Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Książka "Jan Karski": literatura kontra dokument

(25)
Na łamach "Le Monde" trwa zacięta dyskusja na temat wydanej we Francji książki Yannicka Haenela "Jan Karski". Głównym oskarżycielem - Claude Lanzmann, twórca słynnego filmu "Shoah" z roku 1978.
 • 2010-01-28 06:42 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Sporny Jan Karski.

  Dobrze,że można oceniać tą literaturę przyokazji zbrodni w KL Auschwitz.
  Jak każda zbrodnia ma swoje motywy,wykonawców i narzędzia zbrodni.Nad tymi trzeba się z pokorą pochylić aby odrobić lekcję z historii.
  Bywa,że po zbrodni mamy do czynienia ze zbrodnią przemilczenia.Od tej raczej stronią ludzie świata kultury,ze swzględu na poprawność polityczną.Tak też postąpił Andrzej Wajda kręcac film KATYŃ.
  W TAJNYM PAŃSTWIE autor pokazał jego zakłamanie i hipokryzję,nawet w czasach gdy była prowadzona otwarta walka z okupantem.Co znaczyło polskie tajne państwo w czasie gdy partia miała patent na mądrość i zachowanie władzy.Ile wyreżyserowano życierysów,a ile przestępstw i zbrodni ?!Dziś roztacza się parasol ochronny nad tymi "bohaterami".
 • 2010-01-28 14:41 | marcin

  i znów o 'polskim antysemitizmie' najwięcej ma do powiedzenia inny naród, który sam przyłożył ręke do

  eksterminacji eyropejskich Żydów-Francuzi z dużą pieczołowitością przystąpili
  do przekazywania Niemcom swych obywateli pochodzenia Żydowskiego, okupacja Francji w niczym nie przypominała tego co w tym czasie działo sie w Europie Wsch. Ale cóż, nie sądzi się wygranych...
 • 2010-01-28 15:04 | murator

  Re:Książka

  Lanzmann szczuje przeciwko Polsce którą reprezentowal Jan Karski w Bialym Domu. Szczuje bo nienawidzi Polski i Polaków czemu dal wyraz parokrotnie - nie może znieść że to wlasnie Polacy ratując tylu Żydów burzą jego parszywe teorie na swój temat. Zwykly tandeciarz który się wozi na cierpieniu innych zbijając na ludzkiej krwi kapital wyprzedzil Lanzmann innych przedstawicieli tzw. "holocaust industry"....
 • 2010-01-28 22:39 | mikesz

  Re:Książka

  Nie znam książki,ale oglądałem Shoah,widziałem reakcje polskiego społeczeństwa przy okazji publikacji książek Grossa,trochę czytałem na temat atmosfery panującej w Polsce w okresie przedwojennym,w Kielcach(co prawda tylko na dworcu)ale też byłem,marcowe migdały też wiem jak smakują,wkład KK (przy okazji wypowiedzi biskupa Pieronka) można sobie przy minimum dobrej woli też wyobrazić.I wszystko to pod życzliwym okiem hitlerowców-to już mi wystarczy ,aby nie dziwić się reakcji Lanzmanna.
 • 2010-01-28 23:05 | konfrater

  Re:Książka

  Jakże cieszy, że masz taką łatwość pisania. Brawo! Poradź więc co mają zrobić ci, którzy z autopsji znają miłość bliźniego, która wobec starszych braci w wierze wydzielał z siebie "Ogień"? Jak mają pisać ci, których pod Tarczynem (tylko mały przykład z Mazowsza) łapali w lasach do worków Polacy i wozili do Niemców? Czekam z niecierpliwościa na Twe światłe rady. Literackie.
 • 2010-01-28 23:45 | murator

  Re:Książka

  Pierwszy raz slysze o Tarczynie i wypadkach jakie mialy tam miejsce, chętnie się czegoś więcej dowiem (żaden sarkazm bynajmniej). Faktem jest że Polsce dorabia się na Zachodzie "mordę" a ja (mieszkając na Zachodzie) nie mam zamiaru być obojętny kiedy jakaś świnia (koszerna czy nie) próbuje zbić kapital na holokauście - kosztem Polaków. Nie wiem jakie kary wymierzaly organizacje walczące z Niemcami w Europie Zachoidniej - w Polsce AK posylala "do piachu" kolaborantów i szmalcowników vide akcja w barze
  "Za kotarą" ->

  http://www.powstanie-warszawskie-1944.pl/

  Mam nadzieje wystarczy !

