Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

I co z tą Polska?

(2)
2010-01-30 16:59 | fourier
Chciałbym Forumowiczom zaproponować intelektualną zabawę na temat Polski. Można by zacząć od dwóch sakramentalnych pytań: Dla kogo ta Polska ma być? I jaka Ona ma być?
Jeżeli w tych rozważaniach odrzucimy marksistowską państwową własność środków produkcji, dominację jednej klasy społecznej, to znajdziemy się w ustroju ze „świętą własnością prywatną”, w którym klasa polityczna trzyma wszystkie wędzidła w swoich rękach.
Przyjęcie takich kryteriów rodzi określone skutki ekonomiczne, społeczne itd. Otaczający nas świat jest prawie w całości kapitalistyczny, więc z konieczności musimy przyjąć jego prawa. Jeżeli odwrócimy się od niego, jego siła nas zdławi tak, jak zrobiła to już wcześniej.
Czy zatem w ramach tego systemu mamy pójść drogą państw Ameryki Południowej, czy lepiej drogą krajów Skandynawskich? Abyśmy mogli naśladować dobre wzorce powinniśmy, jeżeli potrafimy, zorganizować Państwo w sposób możliwie najlepszy i odpowiednio ustawić się w tym świecie.
Wielu Forumowiczów ma przygotowanie naukowe: gospodarcze, przemysłowe, ekonomiczne, socjologiczne, polityczne itp. Podzielcie się z nami tym bogactwem!
Odejdźmy w naszych rozważaniach od propagandy i osobistych ataków. Każdy ma prawo do własnych poglądów i własnej wizji świata, która zależy od przyjętych kryteriów. Posługujmy się argumentami, nie epitetami i nie poniżajmy dyskutantów.
Jałowe są twierdzenia o wyłącznej odpowiedzialności za zapóźnienie cywilizacyjne naszego kraju komuny, SB, złodziejstwa i wreszcie braku planu Marshalla. Od 20 lat możemy „układać” Polskę tak, jak chcemy. I co?
Jeżeli przyjmiecie Państwo propozycję tych rozważań, chciałbym byśmy skupili się na następujących zagadnieniach:
polskiej gospodarce „wplecionej” w realia UE i reszty świata
przemyśle i nowych technologiach
nauce
finansach państwa
organizacji państwa i jego sprawnym zarządzaniu
obywatelach w tym otoczeniu

Nadchodzi Nowe, a to Nowe wymaga zastanowienia.

Pozdrawiam!
  • 2010-01-30 18:05 | konfrater

    Re:I co z tą Polska?

    Aż prosiłoby się zamarzyć... gdzieś tam Nowa Szkoła Wiedeńska... lewicowe nurty libertariańskie ...anarchokapitalizm... anarchoindywidualizm... znane nam, Polakom elekcyjne formuły wybierania władcy... No, generalnie - eliminacja obecnej, wynaturzonej demokracji. Szkoda, że kompletnie nierealne... Choć dojdziemy pewnie i do tego. 50 lat po przysłowiowych Murzynach.