Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Byłaby wielka wojna

(10)
2009-10-28 16:52 | Polityka.pl
 • 2009-10-28 16:52 | Rafal

  Re: Byłaby wielka wojna

  Ten sam wywiad mozna przeczytac i obejrzec w programie Charlie Rose. Pozdrawiam
 • 2009-10-29 13:10 | Albert

  Re: Gorbaczow - to postać z szekspirowskiej tragedii

  Ta nieudana transformacja polityczna w Rosji. Setki tysięcy dzieci rosyjskich wyrzuconych na ulicę . Widziałem ten film o "Dzieci z Lenningradzkiego". Czy ktoś za to odpowiada moralnie ? Złodziejska prywatyzacja, narkotyki i polityczna zbrodnia na skalę dawno nie widzianą. Gorbaczow to polityczny anty-Napoleon. Miejmy nadzieję , że to się dobrze skończy dla innych państw tej dawnej strefy wpływów, ale jak na razie to chciwość nowych właścicieli bije na głowę dawnych zarządzców. To postać ze złego snu Słowian.
 • 2009-10-29 15:46 | Artur

  Re: Byłaby wielka wojna

  Ale sie usmialem! Ten czlowiek jest niesamowity. Zyje w swiecie fantazji. Komunizm byl systemem narzuconym. Tylko narody niewolnicze same go sobie stworzyly i w nim sie dobrze czuly. Upadek ZSRR to sukces ludzkosci. Gorbi chcial zreformowac komune? To tak jak by ktos chcial naprawic zepsuty samochod nakladajac nowy lakier. A ze w Rosji jest tak a nie inaczej...to ich zmartwienie. Polska jest w EU i NATO. W ciagu ostatnich 20 lat zwiekszyla kilkakrotnie swoj dochod narodowy. Ludzie zyja dluzej i sa szczesliwsi o czym swiadczy stabilnosc polskiej sceny politycznej. W Rosji "demokracja" opiera sie na bylych czlonkach KGB, ktorzy traktuja rope i gaz jako swoj atut w walce z Zachodem.
 • 2009-10-29 16:10 | NEMO

  W Polsce też mamy minimum 2 miliony bezdomnych! Prasa trąbi o holokauście lokatorów na ulicę! Marazm narasta, beznadzieja, powrót gruźlcy etc.............................
  Zamieniono I sekretarza PZPR na biskupa. Młot i Sierp na Krzyż !
 • 2009-10-29 16:14 | Maria

  @Artur
  Polskę naprawiał radykalny "mechanik" tow.Balcerowicz. Po naprawie 85 procent kapitału w polskich bankach jest kontrolowana przez obcy kapitał. Kto ma banki ten rządzi, a rząd pozornie wybierany przez wyborców jest namiestnikiem bankierów. Tak wygląda ta polska odmiana transformacji. Pan Boni mówił nawet , ze pensje wzrosły 16-to krotnie ? To jest fantazja. Ale o tym , że w 50 powiatach bezrobocie przekroczyło 20 % , to zapomnieli ?
  Chciwość tych co rządzą w Polsce jest na poziomie średniej światowej, czyli bardzo podobna jak w u sąsiadów na wschodzie i południu Europy.
 • 2009-10-29 18:57 | Monteskiusz

  Re: Byłaby wielka wojna

  Rosjanie, w tym Gorbaczow nie potrafią pojąć, że Polacy nie potrafią być wdzięczni za wyzwolenie spod opresji hitlerowskiej i za jednym zamachem wrzuca nas do jednego worka z państwami bałtyckimi, a przecież te historie są zupełnie różne. Nie rozumie, że armia czerwona nie przyniosła Polakom bezwzględnej wolności, a jedynie nowy rodzaj zniewolenia, zniewolenia wprawdzie już nie tak okrutnego, ale nie dającego swobody w tworzeniu niezależnego państwa ze wszystkimi jego atrybutami. To nie jest tak jak twierdzi Gorbaczow, że Stalin nie miał innego wyjścia i musiał zaatakować Polskę, bo jak dalej sugeruje było to posunięcie taktyczne, mające na uwadze przyszłe zmagania wojenne z Niemcami. To tylko słowa, nie ma na to żadnych dokumentów, w pracy historyka tylko te się liczą. Można przecież postawić kontrtezę, że Stalin ociągał się z wkroczeniem do Polski dlatego, bo nie potrafił przewidzieć jak zachowa się zachód, czyli Francja i Anglia, a jak nabrał pewności, że państwa te nie będą interweniować bezpośrednio, to przystąpił do realizajcji paktu Ribentrop-Mołotow. Podział łupów wojennych odbył się w Jałcie, a szczegóły dopracowano w Poczdamie, bo jej logikę wyznaczały i wyznaczyły rezultaty w zmaganiach wojennych armii z hitlerowskimi Niemcami. I można powtórzyć za panem Gorbaczowem, że nikt nie chciał już dalej kontynuować wojny, ta niechęć była nie do zatrzymania, tak jak nie do zatrzymania były wydarzenie rozpadu bloku wschodniego, a w dalszej konsekwencji Związku Radzieckiego. Można dyskutować co przeważyło, jakie były przyczyny upadku, ale jedno jest pewne, ostatnią dźwignią tego procesu był Gorbaczow i za to mu jestem wdzięczny i jest mi obojętnie czy takie miał zamiary, czy też nie, historia potoczyła się jak zwykle nieprzewidywalnie. Wolałbym oczywiście, żeby Rosja stała się krajem europejskim i współpracowała z nami i Unią Europejską na zasadach partnerstwa, ale jak na razie to tego nie widać, bo zmiana mentalności iperialnej jest chyba zbyt trudna dla Rosjan. Atutem Rosjan wcale nie jest gaz, ropa i inne surowce, są nimi arsenały nuklearne i jest to jedyny powód dla któego cywilizowany świat musi ich traktować poważnie, i oni o tym wiedzą, dlatego tak wymachują tą jakoby nową bronią surowcową. Są sfrustrowani bo drepczą w miejscu: nie zbudowali nawet w drobnej części państwa demokratycznego na wzór zachodni i nie zbudowali silnej i nowoczesnej gospodarki jak ich sąsiad Chiny, dlatego stają się coraz bardziej groteskowi i trudno ich takimi lubić. W ostatnie wakacje odwiedziłem Turcję i w hotelu gdzie mieszkałem miała być większość Rosjan, ale w ciągu całego tygodnia nikt z nich się nie chciał do tego przyznać, a przedstawiali się jako Białorusini lub Ukraińcy. To daje do myślenia, prawda?
 • 2009-10-29 21:26 | Artur

