Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

(19)
O tym, jak MSZ inwestuje w nieruchomości i nowe technologie, o połączeniu z UKIE i działaniach CBA wobec resortu opowiada w rozmowie z „Polityką” minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
 • 2009-10-16 14:40 | Azaz

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Z przyjemnoscia czytam rzeczowa rozmowe z ministrem bedacym fachowcem
  i czlowiekiem z wyobraznia, Majcego cos istotnego do powiedzenia. Na dodatek majacego pomysl, w jaki sposob wypelnic zadania stojace przed sluzba dyplomatyczna kraju(ktora kieruje) w sposob efektywny i kreatywny.
  Nie spetanego zapyzialosci, niekompetencja i grajdolem polskim, odkrytym na nowo przez pis braci kaczynskich.
  Mam nadzieje, ze przyszlosc Polski i Polska bedzie nalezec do takich ludzi. A nie nowych wcielen 'dyktatury ciemniakow'', obojetnie czy pod czerwonym, czarnym czy jeszcze jakims innym sztandarem.
 • 2009-10-16 15:17 | john rush

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Ca za bzdury ten minister-koles-Tuska mowi. "CBA wdalo sie w polityke" A czy PO nie wdalo sie w korupcje ???

  Sikorski to wstyd dla Polski, MSZ nie ma ani strategi ani zadnej logiki dzialania. A ich jedyna ambicja jest wasalstwo wobec USA.
 • 2009-10-16 16:40 | POLONIA-SAWA

  Re: Troche inwestowac ,zeby reprezentowac ...

  A jednak Panie Ministrze ,mozna miec do Pana slabosc ....
  Prosze tylko nie zapomniec w ministerstwach papier toaletowy / to byla dawniej w Polsce
  historia ; z tym elementem naszej egzystencji ! / .
  A w przypadku braku pieniedzy prosze zdobyc sie na.--- "polska fantazje " i prosze ,
  prosze nie zapomniec ;" Nic nie rozbraja ludzi bardziej ,jak szczerosc ! "....
  Kazdy ,ale to kazdy czuje sie wtedy zobowiazany !
  / swiat naprawde jest jednak podobny ,niezaleznie od tego z ktorej "strony" na niego patrzymy !/
  Panie Radku ,co Pan NA-TO?
  SALUTE
 • 2009-10-16 17:24 | leszo7715

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Brawo Sikorski !!!
 • 2009-10-16 18:40 | Geront

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Pełna duma. Oczywiście że trzeba inwestować w wizerunek - nikt na zachodzie się nie dziwi, że budynki publiczne stoją na najwyższym poziomie, jeśli nie są wręcz luksusowe. Przestańmy myśleć kategoriami PRL. Jeszcze raz, wielkie brawo, Panie Ministrze.
 • 2009-10-16 20:41 | lemur

  Taaa, Viva Fotyga!
 • 2009-10-16 21:31 | Maria

  Re: Żegnaj ROP,żegnaj AWS , żegnaj PiS... witaj PO ...itd,itd...

  To jest Radek "wędrowniczek" , tak wiele ideologii , ale wszędzie miłość do ojczyzny oddanej w zarząd Unii Europejskiej po podpisaniu Traktatu Lizbońskiego. Polska bez suwereności ekonomicznej, politycznej , militarnej, ale urzędnicy ci sami przez cały czas transformacji. To jest "fenomen" ich geniuszu, i nikt nie umiera ze wstydu ?
 • 2009-10-16 23:16 | Edek

  mogę tylko powiedzieć, że mamy wspanialego minnstra spraw zagranicznych,w swoich działanianiach budzi wielkie zaufanie, to duma rządu i samego premiera.
 • 2009-10-16 23:25 | malgo

  ale po cholere marmury!

  na pewno to jest polityk , ktory ma wizje, patrzy dalej niz swoj nos, szkoda tylko ze jest taki konserwatysta swych pogladach.
 • 2009-10-16 23:25 | Emma

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Byli tacy, co nie zrobili nic, bo nie mieli wizji,albo im sie nie chcialo, w koncu zawsze mozna gosciom dac nocniki, pampersy,a kawe wypija sobie po naradzie w barze. Po co ambasady w MOSKWIE, w WASZYNGTONIE,trzeba bylo kupic dobry namiot i jak KADAFI sie rozgoscic, to tu to tam. Brawo p. min. nauka nazachodzie nie poszla w las.
 • 2009-10-17 19:16 | Grembo

