Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Bohater Bandera

(21)
Wiktor Juszczenko chce być demokratą, a zachował się jak nacjonalista.
 • 2010-01-22 22:26 | jankali1

  Polityka historyczna

  W ostatnich dniach prezydent Juszczenko Nadał tytuł bohatera Ukrainy przywódcy Organizacji ukraińskich Nacjonalistów i zabójcy polskiego ministra, dziwię się, że na tą uroczystość nie zaprosił swojego przyjaciela prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dlaczego żaden z polskich przywódców i tzw. elit politycznych nie wypowiedział się na ten temat, czyżby ta historia nie była polityczna?

  Rosja w ramach obchodów 65 rocznicy zakończenia II wojny światowej organizuje „Paradę Zwycięstwa” na Placu Czerwonym w Moskwie. Zamierza zaprosić kontyngenty wojskowe USA, Wielkiej Brytanii, Francji, jeżeli nas nie zaproszą będziemy mieli słuszne pretensje, gdyż wielu naszych żołnierzy przelewało krew w walkach z hitlerowcami. Jak nas zaproszą to proszę sobie wyobrazić prezydenta Kaczyńskiego odbierającego defiladę u dawnego okupanta (wg jego polityki historycznej) Rosji, toż to czysta groteska.

  Na tych dwóch przykładach widać jak można się „zapętlić” posługując się koniunkturalnie historią. Jeżeli to robi jakiś niedouczony jednostkowy polityk można przymknąć oko, ale przywódca państwa to skandal, gdzie tu odpowiedzialność za naród. • 2010-01-23 00:21 | Qurquk

  Re:Bohater Bandera

  Czyżby obowiązywało teraz w ramach political corectness pisanie, że ktoś mieszka "w Ukrainie"? Czy należy się spodziewać, że teraz Balaton będzie "w Węgrach" ?
 • 2010-01-23 00:36 | konfrater

  Re:Bohater Bandera

  @JAnka
  Czy uznawany przez władze RP Juszczenko uznał bandytę za bohatera? Uznał! Po co więc tyle słów?
 • 2010-01-23 01:01 | stfu

  Re:Bohater Bandera

  Jak ładnie pan redaktor się wyraził o Rzezi Wołyńskiej: "akty terroru". Polityczna poprawność w pełnej krasie.
 • 2010-01-23 11:44 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Bohater Bandera

  Do panteonu bohaterów powinien jeszcze wnieść Samuela Schwartzbarda,zabójcy Petlury.
 • 2010-01-23 11:47 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Bohater Bandera

  Takie są efekty zaangażowania w walce zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem.
  Dość pruderii Sobiesiak na prezydenta.
 • 2010-01-23 14:35 | Piort Mauer

  Re:Bohater Bandera

  Przykro mi że nawet Polska prasa nie potrafi godnie przeciwstawić się przeciwko takim upokorzeniom wobec naszych Rodaków. To bardzo smutne , kuriozalne i niepokojące.
 • 2010-01-23 16:17 | Alla

  Re:Bohater Bandera

  Z mojego pobytu w Bieszczadach około 20 lat temu pamiętam rozmowę z poznanym tam harcmistrzem - przyjacielem wujka. Chodząc po górach spotkaliśmy kiedyś jego kolegę. Człowiek ten na słowa "Ukrainiec", UPA, czy Bandera zaczynał płakać i krzyczeć. Złapali go Ukraińcy. Miał wtedy jakieś 20 lat. Po trzech dniach tortur uciekł. Nigdy nikomu nie opowiedział, jak go katowano. Byłam wtedy nastolatką, niewiele rozumiałam, ale oczu tego człowieka nigdy nie zapomnę.
  Jedna ze starszych cioć - też z kresów - opowiadała mi, jak niosła jedzenie dla żołnierzy do lasu. Była wtedy dziewczynką może 11-letnią. Jedyne, co zobaczyła w bruździe na polu, gdy przechodziła to podcinane, zakrwawione głowy. Do dziś nocami jej się to śni.
  Mały cytat z Wikipedii"
  "Mordy niejednokrotnie miały miejsce w niedziele. Ukraińcy wykorzystywali fakt, że ludność polska gromadziła się podczas mszy w kościołach, więc często kościoły były otaczane, a wierni przed śmiercią niejednokrotnie torturowani w okrutny sposób (np. przecinanie ludzi na pół piłą do drewna, wyłupywanie oczu, palenie żywcem."

