Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Prawie jak rasizm im. Smitha

(122)
Czy muzułmańscy imigranci stanowią zagrożenie dla kultury i cywilizacji europejskiej? Prawdziwym problemem jest nietrafiona aktywność państwa w sferze społecznej.
 • 2010-02-25 12:35 | Redakcja POLITYKA.PL

  Czy rację mają ci, którzy w napływie imigrantów do Europy widzą zagrożenie? Czekamy na Państwa opinie.

 • 2010-02-25 13:13 | Pawel

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Bzdura,
  dzieci sie ma jak kogos stac. Jak nie ma warunkow ekonomicznych i srodowiskowych to dzieci sie nie radzi. Swiat zwierzat to ladnie tlumaczy. Brak pozywienia brak potomstwa. Brak pracy brak potomstwa. Reszta to jest pochodna w/w spraw.
 • 2010-02-25 13:37 | Joanna Kopytowska

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Nie zrozumiałam przesłania artykułu pana Jacka , czy zła bo zbyt kosztowna i ubezwłasnawiajaca polityka społeczna społeczeństw zachodnich sprzyja ekspansji innych kultur na terenie kultury zachodniej Europy ? , znam problemy Francji z autopsji , chodzi o to że rozbudowana polityka społeczna jest tak kosztowna że dusi przedsiębiorczość z powodu nieracjonalnie wysokich podatków , stąd zapotrzebowanie rynku pracy na pracę na czarno nielegalnych imigrantów i tworzenie się gett społecznych niezadowolonych i zepchniętych w kompletny niebyt społeczny imigrantów pochodzących z silnych kultur pozaeuropejskich / muzułmanie /, pamiętam dyskusję telewizyjną we Francji o tym że są kolejki trumien do przewiezienia samolotem do Algierii bo Francuzi odmawiają muzułmanom pochówku na swoich cmentarzach , była też bardzo długo prowadzona dyskusja o chusteczkach noszonych przez dziewczynki muzułmanki do szkoły , Francuzi w chusteczkach widzieli symbol opresji kobiet , a faktycznie zmuszanie takiej dziewczynki do zdjęcia chusteczki to tak jakby przyszła nago do szkoły bo jest to silny element tradycji religijnej silnej i poszechnie akceptowanej kultury islamu / terroryzm i fundamentalizm to margines marginesu tej kultury , dominuje silna solidarność społeczna i rodzinna / , Europejczycy chcieli mieć tanią siłę roboczą ale wcale nie życzyli sobie integracji obcej im kultury islamu i stworzyli enklawy biedy gorsze niz w krajach trzeciego świata , to ze muzułmanie korzystaja z dobrodziejst państwa opiekuńvczego to po prostu trochę niechciana wymuszona konsekwencja przyjęcia tylu imigrantów , patrząc z boku jednak podziwiam te społeczeństwa bo wzajemne relacje nie sa wcale takie złe i akty rasizmu są incydentalne ale skala problemu przerosła wszystkich i nie wiadomo do czego to wszystko zmierza
 • 2010-02-25 16:16 | Adalbert

  Re: to zagrożenie jest realne

  Cywilizacja europejska ma za sobą dni świetności. Brak konkurencji , deprawujący neoliberalizm, kult homoseksualizmu i lekceważenie religii, spowoduje w krótkim czasie opłakane skutki dla kurczącej się populacji białego człowieka. Globalizm w obecnym wydaniu rozleniwia i przerzuca ciężar wysiłku na Azjatów. Biały Europejczyk pilnuje interesów oligarchii z daleka od Europy , a Europa dogorywa. Unia nadęła się jak balon nadmuchany z prezerwatywy i po zapowiadanym wchłonięciu Turcji i Izraela byłaby śmieszna. Ideolodzy obecnego globalizmu są bezradni. Ten wyścig po władzę wygrywają znowu bankierzy , którzy od dwóch stuleci odpowiedzialni są za poprzednie wojny. To , że sprowokują kolejną jest najbardziej prawdobodobną wersją scenariusza. Ponieważ konsekwencje wojny są nie do przewidzenia, więc tak naprawdę nie znamy krajobrazów na drodze po której idzie bezradna Europa.
 • 2010-02-25 16:29 | mfs

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Faktycznie czytając informacje z tej konferencji, drapałem się w głowę, że ktoś takie rzeczy opowiada, ale...

  Artykuł rozpoznaje przyczynę problemu, ale już określeniem skali problemu nie zaprząta sobie głowy. Błędna polityka społeczna? Błędna. Należy ją zmienić? Należy. OK, to problem załatwiony, proste! A tak właściwie to czy na obecnym etapie to odpowiednie i wystarczające?

  Trochę fachowiej by było najpierw wykazać, że to faktycznie jeszcze katarek, a nie zaawansowane zapalenie płuc, i dopiero odpowiednio do tego sugerować leki, niż mówić "buty przemoczyłeś - weź aspirynkę"...
 • 2010-02-25 16:31 | Jaro 12

  Panie Żakowski, jak się pisze...

  ... słówko "abstrahował"? Wstyd!
 • 2010-02-25 16:33 | Rafał

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Trudno mi zdobyć się na ocenę, bo problem jest bardzo złożony. Wydaje mi się, że największym zagrożeniem jest zjawisko wykluczenia i rosnący przez nie w siłę fundamentalizm. Żyjemy w ciekawych czasach i fascynujące będzie obserwować rozwój sytuacji.
 • 2010-02-25 16:39 | wankac

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Jasne że tak a to z powodu.. odrębności kulturowej, religii i zachowań typowych dla zupełnie innej sfery mentalnej, w reszcie do prób narzucania Swojego... na obcym, pomocnym terenie. Oni nie pojmują zupełnie naszej sfery europejskiej i nie próbują się asymilować z tą nową ziemią dla nich...

  Wyjątki... to nie reguła.""
 • 2010-02-25 19:00 | Tichy62

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  "Prawie jak rasizm im. Smitha...."

  Zachęcający ten wstęp do dyskusji. Nie ma co. Od kiedy Żakowski mianował się "obrońcą uciśnionych" dyskusje z nim można sobie darować.
 • 2010-02-25 19:20 | Anna

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Ciekawa jestem w jaki sposob muzumanscy imigranci zagrazaja cywilizacji europejskiej? Jak do tej pory to wlasnie europejska, zachodnia kultura zagraza cywilizacji muzulmanskiej; w tym uzwgledniam polityke, economie i twz kulture masowa.
 • 2010-02-25 20:29 | zaba z paryza

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Dopoki takie osobistosci jak prof. Sadowski beda mialy wplyw na opinie publiczna, bedziemy krajem zasciankowym, z dolnej polki!
  Wstyd.
  Mieszkam juz ponad cwierc wieku w Francji, swiat arabski nie jest mi obcy, ponadto sporo jako samotna kobieta podrozowalam, od pakistanu, az po Marok,zreszta mieszkalam jakis czas w Maroku. I te poglady, opinie jakie wyraza pan prof. Sado<ski sa mi obce, niezrozumiale. Po prostu sa konserwatywne, zastraszone i populistyczne.

  Z jednym moge sie zgodzic, ze czeka nas Wielka Zmiana, ale nie tak , jak to widzi pan prof, ze muzulmanie nas swoimi dziecmi zaleja( rodziny muzulmanskie osiedlone we Francji nie maja wiekszego wskaznika urodzen niz rodzina czysto francuska!)ale te dzieci sie po prostu ksztalca! Moj syn na trzecim roku fizyki na Sorbonie, obliczyl na 80 studentow na jego kierunku tylko 10% bylo tak zwanych francuzow de souche ( czystych), bardzo duzo wlasnie mulzumanow, z mieszanych rodzin, etc. Juz bedac w liceum (panstwowe, jedno z lepszych w Paryzu, ) byla niesamowita miesznaka kulturowa. Prosze sobie wyobrazic, ze ta mlodziez, za kilka lat bedzie kadra, elita tego kraju. I to jest wlasnie rewolucja!
  Jacy sa ci mlodzi? Widuje ich czesto u ciebie w domu, swietna mlodziez.
 • 2010-02-25 20:39 | yyc

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Jezeli stworzono warunki gorsze niz w krajach trzeciego swiata to co ci emigranci tu jeszcze robia? Czyz nie rozsadniej bylo by wrocic do siebie i tam zyc dostatniej. Europejczycy chcieli by integracji tylko jest dokladnie odwrotnie i to muzulmania robia wszystko by sie nie integrowac czy raczej beda integrowc Europejczykow jak juz przejma wladze i nie bedzie zadnego wyboru wtedy. Lewicowa "Polityka" Panem Zakowskim na czele zasluzonym w latach PRL-u dziennikarzem zrobi wszystko zeby uderzyc w chrzecjanskie wartosci europejskie. Islamskie wartosci sa oczywiscie bardziej porzadane. Ta zla stara Europa i ta biedna i pokrzywdzona retsza swiata. Meczace jest to bicie piana w kolko. Terrozrym jest marginesem marginesu? Chyba pani nie widziala tej radosci na ulicach Palestyny po ataku na Nowy Jork. Te tysiace wiwatujacych i tanczacych muzulmanow. Albo organizowane masowe anty-dunskie demontracje przeciwko karykaturom. Nikt juz nawet nie wspomni ze 3 z tych karykatur jedynie naprawde obrazliwe byly falszywkami przygotowanymi przez samych imamow dunskich. Ale co tam taki drobiazg. Zorganizowano masowe demonstracje a w samej Palestynie nagle parodziesietne tlumy palily dunskie flagi. Ciekawe ile pani dostanie flag dunskich w Warszawie dzisiaj? A tam 40 tysiecy czekalo w sklepach. Widac Palestynczycy bardzo potrzebuja na co dzien flag dunskich tyle ich tam mieli. Oczywiscie wg lewicowych zachodnich(i naszych)tygodnikow byly to "spontaniczne" demonstracje. Tlumy na nie szly bo tlumy nienawidza zachodu i pragna jednego: jego likwidacji. Oczywiscie nikt sie nie przejmuje przesladowaniami chrzescian i innych wyznan w krajach muzulmanskich bo wiadomo rasizm i nietolerancja to domena Europa i bialych. Glupota nie ma granic. Europejska lewica dazy do zaglady wolnej i demokratycznej Europy. Tym razem chce to zrobic rekami emigrantow. Ciekawym wynikow. Kiedys emigrancji przejma wladze. I to bedzie koniec Europy. Pytanie tylko kiedy. A co do samych programow socjalnych to przeciez wiadomo nie od dzisiaj, ze sa chamulcem rozwoju gospodarczego. Teraz utrzymuje sie armie nienawidzacych nas, niepracujacych za to rozmnazajacych sie gwaltownie emigrantow.
 • 2010-02-25 20:50 | yyc

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Ci co dokonali ataku na Nowy Jork tez byli studentami, mlodymi, zyjacymi zachodnim stylem zycia. Ci co ich poznali tez mowili: tacy mili. Jezeli nie prawda jest ze muzulmanie nie maja wiecej dzieci niz rdzenni Francuzi to jak to jest mozliwe, ze tylko 10% procent studentow to Francuzi? Zreszta statystyki (francuskie) potwierdzaja kto najwiecej korzysta z zasilkow za urodzenie kolejnego dziecka.
 • 2010-02-25 21:38 | michał

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Tak,bowiem istnieje zachwianie proporcji w sensie tolerancji,jaka zawsze istniała między islamem,a chrześcijaństwem.Karolowi Młotowi pomnik Europa postawić powinna za odpór islamu i niech zostanie Europa z korzeniami chrześcijaństwa, a Azja,niech siedzi w czym chce!
 • 2010-02-25 21:58 | kociewiak

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  jestem chrzescijaninem ewangielikiem i uwazam ze muzulmanie w naturze maja
  niszczenie wszystkiego co ma wspolnego z Jezusem,krzyzem,wiara chrzescijanska
  Tak jest zagrozeniem i to wielkim musimy zabezpieczyc sie przed inwazja muzulmanow,inaczej skonczymy walczac o zycie naszych rodzin ,bliskich,naszej
  kultury,naszej wiary,sztuki,itd.
 • 2010-02-25 22:45 | orient

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  No właśnie. Na Sorbonie, czyli szkółce niedzielnej dla leserów i wyłudzaczy pomocy stypendialnej. Dyplom z tej "uczelni" można sobie równie dobrze użyć do podtarcia tyłka, bo ma taką samą wartość co nasze Wyższe Szkoły Gotowania na Gazie (albo nawet mniejszą). Niech pani mnie nie rozśmiesza z zaściankowością. Ksenofobia Francuzów jest olbrzymia a w okręgu Paryskim wręcz legendarna. Wystarczy spróbować wynająć mieszkanie w Paryżu aby się o tym przekonać. Może to niemiłe, ale śmiem twierdzić, że Francję to pani widziała ale wyłącznie na pocztówkach. Łgać trzeba też umieć a nie serwować dania, jak to pani napisała, z dolnej półki.
 • 2010-02-25 23:13 | Claudia www.neoarianie.blogspot.com

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Zgadzam się z Panią. Aż wieje z tego tekstu zwykłym strachem. Strach rodzi się, moim zdaniem, przed niepoznanym i brakiem świadomości.
  <br/> Efekt 'ekspansji wszechnarodowej' można postrzegać jako -zatruwanie- czyjejś kultury i niszczenie wspaniałych wartości zachodnich (o ile jeszcze się nie sprały), albo rozkwit świadomości człowieka, który dostrzeże z czego wyrósł, jakie czynniki go ukształtowały oraz jakie myślenie nim steruje. Będzie mógł je dostrzec i docenić przez porównanie ich z człowiekiem innej kultury. To może być bardzo piękne o ile będziemy wierzyli w tego samego Boga. Nie mam na myśli religii tylko - Boga który jest Miłością. Oto wartość zachodu, która podobno ma swoje filary na chrześcijaństwie. O ile Kościół Katolicki nie zamknął się w formie i pozmieniał treści tego wyznania.
  <br/>W sytuacji którą obserwujemy mogą pokazać się dopiero wspaniałe (PRAWDZIWE) wartości - w dostrzeżeniu tego co najważniejsze. Człowieka w Miłości. (Ale do tego trzeba przecież dojrzeć) A jeżeli dalej społeczeństwo będzie miało za wartości dogmaty, obrządki i schematy to możemy otwierać kolejną wojnę. Już z góry takie myślenie skazuje na przegraną całej cywilizacji. To wypłukanie treści z formy. "Ktoś" zamykając się przez wieki w jednej formie zaczął uważać ją za najlepszą. To skłoniło "go" do negowania innych form i uwielbieniu swojej. Tyle że w takiej sytuacji, gdy wszystko się rozmazuje w chorym uwielbieniu "ktoś" zaczyna mylić formę która miała ogarniać treść - Miłość. A potem nie było daleko żeby zmienił treść myśląc że zmienia formę. I zaczynamy wierzyć w formy a nie w to do czego zostaliśmy stworzeni. Oto moim zdaniem gorycz która wlewa się w wielu katolików.
  Podsumowując, uważam że taka sytuacja nie musi prowadzić do niszczenia ale do tworzenia, ewoluowania człowieka. Jeśli nasze światopoglądy oprzemy o to co propaguje każda religia- Miłość- to znajdziemy klucz na każdą sytuację. Tylko boję się że za mało ludzi jest świadomych tego kim są, swojej kultury i tradycji żeby móc się nie bać człowieka i dalej się rozwijać.
  Możemy się modlić i działać.
 • 2010-02-25 23:14 | Ivah

