Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Zasapany Homo sapiens

(5)
Rozmowa z prof. Danielem E. Liebermanem, antropologiem, o tym, czy człowiek zatrzymał ewolucję i jaka przyszłość czeka nasz gatunek
 • 2009-12-22 03:42 | inkwizytorstarszy

  czy człowiek zatrzymał ewolucję

  Oczywiście,i robi wszystko aby ją cofnąć. A "służba zdrowia" mu pomaga w eliminowaniu nieprzystosowanych,czyli chorych. Dawniej musiała to robić Matka Natura,teraz robimy to sami...
 • 2009-12-22 22:30 | tkw

  Re:Zasapany Homo sapiens

  Cytat:
  „Marcin Rotkiewicz: – Homo sapiens narodził się w Afryce ok. 200 tys. lat temu. Gdyby stanął tu któryś z pierwszych przedstawicieli naszego gatunku, jak bardzo byśmy się różnili?
  Prof. Daniel E. Lieberman: – Niewiele. Mamy tylko trochę mniejsze ciała, a w związku z tym i mózgi.”
  TKW: zawsze twierdziłem, ze głupiejemy jako gatunek. Ciekawe, jak bardzo jeszcze skurczą nam się mózgi ? Był taki dowcip o kobiecie: jak umiera żeńska komórka mózgowa ? W SAMOTNOŚCI. No i okazuje się, że wg tego dowcipasa kobiety osiągnęły już najwyższy etap rozwoju ... A dla równowagi inny stary dowcip: dlaczego Bóg zaczął stworzenie świata od mężczyzny ? BO CHCIAŁ ZACZĄĆ OD ZERA.

  Cytat:
  „Załóżmy na przykład, że dziś ginie cała ludzkość oprócz populacji zamieszkującej Polskę. Okazałoby się, że w pańskim kraju zachowana została niemal cała różnorodność genetyczna ludzkości.”
  TKW: i byłaby Polska od morza do morza ! Władywostok zawsze polski !

  Cytat:
  „Wszyscy pochodzimy od jednej, bardzo małej ludzkiej populacji. To odróżnia nas od szympansów, u których wewnątrz jednej grupy zachowałoby się zaledwie 30 proc. genetycznej różnorodności gatunku.”
  TKW: szympansy, nie potępiajcie go, on nie wie co wygaduje ...Od was odróżnia nas kłamstwo, zbrodnia, głupota i jeszcze parę innych cech.

  Cytat:
  „Dlatego odpowiedź na pytanie, czy dalej ewoluujemy, brzmi: zdecydowanie tak.”
  TKW: no, nadzieja nie umarła ... może wystarczy trochę poczekać ?

  Cytat:
  „człowiek dzięki rozwojowi cywilizacji zatrzymał działanie doboru naturalnego, ogromnie ważnego mechanizmu ewolucji, który jedne mutacje promuje, a inne eliminuje. Odgrodziliśmy się od natury ochronnym kloszem, głównie za sprawą medycyny.”
  TKW: no to teraz już wiem, czemu wadza ma odrębną służbę zdrowia ! Ale to się obróci przeciw wadzy, bo nie ewoluują ...

  Cytat:
  „Wyobraźmy sobie wielki kryzys: wali się cała światowa gospodarka, globalne ocieplenie przynosi tragiczne skutki, w Afryce szaleją choroby, a ludzie zaczynają walczyć o zasoby wody pitnej. Trzy czwarte przedstawicieli naszego gatunku umiera. To naprawdę może się wydarzyć. Kto przejdzie przez ten filtr wojen, chorób, głodu? Które cechy pozwolą jednym przetrwać to piekło, a innym nie? Lepszy układ odpornościowy, lepsza zdolność odkładania energii w postaci tkanki tłuszczowej, a może jeszcze coś innego? To zupełnie szalona spekulacja, nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć.”
  TKW: no to już nie trzeba do wyobrażenia sobie tego wielkiej wyobraźni. A przetrwają wiochmeni, dlatego uciekłem z miasta.

  Cytat:
  „A co sądzi pan o tezie, że nasz gatunek ulega genetycznemu zepsuciu?”
  TKW: to nie teza, to aksjomat.

  Cytat:
  „Nie należy chodzić w żadnych specjalnych korygujących butach, tylko po prostu boso. To jest lek na płaskostopie, a ja jestem w stanie wyjaśnić, dlaczego i jak on działa. Po pierwsze, dysponujemy danymi jednoznacznie wskazującymi, że ludzie mają wtedy zdrowsze stopy, odmiennie pracują ich mięśnie. Natomiast buty, które nosimy, powodują, że stopa staje się słabsza. Zakładanie twardego obuwia wydaje się nam czymś normalnym, tymczasem jest nowym wynalazkiem. Bardzo wygodnym, ale niezdrowym. Dlatego sam staram się przyzwyczaić do częstego chodzenia na bosaka i biegania w ten sposób.”
  TKW: Cejrowski to mądry facet ...

  Cytat:
  „Jesteśmy urodzeni do biegania i żeby utrzymać nasze ciała w dobrej kondycji, powinniśmy to robić.”
  TKW: no i wyjaśniło się, dlaczego w Polsce nie ma tzw. „jednego okienka”. A niech se pobiegają ...

  Cytat:
  „Pomysł przeniesienia informacji z ludzkiego mózgu na inny nośnik, np. jakiś krzemowy chip nowej generacji, coraz mniej brzmi jak science fiction.”
  TKW: jeśli idzie o niektórych, szczególnie elity, to jednak brzmi jak science fiction. CO TU PRZENOSIĆ ?!

  W sumie fajny artykuł, to chyba sensowny facet ten Lieberman.

  WESOŁYCH !!!!!
 • 2009-12-23 18:27 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Zasapany Homo sapiens

  Co deprecjacji kreacjonizmu,inaczej mówiąc inteligentnego planu.
  Musi być świadomość,że może dojść do apokalipsy nie tylko podyktowanej naturalnym wiekiem planety Ziemi w układzie słonecznym,ale i działalnością człowieka.Dziś nie trudno to sobie wyobrazić,choćby z pobudek czysto religijnych.
  Co do tajemnicy życia,to nie można wykluczyć i inteligentnego planu.Odnosząc to do wiary światopoglądowej (Bóg jest,albo Boga nie ma) kreacjonizm i ewolucjonizm nie muszą się wykluczać.
 • 2009-12-25 12:21 | joanna kopytowska

  Re:Zasapany Homo sapiens

  Ewoluje chyba jednak tylko cywilizacja i to bardzo szybko , oraz demografia , jest nas za dużo i pasożytniczy wobec środowiska naturalnego charakter cywilizacji ludzkiej jest oczywisty , tu także należy spodziewać się spektakularnych roztrzygnięć czyli katastrof ekologicznych wynikających ze zniszczenia i przeciążenia globalnego ekosystemu ludzką cywilizacją , jeżeli chodzi o genetyczne zmiany one chyba ujawniają się w dłuższym czasie niż 200 czy 300 lat cywilizacji przemysłowej
 • 2009-12-27 11:37 | Makinon

  Re:Zasapany Homo sapiens

  Końca ewolucji nikt nie jest pewien i to kwestia naukowej kontrowersji podobnej do tej z Bogiem urojonym. Nie wiem, czy pamiętacie teorie dr Russela o tym, że gdyby dinozaury dożyły naszych czasów też miałyby humanoidalną formę... więcej: http://infra.org.pl/nauka/natura/585-jaszczuroid