  Myślę, że "wynoszenie na ołtarze" Bandery - mając świadomość, jaki rozdział w historii Ukrainy reprezentuje, jest ze strony Juszczenki czymś o całe niebo gorszym, niż zwykłą niezręcznością.
 • 2010-01-23 17:55 | wladimirz

  A tak popieraliśmy jako kraj Juszczenkę i jego stronników z UPA...;-))))

 • 2010-01-24 02:11 | Adam 2222

  Re:Bohater Bandera


  Ach, te wyjazdy naszych demokratow, wszelkiej masci, porywajace przemowienia popirejace Juszczenke. Ten wieloletni zachwyt mediow jaki on demokratyczny.

  A tu 6% poparcia w wyborach i zamiast oddac nam Lwow (wszak Jalta to wielka niesprawiedliwosc) takie cos z Bandera.

  Te nasze elyty to Dyzmy. Wszystko robia od tylu strony.

  Chocby ostatnio od tygodni tysiace Polakow sa bez pradu, na skale nigdy nie spotykana za komuny. I co robi ferajna od Tuska ?
  Oczywiscie nie wprowadza stanu kleski zywiolowej, (wszak Balcerowicz mowi ze kazdy musi pomoc sobie sam). Oni w tym czasie podwyzszaja ceny za prad.

  http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,7486310,Ceny_pradu_dla_domow_w_calym_kraju_wzrosna_o_5_6_proc_.html
 • 2010-01-24 13:16 | Mad Dog

  Re:Bohater Bandera

  Ale to się Panu mówiło, jeszcze pod wcześniejszymi blogowymi wpisami, że sytuacja z UPA na Ukrainie, a w szczególności w kontekście postępowania władz ukraińskich wygląda jak wygląda.
  I w końcu musiało dojść do tego, o czym dziś, jakże pięknie się emocjonujemy.

  Trzeba było troskać się wcześniej i chwilę zastanowić się nad krytycznymi głosami, a nie wmówić sobie jakąś irracjonalną miłość do Ukrainy, która każe przechodzić do porządku dziennego nad każdym nieprawdopodobnych ruchem.

  Dochodzi do tego, że i tak robią co chcą, bo wiedzą, że polskie elity zachowują się jak bita żona obdarzającego toksyczną miłością swego męża.
 • 2010-01-24 14:28 | mikesz

  Re:Bohater Bandera


  Niestety, nie każdy może być bohaterem dwóch narodów jak Kościuszko,czy
  generał Kukliński.Ale w przypadku Bandery,to po prostu nie miał facet szczęścia
  i przyszło mu żyć w takich rozemocjonowanych czasach.Nam Polakom, też nieraz
  nerwy puszczały.Na przykład taki Andrzej Gołota ponoć jest bardzo nerwowy i
  jakby na Ukrainę pojechał...No chyba żeby na Kliczkę trafił.
 • 2010-01-24 14:38 | To wynik zaniechań SLD, PiS i PO.

  Re:Bohater Bandera

  Rząd polski, Sejm i Senat od wielu lat zamykał oczy i serca przed pamięcią rzezi naszych rodaków w rocznice pogromów na Kresach. Tych z lat 1918 - 1919 (poczytajcie: "Pożoga" Zofii Kossak - Szczuckiej, świadka tych wydarzeń) i tych z lat 1940 - 1948 (poczytajcie: "Nienawiść" Stanisława Srokowskiego). Wybrańcy narodu nic nie wiedzieli, nic nie słyszeli i nic nie czuli. A prawdziwa pamięć Kresowian o tych zdarzeniach trwa i trwać będzie pośród ich dzieci, wnuków i prawnuków. Zawsze. Niezależnie od "polityki historycznej" Millerów, Kaczyńskich i Tusków.
 • 2010-01-24 18:11 | tkw

  Re:Bohater Bandera

  Cytat:
  "Wiktor Juszczenko chce być demokratą, a zachował się jak nacjonalista."