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Zgadzam się z Panią. Aż wieje z tego tekstu zwykłym strachem. Strach rodzi się, moim zdaniem, przed niepoznanym i brakiem świadomości.
  <br/> Efekt 'ekspansji wszechnarodowej' można postrzegać jako -zatruwanie- czyjejś kultury i niszczenie wspaniałych wartości zachodnich (o ile jeszcze się nie sprały), albo rozkwit świadomości człowieka, który dostrzeże z czego wyrósł, jakie czynniki go ukształtowały oraz jakie myślenie nim steruje. Będzie mógł je dostrzec i docenić przez porównanie ich z człowiekiem innej kultury. To może być bardzo piękne o ile będziemy wierzyli w tego samego Boga. Nie mam na myśli religii tylko - Boga który jest Miłością. Oto wartość zachodu, która podobno ma swoje filary na chrześcijaństwie. O ile Kościół Katolicki nie zamknął się w formie i pozmieniał treści tego wyznania.
  <br/>W sytuacji którą obserwujemy mogą pokazać się dopiero wspaniałe (PRAWDZIWE) wartości - w dostrzeżeniu tego co najważniejsze. Człowieka w Miłości. (Ale do tego trzeba przecież dojrzeć) A jeżeli dalej społeczeństwo będzie miało za wartości dogmaty, obrządki i schematy to możemy otwierać kolejną wojnę. Już z góry takie myślenie skazuje na przegraną całej cywilizacji. To wypłukanie treści z formy. "Ktoś" zamykając się przez wieki w jednej formie zaczął uważać ją za najlepszą. To skłoniło "go" do negowania innych form i uwielbieniu swojej. Tyle że w takiej sytuacji, gdy wszystko się rozmazuje w chorym uwielbieniu "ktoś" zaczyna mylić formę która miała ogarniać treść - Miłość. A potem nie było daleko żeby zmienił treść myśląc że zmienia formę. I zaczynamy wierzyć w formy a nie w to do czego zostaliśmy stworzeni. Oto moim zdaniem gorycz która wlewa się w wielu katolików.
  Podsumowując, uważam że taka sytuacja nie musi prowadzić do niszczenia ale do tworzenia, ewoluowania człowieka. Jeśli nasze światopoglądy oprzemy o to co propaguje każda religia- Miłość- to znajdziemy klucz na każdą sytuację. Tylko boję się że za mało ludzi jest świadomych tego kim są, swojej kultury i tradycji żeby móc się nie bać człowieka i dalej się rozwijać.
  Możemy się modlić i działać.
 • 2010-02-26 00:24 | Stangor

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Jest to to temat który nie powinien się pojawić gdyby państwa dbały o świeckość ustroju. Religia winna być indywidualną sprawą obywatela a zadaniem państwa powinna być dbałość aby nie było żadnej nawet najmniejszej ingerencji ( obojętnie jakiego wyznania )w sprawy państwa. Dominacja któregokolwiek wyznania narusza suwerenność innych. To już nie jest demokracją.Dotyczy to również mniejszości narodowych starających się stworzyć odrębne prawo dla siebie. To nie znaczy że należy rugować inną kulturę czy religię. Ale przede wszystkim należy szanować prawo narodu wśród którego się zamieszkuje.Nie wolno dopuścić do tego żeby grupy wyznaniowe czy narodowościowe miały wpływ na stanowienie prawa które obowiązuje wszystkich.
 • 2010-02-26 00:44 | joanna600

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha- po raz drugi o paskudnym błędzie ortograficznym

  Kilka godzin temu wysłałam Wam korektę błędu ortograficznego w artykule. Szczególnie wstydliwa sytuacja, bo krótko po Waszym artykule o błędach językowych polityków.No i samo pismo jakiś poziom posiada chyba? Ale jakos widzę ciągle tego samego"byka", a i mojej notki nie ma. Do p. Żakowskiego, korektora i moderatora forum- nie śpijcie!!!
  Jeszcze raz: ABSTRAHOWAĆ, ABSTRAHOWAĆ, ABSTRAHOWAĆ
  Dotyczy zdania:Po pierwsze abstrachowal od rewolucji seksualnej..."
  Poprawcie to wreszcie. ABSTRAHOWAĆ
 • 2010-02-26 03:10 | Szu

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Dzięki, nareszcie ktoś poruszył ten politycznie niepoprawny temat.

  Głównym filarem naszej, zachodniej kultury nie jest już chrześcijaństwo - jest nią wolność osobista. System zapewniający wolność jednostki to ewenement na skalę światową i historyczną. Ostatnio taka sytuacja zaistaniała pare tysięcy lat temu w Azji. Proszę nie brać tego za pewnik - możemy bardzo łatwo stracić to co udało się osiągnąć. Kultura muzułmańska skupia się raczej na likwidacji innowierców i wprowadza drakońskie obostrzenia w sferze seksualności i przede wszystkim represjonuje kobiety - przyjrzyjcie się niedawnej próbie wprowadzenia szariatu do sądów Wielkiej Brytanii.

  Jeśli chcemy zachować wolność nasza cywilizacja musi aktywnie bronić swoich ideałów. Nie wiem jak Wy, ale ja nie chciałbym urodzić się kobietą w Iranie albo Pakistanie.
 • 2010-02-26 08:59 | Neo

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam tekst, ale zgadzam się z tezami, jeśli chodzi o to, że:
  1. Polityka społeczna jest błędna, ponieważ źle adresuje pomoc sprzyjającą prokreacji. Powinno się wspierać z racji posiadania dzieci rodziny produktywne, pracujące, płacące podatki. Obowiązująca w psychologii zasada modelowania pozwala sądzić, że dzieci z tych rodzin będą produktywnymi obywatelami tworzącymi ogolny dobrobyt.
  Nie powinno się natomiast stwarzać sytuacji, gdy posiadanie dzieci jest dla rodziny głównym źródłem dochodu czerpanego z pomocy socjalnej, bo to jest patologia i reprodukowanie patologii - taki model życia przejmą wszak w większości tak wychowywane dzieci.

  2. Należałoby w polityce państwa abstrahować od religii i spraw wyznaniowych, czyli szczucia chrześcijan na muzułmanów czy vice versa, ponieważ to jest przelewanie z pustego w próżne, do niczego nie prowadzi, gdyż ani Allaha, ani Boga nikt nie widział i szkoda energii na dysputy typu: "ile diabłów mieści się na końcu szpilki".
  Istotną sprawą jest stworzenie w Starej Europie dobrze funkcjonujacych systemów prawnych, obejmujacych równo wszystkich, bez względu na wyznanie, rasę, kolor oczu itd.
  Czyli jeśli w Polsce ślub można brać od lat 16-stu, to Rom czy Arab nie może żenić się i współżyć z 14-latką i uzasadniać tego obyczajami etnicznymi. Nie może też ojciec - muzułmanin zakazać córce chodzenia do szkoły, bo obejmuje ją obowiazek szkolny jak wszystkie dziewczęta w Polsce.
  Analogicznie: jeśli państwo (motywujac rzecz bezpieczeństwem) wprowadza przepis o nienoszeniu w miejscach publicznych strojów zakrywających przeważającą część twarzy (burki) - to samo ma dotyczyć katolickich zakonnic noszących kwefy zakrywające znaczną część twarzy i wszystkich mężczyzn noszących bujny zarost uniemożliwiający rozpoznanie rysów! Bo nie można obejmować restrykcjami osób tylko jednej płci i jednego wyznania i wyznanie nie może dyskryminować obywatela!
  Nie rozumiem za to w ogóle przymusu nienoszenia przez dziewczęta chust, bo tu już zupełnie brak praktycznego uzasadnienia! Jeśli wszyscy mamy wyglądać "świecko" i o to właśnie chodzi, to trzeba też zakazać pokazywania się publicznie habitowym zakonnicom, zakonnikom, księżom i biskupom w strojach sobie właściwych, krysznowcom, rastafarianom trza pościągać berety i poobcinać dredy, Żydom obciąć pejsy, prawosławnym kobietom pozdejmować chustki, w których chodzą do cerkwi, a te chustki wypisz-wymaluj wygladają jak hidżab... Ingerowanie państwa w szczegóły wyglądu ludzi - głupota nad głupotami!
  I oczywiście jest to temat zastępczy w kontekście istnienia durnej polityki społecznej wobec imigracji i odmienności kulturowej, co słusznie zauważa Jacek Żet.
 • 2010-02-26 10:12 | Jaf

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Odpowiadając na pytanie wprost: tak, muzułmanie MOGĄ stanowić zagrożenie dla kultury i cywilizacji europejskiej (można tu powołać się na wiele faktów historycznych), ale stopień, czy głębokość tego zagrożenia zależy od mądrej polityki społecznej rządu (trudno, pod tym względem mieć zaufanie do rządów RP).
  Przyjęcie imigrantów z państw muzułmańskich powinno być obwarowane uczciwymi, ale również stanowczymi regułami (język, integracja kulturowa, sposób zachowania, nieafirmowanie egzotycznych dla Europejczyka zwyczajów) oraz pełnym uczestnictwem w kosztach i profitach państwa dobrobytu.
  Spędziłem w krajach muzułmańskich parę lat (w latach, gdy Polska była jeszcze cenionym i niemal wzorcowym państwem dla przeciętnego Jemeńczyka lub Nigeryjczyka), niemniej, nie do pomyślenia było, aby moja żona lub córka przenosiły swoje zwyczaje (stroju, czy jakiejś manifestacji religijnej) na tamten grunt. Rozumiem Francuzów, którzy przedsięwzięli walkę z chustami na twarzy uczennic - to, co nie razi na ulicach Sany czy Aleppo, zupełnie nie pasuje na ulicach Warszawy, czy Paryża. Nie mówiąc już o szkole, gdzie zakwefiona nauczycielka uczy języka angielskiego w szóstej klasie szkoły podstawowej (na szczęście nie w Polsce, a i pewnie francuscy nauczyciele też do tego nie dopuszczają). Świadomie pozostawiam na boku całe zagadnienie naszych rodzimych muzułmanów, bo mówimy jedynie o imigrantach, którzy w wielu państwach europejskich stosują "milking" wobec społeczeństw swoich gospodarzy. Pozdrawiam.
 • 2010-02-26 11:21 | Art63

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Podobnie jak poprzedniczki mieszkałem we Francji przez lata. Scenariusz optymistyczny to 80% muzułmańskich studentów na uczelniach szczerze oddanych Republice i pełna integracja całej reszty:)

  Na razie jednak przedmieścia duzych miast są sceną przemocy w Polsce niewyobrażalnej. Najbardziej znane muzułmańskie stowarzyszenie kobiece to "Ni putes ni soumises" (ani dziwki ani niewolnice) co nie najlepiej świadczy o traktowaniu kobiet w tych kręgach.
  Sama zaś mniejszośc muzułmańska, choć za Sarko uzyskała dostęp do mediów i stanowisk państwowych (pierwszy muzułmański prefekt na południu) zajmuje sie w swojej większości zbiórka kubłów na śmieci, pracą w supermarketach itp. co nb. odpowiada ich wykształceniu.
  Czy taka społecznośc może zagrozić zachodniej cywilizacji? Jeśli zdecyduja się na integrację to nie. Jeśli nie, to ich system wartości (szczególnie agresywny islam szkoły Wahabiego który obecnie przeważa a jego szkoły są jedynym dostępnym na Bliskim Wschodzie wykształceniem) jest sprzeczny z warościami Europejskimi i wobec nich wrogi.
  Jeśli przejmą władzę ekonomiczną (na co się nie zanosi) a potem polityczną (równie odległa perspektywa) to mogliby forsowac prawa np. o prześladowaniu kobiet albo doprowadzic do władzy tępych mułłów-nieuków.

  Przewaga militarna, polityczna i intelektualna Europy jest jednak tak miażdżąca, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje mi się kontrola agresywnych ruchów islamskich metodami policyjnymi i stopniowe przemodelowanie integracji tak, aby była skuteczniejsza. No, chyba że nasze własne rozmiękczenie mózgów doprowadzi nas do stanu dawnych mieszkańców Rzymu, którzy przyjaźnie otwierali bramy miasta przed Wizygotami.
 • 2010-02-26 12:02 | Klawiatoryx

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Skoro już o tych Wizygotach, to może warto zadać pytanie - dlaczego oni otwierali te bramy? Odpowiedź jest bardzo ciekawa, i wiele można się z niej dowiedzieć również o współczesnym świecie. Bo nie miało to nic wspólnego z żadnym rozmiękczeniem mózgu, a miało całkiem racjonalne podstawy.
 • 2010-02-26 12:04 | magda

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Zgadzam sie,swieta racja niema warunkow materialnych i nie ma dzieci.
 • 2010-02-26 12:08 | Herstoryk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Polecam artykuł w Guardianie: http://www.guardian.co.uk/world/2009/jul/26/radicalisation-european-muslims, rzetelny reportaż, oparty na statystykach i badaniach pinii publicznej.
  Muzułmanie europejscy są jak wszyscy emigranci, czy to Algierczycy w Paryżu, czy Polacy w Jackowie, z początku zawsze trzymają się razem i religia jest dla nich często najsilniejszą więzią ze społeczeństwem które opuścili i z tradycyjnym trybem życia. Równocześnie głównym motywem przytłaczającej większości jest chęć dorobienia się i życia jak im pasuje, a nie nawracanie niewiernych. Na dyskryminację reagują w typowy sposób - zamykaniem się w swym getcie i odrzucaniem zasad i obyczajów gospodarzy, którzy nimi gardzą.
  Kampania oczerniania Muzułmanów i robienia z nich zagrożenia wydaje się być sterowana przez plemienne i polityczne interesy pewnych grup nacisku i jest ochoczo podejmowana przez media i polityków, bo straszenie "czarnym ludem" przez te pierwsze dobrze się sprzedaje, a tym drugim ułatwia kontrolowanie społeczeństwa i sukces wyborczy.
  Tzw szarego człowieka, zwłaszcza o prowincjonalnym sposobie myślenia obce mu obyczaje i zachowania szokują i napawają strachem.
  Wiele obyczajów powszechnych wśród Muzułmanów może zrazić postronnego obserwatora. Prawdziwie obiektywnych powinna jednak razić bardziej słomka we własnym oku niż belka w oku bliźniego. Spory odsetek Polaków traktuje Muzułmanów ze strachem i pogardą, mimo że wiele tradycyjnych polskich zachowań jest równie nagannych. Ale własnego smrodu się podobno nie czuje.
 • 2010-02-26 12:36 | zly

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Boze,jak to jest z ta demografia..Najpierw krzyczano,ze swiat jest przeludniony,teraz gdy ludzie racjonalnie ograniczyli liczbe dzieci do takiej,ktora moga wychowac,kolejny krzyk,ze wymrzemy.Europa doskonale radzila sobie kiedy zamieszkiwalo ja ledwie kilkanascie milionow ludzi,poradzi sobie chocby liczba ludnosci spadla o polowe.Zapomogi na dzieci raczej w tym pomoga niz przeszkodza-nasze 'becikowe' wspomoglo wylacznie przyrost naturalny w rodzinach z marginesu.
  A muzulmanie SA zagrozeniem dla Europy,bo nie integruja sie z nasza kultura,a wprost przeciwnie,narzucaja nam swoje chore zasady i prawa.I nie sa to wyjatki czy radykalowie,to wlasnie owi 'przecietni' muzulmanie morduja swoje corki i wysadzaja sie w powietrze w Londynie,Berlinie,Madrycie..To zbrodnicza religia i kultura,przed ktora musimy bronic sie wszelkimi srodkami.Pamietajmy o tym raporcie,o ile jeszcze nie jest za pozno.
 • 2010-02-26 12:54 | ronin

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Kryzys państwa opiekuńczego (dobrobytu)? W modelowych krajach skandynawskich poza normalnymi objawami światowego kryzysu ciężko cokolwiek znaleźć na poparcie tej tezy. We Francji już w 2008 współczynnik dzietności przekroczył 2 i to nie dzięki muzułmanom, którzy żyją tam już co najmniej drugie pokolenie, ale dzięki konsekwentnej polityce prorodzinnej. W Niemczech za spadek dzietności odpowiada głównie byłe NRD, zresztą zgodnie z tendencją w praktycznie wszystkich państwach postkomunistycznych, gdzie struktury państwa opiekuńczego zaczęły się rozpadać.
 • 2010-02-26 13:04 | E13

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Mieszkam od wielu lat w Berlinie, gdzie znajduje się największa gmina turecka poza granicami Turcji (Kreuzberg) i to co obserwuję nie napawa optymizmem. Niestety istnieje moim zdaniem zagrożenie ze strony Islamu. Większośc osób pochodzenia tureckiego nie pracuje, gdyż wiele prostych i nie wymagających specjalnych kwalifikacji prac nie przystoi mężczyznom wyznania muzułmańskiego i żyje z zasiłków na dzieci, których rodzi się coraz więcej. Nie jest rzadkością, że osoby te nie znają języka, chociaż od dziesięcioleci mieszkają w Niemczech. O jakiejkolwiek integracji nie ma mowy. Rodziny te zalewają społeczeństwo dziecmi, które są wychowywane jedynie w kulturze anatolijskiej i w przeświadczeniu, że wszystko im się należy od państwa, a z siebie nie muszą państwu dawac nic. Niestety, czarno to widzę...
 • 2010-02-26 13:28 | GallAnonim