  Redaktorze,
  jaki byl cel tego wywiadu? Zeby pochwalic ministra, ze umie kupowac domy i komputery? Remontowac hole i malowac sciany? Nie ma innych spraw do dyskusji?
  Tak ..."Oczekuje się, że Polska będzie prowadziła politykę na miarę krajów grupy G-20 i że będzie coraz poważniejszym graczem europejskim"...Oczekuje sie i oczekuje a tu co, ciagle jestesmy w stanie wojny z Rosja. I to dzieki temu ministrowi. I na te wojne Radka z Rosja starczylo Panu jedno zdanie? My ciagle w stanie 'wojny' a Chiny, Indie i nawet USA w stanie wspolpracy z ta Rosja. Znow wyszlismy na glupka. No ale jaki minister takie sukcesy polityki zagranicznej. To Pana nie irytuje?
  ..."ale na albańskim budżecie i w geesowskich klimatach estetycznych"... Smutkiem rowniez napawa ta jego retoryka . Pamietam jak przadki lodzkie przed kamerami chwalily wladze PRL za to, ze w nowej fabryce stolowka jest o wiele lepsza niz przed wojna (w kapiatalizmie). Tylko, ze to byla przadka...
  Redaktorze, nie bylo jeszcze spytac, czy minister nie zna jakiegos nowego kawalu o Obamie?
  Pozdrawiam.
  J.G.
  PS. Aha, ministrze, niech pan jeszcze kupi wyscielane krzesla!
 • 2009-10-18 09:37 | ndugu

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Tekst z listu otwartego do Ministra Spraw Zagranicznych RP wysłany rok temu.

  Od dłuższego czasu mieszkam i pracuję w Tanzanii.
  Współczesne środki informacji takie jak internet, telewizja satelitarna czy telefon komórkowy dotarły nawet i tu i pozwalają śledzić co dzieje się w Polsce i w świecie. Dzięki nim dowiedziałem się że Ambasada Polski w Tanzanii jest na liście tych które mają być wkrótce zamknięte obok ambasad w Kongu, Zimbabwe i kilku innych krajach. Jest to dla mnie smutna i jednocześnie przykra wiadomość. Smutna bo uderzy w grono tutejszej Polonii i ludzi z nią związanych. Przykra bo znaczy to że Polska jest w odwrocie z wielu krajów podczas gdy inne kraje doceniają rolę swojej reprezentacji w świecie w tym także i w Afryce a nawet ją zwiększają.
  Co stoi za podjęciem takiej decyzji, brak pieniędzy? Kraje mniejsze i biedniejsze od Polski, która na dodatek przeżywa okres poprawy gospodarczej, takie jak Bułgaria, Czechy, Węgry, Serbia Czarnogóra, Kuba i wiele innych mają i będą miały tu swoje przedstawicielstwa dyplomatyczne. Czy powodem jest chęć zmniejszenia roli Polski w świecie - nie chce mi się w to wierzyć. Nie chcę się na ten temat rozpisywać ale wydaje mi się że pomimo odczuwalnej poprawy ekonomicznej nasza rola i pozycja w świecie zmniejsza się. Tak jak w rankingu drużyn piłkarskich powoli zjeżdżamy w dół. Myślę że prawdziwa polityka międzynarodowa polega nie tylko na dokonywaniu doraźnych posunięć. Powinna ona patrzeć dalekowzrocznie i planować na dłuższą nie tylko europejską metę.
  Uważam że z wielu przyczyn w Tanzanii powinna istnieć polska placówka dyplomatyczna. Oto one:

