Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Fotoradary do kosza

(11)
Trybunał Konstytucyjny utrącił ustawę fotoradarową, która przewidywała drakońskie kary za zbyt szybką jazdę. Cieszyć się powinni nie tylko kierowcy, bo nowe prawo było – mówiąc delikatnie – bez sensu.
 • 2009-10-15 14:51 | sa

  Re: Fotoradary do kosza

  A jednak jest sens (w znienawidzonych przez koalicję i jej klakierów) wetach Pana Prezydenta. Nieudacznictwo legislacyjne tego rządu woła o pomstę.
  Przepraszam - czy autor nazywa się "Szostkiewicz" jak to wynika ze strony tytułowej?
 • 2009-10-15 17:02 | wikonwi

  Re: Fotoradary do kosza

  Może to błąd prezydenta . Jeśli napisałby to Jarek podpisałby bez zmrużenia oka w ciemno. Przecież czwarta RP Ziobry zaostrzała kary.
  Nie cieszyłbym się panie redaktorze słysząc płacz rodzin w których ta brawura prędkości powoduje śmierć i kalectwo.
 • 2009-10-16 15:30 | zwykły

  Re: Fotoradary do kosza

  Jednak nie wszyscy kierowcy się ucieszą. Niektórzy chcieliby jeździć bezpiecznie, czy choćby na drodze przestrzegać prawa, nie narażając się na szykany innych kierowców. Głupotą jest również stwierdzenie, że ustawa była wyrazem wiary w moc prawa -- wprowadzała przecież narzędzia do jego
  Bardzo niedobrze, że autorom projektu wyszedł bubel uniemożliwiający odmowę przyjęcia mandatu i bronienia się w nietypowych sytuacjach (wyższa konieczność, np. transport chorego, ochrona mienia dużej wartości itp.).
  Dziwię się też sędziom TK - jeśli co tydzień ginie na drogach kilkadziesiąt osób, to próby ograniczenia tej przerażającej liczby trudno nie uznać za "ważny interes społeczny".

  Przeczytawszy ten tekst, nabrałem wątpliwości, czy jego autorem jest ten sam A.G., który pisuje do papierowego wydania "Polityki". Szkoda
 • 2009-10-16 18:41 | Prowadzon

  Re: Fotoradary do kosza. Ustawa Galla Anonima

  Ktoś to napisał. Ktoś forsował. Będzie szkodził nadal. Kto to jest!!!!!
 • 2009-10-16 19:18 | ivo

  Re: Fotoradary do kosza

  Rozumiem, że felietonista jest raczej od poruszania problemów, a nie od ich rozwiązywania, jednak nieubłaganie pojawia się w mojej głowie pytanie, co autor mógłby zaproponować w celu poprawy patologicznej sytuacji na naszych drogach? Samo karanie nie rozwiąże, problemu... Może nie (a może tak, vide: Francja), ale co go rozwiąże? Bilbordy z akcjami propagującymi bezpieczną jazdę? Pogadanki w szkołach? Kazania w kościołach? Cud nagłej przemiany mentalnej Polaków? Śmiech na sali. Można dyskutować jak karać sensownie i skutecznie, ale nie CZY karać, bez sankcji nie jest w stanie zaistnieć żaden porządek społeczny, a polska pogarda dla prawa kwitnąć będzie coraz bujniej. Przestępczości "pozadrogowej" też nie da się wyeliminować całkowicie, ale nie wyobrażam sobie, by rezygnować z karania. Być może powstał bubel prawny, ale sumienie nie pozwoliłoby mi pisać o tym bez odrobiny bólu. Słowa "Ustawa trafi do kosza. I bardzo dobrze" są nie na miejscu, trochę zbyt mocne i butne jak na skale problemu, który w poważnym stopniu dotyka rocznie kilkadziesiąt tysięcy rodaków, do liczby zabitych dołączyć należy bowiem ich rodziny dotknięte tragedią, dużą liczbę rannych, w tym ciężko, inwalidztwo i oczywiście odnośną liczbę osób z otoczenia których to dotyczy, może nawet jest do kilkaset tysięcy. Nie mówiąc o tym, że niewydolność prawa na drogach mocno demoralizuje Polaków, gdyż uczestnictwo w ruchu drogowym jest najpowszechniejszą sytuacją zetknięcia się z owym prawem, w ruchu, w różnym charakterze, uczestniczą po prostu wszyscy. Nauki typu: nic się nie da zrobić, można być bezkarnie bandytą, państwo nie zapewnia mi podstawowego bezpieczeństwa, państwo może mi skoczyć, mogą moim zdaniem bardzo poważnie rzutować na inne dziedziny współżycia społecznego i porządku publicznego.
 • 2009-10-16 21:34 | robakiewicz