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Panie Redaktorze - trafione w 10 !
 • 2010-02-26 13:30 | Jaf

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Co do "zbrodniczości" tej religii i kultury, byłbym ostrożny w takich sformułowaniach. Wyznawcy Islamu, u siebie są przyjaznymi i dość otwartymi ludźmi, a także odznaczają się dobrą znajomością Koranu i skłonni są do dyskusji na tematy dot. różnic religijnych, z daleko posuniętą tolerancją - wówczas nie ma żadnej agresji. Mówiąc o zagrożeniach mamy na myśli szkółki muzułmańskie, kształcące żołnierzy dżihadu i wszechobecne poczucie rewolucji oraz uporczywe izolowanie się od kultury europejskiej z równoczesnym nastawieniem roszczeniowym i niestosowaniem się do praw lokalnych - nota bene, tego typu postawa drażni w różnych układach. Pozdrawiam.
 • 2010-02-26 13:59 | Artur Bogusiewicz

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Fundamentalna róznica miédzy europejskim modelem a modelem muzulmaskim, to europejski pluralizm i rozdzil kosciol,a od religii, oraz brak tego pluralizmu w kulturze muzulmanskiej; jest to roznica nie do przezwyciezenia od czasow rozpadu cesartwa rzymskiego, oraz granica zakreslona trwale od Wielkiej Schizmy. Dzisiejszy problem to jednostrona anihilacja spoleczenstwa europejskiego, przy braku kompromisu ze strony muzulmanskiej. Roznice wynikajace z dwoch systemów aksjologicznych mogly by zostac przezwyciezone gdyby spoleczenstwo muzulmanskie zaakceptowalo europejski model wynikajacy z mysli oswieceniowej, przynajmniej w kwestii religii jako prywatnej , indywidualnej sfery czlowieka, a nie wyznacznika norm wspolnoty ale to moglo by byc mozliwe przy glebokim przewartosciowaiu kultury muzulmanskiej.
 • 2010-02-26 14:37 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  WSZELKIE KŁOPOTY ROZPOCZĘŁY SIĘ GDY HANDLARZE ZACZĘLI MIEĆ PRZEWAGĘ NAD WYTWÓRCAMI.
  Dziś pomaga w tym teologia judeochrześcijańska.
 • 2010-02-26 15:36 | raor

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Fajna "mape dobrobytu" ulozyliscie Panstwo :))). Raj w poludniowej Azji i Afryce, a bieda w Europie. Z takiego rozumowania wynika rowniez, ze dekada dobrobytu w Polsce przypadala tuz po wojnie :))).
  Natomiast powaznie, w przyrodzie bardziej typowym zjawiskiem dla przejsciowego glodu (niedostatku w rozumumieniu ludzkim)nie jest zamieranie popedu seksualnego ale wysoka smiertelnosc dzieci.
 • 2010-02-26 17:20 | profet

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Jak muzulmanscy emigranci zahgrazaja Europie? Zapraszam do UK, gdzie sa muzulmanie nazwolujacy do przeksztalcenie UK w kalifat (panstwo muzulmanskie) z prawem sharia. Zapraszam do Niemiec, Holandii, Belgii i przedmiescia Paryza. Tylko u nas jeszcze tego nie widac.
 • 2010-02-26 17:52 | zaba z paryza

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  yyc
  1)wyjatki potwierdzaja regule.. powaznie, to jest osobny temat, rozwine go ponizej.
  2) nauki scisle nie sa w modzie, po drugie Francja to nie tylko muzulmanie, rowniez inne religie, kultury. Chociazby Wietnamczycy, Hiszpanie ( wielka emigracj podczas Franco) a terza z krajow europy wschodniej... etc.
  3) jakie statystyki? prosze podaj mi link.. bo, rodziny, ktore maja wysokie dochody niedostja zapomogi dla kolejne dziecko ( to byla wielka debata za czasow Mitterrand ), a jednaj jest sporo rodzin francuskich rdzenych, ktorzy maja wiecej niz 3 dzieci..
 • 2010-02-26 17:58 | zaba z paryza

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Sorbona, wydaje mi sie , ze w raking stoi wyzej niz Uniwersystet Jagielonski... a absolwenci z Sorbony bez weryfikacji swego dyplomu moga pracowac wszedzie nawet w USA...
  a co do wynajecia mieszkania.. jest to problem dla wszyskich, czy jestes bialy, zolty czy zielony tutaj liczy sie tylko grubosc twego porfela. Bo gdyby to byla prawda, ze muzulmanom nie wynajmuje sie mieszkan, to pytam sie dlaczego avenu Foch jest zamieszkal wylacznie przez arabow?
 • 2010-02-26 18:00 | Cinko

  Woleli Arabów zamiast Polaków

  Deutschland.
  no ale cóż.. troche w tym naszej wieny i troche niemców.
 • 2010-02-26 18:02 | andzick

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Ja sie zupelnie zgadzam z ta opinia,od kilku lat mieszkam we Francj i tutaj sytuacja jest taka sama jak w Berlinie...a moze nawet i gorsza. Dlatego mysle ze istnieje powazne zagrozenie ze strony Islamu. Znam isalmistow, mlodych ludzi, ktorzy zostali urodzeni we Francji bo to ich rodzice czy dziadkowie przyjehali do tego kraju. Ci mlodzi ludzie mowia po francusku, uczeszczaja do francukich szkol (pod warunkiem ze chce im sie uczyc), czyli zyja tak jak francusi, roznica jest taka, ze ci mlodzi islamisci ciagle nazekaja, rzadaja wszelkich praw nie dajac w zamian nic, nie uznajac obowiazkow, nie rozumieja ze tylko ciezka praca mozna do czegosc dojsc. Kiedys na uczelni rozmawialismy w malym gronie studentow, wsrod nas byl tez jeden islamista, ktory nam wyjasnil, ze on chodzi tylko na uczelnie dla zabicia czasu, bo najchetniej to by sie ozenil i mial dzieci, bo jak twierdzi we Francji mozna zyc, utrzymac siebie i cala swoja rodzine, tylko dzieki gromadce dzieci (powyzej trzech jest duza pomoc od panstwa, wiec trzeba miec dzieci jak najwiecej). Az mnie ciarki przeszly jak go sluchalam.
  Nie twierdze ze wszyscy islamisci sa tacy sami... niestety znam tylko takich, ktorzy twierdza ze skoro w krajach europejskich sa takie systemy socjalne to trzeba byc glupkiem by z tego nie korzystac (i chyba wlasnie za glupkow uwazaja nas europejczykow). Znam tez kilka osob, ktorzy maja jednego z rodzicow z pochodzenia islamskiego i ta sa osoby naprawde otwarte, pracowite, wartosciowe. Jednak zadna z nich nie zostala wychowana w islamie...
  Uwazam, ze samo to daje duzo do myslenia. A do tego sytuacje z jakimi sie spotykam nacodzien w metrze czy chociazby w sklepie i na ulicy, upewniaja mnie w przekonaniu, ze mamy sie czego obawiac.
 • 2010-02-26 18:17 | Leszko

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  A dlaczego jednego z moich pradziadków było stać na wychowanie ośmiorga dzieci (liczę tych, którzy dożyli pełnoletniości)? Może dlatego, że wówczas nie było zajefajnego ZUSu, który kasuje około 40% wypracowanej płacy brutto (licząc łacznie tzw. składki pracownik i pracodawcy)?
  Oczywiście nie jest to jedyna przyczyna - ale nie można udawać, że wysokie i mające jeszcze tendencję wzrostową podatki i parapodatki, zwiększają zasoby potrzebne do wychowania potomstwa.
  Jeszcze trochę, a dzieci będą się rodzić jedynie w rodzinach, gdzie mają w nosie poziom życia dzieci, ich wykształcenie itd itp. Tj. w rodzianch lempenproletriackich, u Cyganów i - tak bliskich sercu uczonych w piśmie - muzułmanów, kórych wkrótce będziemy gościć w coraz większej liczbie.
 • 2010-02-26 18:20 | Leszko

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Ojej, ojej! A skąd to wykluczenie w tak postepowych społeczeństwach zachodnich? Może są ku temu jakieś obiektywne powody? Może takie, jakie wymienił prof. Sadowski?
 • 2010-02-26 18:23 | Tichy62

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  W 10 to trafił Sadowski.
 • 2010-02-26 18:45 | Leszko

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Spokojnie, spokojnie, oliwa nierychliwa ale sprawiedliwa. Minie parędziesiąt lat i może emeryt Żakowski dozna szczęscia mieszkania w bloku, w którym będzie jedynym bladoskórym.
  Tak się przytrafiło 68-letniej kuzynce mojej mamy z RFN.
  A jak sąsiedzi emigranci nie wpuszczą go do domu w którym mieszka - z komentarzem typu: "To nie jest polski dom, tu nie mieszkają biali", to dopiero będzie narzekał na rasizm prof. Sadowskiego, bo to wszak przez niego taki afront spotka emeryta Żakowskiego, nieprawdaż? :o)
  To zdumiewające, że od kilkuset lat Polska "nie pawiem, a papugą narodów" i to do tego papugą bezkrytyczną...
 • 2010-02-26 19:12 | Leszko

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Hmmm... A nie było to czasem tak, że mieszkańcy Imperium Romanum radośnie witali barbarzyńców, bo ich władcy obiecywali niższe podatki?
 • 2010-02-26 20:34 | czytelniczka

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  niestey , mieszkam też w Niemczech i widze to dokladnie tak samo !Mąż mój ,ktory wiele lat pracował w Anglii ,potwierdził dokładnie informacje o
  nawoływaniu muzulmanów do przekształcenia UK w kalifat. Zgadzam sie z autorem artykulu ,że jedyna droga by nie dopuścic do takich sytuacji ,to mądra polityka społeczna państwa.Bo właśnie jej brak powoduje szukanie winnych. Ale tez prawdą jest to ,ze nie możemy zapominac iz muzułmanie to zupełnie inna kutlura niż europejska. Nie mówię lepsza lub gorsza ,ale inna ze wszystkimi skutkami,z którymi rządy państw europejskich muszą się liczyć - jeżeli uważamy ,że i dla muzulmanów jest miejsce w Europie
 • 2010-02-26 20:51 | J

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  właśnie tak się pisze - "abstrahował".
 • 2010-02-26 21:24 | Henryk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Kryzys uderza w najbiedniejszych.W polityce powoduje to najwyżej zmianę ekipy
  rządzącej.Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku licznego i dobrze zorganizowanego ugrupowania religijnego.Nastąpi dalsze zacieśnienie
  więzi gospodarczych i społecznych w miejscach zamieszkania.Powodując osłabienie miejscowych zwyczajów i tradycji małych ojczyzn.W perspektywie
  wielu lat zmieniając państwo.

 • 2010-02-26 22:02 | zro

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Smith ma rację! To tak jak weszli do nas na Pomorze Niemcy i zaroiło się od brunatnych mundurów.Tak teraz roi się w niektórych krajach od ubiorów islamskich.Zgadzam się ,ze to niebezpieczne.Oni są podobnie zdyscyplinowani i posłuszni obcym nam przywódcom.
 • 2010-02-26 23:58 | Q

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Być może obudzisz się, kiedy w telewizji powiedzą, że Parlament Europejski uchwalił demokratycznie nową konstytucję opartą na szariacie, który jest "indywidualną sprawą obywatela"
 • 2010-02-27 00:07 | Q

  Przewaga?

  Przewaga militarna, polityczna i intelektualna Europy - o czym ty piszesz?

  Za kilkadziesią lat jak zdobędą większość to wszystko uchwalą demokratycznie tak jak chcą i bez żadnej wojny. Wprowadzą szariat na drodze referendum. A my będziemy cieszyć się "wolnością", a kobiety będą bardzo szczęśliwe i nie będą mówić o tym czy się im opłaca rodzić, czy też nie.

  http://www.youtube.com/watch?v=UwkAWXMi7Ek&feature=player_embedded
 • 2010-02-27 00:52 | Marek

  Rasizm im. Smitha

  Moja opinia jest taka: Z pewnością. Zachodnia cywilizacja jest zagrożona, bez dwóch zdań, jednak nie ze strony muzułmanów, a brutalnych reżimów totalitarnych, USA oraz Izraela, które niszczą dorobek całego świata zachodniego, począwszy od systemu finansowego, bankowości, wymiany handlowej, poprzez kulturę, media, a skończywszy na pokoju na świecie, prawach człowieka oraz wolności obywatelskiej. Cywilizacja zachodnia jest zagrożona.
 • 2010-02-27 00:59 | inkwizytorstarszy

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  ...W Polskiej TV publicznej podano i (częściowo pokazano) że w Warszawie
  niedługo powstanie (dość symboliczne określenie-nieprawdaż?)tzn.będzie wybudowane 6 (słownie sześć) MECZETÓW z minaretami (nie będzie wolno nadawać śpiewów muezinów).To tylu już "ich" mieszka w Wa-wie czy to forpoczta Islamu ? Zaczynam się bać bo 'oni" mają pieniądze,a w naszym kraju "wszystko na sprzedaż" A nasza czarna mafia katolicka chyba jeszcze się zastanawia : Walczyć czy się przyłączyć...Jednak wolę mieć "swojego" wroga,niż islamskiego ciemnego fanatyka,którego przekonano że Europejczyk to największy wróg....
 • 2010-02-27 05:24 | zly

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Rozumiem,ze owym gestem przyjazni,sympatii i goscinnosci bylo: sciecie glowy naszemu inzynierowi w Pakistanie,tlumy domagajace sie smierci angielskiej nauczycielki w Sudanie za nazwanie misia 'Mahometem',mordy i masakry chrzescijan w Iraku i Syrii,zamachy w Bali,Bombaju i Jemenie..Nie wspominajac o libanskiej wojnie domowej,ktora zmienila kraj z bankiera Bliskiego Wschodu w matecznik Hezbollahu.Oczywiscie,ze muzulmanie bardzo dobrze znaja Koran-szczegolnie fragmenty nakazujace mordowanie niewiernych i nakaz,by nigdy nie miec wsrod nich przyjaciol.Ich falszywa uprzejmosc i ten klamliwy usmieszek mialem okazje ujrzec w Anglii,i przekonac sie takze,co naprawde sie za nim kryje.
  Panie Jaf,jak wielu przed Panem mylnie sadzi Pan,ze problemem islamu sa ekstremisci.Rownie dobrze moglby Pan mowic o 'umiarkowanych' i 'fanatycznych' nazistach.Nie ma ekstremistow w islamie,ci terrorysci wykonuja po prostu slowo w slowo to,co nakazuje Koran i to co muzulmanie praktykuja nieprzerwanie od tysiaca czterystu lat-podboj ogniem i mieczem kazdego kraju,ktory stanie im na drodze.I nic nie wskazuje nato,by zmienili sie w przyszlosci.
 • 2010-02-27 10:31 | herbapol

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Widzę zarówno w artykule jak i w dyskusji kilka sprzeczności.Po pierwsze ta chybiona opiekuńczość państw:chybiony dla europejczyków,Francuzów,Brytyjczyków,Włochów czy Niemców,ale bardzo trafiona dla Turków,Marokańczyków i innych.Europejczycy nie mają dzieci,bo nie mają warunków ich wychowywania,ale rodziny imigrantów mają dużo dzieci,bo mają doskonałe warunki ich wychowywania.Coś ta interpretacja idzie fałszywym torem.Przyczyna tego stanu rzeczy musi leżeć gdzieś obok.
  Czy islam jest zagrożeniem dla Europy?Pani Oriana Falacci twierdziła,że tak.Ale co to takiego,to zagrożenie?Jeżeli przemiany tego wszystkiego co rozumiemy pod pojęciem kultury europejskiej,to bezwzględnie tak.Ale czy jest możliwe utrzymanie tego wszystkiego w stanie nie zmienionym przez następne tysiąclecia?Chyba nie.Wielkie kultury tego świata,egipska,perska,grecka czy rzymska,może nie upadły całkowicie ,ale musiały się zmieniać i przekształcać pod wpływem "barbarzyńców".To samo dzieje się na naszych oczach z tym co nazywamy kulturą europejską.
  Jest to proces,którego nikt nie zatrzyma.Ten proces dokonuje się na gruncie ogromnej motywacji wewnętrzej ogromnych rzesz biednych ludzi,którzy chcą żyć lepiej z jednej strony,a rzesz ludzi znudzonych, bez żadnej motywacji,którzy wszystko już mają, z drugiej.Pocieszeniem na przyszłość może być to,że ci biedni kiedyś staną się bogatymi i cały cykl powtórzy się da capo.W tym sensie jest to proces naturalny,bowiem żadna kultura tego świata nie trwała wiecznie.
 • 2010-02-27 11:23 | wiehu

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Ja nie jestem za tym by państwo pomagało innym jak do tej pory .