 • 2010-01-29 08:45 | mikesz

  Re:Książka

  Po prostu wzruszyłeś mnie informując o stosunku AK do szmalcowników.Naprawdę.A czy w znanej Ci muratorze literaturze wiadomo coś o stosunku podziemnego państwa do żydowskich ochotników w trakcie Powstania Warszawskiego(sporo na ten temat wypowiadał się nieżyjący już Edelman),czy o traktowaniu Żydów przy powstawaniu polskiego wojska na terenie Rosji.Oczywiście tego prawdziwie polskiego ,czyli Andersa.Pisze trochę na ten temat Hen który tego doświadczył.
 • 2010-01-29 12:38 | konfrater

  Re:Książka

  Co tam tłumaczyć. Antysemityzm jest rodzajem nieuleczalnej choroby umysłowej. Jakiekolwiek argumenty nie trafiają. Fakty? Natychmiast jest "tym gorzej dla faktów" przeczących niezgłębionej wiedzy antysemitów.
 • 2010-01-29 13:29 | murator

  Re:Książka

  Nic tylko pakuj walizy i jedz do Lanzmanna - bedzie ciebie obwozil po Europie gdzie będziesz poświadczal jego kretynskie teorie opluwając Polskę. Da tobie banana albo mandarynke i bedziesz sie czul jak wzorowy europejczyk... Bierz przyklad z Niemców każdy z nich wie że Żydów mordowali "naziści"....
 • 2010-01-29 14:37 | michrich

  Re:Książka

  010-01-28 15:04 | murator | 10.2.1.195
  Re:Książka
  Lanzmann szczuje przeciwko Polsce którą reprezentowal Jan Karski w Bialym Domu. Szczuje bo nienawidzi Polski i Polaków czemu dal wyraz parokrotnie - nie może znieść że to wlasnie Polacy ratując tylu Żydów burzą jego parszywe teorie na swój temat. Zwykly tandeciarz który się wozi na cierpieniu innych zbijając na ludzkiej krwi kapital wyprzedzil Lanzmann innych przedstawicieli tzw. "holocaust industry"....
  ***
  Mieszkalem kiedys w Legnicy. Znalismy jedna pania z Radomia ktora w czasie wojny pomagala swojeje przyjaciolce z lawy szkolnej zanaojdujacej sie w Ghetcie Radomskim. Osobiscie znala z przed wojny policjanta ktory pilnowal bramy azeby Zydzi z Ghetta nie uciekali. Ja po znajomosci wpuszczal aby co drugi dzien a zyby umozliwic
  dostarczenie prowiantu swojej glodujacej w Ghetcie przyjaciolce. Ktoregos dnie juz jej nie wposcil mowiac ze jutro Zydzi beda wyiwzieni na stracenie.
  Policja polska wspolpracowala z Niemcami . Czy gdyby w Ghetcie znajdowali sie Polacy przeznaczeni na stracenie czy polskie podziemie zbrojne byloby bezczynne? Holokaust industry polegalo glownie na przejmowaniu mienia pozydowskiego. w czasie i po wojnie przez niezydowskich sasiadow. Antysemici pokroju muratora chowaja sie za plecami tych Polakow ktorzy z narazeniem zycia ratowali Zydow.
 • 2010-01-29 22:54 | murator