  To może by tak sprawę uprościć i walić kary wg taryfikatora: przekroczył o 10km - 10 lat pudła, 20 - 20 latek itd.heh... Powyżej 50 - dożywocie! W trosce o nasze dzieci i rodziny! Zgadzam się z autorem, że w naszym kraju każdy problem załatwia, z sensem, czy bez, usiłuje się załatwić ustawą - choćby dana dziedzina była nawet już dobrze uregulowana, tyle że nikt tego prawa nie traktuje poważnie. Ustawy często uchwala się nie po, aby rzetelnie uregulować jakąś dziedzinę życia, ale tak na pokaz, aby zademostrować stanowczość działania, po czym za kilka miesięcy wszyscy o sprawie zapominają. Do czasu aż znowu sprawa zaistnieje medialnie, więc co? Ano trza uchwalić ustawę mości panowie!
  Bezpieczeństwo na drogach i właściwa jazda to nie tylko stanowienia prawa ale i jego konsekwentnego egzekwowania oraz ogólnej kultury społeczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrego obyczaju - proszę o niezwłoczne uchwalenie ustaw w tych sprawach! Chętnie widziałbym również projekt ustawy zakazującej ustawiania idiotycznych, nieżyciowych, zbędnych a także nieaktualnych znaków ograniczających prędkość!
 • 2009-10-17 22:23 | 66marek

  Re: Fotoradary do kosza

  Przecież wiadomo, że mandaty płaciliby kierowcy nieznacznie przekraczający prędkośc. Piraci drogowi to zazwyczaj osoby "nietykalne" czyli ze świecznika i bardzo bogaci. Tacy, co mogą sobie kupić komisariat razem z pracującymi tam policjantami (żart) Oni sobie jakoś załatwią żeby nie ponieść żadnych konsekwencji. Przecież żyjemy w skorumpowanym kraju. Czyż nie?
 • 2009-10-18 08:23 | ciach

  Re: Fotoradary do kosza

  proszę staranniej dobierać tytuły, bo są tacy, co biorą je dosłownie...
 • 2009-10-18 13:31 | OZZZ

  MOZE BY TAK PLACIC MANDATY OD ZAROBKOW LUB STANU POSIADANIA SINGLA LUB MALZENSTWA? SADZE ZE BYLOBY PO PROBLEMIE...
 • 2009-10-24 02:10 | GalAnonim

  Re: Fotoradary do kosza

  Panowie.
  Może problem nie polega na przekraczaniu prędkości lecz na podświadomym zachowaniu się kierowcy. By umiał każdy z nas pisać trzeba mieć jakąś edukację, a będąc kandydatem na kierowcę trzeba było by nie tylko uczyć poprawnej i bezpiecznej jazdy lecz również kultury, umiejętności przewidywania, udzielania pierwszej pomocy itp...

  Przykład Monachium i okolic gdzie od kilkunastu lat pracuję, jeżdzą naprawdę różni kierowcy tak samo jak w naszej kochanej Polsce. Jest prawo którego kilkanaście procent ma gdzieś głęboko, ale... i tu właśnie te ale.
  Te ale to możliwości udostępnienia kierowcy zachowania się zgodnie z obowiązującymi przepisami. My mamy takie drogi jakie mamy lecz dostosowanie naszych dróg do tego co mają na zachodzie potrwa jeszcze kilka ładnych lat a może nawet kilkadziesiąt i dlatego trzeba dla nas edukacji a głównie dla młodszego pokolenia które dopiero wkracza w ten okres.....

  Jestem za prawem ale mądrym, za edukacją i zwiększeniem ilości normalnych dróg.
 • 2009-12-02 17:52 | adammus

  Re:Fotoradary do kosza

  Zabrac Straży miejskiej uprawnienia do radarów, to co oni wyprawiają to istne polowania na drogach ekspresowych stawianie radaru i mandat za przekroczone 8 km to jest fakt z którym osobiscie musiałem sie zmierzyc i zapłacic. No policja tez ze swoimi megankami , vectrami ,mondeo, lubią gaz docisnąc "do dechy".
  Wg mnie policjanci powinni miec prawo do interpretacji wykroczenia a nie sztywno trzymac sie taryfikatora który jest do "bani" nie kazdy kto przekroczył predkośc jest piratem drogowym ,sa różne przypadki , a ustawodawca ma immunitet i niezła diete . No ale prawo jest prawem sami sobie wybraliśmy takich rządzących. Kto wie może kiedyś i u nas autostrady będą autostradami i bedzie można dojechac z Gdanska do Warszawy w 3godziny a nie jak teraz w 5 przy dobrych wiatrach.