  TKW: wg mnie nie są to pojęcia wykluczające się wzajemnie.
 • 2010-01-24 18:34 | wikonwi

  Re:Bohater Bandera

  Szydło wyszło z worka Juszczenko odkrył gardę i zaatakował. A tak zupełnie niedawno był wielkim przyjacielem Leszka posła Kowala i wszelkiej maści tego typu ludzi. Ileż to podkreśleń o wielkiej przyjaźni było w tonie PISOWsiej formacji. No i proszę taki numer im wyciął na odchodnym
 • 2010-01-25 19:41 | Amaro

  Re:Bohater Bandera

  Uważam że przeceniamy ten gest. Najsmutniejsze jest to, że Ukraińcy muszą wybierać sobie zbrodniarzy na bohaterów narodowych bo... innych kandydatów nie mają. Juszczenko próbuje budować tożsamość narodową Ukraińców w najbardziej prymitywny sposób - poprzez nacjonalizm. Pamiętajmy, że to naród niezwykle podzielony, ze słabym poczuciem odmienności, przez prawie wszystkie okresy historii pozbawiony własnego państwa. Znajomy Ukrainiec określił ich język jako "zwulgaryzowaną wersję rosyjskiego", osiągnięcia kulturalne bardzo słabe, naukowe - podobnie. Widocznie Juszczenko uznał, że tylko odwoływanie się do nacjonalizmu może w jakiś sposób łączyć Ukraińców - takie XIX wieczne spojrzenie na państwo i naród. Nie odbierałbym tego jako gestu antypolskiego, choć również bardzo on mi się nie podoba. To raczej dowód kompleksów. Zdecydowanie bardziej drażni mnie gdy Prezydent odsłania pomnik zbrodniarza "Ognia" bo my, w przeciwieństwie do Ukraińców, mamy zdecydowanie lepszych kandydatów na pomniki...
 • 2010-01-25 22:10 | Q

  Re:Bohater Bandera

  Juszczenko i jego nolens volens pupil Bandera byli głównie popierani przez UWoli . Pan redaktor też lubi te klimaty . To bzdurna doktryna Giedroycia popierana przez GW , Politykę itp. Co znamienne , niejaki poseł Zalewski ( dawniej PiS obecnie euroPO ) oddurniał i napisał w tejże GW , że byc może w naszej doktrynie politycznej wobec Ukrainy jest coś nie tak ! Jaki k... mądry się zrobił . Henio Wujec jeszcze dziś ględził "poprawnie" . Całą tę styropianową bandę trzeba raz na zawsze wywalić z polityki !
  Z innej beczki . Są straszne mrozy ! Czyż nie ? Przypomnijmy sobie durniów z "S" nawołujących do strajku powszechnego w 81 r. Czy wyobrazacie sobie te zruinowane miasta ? Brak węgla w elektrowniach powodował rozważenie przez rząd Jaruzelskiego skomasowanego umieszczania ludności w nielicznych ogrzewanych osiedlach . W reszcie bloków rury od CO i wody pękłyby jak baloniki na podobnych mrozach ! Durnie w swetrach z owczej wełny , z brodami i brakiem wiedzy technicznej zapomniały , że XX wiek to nie 1863 . Wiekszość bloków w miastach miało ogrzewanie tzw. zdala czynne ! Komfort , ale gałeziami w EC nie napalisz . Humanistom przypomnę , że nawet w nielicznych eleganckich blokach sprzed 1939 r. paliło sie w lokalnej kotłowni . W razie czego więc krzesła mogły iść do pieca . Jak widać w te mrozy - mamy co zawdzięczać Generałowi !
 • 2010-01-26 03:09 | z daleka