  Re:Książka

  Wypowiedz zbyt glupia ażeby można ją bylo komentować - każdy wie że pojęcie "holocaust industry" określa żydowskie hieny z organizacji próbujących zawladnąć mieniem pożydowskim. Co więcej cie parszywi grandziarze sa dziś odpowiedzialni za niszczenie zabytkowych budynków (np. lazni) - mówil o tym w wywiadzie dla "Gazety Polskiej" przewodniczący warszawskiej gminy żydowskiej p. Szenicer. Używal przy tym wlasnie pojecia "przedsiebiorstwo holocaust". Tak więc skończony chamie uważaj co piszesz - ciekaw jestem co byś na miejscu tego policjanta zrobil. Ilu Zydów byś u siebie schowal ? Polskiej policji nie bylo - kontrolowane przez Niemców oddzialy nie raz sie przydaly przy akcjach przeciw Niemcom. Skoncentrój się na roli żydowskiej policji - jak żadna organizacja umożliwiala mordowanie -> getto w Warszawie i Lodzi..
  Machanie straszakiem antysemityzmu dziala w Niemczech tam morzesz pyskować
 • 2010-01-30 10:09 | mikesz

  Re:Książka

  Niestety poddaje się.Widząc,że murator oddaje się wnikliwej kwerendzie takich tytułów jak "gazeta polska" ,nie pozostaje mi nic innego jak przyłączyć się do zachwytu nad postawą Polaków w czasie II wojny światowej, w tym tragicznym dla Polaków okresie.
 • 2010-01-30 10:16 | joanna kopytowska

  epopeja

  Jan Karski to jedna z najbardziej swietlanych postaci , polski patriota i wspaniały człowiek , Jego ksiązka , '' Państwo podziemne '' powinna być już dawno sfilmowana w postaci serialu w Polsce wraz z ksiazka Kurier z Warszawy Jana Nowaka - Jeziorańskiego to gotowy scenariusz dla pacjonujących i prawdziwych historii filmowych o bohaterstwie Polaków w czasie wojny , sama marze o napisaniu scenariusza na podstawie tych dwóch książek , spór Francuzów o Jana Karskiego wydaje mi się niejasny i niesmaczny jeżeli ktokolwiek osmiela sie bezcześcić pamięć takiego kryształowego człowieka i prawdziwego bohatera , któremu zycie nie oszczędziło niczego , żadnego nieszczęścia , żona Jana Karskiego była Żydówką i po wojnie popełniła samobójstwo w Nowym Jorku bodaj bo miała poczucie winy że ona przeżyła a tylu innych zginęło w tragicznych i makabrycznych okolicznościach
 • 2010-01-30 13:59 | michrich

  Re:Książka

  murator:
  Tak więc skończony chamie uważaj co piszesz - ciekaw jestem co byś na miejscu tego policjanta zrobil. Ilu Zydów byś u siebie schowal ? Polskiej policji nie bylo - kontrolowane przez Niemców oddzialy nie raz sie przydaly przy akcjach przeciw Niemcom. Skoncentrój się na roli żydowskiej policji - jak żadna organizacja umożliwiala mordowanie -> getto w Warszawie i Lodzi..
  ***
  Zdrajcy byli likwidowani ptzez polskie podziemie. Za zdrajcow mozna rownierz uwazac policje z ghetce Wobec poczynan ktorej polskie podziemie bylo obojetne bo los Zydow bym wspomnianemu podziemiu obojetny.
  Ocenia sie ze ze ponad tysiac Zydow zostalo zamordowanych po wojnie w Polsce gdy wracali do przedwojennych miejc zamieszkiwanie. W mieszkaniach usadowili sie "szlachetni sasiedzi" Ktorzy prawowitych wlascicieli nie wpuszczali mowiac: " podziekuj Zydzie ze zyjesz"
  Z Rosji do Zlotoryi wrocil jeden Zyd z Kielc ktory zginal w pogromie kieleckim gdy pojechal do kielc azeby odwiedzic miasto w ktorym sie urodzil

