto i dlaczego zmienia projekt rzadowy - stenogramy z obrad podkomisji to jedyna mozliwosc na ograniczenie zalatwiactwa, nielegalnego lobbingu a takze obstrukcji legislacyjnej
 • 2009-10-14 12:30 | malgo

  Re: Nie załatwiać załatwiaczom

  Lobbing, czyli interes malej grupy ludzi, korporacji koszetem wiekszej grupy ludzi. Czy to jest demokratyczne?
 • 2009-10-14 14:15 | Cosi

  Re: Nie załatwiać załatwiaczom

  "Jawny, etyczny i cywilizowany" lobbing - jak w Brukseli i Waszyngtonie, gdzie wielki przemysł dyktuje legislatorom ustawy...
 • 2009-10-14 14:22 | Zdzisław

  Re: Nie załatwiać załatwiaczom

  Zgadzam się w pełni z autorem artykułu.
  A czy to jest demokratyczne? jak napisał(a) Malgo. A co to ma do rzeczy?
  Ma być przejrzyście z mozliwością odtworzenia całego procesu, kto, kiedy i co.
  A w ustanawianiu nowego prawa czy też zmienianiu obecnego powinni brać wszyscy zainteresowani tzn. wszyscy których to dotyczy.
  W obecnej sytuacji to jest patologia i przy najlepszych intencjach zawsze będzie podejrzenie, że ktoś coś stracił bo ktoś coś pod stołem załatwiał.
  A pani Julii Piterze to ja już dziękuję. Mocna jest tylko w wygłaszaniu opinii. Gdzie raporty i zmiany kulawego prawa? Jeśli szukamy winnego obecnej sytuacji to może być nim obecna pani minister (z małej litery). Ministra poznasz po owocach jego pracy.Hm, a może zbyt pochopnie oceniam panią Piterę? Ale miała 2 lata na zrobienie czegokolwiek z tą patologią. Od gadania nic się nie dzieje.
  Pozdrawiam
 • 2009-10-14 17:58 | estees

  Re: Nie załatwiać załatwiaczom

  Lobbing to eufemizm, sztucznie wykreowany system postępowania przy korumpowaniu urzędników.
 • 2009-10-15 21:03 | Henryk

  Załatwianie jest częścią naszego życia.Zaczyna się od załatwienia dobrego szpitala przed urodzeniem a kończy na załatwianiu pomnika.O tym,że droga na skróty jest skuteczniejsza
  uczymy się w przedszkolu, zabierająć słabszemu zabawkę.Uczciwości nie da się załatwić
  normami prawa.Prawo co najwyżej może ją regulować.Uczciwość jako kategoria moralna
  musi się w życiu opłacać.Niestety,na dzisiaj uczciwy to frajer,którego łatwo ograć.
 • 2009-10-15 22:23 | bocwina

  Jako spoleczenstwo zalatwiaczy powinnismy sie nauczyc uczciwosci od podstaw. Slowo demokracja jest przykrywka dla roznego rodzaju przekretow. Zreszta nie jest to tylko polska bolaczka, na zachodzie jest to norma tylko "demokratyczne media" nie moga pisac o tym, poniewaz chodzi tu o interes panstwa, duzych firm, itp, itd. Przykladem moga byc przekrety - lapowki przy przetargach na sprzedaz broni, w tym wypadku samolotow przez Szwecje do Poludniowej Afryki, do Czech. Owszem pojawily sie tluste naglowki ale szybko zniknely. szwecja nalezy podobno do malo skorumpowanych krajow ale z drugiej strony nalezy do tych krajow, ktore najbardziej korumpuja.
 • 2009-10-16 11:15 | tomek_k