  To nie jest żaden socjalizm tylko ucieczka od odpowiedzialności .

  Daje sie pieniądze ludziom po to aby siedzieli cicho , mimo ze maja problemy i czesto nadal je beda mieli jesli to państwo wezmie na siebie ciężar pomocy im.

  Ludzkie problemy rozwiązuje tylko wzajemna ludzka solidarność a nie urzędnicza machina która jednym pomaga a innym nie ,a ludzie myślą ze maja ten problem z głowy i nie musza pomagać , przecież to państwo robi to za nich.

  I ludzie chamieją , coraz bardziej myśląc o sobie a problem wzajemnej pomocy pozostawiają ludziom uczciwym i prawym którzy sami powoli stają się marginesem społeczeństwa .

  Czasem jak trzeba i przyciśnie ich sumienie dają też rożne datki ludzia i organizacja które niby pomagają innym :-)

  za 10 % uzbieranej sumy .

  Tak więc zawsze można powiedzieć ( widząc bul i cierpienie innych ) ,
  a niech się państwo tym zajmie .

  Nie to wy powinniście sie tym zająć ,
  słuchając tych uczciwych ludzi których już tak mało zostało .
 • 2010-02-27 14:16 | Janusz

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Muzułmańscy imigranci są oczywistym zagrożeniem dla cywilizacji europejskiej.
  Dzisiaj żaden Kara Mustafa nie pociągnie ze swymi zastępami na Europę.Każdy potencjalny Kara Mustafa wie,że w strciu zbrojnym nie ma szans.Ale z podoju nie zrezygnowano,wybrano tylk inną drogę.Oczywiście,że przeciętny muzułmanin nie emigruje do Europy z zamiarem jej podbijania.On pragnie tylko polepszyć swój byt.Ale za nim cichcem podąża elita muzułmańska.Walczy w demokratycznej Europie,zresztą skutecznie,o swoje prawa religijne.Budują meczety.Zakładają przy nich "szkółki niedzielne" w których z powodzeniem indoktrynują swoich uczniów.Przykładów z terenu Wielkiej Brytanii,Fracji,Niemiec mamy dostatek.Tam jest wylęgarnia walczącego islamu.
  To jest nowoczesny podbój!Nie mieczem,ale słowem.A że nie przebierają w środkach i swoich ziomków potrafią utrzymać w ryzach - są skuteczni.
  Jak kiedyś powiedział Lenin,że kapitalista sprzeda nam sznur,na którym go powiesimy,tak teraz tenże kapitalista,w imię robienia dobrych interesów,nie powie złego słowa na Władców Arabii Saudyjskiej,chociaż wiadomo,że to za jej pieniądze budowane są meczety w całej Europie,że to za jej pieniądze szkoleni są islamiści,chociaż wiadomo,że za posiadanie symboli chrześcijańskich można w tym kraju stracić głowę,nikt nie odważy się powiedzieć:dobrze,budujcie meczety ale na zasadach wzajemności wybudujemy u was kościół.Ropa,którą dysponują,jest tak cenna,że zgodzimy się na wszystko.Sprzedamy samych siebie.Ja też,jadąc autem, przyczyniam się do ich bogactwa i ich zagrożenia.Smutne,ale prawdziwe.
  Tego trendu nie da się powstrzymać.Upadły wspaniałe kultury Egiptu,Persji,Gecji czy Rzymu,upadnie również kultura Europy Oświeconej.
  Historia kołem się toczy.
  Rozważanie,czy becikowe (w szerokim tego słowa znaczeniu)może powstrzymać upadek kultury europejskiej,jest tak samo zasadne jak pytanie,czy parasol zatrzyma deszcz.
 • 2010-02-27 16:43 | J 12

  A jak było napisane...

  ... wcześniej? "Abstrachował"; dopiero po mojej uwadze zostało to zmienione...
 • 2010-02-27 17:50 | Wojtek-1942

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Deprawujący neoliberalizm i brak konkurencji to przyczyny... Coś masz niezbyt uporządkowane te argumenty?
 • 2010-02-27 17:55 | Wojtek-1942

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Szanowny panie redaktorze. Zamyka pan oczy i wypowiada opinię zgodną z tzw. poprawnością polityczną, czyli taką jak należy. Dlaczego?
 • 2010-02-27 20:40 | zaba z paryza

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  jak powyzej napisalam, wypociny pana prof. zostawiam na boku.

  Wydaje mi sie, problem zagrozenia naszej kultury istnieje w dwoch podstawowych aspektach; populistyczne media oraz wyzszosc dobr materialnych nad innymi.

  media, ktorych celem jest wywolanie sensacji, poszukiwaniu afer, szopek ale juz ich nie analizowanie, ni ukazanie faktow, ich chronologie, przemikliwanie statystyk czy porowan.. etc. jednym slowem odwala sie COS i przechodzi do nastepnego newsa, najlepiej tez szokujacego.
  na przyklad.
  w telewizji podano; rodzina pana Ahmeda oszukla organizacje spoleczna, zgalszajac, ze sklada sie 8 czlonkow rodziny, w tym szescioro dzieci na ktore pobiera pieniadze, okzalo sie, ze pan Ahmed jest ojcem tylko 4 a reszta tylko istnieje na papierze. No i zaczyna sie jadka na arabow, taka ze nawet do Polski dochodza sluchy jak to arabowie robiaw konia francuzow..
  Tylko zapomniano w tych wiadomosciach podac ( bo juz by niebyly sensacyjne) jaki jest procent przekretow ? jaki jest wsrod francuzow rdzennych a jaki w wsrod arabow, wiedzac, ze 5,8% deklaruje sie mulzumanem a tylko 23% chodzi raz w tygodniu w piatek do meczetu! ( ostanie badania IFOP)Pytam sie jak ONI moga zagrozic? To wlasnie media robia propagande, wywoluja strach ( jak to wlasnie bylo w Szwajcarii)

  neoliberalizm i wartosci materialne, to drugi aspekt,
  Od 30 lat nasila sie ped do dobr materialnych, on zawsze istnial, nawet w czasch najstarszych, ale ostani okres nabral rozmiarow gigantycznych, bo pieniadz, wolny rynek ma wszytko regulowac, inne wartosc znikly ze sceny. Indywidualizm nad solidarnoscia, egoizm nad tolerancja.. A wiec nic dziwnego , ze pan prof. Sadowski broni swego tylka.

  20 lat temu, jako kobieta jedzilam samotnie po Pakistanie, bylam respektowana trzymajac sie regul i obyczajow kraju, wiedzialam gdzie jest moje miejsce ale rowniez wzrokiem moglam ponizyc mezszczyne , ktory mnie nie respektowal! Bo, mimo, ta kobieta, moze wedlug obyczajow kultury occidentale ma status ponizajacy, ale Ona ma wladze i sile, kobiety wschodu potrafia ja wykorzystac jak reka niewidoczna i potrafia zadac cios... polecam ksiazki pisarki arabskiej: Malika Mokeddem.

  tez pytanie sie nasuwa, co sie stalo przez te 20 lat, ze swiat arabski jest tak nieprzyjazny?

  Moze pan Bush nam odpowie?
 • 2010-02-27 22:43 | wiehu

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Pomyślałem sobie że problem jest idea państwa jako takiego.

  Teraz głównie zajmuje się ono , zarabianiem pieniędzy .
  Po co ?

  Żeby realizować jakieś pojechanie pomysły jakiś polityków , most , stadion , kanalizacja , a najlepiej nowe miasto , utopia jakiegoś cymbała :-)

  Zbierają kasę żeby wydawać na marzenia i tak to teraz wygląda ,
  nie widzę w tym wolnego rynku , raczej jego brak.

  Państwo powinno regulować rynek i poprzez odpowiednia politykę podatkowa kształtować świadomość społeczną .
  Teraz tą świadomość kształtują media i rynek to one wyznaczają trendy i mody , ale panstwo ma o wiele wierszą moc Podatki .

  Teraz jest tak że jakieś tam Lobby np zbrojeniowe , chce wprowadzić jakiś produkt na rynek to pokątnie załatwia sobie u polityków odpowiednie
  przepisy i podatki .

  A własnie prawo i podatki jest tym czymś co rząd ma najsilniejszego w sobie , dzięki temu może pewne branże zastopować a inne wesprzeć , wyznaczać w ten sposób tędy i mody , pozbywając się tego pozwala na to by rynek je wyznaczał w chaotyczny sposób
 • 2010-02-27 23:02 | raor

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  skomentuje tylko jedno zdanie , ktorym w zasadzie potwierdzila zaba zdanie swoich oponentow:
  "20 lat temu, jako kobieta jedzilam samotnie po Pakistanie, bylam respektowana trzymajac sie regul i obyczajow kraju, wiedzialam gdzie jest moje miejsce ale rowniez wzrokiem moglam ponizyc mezczyzne , ktory mnie nie respektowal!"
  A ktore zasady, obyczaje i prawa respektuja muzulmanie w Europie? Wedlug nich wiekszosc naszych kobiet to dz...i, zycie spoleczne to bagno, a panstwo to dojna krowa.
  Dodam garsc przykladow z wlasnego podworka: Palestynczyk nie pozwalal zblizyc sie do wlasnej zony lekarzom-mezczyznom, traktujac jednoczesnie znajome Polki jak tanie zabawki seksualne. Pewien Pakistanczyk na kazda ocene zachowan swoich wspolbraci, w tym takze krytyke zabojstwa dwojga mlodych ludzi za malzenstwo bez zgody rodziny, twierdzil, ze ryzykujemy zyciem "bo obrazamy jego uczucia religijne".
  Moge, choc z trudem, zrozumiec osoby szukajace porozumienia z islamem, ale gdy slysze takie opinie od kobiet, to widze natychmiast zloty kolor wlosow :).
 • 2010-02-28 13:21 | wladimirz

  Owszem-czeczeńscy imigranci w Polsce i albańscy(szczególnie!) w Europie Zachodniej reprezentują takie zagrożenie!

  Są nim dlatego,że reprezentują klanowo-mafijną feudalną kulturę oraz dlatego,że nie mają ochoty akceptować kultury i prawa krajów-gospodarzy, co demonstrują wyjątkowo okrutną przemocą!!!
 • 2010-02-28 16:22 | zenek

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Taa. I tylko przypadkiem najpopularniejszym imieniem męskim nadawanym noworodkom w Londynie, Paryżu, Kopenhadze i Sztokholmie jest Muhhamad.
 • 2010-02-28 20:11 | zona_leona

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  "Becker doszedł do wniosku, że ludzie rodzą i wychowują dzieci by mieć zabezpieczenie na starość. Wynika z tego, że gdy państwo im to zabezpieczenie zapewnia (fundując staruszkom leczenie, emerytury itp.) ludzie przestają mieć dzieci."
  To brzmi jak stary dowcip: "Odkąd wymyślono pilota do telewizora, dzieci stały się zbędne"
 • 2010-03-01 01:54 | Luke66

  Prawdziwa Europa to otwarta Europa.

  Europa wyrosla min na eksploatacji innych kultur, teraz czas na splate dlugow. Ja nic zlego w islamie nie widze, wiem natomiast ze islam w Europie tez przechodzi zmiane. W zglobalizowanym swiecie kultury sie mieszaja, tak po prostu jest i bedzie. Co do ''Welfare state'' to owszem jest to kwestia sporna. Trzeba znalezc zloty srodek. Naplyw imigrantow do Europy jest napewno zjawiskiem wymagajacym publicznej debaty, czy jest problemem? Nie.Jeszcze nie. W przyszlosci zapewne pojawia sie tysiace, moze setki tysiecy tzw uchodzcow klimatycznych. Europa musi byc przygotowana na takie sytuacje finansowo, logistycznie oraz politycznie. Jezeli wszyscy popadniemy w skrajnie prawicowy obled to zle mozemy skonczyc, wszyscy bez wzgledu na wyznanie. EUROPA OTWARTA, EUROPA TOLERANCYJNA, EUROPA MADRZEJSZA O DWIE WOJNY.
 • 2010-03-01 01:58 | Luke66

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Takich Europejczykow byle mniej. Wszechpolak zapewne.
 • 2010-03-01 02:06 | luke66

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Po pierwsze: nie islamista tylko muzulmanin lub wyznawcy islamu.
  Po drugie: ja rowniez mieszkam za granica w jednym z wymienionych krajow i nie zauwazylem prob wprowadzenia kalifatu wrecz przeciwnie, poznalem ludzi ciekawych i na swoj sposob otwartych, innych ale nie gorszych. Fundamentalizm jest zawsze zly niezaleznie od religii i trzeba z tym walczyc. Jest to zjawisko reakcjonistyczne, wiec walczyc trzeba madrze. Katastrofalna polityka amerykanska w tym aspekcie powinna byc przestroga.
 • 2010-03-01 03:16 | sevencats

  Piękny przegląd ksenofobii

  Zaiste, piękny przegląd ksenofobii w tej dyskusji. Nieliczne głosy rozsądku toną w zalewie strachu przed "zniszczeniem cywilizacji zachodniej" (to nie cytat a ironia). Ciekawe, czy w USA tak samo się Jackowo odbiera?
  Najpierw zaprosiło się "innych" żeby te właśnie kubły ze śmieciami opróżniali (jak ktoś tu wcześniej napisał, robią to nadal na przedmieściach Paryża), a teraz, jak chcą się zadomowić to huzia na nich! Oto piękny humanizm! Humanizm też jest tylko "nur fur white" (celowo tak napisane).

  Teraz widać, dlaczego Europa przegrywa wyścig z innymi potęgami. Brazylia - same "czarnuchy", Indie - "brudne czarnuchy", Chiny - "ciemni kulisi", USA - "władza czarnuchów".

  Na marginesie: Ludzie zwykle przemieszczają się tam, gdzie, uważają, że im będzie lepiej. Pytanie: czy to dobrze, aby ludzie mnożyli się na wzór królików?

  Niegdyś, dawno temu, kiedy chrześcijanie (przynoszący wszędzie szczytne ideały, niekiedy w postaci stosów i krucjat przeciw muzułmanom) wybijali się zapamiętale w sporach o obrazy (ikonoklaści i ikonoduli) to islam o nic ich nie pytając przygarniał przegranych uciekinierów bez względu na przynależność sekciarską.