  Machanie straszakiem antysemityzmu dziala w Niemczech tam morzesz pysk
  ***
  Muratorze, ja ciebie nie strasze tylko stwierdzam ze podonie jak wiekszosc Polakow w czasie wojny ty jestes antysemita i podejzewam wnioskujac z Twojej nienawisci ze zalujesz ze nie wyladowalem rownierz w komorze gazowej. Znalem kilku Zydow ktorzy przezyli okupacje w Polsce na falszywych-"aryjskich" papierach i twierdzili ze los Zydow byl wiekszosci ludzi obojetny. Gdy ziemia nad zakopanymi zywcem Zydami ruszala sie to slyszeli ze jak to dovrze ze nie widac Zydow na ulicy. Nie zaprzeczam ze bylo sporo Polakow ktorzy z narazeniem zycia swojego i swoich rodzin ratowali Zydow. Mam sasiada ktorego matka pochodzi z Kocka. W tymze Kocku publicznie powieszono polska rodzine wraz z ukrywajacymi sie u nich Zydami bo ktos z siasiadow ich wydal ich Niemcom.
  "Hitler nas wyreczyl" to byl czesto slyszany zwrot w Polsce tuz po wojnie.
  Juz nie bede wiecej odpowiadal na twoje przesycone jadem nienawisci wypowiedzi. Juz nie mieszkam w Polsce i jest mi dobrze.
 • 2010-01-31 00:46 | murator

  Re:Książka

  Joanno,
  żeby bylo weselej książka o Janie Karskim ukazala się przed laty w Niemczech pod tytulem "Einer gegen den Holocaust" (Jeden przeciw Holocaustowi) - autorami są E.Thomas Wood i Stanislaw M. Jankowski. Dlugo zanim w Polsce ukazala się historia Karskiego. W ksiażce prezentowane sa też fragmenty komiksu jaki ukazywal dzialalnosc Karskiego podczas wojny amerykańskiemu czytelnikowi. Ciekawe - ale ta forma (komiks) wygrywa w przekazie historii i uważam że Polska powinna polożyc nacisk na ten sposób prezentowania najnowszych dziejów !

  PS.
  Na chamskie odzywki "michrich´a" nie odpowiadam - widać jak bardzo nienawidzi Polski i Polaków. Podobne akty (wrogości) wobec Żydów byly znane w calej Europie ale w żadnym państwie nie ratowano tylu Żydów ryzykując tak wiele. Mówil o tym Marceli Reich-Ranicki w niemieckiej TV (zrozumie każdy oprócz trepa "michrich´a". Już wysuwanie przez niego wyimaginowanych zarzutów o antysemityzm jest prymitywną zagrywką wszystkich którym się wydaje że można tym terminem terroryzować innych. Proponuje zmiane nicka na : "michpoor" (po niemiecku "arme Sau")
 • 2010-01-31 15:57 | michrich

  Re:Książka

  Na chamskie odzywki "michrich´a" nie odpowiadam - widać jak bardzo nienawidzi Polski i Polaków. Podobne akty (wrogości) wobec Żydów byly znane w calej Europie ale w żadnym państwie nie ratowano tylu Żydów ryzykując tak wiele. Mówil o tym Marceli Reich-Ranicki w niemieckiej TV (zrozumie każdy oprócz trepa "michrich´a". Już wysuwanie przez niego wyimaginowanych zarzutów o antysemityzm jest prymitywną zagrywką wszystkich którym się wydaje że można tym terminem terroryzować innych. Proponuje zmiane nicka na : "michpoor" (po niemiecku "arme Sau")
  ***
  muratorze,
  Ja cytuje fakty! Na przyklad przed wojna moja matka wyszla ze mna na spacer w Lodzi na ulicy. Pojawil sie tlum szowinistow wolajacych:
  "Smierc Zydom!, Precz z Zydami, Zydzi do Palestyny!" a policja byla niobecna. Matka uciekla ze mna do Rosjii we Wrzesniu i tam uratowalismy sie. Wrocilismy w 46 roku a kolejarz na stacji z usmiechem na twarzy pokazal nam gest znaczacy podrzynanie gardla.
  Widocznie uwazasz ze przytaczanie tych faktow psuje dobre imie Polski a nie sam fakt ze one mialy miejsce.
  Co za obluda. Przez obrzucanie mnie wyzwiskami nic nie wskorasz. Obelgami i rekoczynami nikt nigdy niczego nie udowodnil.
 • 2010-01-31 21:59 | mikesz