  Do Nemo,

  Opisujesz kolego swoje wlasne stany frustracyjne. Badania opnii publicznej dokonywane w regularnych odstepach czasowych nie pozostawiaja watpliwosci. Polacy sa zadoweleni ze swego zycia. Wiem ze chcialbys inaczej. Wolalbys opcje Bialorusko/Ukrainska. Regresja cywilizacyjna polaczona z rzadami komunistycznych kacykow. Nie doczekanie! Sa jeszcze w Polsce sprawy nie zalatwione. Czekajace na reformy. Ale ogolnie jest lepiej niz ktokolwiek mogl przypuszczac. Miedzynarodowy indeks jakosci zycia plasuje Polske na 29-ym miejscu na Swiecie. Polska jest za Wegrami, Czechami i Slowenia ALE wyprzedza Grecje. I z roku na rok bedzie lepiej. Acha, za wyjatkiem Panstw Baltyckich wszystkie byle repbliki ZSRR ida do tylu.
 • 2009-10-30 16:45 | Jerzy Mach

  Re: Byłaby wielka wojna

  To prawda,ze M.Gorbaczow dolozyl swoje "trzy grosze" do zjednoczenia Niemiec.to trzeba mu przyznac.Prawda jest jednak tez to,ze autorami polaczenia Niemiec sa w pierwszej linii
  Helmut Kohl i George Busch senior.Nie bardzo chce mi sie wierzyc,ze Gorbaczow dal swja
  zgode z milosci do demokracji i panstwa prawa.O tym (wtedy) nie mial on zadnego pojecia.Chce wierzyc,ze dzis rozumie on te pojecia lepiej...Jego inteligencja,na szczescie dla Niemiec i Europy,rozstrzygnela o tym by nie robic awantury.Jednak prawdziwym powodem jego zgody bylo to,ze rozpoznal on,ze jego kraj byl wtedy(a jak jes dzis?) na kompletnym dnie.W tym sensie dzialal z przymusu,nie bylo dla niego innej alternatywy.Jego wielbiciele w Niemczech,mysle,nie powinni o tym zapominac..A takze o tym,ze chyba po raz
  pierwszy w historii swiata,doszlo do tego,ze kraj okupujacy za to ze zgodzil sie na wycofanie swoich wojsk,otrzamal miliardy(wtedy) zachodnich marek.Czy dzis Gorbaczow jest demokrata?Nie wiem.Nie chce go krzywdzic.Ale chetnie,bym uslyszal co mial by do powiedzenia,gdyby byl Prezydentem Rosji,a nie rencista,ktorym jest.Jerzy Mach,Kolonia

  +
 • 2009-10-31 02:39 | Znudzony

  Po Wielkiej Wojnie, Wielka Europa

  W dalszej czesci wywiadu, Gorbaczow przypomina Polakom, ze sa Slowianami, sasiadami Rosji i to tez zobowiazuje. Ma racje o tyle, ze blizej Polakom do Rosjan niz do Amerykanow.
  Co wiecej Europie tez blizej do Rosji niz do Ameryki. Rozumieja to Niemcy i dlatego wiaza Europe z Rosja nitkami rurociagow a Putin w liscie do Polakow (opublikowanym na lamach "Gazety Wyborczej") zaprasza ich do partnerstwa w budowie Wielkiej Europy.
  Tylko kto w Warszawie zasiadzie do tego rozdania? Kaczynski? Tusk? Sikorski? Oni wola mamic Polakow obeitnica amerykanskiej "tarczy" i zwiekszac kontyngent afganski. I tego Michail Siergiejewicz pojac nie moze.