  Może, biorąc pod uwagę zagrożenie islamem, ogrodzić tak Europę kopią muru berlińskiego i zasiekami z drutu kolczastego, a innowierców, niewierzących, homoseksualistów itp itd oraz najbliższego znienawidzonego sąsiada z sąsiedniej ulicy spalić po prostu na stosie - "bóg swoich pozna" .
 • 2010-03-01 11:44 | kjking

  ZAGROZENIA REALNE

  WITAM.
  Przykro mi, ale zupełnie się NIE zgadzam.
  Wszystkie te punkty, które wymieniłeś - TO WIELKA szansa EUROPY.
  Patrzysz na EUROPE oczami XIX wiecznego człowieka.
  Świat jest teraz ZUPEŁNIE inny niż był i trzeba WIELKICH zmian by
  móc to wykorzystać!
  Wiec kolejno:
  KONKURENCJA - nie mówię, ze ma zniknąć... ale NIE ma już co zdobywać!
  Duzo ważniejsza w tej chwili byłaby WSPÓŁPRACA.
  Firmy HiTec juz od lat wiedza, ze PRACA CZŁOWIEKA przestala byc konieczna
  - do funkcjonowania gospodarki! wg ich obliczeń ok. 20% społeczeństwa jest w stanie WYTWORZYĆ wraz z usługami, WSZYSTKO czego potrzebuje 100% społeczeństwa. Czego przykladem sa np. CHINY producent wiekszosci produktów na rynku. Komputeryzacja i automatyzacja WIELU jak nie wszystkich procesów JEST -NIEUNIKNIONA- Tak jak zniknęły zwierzęta pociągowe zastąpione przez maszyny -od samochodu po kombajn rolniczy- tak samo znika właśnie praca ludzka! Ostatnio dzwoniąc do urzędu(nie w Polsce)rozmawiałem z komputerem i to dość długo. Nawet 90% wizyt lekarskich może zastąpić -KOMPUTEROWY lekarz- ... a przecież to dopiero początek!
  Pracy dla ludzi NIE będzie więcej, bo człowiek jest NIE wydajny i gorszy od maszyny. Przykładów można mnożyć. Dzisiejszy wzrost gospodarczy łączy się ze SPADKIEM miejsc pracy - to jest efekt KONKURENCJI, o jakiej wspomniałeś.
  Konkurencyjnie to przegrywamy z maszynami czy komputerami, wiec CO miałeś na myśli pisząc o KONKURENCJI chyba jednak nie to? ....
  NA KONIEC
  Religia - wyznanie człowieka powinno być jego prywatna sprawa!
  Sam jestem WIERZĄCA osoba-ale nie w BZDURY o aniołach. Jeśli istniej BÓG o czym jestem przekonany, TO NAPEWNO NIE JEST BRODATYM FACETEM, z wiekszosci kultów religijnych.
  Nie ocenia ludzi po ich modłach, ani nie potrzebuje ARMII pośredników.
  Rozum ludzki został ZNIEWOLONY przez poprzebieranych kapłanów.
  Z wyznaniem powinno być jak z seksem!
  Kazdy prywatnie może uprawiać seks gdzie i z kim chce.
  ALE NIE WOLNO przecież oprawiać seksu w miejscu publicznym.
  Tak samo powinno być z KOŚCIOŁAMI.
  Moje wyznanie powinno byc moja prywatna sprawa,
  Z ZAKAZEM PUBLICZNYM uprawiania MASOWYCH przedstawień teatralnych
  z facetem w sukience w głównej roli!
  TO BY UWOLNIŁO LUDZKOŚĆ tak jak uwolniła się od niewolnictwa , segregacji rasowej czy innych niegodziwości!
  Bóg jest dziś największym zagrożeniem dla całej ludzkości!
  BÓG w imieniu. którego wywołuje się wojny czy robi zamachy.
  W większości przypadków wykorzystując naiwność wiernych,
  ze czynią dobro.
 • 2010-03-01 12:35 | kjking

  Ksenofobia

  Witam.
  Upraszczasz problem,
  a gorsza od KSENOFOBII jest -poprawność polityczna-.
  Od jej wystapienia, nastapila smieszna sytuacja,
  ludzie JEDNO myślą, a MÓWIĄ COŚ innego.
  Bo mogą zostać uznani NIEPOPRAWNYMI!
  To najgorszy RAK cywilizacji, ostatnich lat!
  Gdzie otwartość na opinie?
  Przecież poprzez -zamykanie ust- poprawnością,
  NIE zniknie ksenofobia.
  W ogóle umiesz wyznaczyć granice?
  Istnieja skrajne przypadki, zgadza się!
  ale mam też własne prawo kogos NIE lubić i otwarcie o tym mówić.
  Czy jeżeli kogoś NIE lubię i tylko NIE lubię
  .. to jestem już KSENOFOBEM?
  Bo z tego by wynikało, ze
  MUSZE KOCHAĆ WSZYSTKICH?
  To pachnie CCCP
 • 2010-03-01 13:09 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Nie zgadzam się w 100% z Adalbertem, ale to piszesz kjking to też jakieś nieuczesane i nie logiczne myśli:
  Po pierwsze konkurencja i współpraca zawsze współistniały, więc nie wiem dlaczego jedno bez drugiego, albo więcej jednego czy drugiego. Konkurencja napędza rozwój a ludzie współpracują, by lepiej konkurować. Co to za tekst, że nie ma już co zdobywać? Co to miało by znaczyć? Bo brzmi to jak bełkot.
  Praca człowieka przestała być już konieczna? Kolejna opinia której ciężko bronić. Praca kiepsko wykształconego robotnika, który umie tylko cegłę na cegłę położyć nie jest już konieczna w takim stopniu jak kiedyś. Ale praca świetnie wykształconego inżyniera jest dzisiaj na wagę złota. I skąd ta proporcja 20% pracujące na 100%? I przykład Chin w kontekście hi-tech? Chińczycy produkują nam przede wszystkim ‘skarpetki’ i proste urządzenia i chociaż rzeczywiście rosną w siłe i za kilkadziesiąt lat to się zmieni, to nie zapominaj, że mimo wszystko reszta świata też się czymś zajmuje. I przejrzyj dane banku światowego dotyczące handlu – dowiesz się kto czym handluje i w jakich ilośćiach.
  Mówisz o tym jak maszyny zastępują ludzi – to jest domniemywanie przyszłości. Póki co ludzie pracują i może to kogoś zaskoczy, ale będą pracować dalej. Chociaż jak słusznie zwraca uwagę Adalbert te najprostsze prace zostały wyeksportowane do Azji. I to jest dzisiaj ogromny problem dla społeczeństwa europejskiego. Nie kształcimy ludzi wystarczająco, by wykonywali nowe prace, a zlikwidowaliśmy te które mogliby wykonywać.
  Potem te bzdury o konkurencyjności z maszynami. Przegrywamy konkurencję z chińczykami zarzynającymi się za grosze. A jakość prac maszyn w większośći sektorów gospodarki jest wciąż niewystarczająca by zastąpiły człowieka – ale wystarczająca by zwiększyć efektywnośc jego pracy. Dlatego ktoś siedzi w tych biurach.
  I ten tekst o religii – z jednej strony mówisz żeby każdy wierzył w co chce, a z drugiej że w imię swoich wyznań ludzie popełniają różne okrucieństwa. Z jednej strony mówisz ‘niech każdy robi co chce’ a z drugiej, że w miejscu publicznym czegoś robić nie wolno. To jest jakies pomieszanie z przemieszaniem pozbawione sensu. Niech każdy wierzy w co chce, ale Bóg jest największym zagrożeniem dla ludzkośći i że wykorzystuje naiwność. ‘Kazdy prywatnie może uprawiać seks gdzie i z kim chce. ALE NIE WOLNO przecież oprawiać seksu w miejscu publicznym.’
  Religia jest bardzo użyteczna, bo tworzy bazę wartości wspólną dla szerokich grup i ułatwia tę zachwalaną przez Ciebie ‘współpracę’. Moim zdaniem dzisiaj ta wspólna baza jest dużo słabsza niż była kiedyś, co tworzy wiele napięć – brakuje ‘reguł gry’ które ułatwiałyby wszystim ‘współpracę’. Nie toczy się obecnie dyskusji która prowadziłaby do wypracowania współnego i możliwego do zaakceptowania systemu wartości. I mam nadzieję, że jeśli taka dyskusja w sferze publicznej się rozpocznie, to będzie wolna od takich nie logicznych i czasami śmiesznych opinii.
 • 2010-03-01 13:14 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  jestem w UK i 1) nie widzę islamizacji, 2) ugrupowania takie jak Hizb ut-Tahrir są marginalizowane 3) kiedy Islam4UK chciał przeprowadzić tę skandaliczną akcję w Wootton Bassett został publicznie 'zlinczowany'.

  raczej niewiele mają do powiedzenia, a na pewno mniej niż bomby zrzucane na Irak.
 • 2010-03-01 13:19 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  nawolywanie do przeobrazenia UK w kalifat należy traktować tak samo jak chęć niektórych posłów do ogłoszenia Chrystusa królem Polski, albo w ogóle powrotu do monarchii... więc zamiast analizować takie pomysły należy się zacząć śmiać.

  @andzick - postawa 'skoro daja, to trzeba byc glupcem by nie brac' nie jest charakterystyczna dla muzułmanów. jest charakterystyczna dla słabo wykształconych i mało ambitnych ludzi, których bardzo wielu jest w samej Polsce. Czy oni nie stanowią podobnego zagrożenia dla europy jak Ci muzułmanie?
 • 2010-03-01 13:21 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  ja sie zgadzam, ze imigracja sama w sobie nie jest niczym złym. niestety staje się problemem przez to na co zwróciło uwagę już kilka osób powyżej - brak odpowiedniej polityki asymilacji.
  problem jest we Francji ale Włochy też nie dają sobie rady.
 • 2010-03-01 13:25 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  nie chodzi tylko o same warunki. chodzi tez o to co ktos mysli o swoich warunkach. bo obecnie w Polsce każdy! może wychować dziecko. Chyba, że ważniejsze jest zarobienie na nowy samochód.

  a poza tym zgadzam się z raor - dobra uwaga.
  z tego co wiem o sytuacji demograficznej w Afryce (której bieda jest legendarna) to obecny boom ludności jest efektem dwóch rzeczy: tradycji siegajacej baardzo daleko wstecz by miec jak najwiecej dzieci (jako zabezpieczenie na przyszlosc oraz ze wzgledu na wysoka smiertelnosc trzeba bylo ich robic wiecej) i po drugie programów organizacji z rozwinietych panstw ktore sa skierowane przede wszystkim na pomoc tym dzieciom by przezyly.
 • 2010-03-01 13:37 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  taka interpretacja jest dosyc prymitywna.
  przypomnę palenie kukły wałęsy przed belwederem...
  nie chcę usprawiedliwiać żadnych ataków terorystycznych, palenia flag, czy radości z ataków na nowy jork. ale mówienie, że czyjaś nienawiść jest bezwarunkowa jest niepoważne.
  Europa może chce integracji, ale najwdoczniej nie potrafi tego robić skutecznie. potrzebujemy (szczególnie panstwa zachodniej europy) nowej polityki.

  jeszcze uwaga a propo chrzescijanskich wartosci europejskich. zgadzam sie calkowicie i uwazam, ze powinny zawsze byc podstawa integracji unijnej (chociazby). Ale de facto kultura przemielila i wyplula te wartosci. Tzn. obecnie problem nie polega na tym, ze wartosci chrzescijanskie sa wypierane przez wartosci islamu. Obie sa w podobnej sytuacji vis-a-vis mass-kultury. I o ile bardzo bym chcial by europa pozostala wylacznie chrzescijanska - bo tak byloby wygodniej dla samopoczucia wiekszosci europejczykow, to wydaje mi sie ze bedzie potrzeba wypracowania konsensusu pomiedzy chrzescijanami i muzulmanami co do 'regul gry' jakimi bedziemy sie poslugiwac we wzajemnych relacjach. a konsensus bedzie chyba niestety wymagal ustepstw
 • 2010-03-01 13:53 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  zgadzam się, ze należy chronić europejskiej wartośći.

  ale mówienie, że islam to religia skupiająca sie na likwidacji innowierców, oraz mówienie, że 'nie chciałbym się urodzić kobietą w Iranie' jest tendencyjne i po prostu głupie. a ja nie chciałbym się urodzić Polakiem na wsi, tylko amerykaninem w nowym jorku i najlepiej w bogatej rodzinie - przecież to glupie gadanie.

  kwestia szariatu -dotyczy arbitrażu, reguluje kwestie wewnatrz wspolnoty, jest mozliwa tylko jesli obie strony zgodza sie na jej zastosowanie (tak jak zawsze, wszedzie i o kazdej porze dwie osoby w Polsce moga zdecydowac o arbitrazu wg. jakiegos prawa), nie stosuje sie prawa karnego, żydowskie sady tego rodzaju funkcjonuja od 100 lat.

  kobiety w islamie, wg. europejskich standardow sa pod wieloma wzgledami opersjonowane - zwraca sie uwage na stroj, role, etc. ale pod wieloma wzgledami sa traktowane lepiej niz europejki, zdaje sie ze np. w sprawach rozwodowych. trzeba by temat lepiej poznac, by wyrobic sobie sensowne zdanie.
 • 2010-03-01 14:03 | kjking

  cd

  Witam!
  po pierwsze TAKIE FORUM samo w sobie niesie pewien bałagan, ale to uroda forum!
  Co do CHIN to się mylisz!
  Tajwan jest producentem WIĘKSZOŚCI podzespołów do komputerów, a to cześć CHIN.
  Nie będę wymieniał innych przykładów, bo to kwestia CHĘCI dostrzeżenia problemu- ja go widzę, ty może NIE?
  A sukces CHIN kontynentalnych polega na tym, ze większość prac i tak wykonują SKOMPUTERYZOWANE linie, ludzka praca jest drugorzędna i nisko opłacana!(naturalnie, jak to na forum to znów skrót myślowy)
  Proporcja(20/80) jest umowna, oddająca wielkość problemu i zgodna z Zasada Pareto.
  Co do wizji przyszłości jest to tylko wizja, ale linie produkcyjne samochodów kiedyś, a dziś to dwa rożne światy, na wielu odcinkach NIE MA JUŻ ani jednego człowieka, TYLKO ROBOTY! W zasadzie CALA energetyka jest zarządzana przez komputery(po CZARNOBYLU-znów skrót myślowy),
  Właśnie odbywają się strajki kontrolerów lotów, bo zaczynają ich z rynku usuwać komputery.
  Kolega skoczył na studiach NAWIGACJE i nie ma dla niego pracy w dobie GPS - a kiedyś był poszukiwanym INŻYNIEREM jak to zauważyłeś...
  Mogę mnożyć przykłady, ale każdy ma prawo do własnej oceny.
  Sam wdrażam program KSIĘGOWY, który odbierze prace ok. 10 kwalifikowanym po WYŻSZYCH studiach osobom!
  Ja widzę w tym SZANSE rozwoju dla ludzkości, ale POTRZEBA zupełnie innych stosunków społecznych i innej współpracy. Stosunki społeczne z XX wieku NIE rozwiążą nowych problemów i nie pozwolą na wykorzystanie nowych szans!
  Większość ludzi chce POWROTU rzeczywistości sprzed kilkudziesięciu lat, gdy w jednej tej samej pracy dotrwało się do emerytury...
  Teraz, aby mieć dobre stanowisko pracy trzeba, co 5 lat się przebranżowić... itd

  Przepraszam za .. nieuczesane i nie logiczne myśli ...
  ALE TO taka uroda forum ... a brak LOGIKI jest nie zasłużony.
  To tylko brak MIEJSCA na długie logiczne wywody poparte przykładami i pytaniami
  FORUM to nie jest miejsce na takie WYPOWIEDZI!
  TU SPRZEDAJE SIĘ TYLKO IDEE.
  A co do religii, to uważam, i tu powinien być długi wywód
  ALE NIE BĘDZIE, bo to tylko forum
  ... i nie tylko ja tak uważam, religia przestała pełnić swoje pozytywne role, które przez wieki pełniła!
  Kiedyś szło się do szamana, dziś do lekarza.
  Kiedyś siodłało się konia, a dziś jedzie samochodem...
  Dziś kościół jest już pusty!
  A ZDANIE... Religia jest bardzo użyteczna, bo tworzy bazę wartości wspólną dla szerokich grup i ułatwia tę zachwalaną przez Ciebie ‘współpracę’.
  Uważam za już totalne NIE POROZUMIENIE!
  Pewna pani PROF(sprawna inaczej) ostatnio stwierdziła, ze
  TO DOBRZE, ZE POLACY MALO ZARABIAJĄ.
  To jest dla nich korzystne i tu był wywód -jak to dobrze, ze Polacy mało zarabiają.
  Logiczny wniosek pani PROF(inaczej) jest - jak POLACY będą pracować ZA DARMO, to wtedy w POLSCE pracy będzie mnóstwo!
  ... i nie można się NIE zgodzić z rozumowaniem pani PROF(inaczej).
  Polakom NIE chodzi o taka prace co daje NISKIE zarobki, a mnie nie chodzi o współpracę wynikająca z wspólnych WARTOŚCI RELIGIJNYCH !! To już nawet nie XX wieczne poglądy, ale XIX wieczne.
  Pozdrawiam, po mimo różnic w pogladach.
 • 2010-03-01 14:03 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  a debila polaka nie spotkales?
  takie generalizacje sa niedorzeczne.
  poza tym, krytyka jeszcze nikomu nie zaszkodzila. mysle, ze gdyby ludzie byli nieco bardziej refleksyjni, to dostrzegli by jakas wartosc w takiej krytyce. bo dla mnie obecny stan mass kultury zachodu (glowny cel krytyki islamu) jest rzeczywiscie marny.
 • 2010-03-01 14:15 | arybaczyk

  Nowy System Wartości

  1) pojawienie się imigrantów często ukazuje złe funkcjonowanie całego państwa. tzn. że kiedy pojawiaja się imigranci na jaw wychodzą problemy społeczne, złe zarządzanie państwem, bieda, etc.

  2) europa jest bardzo pasywna wobec imigrantow. polityka asymilacji jest calkowicie bezrefleksyjna. i mysle, ze duzo zostalo tutaj juz na ten temat powiedziane.