  Re:Książka

  Bardzo dużo o specyficznym podejściu do problemu stosunków żydowsko-polskich świadczy reakcja na książki Grossa.Wiadomo ile kontrowersji było przy okazji książki Grossa „Sąsiedzi”.
  Że, to nie Polacy...Jeżeli Polacy to robili, to z pistoletami przy głowach
  (celowali Niemcy)... Żydzi sobie zasłużyli (nawet kilkuletnie dzieci) bo witali
  Rosjan...No i główna kontrowersja: to nie możliwe żeby w stodole tyle osób mogło
  się zmieścić i liczba ofiar była kilkakrotnie mniejsza. Ale jest jeden problem.
  Otóż encyklopedia PWN(nie wikipedia, czy kolejny almanach Leszka Bubla)podaje,
  że spalono 900 żydów. Także pomnik który kilkadziesiąt lat stał w Jedwabnem
  mówił o podobnej liczbie pomordowanych. Tylko, ze ta liczba nie prowokowała do
  protestów, bo mordercami byli...Niemcy. Zaczął się nagły wysyp geometrów
  przestrzennych kiedy zbrodnia poszła na konto Polaków. ”Nie to nie możliwe”
  ,”musieliby jeden na drugim stać „ itd. I to tylko tyle.
 • 2010-02-01 11:30 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Książka

  Nadużywanie pojęcia antysemityzmu.Ludy semickojęzyczne to zarówno Żydzi i Arabiwie.Odnosząc antysemityzm tylko do Żydów i żydów szczególnie przez nich samych to przejaw rasizmu.Antysyjonizm,to nie antysemityzm,ale ma swoje uzasadnienie w żydowskich ruchach umysłowych i politycznych,które ukierunkowały i neokonserwatyzm amerykański.
 • 2010-02-01 14:30 | michrich

  Re:Książka

  | Mieczysław S.Kazimierzak;

  Nadużywanie pojęcia antysemityzmu.Ludy semickojęzyczne to zarówno Żydzi i Arabiwie.Odnosząc antysemityzm tylko do Żydów i żydów szczególnie przez nich samych to przejaw rasizmu.Antysyjonizm,to nie antysemityzm,ale ma swoje uzasadnienie w żydowskich ruchach umysłowych i politycznych,które ukierunkowały i neokonserwatyzm amerykański.
  ***
  Niech mi S Kazimierczak i muraror odpowieza na nastepujace pytanie:
  Treblinka dzia;ala okolo 40 km od Warszawy w okolicach ktorej az sie roilo od poskiej partyzantki. Prawie cale getto warszawskie zostalo zagazowane w Teblince jak i wiele Zydow belgijskich, holengerskich i francuzkich.
  Wystarczylo niczczyc tory dojazdowe do Treblinki. Dlaczego Niemcy musieli wiezc do Treblink ludzi na zagazowanie zamiast zbudowac lokalna Treblinke miedzy Paryzem i Bruksela?
 • 2010-02-01 18:57 | mikesz

  Re:Książka

  To wszystko prawdopodobnie przez wysyp grzybów w lasach Generalnej Guberni.Bo Niemcy znani miłośnicy runa leśnego chcieli połączyć przyjemne z pożytecznym,a na zachodzie Europy to same ponoć muchomory w tamtych czasach...
 • 2010-02-01 20:47 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Książka

  @michrich.

  Sam nie potrafię zrozumieć decyzji o Powstaniu Warszawskim.Korzyści natomiast odniósł jego dyktator gen.Tadeusz Komorowski "Bór".Na tym koniu nawet jedzie jego kuzyn aktualny marszałek sejmu też Komorowski,którego można poznać po innych owocach transformacji systemowej.
 • 2010-02-12 00:23 | holly