  Niewazne jaki

  Prezydent odslania pomik "Ognia" w/g zasady, niewazne jaki byle antykomunista.Takie wartosci dominuja w spoleczenstwie, nie wazne jaki wystarczy ze co niedziele chodzi do Kosciola.Nie wazne ilu niewinnych ludzi zamordowal wystarczy ze antykomunista.Te watpliwe moralnie wybory doprowadzily do tego ze cala ta polityka zagraniczna legla w gruzach, obecni wodzowie antagonizuja wszystkimi silami Rosje, bez zastanowienia popieraja wszystko co ukrainskie i rowniez bez zastanowienia uczestniczyli i uczestnicza jako mieso armatnie w awanturach amerykanskich na Bliskim Wschodzie. Tym, jak tlumacza swoim mniej rozgarnietym rodakom, wykupujemy swoista polise ubezpieczeniowa na przyszlosc, ze jakby cos tzn. Rosja, to USA rzuci swe wszystkie sily w obronie naszego kraju.Niestety nie jest to zawodowa polityka ale metafizyka a ta w konfrontacji z twarda rzeczywistoscianidgy sienie sprawdza.
 • 2010-01-26 13:00 | mikesz

  Re:Bohater Bandera


  A z drugiej strony to sami Polacy uczyli Ukraińców dobrych manier przez wieki.
  Jak na dzielnych kolonistów przystało.Miała swoje kolonie Anglia, swoje
  Francja,Hiszpania,mieli również Polacy.Może nie tak egzotyczne jak w przypadku
  tamtych.A że lud ukraiński ,albo mało pojętny,albo Polacy zdolności
  dydaktycznych nie mieli to i taki Bandera ze swoimi metodami. Nie każdy rodzi
  się Wałęsą,specjalistą od pokojowych rewolucji.
 • 2010-04-02 03:47 | east

  Re:Bohater Bandera

  Juszczenko przyjął dekret o Banderze i Szuchewiczu. Zatem Republika Ukrainy uznaje Banderę i Szuchewicza za swoich obywateli (Bandera był polskim obywatelem, zgodnie z prawem chociaż trzeba było go pozbawić obywatelstwa).
  Ale ja tak stanowi dekret państwowy Prezydenta Wiktora Juszczenki jest "bohaterem Ukrainy". Ukraina jest stroną umów międzynarodowych - tak, czy nie?
  Zatem można wedle prawa dochodzić roszczeń finansowych od Ukrainy za pomordowanych na Wołyniu na forum Trybunału w Strasburgu? Swój wywód biorę z tego, że jeżeli Prezydent Ukrainy (organ konsytucyjny) uprawniony uważa dekretem organizację UPA za narodowo-wyzwoleńczą i daje im uprawnienia kombatanckie, bierze ich w opiekę - to takż MUSI wziąć odpowiedzialność historyczną i finansową za skutkich działalności tej organizacjii. Ukraina jako państwo nieistniało przed 1991 r. Istniały: Rzeczpospolia Polska i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Zatem wszelkie roszczenia względem państwa: Republika Ukrainy mogą mieć sens kiedy to państwo uzna "swoje"działania a raczej działania osób (organizcji) "państwowotwórczych" czyli np. UPA.
 • 2012-06-15 22:06 | leon

  Re:Bohater Bandera

  Niestedy od zawsze istniała fascynacja małych ludzi złem a psychopaci często stawali się ich idolami. Szkoda że Banderze zamieniono wyrok śmierci na dożywotnie więzienie dzięki czemu wyszedł na wolność po wybuchu wojny. Zaślepiony psychopata i pospolity mafiozo na dużą skalę zbrodni. Szkoda że kanadyjczycy nie zastosują ideologi Stefanka Bandziorka Bandery w stunku do jego wnuków tam mieszkających i nie wymorduja ich tak jak dzidziś mordował Polaków na Ukrainie.