  3) moim zdaniem bardzo malo inwestuje się w edukację a to przekłada się na poziom asymilacji imigrantow.

  i najważniejsze:
  4) nie ma porozumienia na poziomie wartości. w europie nie jest prowadzona dyskusja nad systemem wartości który stworzyłby 'reguły gry' dla europejczykow bez wzgledu na wyznanie. oczywiscie europa stara sie stworzyc poczucie jednosci bazujac na prawach czlowieka i prawach jednostki i o ile to jest ciekawy projekt, to zdaje sie, ze chybiony wlasnie ze wzgledu na ilosc muzulmanow.

  problem wytworzenia nowych wartosci nie dotyczy zreszta wylacznie europy. ze zmianami jakie zachodza na arenie miedzynarodowej potrzeba nam globalnego projektu wypracowania wartosci ktore beda prowadzic w przyszlosci wspolprace miedzynarodowa. bo dzisiaj stosunki miedzynarodowe sa zorganizowane wg. wartosci zachodnich. ale ten system powstal, gdy Azja nie miala nic do powiedzenia. obecnie to sie zmienia i nalezy wziac pod uwage, ze jesli w krotce nie rozpoczniemy ambitnego projektu tworzenia nowych wartosci, ktorej beda do zaakceptowania dla szerszych grup (a bedzie to wymagalo ustepstw takze ze strony europy) to za te kilkadziesiat lat byc moze bedziemy zmuszeni do ich zmiany na takie, ktore zupelnie nam nie pasuja, albo sa wrecz sprzeczne z naszymi ideami.

  to samo dotyczy projektu UE. zeby ten mechanizm zwany spoleczenstwem mogl dzisiaj funkcjonowac, musimy zaakceptwac duza role islamu. i zaczac pracowac nad nowym systemem wartosci.

  moim zdaniem nie bedzie to walka pomiedzy chrzescijanstwem i islamem. to bedzie walka pomiedzy islamem i chrzescijanstwem z jednej strony a kultura masowa z drugiej. Strach przed Islamem to przede wszystkim twor medialny, kiedy w rzeczywistosci chrzescijanstwo moze sie wiele nauczyc od islamu, i vice versa. pierwszym krokiem bedzie zaakceptowanie przez europejczykow, ze nie kazdy muzulmanin to terrorysta.
 • 2010-03-01 14:27 | kjking

  ISLAM

  Islam -w wielkim skrócie- wygra z nami NASZYMI procedurami.
  Matematycznie można wyliczyć KIEDY(to już blisko)ISLAM wygra DEMOKRATYCZNE wybory!
  Tak samo jak wygrał je ADOLF HITLER!
  ...w zasadzie jest to NIE nieuniknione.
  Taki urok demokracji WIĘKSZOŚĆ MA RACJE.
  O tym zagrożeniu tu piszemy i co wtedy?
  ISLAM się nie asymiluje i NIGDY NIE BĘDZIE!
  Pierwszym krokiem do asymilacji, była by
  konieczność, jakby zerwania z podstawowymi
  zasadami ISLAMU - czyli
  BEZWZGLĘDNE podporządkowanie się ZASADOM
  (jak za HITLERa czy Stalina)
  Do tego w kulturze ISLAMU
  NIE MA POJĘCIA odrębności
  życia politycznego, od religii.
  Ta podstawowa, od wieków zasada w EUROPIE,
  jest sprzeczna z KORANEM.
  Tego NIE da się przeskoczyć.
  Albo ktoś jest ISLAMISTA(wiem to błąd językowy wyznawca ISLAMU)
  albo uznaje zachodnie DEMOKRACJE.
  TO JEST NIE DO POGODZENIA - takie są podstawy tej religii!!
  Powiem tylko tyle, ze jeszcze w 1933 roku nikt nie widział
  zagrożenia w NSDAP.
  NIE jestem wrogiem ISLAMU!
  Nie jestem tez wrogiem dzieci i zapałek!
 • 2010-03-01 14:57 | wiedzyzm

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Podróże kształcą a wzajemne poznanie uwalnia od strachu przed innością. Dziś w rubryce narodowóść powinno się pisać: Ziemainin bo jutro będą pisać Kosmita; wszelkie granice biorą się ze strachu więc należy cieszyć się z mieszania narodów niszczącego granice Pasterzy bojących stracić sie owce.
 • 2010-03-01 15:03 | kjking

  Chrzescijanskie wartosci europejskie

  A może po prostu CHRZEŚCIJAŃSKIE wartości okazały się tak samo zakłamane,
  jak komunizm czy niewolnictwo - i powinny zniknąć - jak znikły powyższe?
  Wiem, wiem 2ooo lat historii , tradycja ... itd
  Ale kiedyś(jak to potwierdzili archeolodzy)w TRADYCJI leżało:
  po pierwsze zabić przeciwnika, a po drugie go zjeść
  Trwało to tez tysiąclecia !
  A w zasadzie CO to są te
  wartości CHRZEŚCIJAŃSKIE - wszyscy o tym mówią, ale
  nikt nie pisze CO TO ?!
  Mówimy tu o czystkach etnicznych(z Jugosławii)
  czy o dwóch wojnach światowych w imię - BÓG , HONOR , OJCZYZNA
  Albo jakieś np. starsze zwyczaje PALENIA na STOSIE za poglądy..
  To religia(głównie KATOLICKA)-skradła wartości, które
  były już dużo wcześniej przed nią (Grecja czy Rzym)
  To są puste slogany (np.10 przykazań) i co więcej
  TAK naprawdę nikt ich nigdy nie przestrzegał!
  Skończmy już z ta -POPRAWNOŚCIĄ POLITYCZNA-
  Ktoś wcześniej CIEKAWIE zauważył, ze może JUŻ czas
  zerwać z TRADYCJĄ(czystek, wojen, stosów)
  i stworzyć jakieś UNIWERSALNE WARTOŚCI dla całego ŚWIATA!
  NIKT nie mówi, ze to będzie proste, ale jak tego nie zrobimy
  to WARTOŚCI KORPORACYJNO-POP-KULTUROWE połączone z bezgranicznym
  kultem pieniądza - będą panować na całym ŚWIECIE!
  Największym RAKIEM cywilizacji stała się
  POPRAWNOŚĆ polityczna ... wprowadzona w szczytnym celu
  ... ale takimi szczytnymi celami to jest piekło wybrukowane!

  ""
 • 2010-03-01 15:10 | Jarek

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Jeśli sprzeciwiam się własnym wywodzącym się z mojej tradycji narodowej i religijnej ekstremistom to dlaczego miałbym akceptować obcych ? Czy przez to staje się ksenofobem ? Czy jak potepiam Świetą Inkwizycję to nie jestem ksenofobem a jak potepiam Taliban to się nim nagle staję? Problem w naszych kontaktach z Islamem jest abolutny brak wspólnej płaszczyzny dla porozumienia się. Wyjaśnij koncepcję tolerancji religijnej przedstawicielom religii, która za porzucenie swojego wyznania karze śmiercią. Życzę Ci powodzenia! Czy chcesz mi wmówić, że mam traktować człowieka uważajacego takie właśnie prawo religijne za sprawiedliwe za partnera do wspólnego zamieszkiwania w Zjednoczonej Europie? Serio? A jak będę sie domagał deportacji takiego typa w cholerę to stanę się wściekłym szowinistą? Jeśli w Warszawie powstaje teraz meczet za pieniądze z Arabii Saudyjskiej to istnienie realnej groźby śmierci za posiadanie Biblii i brak zgody na budowę tam kościoła przestaje być sprawą Arabów a zaczyna byc również sprawą Polaków. Czy nie dostrzegasz, że taka nierównowaga we wzajemnym traktowaniu musi doprowadzic do kulturowego starcia? Cyba, że jesteś prawdziwym chrześcijaninem. Zło dobrem zwyciężaj. Nadstaw drugi policzek. To też jest pewien pomysł. Być może Jezus z Nazaretu zaproponowałby obecnie taki własnie sposób układania sobie naszych relacji z muzułmanami. Kto wie? Niestety jestem ateistą więc chyba się nie poslucham "/'
 • 2010-03-01 15:23 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  - Tajwan ma gospodarkę bardzo rozna od ChRL, tak samo jak Hong Kong ma inna niz dwie poprzednie. Wszyscy czuja sie tam Chińczykami ale politycznie to rozne panstwa – wystarczy spojrzeć na ostatnie kontrowersje związane ze sprzedażą nowej broni przez USA dla Tajwanu. By sie nie rozpisywac (bo to jest forum) odnosze do najoczywistszego zrodla CIA Factbook: sila robocza w ChRL: rolnictwo-39.5%, przemysł-27,2%, usługi: 33,2%, i na Tajwanie: rolnictwo: 1,7%, przemysł: 23,1%, usługi: 75,2%. Polecam też przeczytac opis gospodarki obu państw i jeszcze Niemiec. ChRL to mało zaawansowana gospodarka – chociaż to się zmienia. Potem warto zwrocic uwage na wysoki udzial inwestycji zagranicznych – tzn. że to nie chiński kapitał to wszystko produkuje. A potem zwrócić uwagę kto buduje chińczykom szybką kolej (odp. Niemcy). I ostatecznie odnośnie kto to wszystko produkuje – ludzie czy maszyny, warto zwrocic uwage, ze wraz z rozwojem tej gospodarki to miast w ChRL przeniosło sie 200mln ludzi. I słowo wyjaśnienia – ChRL nie zdecyduje się na wykorzystanie zaawansowanych form produkcji chociażby z tego powodu, że ma do zagospodarowania 1mld ludzi do pracy. Forma produkcji to czasami rowniez decyzja polityczna – szczegolnie w tak zamknietej i kontrolowanej przez panstwo gospodarce jak ta Chińska. Inna sytuacja jest na zachodzie, ale to jest miedzy innymi efekt tego przeniesienia tzw. ‘labour intensive’ do Chin. I jesli chodzi o to, ze obecnie trzeba sie przekwalifikowywac – zgadza sie (bardzo ciekawa ksiazka Richarda Sennetta – Craftsman). Po prostu zmieniaja sie wymagania – Pan ma to szczescie, ze jako programista w najblizszym czasie nie bedzie musial sie przekwalifikowywac (chociaz moze zmieni Pan firme – i nie bedzie Pan pracowal w tym samym miejscu).
  Co do zasady Pareto – ok, forum na to pozwala, ale takie generalizacje sa niebezpieczne. Kapitał, know-how, high tech etc. jest na zachodzie a nie w Chinach.

  Pana pomysł, ze ludzi nie bedzie juz potrzeba do pracy jest zabawny o tyle, ze: 1) co Ci ludzie beda robic?, 2) ludzie sie na to nie zgodza, 3) jezeli sie zgodza, to dlatego, ze dostana inna prace – np. przy programowaniu tych maszyn (skrot myslowy). Zawsze było tak, że jak pojawiała się nowa technologia to niektóre prace znikały, ale zawsze pojawiały się nowe. Dlatego tak ważna obecnie jest edukacja. I zgadzamy sie, ze to jest szansa, ze mozna to wykorzystac i ze trzeba nowego podejscia.

  Co do religii, to jest nieporozumienie, bo Pan mnie nie zrozumial. Nie twierdze, ze potrzeba nam dzisiaj religii. Twierdze, ze wlasnie w XIX i nawet XX wieku religia tworzyla podstawy wzajemnego zrozumienia wśród niektórych wspólnot. Dzisiaj te wspólnoty się znacznie rozrosły, grupy które wcześniej miały ze sobą bardzo ograniczony kontakt dzisiaj są ‘zmuszone’ byc w ciaglym kontakcie. Jednak za tym poszerzeniem sie wspólnot nie przyszło nic co wykonaloby te sama czynnosc ktora wczesniej pelnila religia – nie ma podstaw do wzajemnego zrozumienia. Trzeba je stworzyc. Nie beda sie one dzisiaj nazywały Chrzescijanstwo ani pewnie nie beda tez ‘prawami czlowieka’. A co to bedzie jeszcze nie wiadomo, bo nie ma projektu/dyskusji o tym (w ramach UE jest project jednoczenia europy wokol praw czlowieka, ale ten projekt nie widzi muzulmanow).
  Nie twierdze tez, ze religia byla jedynym powodem wspolpracy, co byloby oczywista bzdura. Ale, ze byla czynnikiem ktory to ulatwial –to jest bezdyskusyjne.

  Forum nie jest tylko miejscem “sprzedaży idei”… forum jest tym, czym sie je uczyni, tak wiec raczej te nie uczesane mysli to efekt Pana sposobu pisania niz ‘wina’ forum.

  I też pozdrawiam.
 • 2010-03-01 15:46 | arybaczyk

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  jeszcze raz pozwolę sobie zwrócić uwagę na pewną nieścisłość w Pana wypowiedzi:

  1) jeśli uznajemy (ja tak uważam a Pan zdaje sie potwierdzać), że chrześcijańskie wartości (trzymajmy się dekalogu, chociaż o wiele więcej można zrozumieć czytając po prostu nowy testament a potem np. powszechną deklarację praw człowieka która jest dziełem chrześcijańskich wartości) są obecnie w odwrocie na rzecz pop-kultury, to wychodziłoby na to, że tak pop-kultura przed którą Pan ostrzega zdaje się mniej zakłamana niż komunizm, niewolnictwo, etc.

  2) po drugie jeśli Pan mówi że Rzym 'skradł' wartości Greków i Rzymian, to przypomne, że prawdopodobnie tamte systemy okazały się równie zakłamane, ponieważ już nie funkcjonują.

  a co do wartości chrześcijańskich - dostrzeganie w chrześcijaństwie wojen, pogromów, etc. i zwracanie uwagi, że 'tak naprawde nikt ich nigdy nie przestrzegał" jest przypisywaniem chrześcijaństwu rzeczy, które nie były jego efektem. to tak jakby mieć pretensje do kodeksu karnego, że ktoś kogoś zamordował. wartosci chrzescijanskie sa tym czym sa, czyli wartosciami zapisanymi w nowym testamencie i tym wszystkim co na nich zbudowano. i moim zdaniem są naprawdę fantastycznym systemem. a to ze nie sa jedynym i że ludzie z niego nie korzystaja - no to inna kwestia.

  co do poprawności politycznej - problem nie lezy w poprawnosci politycznej ktora sama w sobie jest uzytecznym narzedziem ktory nalezy stosowac w debacie publicznej. co innego jak sie z tego narzedzia korzysta - bo najlepsze z narzedzi debil moze urzyc na opak.

  i na koniec - absolutnie popieram projekt stworzenia uniwersalnych wartosci.
 • 2010-03-01 16:17 | kjking

  ciag dalszy - BURZY MÓZGÓW

  Ponownie witam.
  Chiny są dla mnie tylko przykładem, na to w którym kierunku zmierza świat.
  A są jeszcze Indie czy Brazylia...
  Kapitał przenosi się tam, bo okazuje się, ze
  wcale nie potrzebuje WYKWALIFIKOWANEJ klasy średniej!
  Do tego wniosku zmierzałem, ale gdybym to od razu napisał
  byłoby to zbyt wielkim uproszczeniem.
  Z wnioskami się w 100% zgadzam :
  nie będzie już potrzeba pracy jest zabawny o tyle, ze:
  1) co Ci ludzie będą robić?,
  2) ludzie się na to nie zgodzą,
  3) jeżeli się zgodzą, to dlatego, ze dostana inna prac


  i w zasadzie do tego zmierzam
  CO ZROBIĆ z tym 80% społeczeństwa, już w tej chwili
  tworzy się sztuczne, ADMINISTRACYJNE twory
  TYLKO po to żeby upchać ludzi wg. szacunków od 30%
  do nawet 50% biurokracji jest nie potrzebna.
  Tylko co zrobić z tymi ludźmi ?
  ... a większość tzw. uczelni wyższych
  TO tylko pomysł na -ściągniecie z rynku pracy-
  milionów młodych ludzi + dodatkowe stworzenie
  miejsc pracy na tych uczelniach.
  W tej chwili KILKANAŚCIE procent ludzi pracuje po studiach
  w wyuczonym zawodzie - to jaki był tego społeczny sens ?
  (tu znów skrót myślowy. NIE jestem przeciwnikiem wykształcenia)
  Zaczyna to przypominać kariery aktorów czy sportowców
  Setki tysięcy młodych ludzi chce nimi być, ale
  przecież tylko kilka, kilkanaście osób może odnieść sukces jako gwiazda.
  Najwięcej aktorów w Hollywood jest wśród kelnerów - to znana prawda.