  Re:Książka

  Bardzo podobala mi sie Pana recenzja z ksiazki Yannicka Haenela, gdyz zwraca Pan uwage na fakt, ze jest jedna z bardzo rzadkich francuskich utworow literackich nie powtarzajacych "cliché" o Polsce i Polakach i chocby tylko dlatego zasluguje na uwage i tlumaczenie. Mysle, ze po pierwsze, nalezy mu sie chwala za niuansowanie opinii, jaka ma o nas zachod po filmie Lanzmana. Natomiast nie wiem, czy widzial Pan artykul Kazimierza Pavelka opublikowany w "Le Point" kilka dni temu, w ktorym to prezydent Stowarzyszenia przyjaciol Jana Karskiego atakuje Haenela za ksiazke, czepiajac sie naprawde... drobiazgow. Szkoda, ze gdy Francuz probuje choc w niewielkim stopniu poprawic nasz obraz, mowiac dobrze o polskim bohaterze, sami Polacy potrafia napisac, ze "wersja Haenela szkodzi opinii o Janie Karskim". W czym-pytam? I jeszcze jedno. Na moim blogu http://www.dziennikparyski.com/search/label/Jan%20Karski pisalam o spotkaniu, ktore odbylo sie na paryskiej Sorbonie pod koniec ubieglego roku podczas ktorego Haenel wielokrotnie podkreslal, ze nie chodzilo mu o Polakow, sprawe polska ale tylko i wylacznie o Jana Karskiego.Interesuje go tylko on i jego postawa w obliczu Holocaustu. Mysle, ze jest to informacja wazna dla dalszej dyskusji. Pozdrawiam.
 • 2011-04-28 23:52 | michrich

  Re:Książka

  i znów o 'polskim antysemitizmie' najwięcej ma do powiedzenia inny naród, który sam przyłożył ręke do
  eksterminacji eyropejskich Żydów-Francuzi z dużą pieczołowitością przystąpili
  do przekazywania Niemcom swych obywateli pochodzenia Żydowskiego, okupacja Francji w niczym nie przypominała tego co w tym czasie działo sie w Europie Wsch. Ale cóż, nie sądzi się wygranych...
  ***
  Polska policja w czasie wojny pilnowala ghetta azyby Zydzi z nich nie uciekali
  Czy to nie oznacza wydanie Zydow? Dlaczego Zydow Frncuskich przywozono do Polski na zaglade zamiast mordowac ich na oczach miejscowej ludnosci jak to robiono na tereniach Polski?
 • 2011-04-29 00:01 | michrich

  Re:Książka

  murator
  Re:Książka
  Pierwszy raz slysze o Tarczynie i wypadkach jakie mialy tam miejsce, chętnie się czegoś więcej dowiem (żaden sarkazm bynajmniej). Faktem jest że Polsce dorabia się na Zachodzie "mordę" a ja (mieszkając na Zachodzie) nie mam zamiaru być obojętny kiedy jakaś świnia (koszerna czy nie) próbuje zbić kapital na holokauście - kosztem Polaków.
  ***
  Kapital na Holokoscie polegal na przejmowanie miejsc zamieszkania i mienia zydowskiego o wywiezieniu Zydow do fabyk smierci. SZukaniu zlota w miszkaniach po zydach. Szantazowaniu tych ktorzy ukrywali sie i szantazowaniu ich dobrodziejow ktorzy ich ukrywali.
 • 2012-03-06 11:18 | rockafella

  Re:Książka

  @michrich

  "Polska policja w czasie wojny pilnowala ghetta azyby Zydzi z nich nie uciekali ..."

  ***

  Polska policja pilnowala po drugiej stronie, wewnatrz ghetta pilnowali uciekinierow i przemytnikow policjanci Zydowscy (Sic). Czoz moze to oznaczac? Ma Pan na to jakas sensowna odpowiedz? Bo ja nie mimo ze pochodze z rodziny Zydowskiej. Lanzmann juz o tym w "Shoah" ani nigdzie indziej nie wspomina. A szkoda bo wtedy doszlibysmy moze do sedna istnienia czlowieka na Ziemii. Prymitywni i chamscy ludzie potrafia tylko pluc na innych, ale wiatry maja to do siebie, ze zmieniaja raptownie kierunki. Wtedy twarz Lanzmanna nie wyglada zbyt ciekawie. Dziwi mnie jedynie i zastanawia jak dlugo Polacy sami sobie moga pluc w twarz? Ze robia i probuja robic to inni to nie zdumiewa. Ale ze Polak Polakowi to przerazajace. Podnies sie czlowieku bo nie masz sie czego wstydzic. Taka jest natura ludzka. Przecietny Marsjanin patrzac na Ziemie nie rozumie co to Zyd a co to Polak lub Francuz. Wszyscy wygladamy podobnie. Dbajmy o dobra reputacje w Kosmosie. Pozdrawiam.