  Re: Nie załatwiać załatwiaczom

  Lobbing może być legalny lub zejść do podziemia, określić ścisłe warunki działania lub być żywiołowy i tak w każdej z tych sytuacji jest to zła praktyka. I to nie jest stwierdzenie typu - bo mi się tak wydaje. Wszyscy koncentrują się nad legalnością lub nielegalnością lobbingu, ale mało osób analizuje jego wpływ na dobrobyt społeczny. Mechanizm lobbingu w teorii ekonomi jest opisany jako część szerszego zjawiska - rent seeking. Jest to sytuacja, w której dochód nie jest uzyskany z wykorzystania czynników produkcji (pracy, kapitału, ziemi, kapitału ludzkiego i społecznego), a przez manipulację otoczeniem prawno-instytucjonalnym gospodarki. Mechanizm ten dotyczy zarówno łapówkarstwa, lobbingu, czy manipulowaniem prawami własności. W opracowaniach teoretycznych (teoria gier), w badanach empirycznych i eksperymentalnych udowodniono, że lobbing generuje pogorszenie efektywności w gospodarce. Mechanizm tego jest prosty: goniąc za rentą (rent seeking) społeczeństwo ponosi większe koszty niż wynosi dochód zwycięzcy w tym wyścigu.

  Jeżeli kogoś interesuje ekonomiczny aspekt lobbingu, to zapraszam na wykłady w ramach Festiwalu Nauki.
 • 2009-10-16 11:41 | joanna kopytowska

  Re:w Polsce promowanie prawa do oficjalnego lobbingu to nieporozumienie

  Wszyscy pamiętamy spółki nomenklaturowe , które powstawały jak grzyby po deszczu na gruzach socjalistycznej gospodarki , Pani Profesor Staniszkis nazwała to nawet ładnie naukowo kapitalizmem politycznym co oznaczało tyle tylko i aż tyle że wobec braku kapitał€ pierwotnego kapitałem były i są znajomości , partyjny kolega i publiczna kasa w dziurawym od luk prawnych worku, wobec powszachnej świadomości tego faktu ułatwienia prawne dla lobbystów to pogłębianie i tak głebokiej jak morze patologii życia publicznego i gospodarczego zamiast litowania się nad biedaczynami co chcieliby legalnie wyciągać rękę po publiczny grosz w biednym przecież ciągle państwie co rzekomo ukróciłoby korupcję i szara strefę interesów należy umacniać autorytet państwa prawa , jak to robić nie wiem
 • 2009-10-16 15:14 | joanna kopytowska

  Panie Tomaszu pięknie Pan to wyłożył, inaczej mówiąc jednostka silniejsza lub cawana lobbuje bo chce cos zyskać KOSZTEM INNYCH , lub całego społeczenstwa więc wymędzi korzystniejszą dla siebie ustawę lub warunki funkcjonowania swojemu przedsiębiorstwu , to właściwie zjawisko stare jak swiat , idziemy do władzy nie dla dobra publicznego a po to aby uzyskać lepszą pozycję społeczną swoją lub swoich , stąd filozofia państwa prawa chroniącego równości wszystkich obywateli co prawie zawsze jest fikcją, zmartwienie jest jednak zawsze aktualne albo lobbing ucywilizuje prawo albo zejdzie on do podziemia towarzyskich układów , smutne , dla mnie tylko praca od podstaw , szerzenie ideii demokracji i wzmacnianie instytucji państwa prawa - niezależnej prasy , pluralizmu politycznego , edukacji i silnej służby cywilnej oraz integracji europejskiej , która czest wymusza bardziej cywilizowane formy działalności gospodarczej i politycznej . Pomarzyć dobra rzecz.
 • 2009-10-19 05:23 | straightschooter

  Re: Nie załatwiać załatwiaczom

  Popatrzmy na Lobby w USA, gdzie ponad 70%praw jest napisanych przez lobbystow, gdzie partykulrne interesy malych grup z pieniedzmi uniemozliwiaja ustanawianie praw korzystnych dla ogolu obywateli. Jaskrawy przyklad , to obecna reforma ubezpieczen i 2.3 biliona dolarow wydanych przez lobby medyczne faramaceutyczne i ubezpieczen i przelanych na konta decydentow poczawszy od prezydenta , a skonczywszy na najrozniejszych prawodawcach lacznie z innymi grupami nacisku.. JAk moze prawotworca oprzec sie pieniadzu i zapewnienia swego wyboru na stanowisko. Nie mowie juz o hypokryzji, gdzie sie pieknie mowi , a mysli sie tylko i wylacznie jak ogupic wyborce i wmowic mu to co ma byc dobre dla niego. Nie malpujmy innych , jak mamy cos dobrego u Siebie, a eksperci sa poza lobbystami tez do konsultowania.o amerykanskim lobby wiecej na www.internationalresearchcenter.org