  Wszelkie argumenty użyte przez ciebie,
  to argumenty NIE technologiczne, ale społeczne.
  Naprawdę TECHNOLOGICZNIE - praca ludzka zaczyna NIE być potrzebna.
  Biezace dane statystyczne tego dowodza, jest odczuwalny wzrost,
  ale bez wzrostu miejsc pracy.
  Nawet aktorzy musza sie bac, bo coraz mniej aktorów w kinie,
  a coraz wiecej komputerowych efektów specjalnych.
  Właśnie zbankrutowała ikona kina niezależnego MIRAMAX
  Przegrywamy już z komputerami w szachy i już nikt nawet nie robi
  takich pojedynków. To jakby... kopać się z koniem, ze użyje żartobliwego powiedzenia!
  Do tego zmierzam.
  CO TERAZ ZROBI SPOŁECZEŃSTWO ?
  Jak będzie następował podział dóbr?
  Redystrybucja? czy zniknie pieniądz, taki jaki znamy?
  To są pytania na najbliższe lata?
  Gdzie CHINY będą sprzedawać swoje produkty
  jak odbiera prace innym? Sami mało zarabiając.
  Potrzeba ODWAŻNEGO spojrzenia w przyszłość.
  Dziwne jest, ze nikt w zasadzie NIE PODEJMUJE
  nawet takich rozmów.
  ... co do formy to MUSI BYĆ tak,
  To jak gra w szachy, ale BŁYSKAWICZNE.
  Oczywiście, ze powinienem przemyśleć każde słowo i
  przespać się z każdą myślą - a jest ich mnóstwo.
  Ale kto by na to czekał ... dniami jak w klasycznych szachach
  Pozdrawiam,
  ...im więcej otwartego myślenia, nawet lekko irracjonalnego tym lepiej.
  Na tym polega tzw. BURZA MÓZGÓW - a tego światu i europie potrzeba
  ... zamiast nudnej(i niebezpiecznej) poprawności politycznej.
 • 2010-03-01 16:36 | kjking

  Chrzescijanskie wartosci

  Witam!
  Zarzucę tylko jeden błąd!
  NOWY TESTAMENT - nie jest uznawany przez wszystkich chrzescijan,
  a nawet ci co uznaja NOWY TESTAMENT róznia sie w
  określaniu KSIĄG do niego należących!
  CHRZEŚCIJANIN to dziś słowo tak mocno umowne...
  wręcz nie wiem czy jeszcze istniejące realnie
  jak np. język łaciński.
  KATOLIK to coś konkretnego, ale chrześcijanin...
  Ale to pojecie(KATOLIK)nie brzmi już tak ładnie jak
  bliżej nie określony CHRZEŚCIJANIN!
  To troche jak z Hitlerem w Nieczech.
  Hitlera popierali NIE Niemcy tylko faszysci,
  bo Niemcy to przecież wielki naród o tysiącach lat tradycji.
  Teraz cale zło naszej kultury zrzuca się na katolików
  jako tych złych. Co pozwala wybielić obraz CHRZEŚCIJANINA!
  To taki banalny PR-owy chwyt.
  Proszę o uczciwy osąd i wyrok.
 • 2010-03-01 16:39 | kjking

  NA CZYM polega problem

 • 2010-03-01 17:26 | kjking

  MODEL SZWAJCARSKI

  WITAM!
  Tak jak w Szwajcarii - TYLKO meczety, bez minaretów.
  ALE NIESTETY
  Ta wojna jest już PRZEGRANA
  To jak z TITANIC'iem
  Europa już dobiła do tej góry lodowej i matematycznie można
  wyliczyć kiedy zatonie w islamskim morzu.
  A to, że wciąż na pokładzie trwają bale i gra orkiestra...
  to już inna sprawa!
  Takiej EUROPY jak znamy nie da się już uratować.
  Czysta matematyka.
  Polecam już to podany link:

  Pozdrawiam
 • 2010-03-01 18:16 | kjking

  Ciag dalszy na czym polega

  Witam
  Niestety PYTANIE jest bardziej dramatyczne!
  [link] http://www.youtube.com/watch?v=UwkAWXMi7Ek&feature=player_embedded [/link]
  Pytanie BRZMI :
  Czy EUROPA jak TITANIC już dobiła do góry lodowej i
  można dość dokładnie wyliczyć
  KIEDY zatonie w morzu ISLAMU
  ? ? ?
  Czy już zacząć akcje ratowania resztek ocalałych
  po tym zderzeniu.
  Na TITANICu - do końca grała orkiestra ... może już tylko tyle nam zostało?
  PS
  jeszcze raz link
  http://www.youtube.com/watch?v=UwkAWXMi7Ek&feature=player_embedded
 • 2010-03-01 18:17 | kjking

  link o który pytasz

 • 2010-03-01 18:18 | kjking

  link o który pytasz

  http://www.youtube.com/watch?v=UwkAWXMi7Ek&feature=player_embedded
 • 2010-03-01 18:58 | kjking

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Witam.
  Pracowałem prze parę lat z -Muzułmanami europejskimi-
  Poznałem ich kilkunastu. Na rożnych szczeblach zarządzania,
  bo to była firma o pakistańskich korzeniach.
  A PAKISTAN jest postępowy względem reszty ISLAMSKICH krajów.
  Wracając do sedna,
  tylko jeden słownie jeden z nich się asymilował.
  Reszta, po mimo posiadania brytyjskich paszportów.
  Ślepo słuchała swojego -jakby to nazwać- WODZA!
  Po 7 latach w EUROPIE nie mieli pojęcia o :
  muzyce zachodniej, kinie czy czymkolwiek
  co nie pochodziło z ICH kultury!
  Mieszkali razem i razem oglądali
  TYLKO produkty z BOLLYWOOD.
  Raz w tygodniu wykonywali telefon
  do -WODZA- w Londynie, żeby spytać się
  o najdrobniejsze szczegóły CO MAJA ROBIĆ ZE SOBĄ.
  Utrzymuje z nimi dobre kontakty.
  Jednak mogę się założyć - gdyby dostali polecenie
  ZABIJ...raczej bym nie pożył długo!
  NIE pisze tego w obawie przed nimi.
  To raczej do zilustrowania ich
  ISLAMSKIEGO ROZUMIENIA POSLUSZNOŚCI!
  Ale obwiniam ZACHODNIE struktury za ten stan rzeczy!

  Ludzie zachodu nie rozumieją ludzi islamu.
  ONI nigdy sami nie przyjdą
  DO naszej kultury ich trzeba przekonać.
  ...może to trochę śmieszne...ale jednak...
  porównałbym do sytuacji 10letniego dziecka
  zostawionego samemu sobie- jaki procent tych
  10latków chodzilby do szkoły?,
  zamiast oglądać TV i grac na komputerze.
  To my ich tu przyciągnęliśmy nasza
  otwarta kultura - a teraz zostawiamy ich
  samym sobie...i dziwimy się, ze są jacy są!
  To trudny problem, ale więcej winy jest po naszej stronie.
  Islamizacja kultury jest nieunikniona, skoro białe kobiety
  wolą karierę i pieski, zamiast rodzic dzieci!
  (to taki skrót myślowy, brutalny i krótki)
  Ale może to przebiegać łagodnie albo krwawo.
  Wybór należy do białych, to jeszcze my mamy władzę!
 • 2010-03-01 20:43 | raor

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Debila i owszem i to nawet może zbyt często... Ale żaden nie przerywał dyskusji "groźbami karalnymi" ! :))).W przypadku wyznawców islamu (ok. nie wszystkich)krytyka może im nie szkodzi, za to bardzo ich krytykantom :) (szatańskie wersety, karykatury). Poza tym Polacy wyjeżdżali zawsze na "zachód" zauroczeni poziomem i jakością życia. Ci, którym się nie udało albo nie podobało (patrz na gorzkie wpisy w necie) wracali do Polski. Popatrz na przybyszy ze wschodu: może mam takiego pecha, ale poznałem do dzisiaj osobiście ok. 20 i póki co nie widziałem takiego, któremu by się nasz europejski styl życia podobał. I owszem, korzystają z profitów: zapomogi, świadczenia dla studentów, a także z "uciech życia", jednocześnie wylewając kubły pomyj na autochtonów. Wracać niestety też nie chcą...
  W każdym uogólnieniu jest minimum ziarno prawdy. Na opinię drobnych złodziejaszków, kombinatorów, a niekiedy "twoich" debili nie zapracował Jan Kowalski osobiście, ale minimum cała dywizja Polonusów. Może uogólnianie nie przynosi zawsze pięknych efektów, ale jest stare jak życie społeczne i myślę, że ma także pozytywną stronę. Patrząc z socjologicznego punktu widzenia jest to z Twojej strony próba zawracania kijem Wisły:), albo po prostu tani chwyt na zdyskredytowanie oponenta.Myslę też, że im nie chodzi tylko o kulturę. Prawie każdy aspekt naszego życia "nie mieści się im głowie". Więcej refleksji w Europie? A czym się w zaszdzie Europejczycy zajmują??? A tamci w tym czasie podpalają świat, którego kompletnie nie rozumieją.
 • 2010-03-01 21:23 | Kaldor

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Po pierwsze Jackowo w USA to raczej nieadekwatne porównanie do muzułmanów w Europie z tej prostej przyczyny, że Polacy i Amerykanie to nie przedstawiciele dwóch różnych cywilizacji, ale jednej - zachodniej. Nie słyszałem, żeby ktoś z Polaków mieszkających w USA zakładał organizacje mające za zadanie zaprowadzić w USA "wartości polskie".
  Po drugie Europa nie przegrywa z Chinami dlatego, że nie przyjmuje, czy źle traktuje przyjętych muzułmanów, ale dlatego, że system wolnorynkowy został poważnie ograniczony, czego paradoksalnie chociażby w Chinach nie ma.
  Po trzecie nikt nie robi "huzia" na muzułmanów dlatego, że chcą się zadomowić, ale dlatego, że zadomowiając się nie chcą respektować miejscowych zwyczajów i nie integrują się ze społecznością miejscową.
  Po czwarte pisząc o krucjatach wspomnij o tym skąd na terenie Palestyny chociażby ci muzułmanie się wzięli. I nie wyskakuj z argumentem o bestialstwie krucjat bo podobne mordy, jak urządzane przez krzyżowców były w tamtych czasach na tamtych terenach na porządku dziennym - także praktykowane przez samych muzułmanów na muzułmanach. Nie oznacza to, żebym podobne praktyki popierał, ale na litość interpretując wydarzenia historyczne uwzględniajmy ich kontekst!
  Po piąte Islam nie przygarniał żadnych przegranych uciekinierów bez względu na przynależność sekciarską, tylko ciął równo, podobnie jak Europejczycy. Poczytaj na ten temat i przestań kłamać. I czytaj cholera jasna ze zrozumieniem!
 • 2010-03-02 09:52 | wiehu

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Nie jestem Ksenofobem Kocham Ludzi .

  Ale nie lubię czrnych i innych obcych bo zawsze z nimi są problemy .
  GŁOSUJCIE NA MNIE , JESTEM JEDNYM Z WAS :-)  p.s
  Powinienem dostać nagrodę za najlepszą reklamę :-)
  Prosta łatwa i przyjemna ,
  ludzie to kupią ;-)


  a moto będzie takie

  "Rozumiemy się bez słów , to chyba miłość"
 • 2010-03-02 15:17 | Art63

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Panowie,

  Z pewnością za otwarciem bram stał jakiś racjonalizm lub tzw. mądrość etapu:)) Nie zmienia to faktu, że w świat poszła wieść o tym, że bogowie opuścili wieczne miasto co spowodowało nawałę barbarzyńców spragnionych łatwych łupów:) Koniec Imperium datuje się dziś na 40lat od tego wydarzenia. Wielka jest siła symboli:)

  Polski poeta, p. Czech, napisał na ten temat piekny wiersz (śpiewany przez p. Gintrowskiego):

  Idą barbarzyńcy, idą barbarzyńcy
  Ich smród zatruje miasta całej Europy
  Idą barbarzyńcy, idą barbarzyńcy
  Rozgrabią Rzym ich łapska, roztratują stopy

  Lecz wielu twierdzi, że to tylko plotka
  Pod ich rządami można żyć - to też są ludzie
  A ich prostota zdrowa, konopna i rumiana
  Ożywi Rzym tonący w lenistwie i nudzie

  Idą barbarzyńcy, nikt ich nie pokona
  Chcą świat antyczny mieczem aż do trzewi przeryć
  Ryk ich budzi grozę, cuchną ich imiona,
  Atylla, Odoaker, Witigez, Genzeryk.

  A w Rzymie nie chcą wiedzieć, który z nich się zbliża
  Ospałej myśli nic już nie porwie do buntu
  Wiec trawią dni i noce na biustach kurtyzan
  Lub piszą podręczniki miłosnego kunsztu

  Idą barbarzyńcy straszni, skośnoocy
  Chęć walki prędko mdleje na odgłos ich kroków
  Nie ma co się bronić, zewsząd brak pomocy
  A przecież zawsze lepszy od wojny jest pokój

  Więc pieśćmy uszy dźwiękiem eleganckich wierszy
  Lub wierzmy w duchy, czary i różdżki magiczne
  W mądrości wschodnie wgryźmy się albo powiększmy
  Adeptów astrologii zgromadzenia liczne

  Tak właśnie my, Rzymianie, spoglądajmy w gwiazdy
  Tam swój horoskop może znaleźć nasze plemię
  Niebieskie konstelacje niechaj tropi każdy
  Kto nie chce dzisiaj patrzeć na zhańbiona ziemię

 • 2010-03-02 15:27 | halszka31

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Jak pisał red.E.Bendyk w swoim wstępie do "Netokracji" - to technologia zmienia świat. Uczestniczymy w tym procesie nie mając pojęcia , w którą stronę i jak daleko zajdziemy.To zmiany są jedynem pewniakiem, za którymi nie nadąża nasza mentalność. Koncentrujemy się na wybranych przez siebie jednostkowych i wyrwanych z kontekstu zjawiskach nie pamiętając o holistycznej strukturze świata. Kiedy w latach 80-tych czytałam Tofflera , po pierwsze przyrzeklam sobie, że "szok przyszłości" (jeśli bedzie) nie będzie mnie dotyczył, bo się do niego przygotuję, po drugie odczytywałam go w kategoriach intelektualnego science fiction...na przełomie wieków kiedy sięgnęłam po raz drugi po te lektury, ze zdumieniem stwierdziłam, że "fantazje" autora urzeczywistniają się na moich oczach, tu i teraz .. w Polsce. Ukierunkowałam swoje lektury w stronę wizji przyszłości (ekonomicznej)Fukyamy, (społecznej)M.Castellsa ,czy naszego rodzimego Z.Baumana. Fascynujące lektury, pozwalające dojrzeć sam rdzeń przemian cywilizacyjnych z wizją realizacji, którą każdy może (na obecnym etapie) dopisać sobie sam...bo nawet tak przenikliwy dziennikarz jakim jest red.Żakowski nie jest w stanie przedstawić wyników wszystkich procesów, którym podlegamy...Kiedyś w tytułach książek występowało słowo "Stulecie..chirurgów, detektywów" itp., dzisiaj tydzień który minął jest już archeologią. Człowiek współczesny tragicznie odkrywa znaczenie sokratejskiego "wiem, że nic nie wiem", chociaż wszystkim wydaje się, że jest inaczej..
 • 2010-03-02 19:13 | DUŁAWA JAN

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  POZDRAWIAM NIC NAM NIE GROZI ,POLACY SĄ MĄDRZY I KOCHAJĄ SWÓJ KRAJ
 • 2010-03-02 20:00 | Webster

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Żeby stwierdzić czy ludzie pokroju p. Sadowskiego mają rację, to należałoby owe zagrożenie zdefiniować. Jeżeli pod pojęciem zagrożenia rozumiemy wykluczenie miejscowych z tytułu bezrobocia powodowanego przez mniejsze płace, za które są gotowi pracować napływowi - to mają rację. Jeżeli pod pojęciem zagrożenia rozumiemy przyrost ludności o obcej mentalności i kulturze, jednakże wykonującymi pracę i płacącymi podatki na rzecz lokalnej społeczności - dla gospodarki to nie ma znaczenia kto płaci i z jakiego kręgu kulturowego - nie mają racji. Jeżeli chodzi o naturalny konflikt pomiędzy ludźmi wyznającymi tradycje i wartości chrześcijańskie a muzułmanami to mają rację, gdyż stosunek do prokreacji w tych dwóch grupach jest różny, więc stosunek ilościowy jednych do drugich ulegnie zmianie i zgodnie z zasadami demokracji większość ( muzułmańska ) wprowadzi np. szariat. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia...
 • 2010-03-02 21:58 | Tajg

  to całe Centrum powinno być chyba imienia Iana, a nie Adama Smitha

 • 2010-03-03 09:35 | kjking

  "szok przyszłości"