  - W czasach narastających konfliktów w wielu krajach afrykańskich (Liberia, Sierra Leone, Mauretania, Somalia, Sudan, Rwanda, Burundi a nawet ostatnio Kenia, Tanzania pozostaje oazą spokoju i demokratycznych rządów. To stwarza pomyślny klimat dla rozwoju tego kraju.
  - Tanzania stała się ostatnio liderem politycznym Afryki Wschodniej i nie tylko, także całego kontynentu. Kiedy wybuchł ostatnio konflikt związany z wyborami w Kenii negocjować ze zwaśnionymi stronami pojechali były i obecny prezydent tego kraju.
  - Zastępcą sekretarza generalnego ONZ została była minister spraw zagranicznych Tanzanii i pełni tę funkcję do dziś.
  - Nowo wybranym szefem organizacji państw afrykańskich został aktualny prezydent tego kraju Jakaya Kikwete.
  - W okresie narastania konfliktu w Zimbabwe prezydent Bush kontaktował się właśnie z nim.
  - Miasto Arusha na północy tego kraju jest niczym Haga w Europie miejscem trybunału sądzącego zbrodnie ludobójstwa w Rwandzie.
  - To kraj w którym nadal pomimo bardzo niskiego dochodu na głowę ludności służba zdrowia i szkolnictwo są lepiej zorganizowane niż w wielu sąsiednich krajach.
  - To dziwny kraj w którym ludzie ufają swojemu rządowi i prezydentowi a kiedy kraj stanął w nieszczęściu najechany przez Idi Amina z Ugandy potrafili go skutecznie obronić i przegonić najeźdźcę.
  - To Tanzania a nie bardziej znana w świecie Kenia posiada perły turystyki takie jak najwyższa góra Afryki Kilimandżaro, niepowtarzalny krater-rezerwat Ngoro-Ngoro, słynne Serengeti, egzotyczny Zanzibar i wiele wiele innych. To daje podstawy do wielkiego rozwoju turystyki także i z Polski.
  - Wody przybrzeżne Tanzanii pełne są wspaniałych ryb i rybołóstwo jest niedorozwinięte co stwarza szanse potencjalnej współpracy.
  - W Tanzanii niedaleko historycznego miasta Kilwa i leżącej niedaleko wyspy Songo-Songo odkryto złoża gazu który zasila między innymi generatory zaopatrujące w prąd stolicę Dar-es Salaam.
  - Ostatnio gaz odkryto na południowym wybrzeżu niedaleko granicy z Mozambikiem i tu także jest on wykorzystywany do produkcji elektryczności zaopatrującej tą część kraju.
  - Prowadzone są tu także intensywne poszukiwania ropy naftowej przy współudziale międzynarodowych firm w tym także prywatnych funduszy z Polski.
  - Tanzania jest krajem trzykrotnie większym od Polski i posiada wiele odkrytych minerałów jak złoto, węgiel kamienny czy kamienie szlachetne. Działają tu intensywnie firmy poszukiwawcze z Kanady, UK, Australii i Chin.
  - Chińczycy postępują dokładnie odwrotnie niż Polacy coraz bardziej tu wchodzą szukając minerałów w tym głównie ropy naftowej i rynków zbytu. Aby podtrzymać tradycyjnie dobre relacje z Tanzanią zafundowali ostatnio Dar es Salaam nowoczesny stadion sportowy jakiego życzyli byśmy sobie mieć na Euro 2012.
  - Niewiele o tym w Polsce wiadomo ale dzięki prywatno-oficjalnym relacjom nasz kraj nie był obcy dla poprzedniego prezydenta Tanzanii Beniamina Mkapy który odwiedził Polskę dwa razy. Także dzięki podobnym układom obecny minister spraw zagranicznych Bernard Membe wie o Polsce więcej niż można było by przypuszczać.
  - Zamknięcie ambasady oznaczało by zaprzestanie lub znaczne pogorszenie opieki nad unikalnym polskim cmentarzem w Tangeru w północnej Tanzanii gdzie spoczywa 150 Polaków z grupy około 2000 uchodźców z terenów byłego ZSRR którzy uciekli razem z armią Andersa. To nieco zapadłe miejsce wśród tropikalnych drzew gdzie na skromnych tabliczkach widnieje 150 tylko polskich nazwisk, to miejsce gdzie kiedy się tam jest i pomyśli co oni przeszli coś ściska za gardło.
  - Zamknięcie ambasady oznaczało by utratę na zawsze dwóch wspaniałych budynków, samej ambasady i rezydencji położonych w najlepszych dzielnicach tego szybko rozwijającego się miasta Dar es Salaam.

  Na koniec przychodzi mi na myśl anegdota o legendarnym producencie butów Bata rodem z Czech. Zanim zdecydował się rozpocząć ekspansję na Afrykę wysłał tam swoich emisariuszy. Jeden z nich (pewnie z pochodzenia był Polakiem) powrócił zdegustowany i złożył raport – tam nie można robić interesów z butami bo wszyscy chodzą boso. Potem przybył drugi (nie wiadomo czy był z pochodzenia Chińczykiem czy pochodził z innej nacji) i podniecony zaraportował. Tam nikt nie ma butów możemy sprzedać ich wiele i zarobić mnóstwo pieniędzy. Do dziś buty Bata należą do najpopularniejszych w sklepach Dar es Salaam i Nairobi.
  Czy naprawdę nikt nie widzi że możemy tu robić interesy?

  W Polsce rządy a co za tym idzie kierunki polityki zmieniają się jak pory roku. Łatwo jest coś zamknąć czy zlikwidować ale jakże trudno to potem odbudować szczególnie na obcym gruncie.

  Polecam to pod rozwagę przed ostatecznymi decyzjami i łączę pozdrowienia z pięknej i obiecującej Tanzanii.


  Co się stało od tamtej pory?