  Witam!
  Nie do końca rozumiem do czego zmierzasz.
  Sam jako informatyk, kilka razy -przepowiadałem- przyszłość..technologii.
  Znajomi zazwyczaj mnie wyśmiewanli, choć dziś przyznają mi rację.
  NIE było to zresztą takie trudne(do przewidzenia).
  Ale CO z twojego wywodu ma wynikać.
  Świat się zmienia - prawda,
  zmienia sie w wielkim tempie - prawda,
  na wiele spraw wręcz nie mamy wpływu - prawda ... itd
  Tylko czy możemy chociaż o tych zmianach i związanych z tym wręcz lękach...
  NORMALNIE i UCZCIWIE, a co najważniejsze OTWARCIE POROZMAWIAĆ ???
  Od jakiegoś czasu wprowadzono CENZURE wypowiedzi wszelakich.
  Wolno opowiadać - jak i z kim sie np. uprawia seks,
  a zarazem NIE wolno powiedzieć CO SIĘ MYŚLI!
  bo być może kogoś sie urazi..
  a to homoseksualistę/kę, a to AFROAMERYKANINA, a to muzułmanina,
  a to kogoś sprawnego intelektualnie inaczej...
  Wiec w oficjalnym języku są nic nie znaczące słówka,
  ale w NIE oficjalnym - zupełnie inne poglądy.
  .. co wychodzi później na wszelakich komisjach sejmowych...
  Właśnie taki problem spotkał -PROBLEM MUZUŁMAŃSKI w EUROPIE-
  Nikt go nie chce poruszać, bo zostanie zaraz uznany za >
  rasiste, ksenofoba...
  Muzułmanie przynoszą ze sobą dobre i złe rzeczy.
  Mogą być rozwiązaniem wielu problemów albo
  stworzyć wiele nowych - TO JEST NORMALNE.
  Ktokolwiek by to nie był - byłoby tak samo!
  Ale my o tym NIE rozmawiamy oficjalnie,
  bo działa IDIOTYCZNA auto cenzura
  zwana POPRAWNOSCIĄ POLITYCZNĄ!
  ....
  CZY ze słynnego -wiem, że nic nie wiem- (na koniec twojej wypowiedzi)
  wynika,
  że mamy już się z tym pogodzić i...iść na piwo.
  Pogadać o piłce czy YCD.
  CZY wręcz przeciwnie!
  Trzeba starać się poznawać i rozmawiać coraz więcej na trudne tematy,
  zarazem będąc świadomym swojej...nikłości.
  Mnie się jednak wydaje...że
  Europa wybrała chyba pierwszy wariant i to jest
  DUŻO WIĘKSZYM zgrożeniem niż muzułmanie!
 • 2010-03-03 09:43 | kjking

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Witam!
  Świat się zmienia - prawda,
  zmienia sie w wielkim tempie - prawda,
  na wiele spraw wręcz nie mamy wpływu - prawda ... itd
  Tylko czy możemy chociaż o tych zmianach i związanych z tym wręcz lękach...
  NORMALNIE i UCZCIWIE, a co najważniejsze OTWARCIE POROZMAWIAĆ ???
  Od jakiegoś czasu wprowadzono CENZURE wypowiedzi wszelakich.
  Wolno opowiadać - jak i z kim sie np. uprawia seks,
  a zarazem NIE wolno powiedzieć CO SIĘ MYŚLI!
  bo być może kogoś sie urazi..
  a to homoseksualistę/kę, a to AFROAMERYKANINA, a to muzułmanina,
  a to kogoś sprawnego intelektualnie inaczej...
  Wiec w oficjalnym języku są nic nie znaczące słówka,
  ale w NIE oficjalnym - zupełnie inne poglądy.
  .. co wychodzi później na wszelakich komisjach sejmowych...
  Właśnie taki problem spotkał -PROBLEM MUZUŁMAŃSKI w EUROPIE-
  Nikt go nie chce poruszać, bo zostanie zaraz uznany za >
  rasiste, ksenofoba...
  Muzułmanie przynoszą ze sobą dobre i złe rzeczy.
  Mogą być rozwiązaniem wielu problemów albo
  stworzyć wiele nowych - TO JEST NORMALNE.
  Ktokolwiek by to nie był - byłoby tak samo!
  Ale my o tym NIE rozmawiamy oficjalnie,
  bo działa IDIOTYCZNA auto cenzura
  zwana POPRAWNOSCIĄ POLITYCZNĄ!
  ....
  CZY ze słynnego -wiem, że nic nie wiem- wynika,
  że mamy już się z tym pogodzić i...iść na piwo.
  Pogadać o piłce czy YCD.
  CZY wręcz przeciwnie!
  Trzeba starać się poznawać i rozmawiać coraz więcej na trudne tematy,
  zarazem będąc świadomym swojej...nikłości.
  Mnie się jednak wydaje...że
  Europa wybrała chyba pierwszy wariant i to jest
  DUŻO WIĘKSZYM zgrożeniem niż muzułmanie!
 • 2010-03-03 10:17 | kjking

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Witam!
  Świat się zmienia - prawda,
  zmienia sie w wielkim tempie - prawda,
  na wiele spraw wręcz nie mamy wpływu - prawda ... itd
  Tylko czy możemy chociaż o tych zmianach i związanych z tym wręcz lękach...
  NORMALNIE i UCZCIWIE, a co najważniejsze OTWARCIE POROZMAWIAĆ ???
  Od jakiegoś czasu wprowadzono CENZURE wypowiedzi wszelakich.
  Wolno opowiadać - jak i z kim sie np. uprawia seks,
  a zarazem NIE wolno powiedzieć CO SIĘ MYŚLI!
  bo być może kogoś sie urazi..
  a to homoseksualistę/kę, a to AFROAMERYKANINA, a to muzułmanina,
  a to kogoś sprawnego intelektualnie inaczej...
  Wiec w oficjalnym języku są nic nie znaczące słówka,
  ale w NIE oficjalnym - zupełnie inne poglądy.
  .. co wychodzi później na wszelakich komisjach sejmowych...
  Właśnie taki problem spotkał -PROBLEM MUZUŁMAŃSKI w EUROPIE-
  Nikt go nie chce poruszać, bo zostanie zaraz uznany za >
  rasiste, ksenofoba...
  Muzułmanie przynoszą ze sobą dobre i złe rzeczy.
  Mogą być rozwiązaniem wielu problemów albo
  stworzyć wiele nowych - TO JEST NORMALNE.
  Ktokolwiek by to nie był - byłoby tak samo!
  Ale my o tym NIE rozmawiamy oficjalnie,
  bo działa IDIOTYCZNA auto cenzura
  zwana POPRAWNOSCIĄ POLITYCZNĄ!
  ....
  CZY ze słynnego -wiem, że nic nie wiem- wynika,
  że mamy już się z tym pogodzić i...iść na piwo.
  Pogadać o piłce czy YCD.
  CZY wręcz przeciwnie!
  Trzeba starać się poznawać i rozmawiać coraz więcej na trudne tematy,
  zarazem będąc świadomym swojej...nikłości.
  Mnie się jednak wydaje...że
  Europa wybrała chyba pierwszy wariant i to jest
  DUŻO WIĘKSZYM zgrożeniem niż muzułmanie!
 • 2010-03-03 15:56 | NeoP

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Nawet jesli muzulamnie stanowia zagrozenie to przciwstawic moze sie im albo religia rownie ortodoksyjna albo calkowity liebralizm i rozdzial panstwa od religii - osobiscie bylbym za tym drugim, bo zamienienie siekierki na kijek nie specjalnie mi odpowiada...
 • 2010-03-04 08:29 | halszka31

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  kjking
  Są palące obszary działalności człowieka, które absorbują świat od dawna: religie, eutanazja, homoseksualizm, rasy...Rozmawiamy, wypowiadamy się poprzez dyplomację, negocjacje, wojny i określanie swojego stanowiska wobec rzeczywistości: czynnie, bardzo czynnie lub biernie. Każdy z nas robi swoje, zdobywa zwolennikow lub przeciwnikow swojego myślenia - tyle tylko, że z tego nic nie wynika, przynajmniej na razie, uczestniczymy w długotrwałym procesie, którego końca i wyniku nie sposób przewidzieć...jakie wydarzenie, co musi zaiskrzyć aby zmienić tok swiata? Historia ciągle zatacza koła, śmiejąc się nam w oczy, może taka jest natura świata...?
  Konkluzje w gruncie rzeczy mamy takie same.
  Pozdrawiam
 • 2010-03-04 12:35 | GallAnonim

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  "Wiekszosc" muzulmanska w Zachodniej Europie wie co ma z demokracji i wie co z szariatu wynika, dlatego szariatu NIGDY nie wprowadzi... . Zdrowy rozsadek to nie kwestia religii, ale rasizm jest za to okropny ... .
 • 2010-03-04 19:39 | faraday

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  czy zdajesz sobie sprawe w jakich warunkach twoi pradziadkowie wychowywali swoje dzieci ? Jaka była smiertelnośc kobiet i dzieci ? jak zyli bez wody bieżacej i wspólczesnych udogodnien cywilizacyjnych ? Zywiąc sie głownie ziemniakami,kapusta i mlekiem ? Trapieni przez choroby jakich dzis nie uświadczysz ? że w 192o r. w Polsce było 60% analfabetów ?Z tych 40% podatków masz darmowa edukacje,za grosze opieke lekarska ,emerytury i renty i.t.d.Strasznie głupia twoja wypowiedź.
 • 2010-03-04 20:34 | Leszek

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Skoro w europie dyskutuje się czy masowa emigracja to zagrożenie czy nie, to znaczy że już jest za późno. To tak jak oceniać czy zdążymy przebiedz przed nadjeżdżającym pociągiem, a jak się pomylimy to co??? Popatrzmy na to też tak: Kto robi zamieszki w Europie, kto atakuje zamachami Europę, kto chce zabijać innowierców w imię Allacha, kto jest głównym beneficjentem socjalu w Europie, i wreszcie dlaczego to ja jako gospodarz mam tolerować błoto na butach gości, a jak powiem że krzyż jest świętością to obrażam ich uczucia, przecież mówię to u siebie a nie w Pakistanie. Uważam że wpuszczanie emigrantów nie stanowi zagrożenia bo np. na taki kraj jak Polska to co nam tam 5,10,20 milionów emigrantów którym trzeba karmić i dać dach nad głową. Ktoś powie CO??? 20 mil ale Indie to 1,5 miliarda więc dla nich 20 mil to dla nich kilku uchodźców.
 • 2010-03-04 23:05 | kjking

  samotna kobieta w ISLAMIE.

 • 2010-03-04 23:15 | kjking

  samotna kobieta w ISLAMIE.

  Pozdrawiam, ale niestety muszę MOCNO zaprotestować!
  Rozmijasz się MOCNO z prawda ocierając się wręcz o KŁAMSTWO!
  W większości islamskich krajów KOBIETA NIE MOŻE KIEROWAĆ SAMOCHODEM,
  NIE MOŻE POSIADAĆ PRAWA JAZDY!

  Wiec jak może SAMOTNIE podróżować (w europejskim sensie tego słowa)?
  W wielu krajach kobieta NIE MOŻE NAWET SAMA wyjść z domu
  Musi jej towarzyszyć męski przedstawiciel rodziny!
  To co piszesz to -POBOŻNE ŻYCZENIA- !
  Do tego podważające wiarygodność jakiejkolwiek twojej wypowiedzi!
  kłamczucha !
 • 2010-03-04 23:24 | kjking

  samotna kobieta w ISLAMIE.

  Pozdrawiam, ale niestety muszę MOCNO zaprotestować!
  Rozmijasz się MOCNO z prawda ocierając się wręcz o KŁAMSTWO!
  W większości islamskich krajów KOBIETA NIE MOŻE KIEROWAĆ SAMOCHODEM,
  NIE MOŻE POSIADAĆ PRAWA JAZDY!

  Wiec jak może SAMOTNIE podróżować (w europejskim sensie tego słowa)?
  W wielu krajach kobieta NIE MOŻE NAWET SAMA wyjść z domu
  Musi jej towarzyszyć męski przedstawiciel rodziny!
  To co piszesz to -POBOŻNE ŻYCZENIA- !
  Do tego podważające wiarygodność jakiejkolwiek twojej wypowiedzi!
  kłamczucha !
 • 2010-03-05 15:58 | jack4___

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  W obecnej sytuacji realnym zagrożeniem naszej cywilzacji sa hipermajetne zydowskie rodziny tj. Rotshild, Rockefeller, Aator , Collins, Friemann ,Oppeheimmer,Sachs , Goldmann, Morgan, których dłuznikami jest wiekszośc krajów świata .USA np zadłuzone na ok 300 % swojego PKB czili ok 40 bln USD .Skad taka gotówka skoro nawiekszy bank swiata JPMorgan wykazuje w swoim bilansie 1,8bln USD aktywów . Arystokraci a w zasadzie włascicile tego swiata wyminieni wyzej zaintersowani sa kazda desbilizacja bo wlasnie na tym zarabiaja.
 • 2010-03-07 08:23 | jan63

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  W krajach islamu inowiercy są pozbawieni elementarnego prawa do życia
  zgodnie z własnymi obyczajami.Wszelkie zewnętrzne przejawy
  religijności innej niż islam są bezwględnie tępione ,z karą śmierci
  włącznie.Tchórzliwość Unii Europejskiej w stosunku do nic nie
  znaczących w gospodarce ( poza surowcami ) a także militarnie islamistami
  jest porażająca i nie do wytłumaczenia.
 • 2010-03-08 10:00 | tkw

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Komentarz zapewniło życie:
  News z onet.pl - Nigeria:
  "Chrześcijańscy mieszkańcy wsi Dogo Nahawa, oddalonej o około 5 km od Jos, relacjonują, że wyznający islam pasterze napadli na nich z okolicznych wzgórz około godz. 3 nad ranem w sobotę. Najpierw strzelali w powietrze, a następnie maczetami zabijali ludzi, którzy wyszli z domów."
 • 2010-03-09 21:41 | Dan

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  Nie wiem jak to wyglada w Danii ale we Francji ten model jakos tez sie nie sprawdza:) Mysle ze Polacy powinni martwic sie o siebie zamiast gapic sie ciagle co dzieje sie u ich skapych i protekcjonistycznych sasiadow. Wystarczy tylko spojrzec jacy debile zostaja uhonorowani nagrodami (Nobel dla Obamy pokojowa nagroda!!! ;) zeby dojc do wniosku ze caly ten ZACHOD to jedna pomylka i ze predzej czy pozniej caly ten system sie rozleci!
 • 2010-03-10 21:06 | jerry111

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  "Tajwan jest producentem WIĘKSZOŚCI podzespołów do komputerów, a to cześć CHIN."

  Taiwan przez ostatnie 60 lat (a wlasciwie dluzej bo wczesniej przez kilkadziesiat lat nalezal do Japonii) NIE jest czescia Chin Ludowych,
  jest PRAKTYCZNIE rzecz biorac samodzielnym panstwem (choc z powodu
  naciskow Chin komunistycznych formalnie uznawanym tylko
  przez kilkanascie panstw)!
 • 2010-03-10 21:10 | jerry111

  Re:Prawie jak rasizm (albo i rasizm)

  "No właśnie. Na Sorbonie, czyli szkółce niedzielnej dla leserów i wyłudzaczy pomocy stypendialnej" (?)

  Tak, czy inaczej, Sorbona stoi duzo wyzej we wszelkich mozliwych rankingach nizli jakakolwiek polska uczelnia wyzsza...

  P.S. A jaka to uczelnie szanowny "orient" raczyl ukonczyc?
 • 2010-03-10 21:16 | jerry111

  Re:Prawie jak rasizm im. Smitha

  "Spory odsetek Polaków traktuje Muzułmanów ze strachem i pogardą, mimo że wiele tradycyjnych polskich zachowań jest równie nagannych. Ale własnego smrodu się podobno nie czuje."

  Niestety, jest to prawda i to dosyc przykra prawda!