  Budynek ambasady wynajął niemiecki Goethe Instytut i szerzy niemiecką kulturę. Wspaniale położoną rezydencją interesował się jakiś czas ambasador Turcji ale podobno zrezygnował bo nie ma tam basenu pływackiego. Polacy i ich rodziny a także związani z Polską Tanzańczycy, aby coś załatwić muszą jechać w długą podróż do Nairobi. Nikt nie pomyślał o powołaniu Polskiego Konsula w Tanzanii lub upoważnieniu ambasady innego kraju do pośredniczenia w załatwianiu polskich spraw konsularnych aby ułatwić życie
  Nareszcie wiem na co wydaje się zaoszczędzone na tych 20 zamkniętych ambasadach pieniądze. Wypowiedź naszego ministra jest tak fantastyczna, że nie wymaga złośliwego komentarza, więc ją cytuję z wywiadu bez zmian.
  „Są jeszcze smartfony i laptopy, które w ostatnim czasie dostała większość pracowników MSZ. (reporter)
  One znacząco poprawiły obieg informacji w resorcie i będzie można z nich korzystać przez kolejne pięć - sześć lat. Dzięki nim czasami uzyskujemy przewagę informacyjną nad konkurentami. Przeznaczyłem na nie pieniądze zaoszczędzone w ubiegłym roku, gdy zlikwidowałem 20 ambasad i 200 etatów zagranicznych. Każdy kosztował podatnika 300 tys. zł rocznie.
  Po raz pierwszy stworzyliśmy globalną sieć, w której każdy pracownik naszej dyplomacji może bezpiecznie wysłać maila innemu. „ hi, hi, hi.
 • 2009-10-18 12:16 | POLONIA-SAWA

  Tyz prawda !
  / ma chlop racje ,niestety trzeba cos ...zrobic !!!/.
  Boze, tylko nie jakis instytut do nauki jezyka polskiego ,tego naprawde ,mimo najlepszych checi nikt nie przeskoczy /ze zwierzen obcokrajowcow w stosunku do nauki polskiego jezyka ! ....cierpia bestie !/
  Salute
 • 2009-10-18 19:53 | Damian

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Ja podsumowalbym dzialania MSZ po 2005r. w dwoch slowach, a mianowicie ''Ministerek" i "Dyplomatolki". Mysle, ze tyle wystarczy, aby podsumowac to ministerstwo i polska polityke zagraniczna w tym okresie. Panu Grzegorzowi przeprowadzajacemu tem wywiad przydaloby sie wiecej dociekliwosci i odwagi, aby zadac troche niewygodnych pytan.
 • 2009-10-18 23:54 | George

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Uwazam ze te slowa Min.Sikorskiego o wprowadzaniu wysokiego standartu w reprezentacji Polski jako panstwa szczegolnie w czasie t.zw.prezydencji UE jest jak najbarfziej wskazane i sluszne. Do "Damian -19.53" o ile sie nie myle to slowa "Ministerek i dyplomatolki" uzyl P. Bartoszewski w stosunku do b.min.Fotygi i jej MSZ oraz rzadu PiSu swego czasu , w czym mial pelna racje i tyle.
  Z powazaniem
 • 2009-10-21 18:55 | eli_ania

  Czy mieszka Pan w Tanzanii w tej chwili? Mimo zamkniecia ambasady, sami sie organizujemy, robimy spotkanie 14stego listopada o 16stej w hotelu Harbour View Suites. Prosze sie ze mna skontaktowac w sprawie szczegolow. 0757 786 444. Ania
 • 2009-10-22 14:44 | M

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Zmieniło się tyle, że dyplomatołków zastąpiły dyplomatoły.
 • 2009-10-22 23:35 | makumba

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Mnie i nie tylko wydawało się, że poliyka zagraniczna to działalność intelektualna, a nie remontowo-budowlana. Tej pierwszej nie mamy w ogóle, na nadmiar tej drugiej właśnie się zanosi. Nie ulega wątpliwości, że następca Wielkiego Inwestora wyrzuci do magazynu pseudoimperialne meble ze swego gabinetu. I do kreacji wizerunku Polski zacznie używać mózgu, a nie marmurów.
  Co do rezydncji w Waszyngtonie to wszystko co jest w anonsie tego wywiadu w drukowanej wersji tygodnika to po prostu nieprawda.
 • 2009-10-23 01:10 | Mieczsilver

  Re: Żegnaj linoleum, żegnajcie paprotki

  Co do sposobu myślenia ministra Sikorskiego to efekt transformacji systemowej z kultywowaniem umiłowania do nadużywania bezwzględnego prawa silniejszego,który to proces rozpoczęli spadkobiercy wojennego komunizmu pod wodzą Aleksandra Kwaśniewskiego prezydenta "Oszusta".
  Można zatem zapytać jaki rozwój ?!