Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Rzeź Ormian potępiona przez nielicznych

(5)
Przewagą jednego głosu szwedzki parlament uznał rzeź Ormian za ludobójstwo. W ten sposób Szwecja dołącza do skromnej grupy ledwie 20 państw i 7 organizacji międzynarodowych, które winią państwo tureckie o wymordowanie setek tysięcy Ormian podczas I wojny światowej. W tym maleńkim gronie od 2005 r. jest także Polska. Brakuje za to Izraela, Stanów Zjednoczonych, ponad połowy Unii Europejskiej, całej Afryki, Oceanii i - z wyjątkiem Libanu - całej Azji.
 • 2010-03-12 16:16 | tkw

  Ormianie

  "z drugiej kładą się cieniem na toczącym się pojednaniu armeńsko-tureckim."
  TKW: to bardzo ciekawy punkt widzenia, powiedzenie prawdy kładzie się cieniem - to może kłamstwo spowodowałoby jasność ?

  "Natomiast ci, którzy z różnych, najczęściej politycznych przyczyn powstrzymują się od pójścia w szwedzkie ślady uważają, że interpretacja wydarzeń sprzed prawie wieku powinna pozostać domeną historyków. Tyle że większość ekspertów jest zgodna, że masakra Ormian była ludobójstwem, a brak zdecydowanej reakcji społeczności międzynarodowej przyczyną wielu podobnych tragedii w następnych dziesięcioleciach."
  TKW: słusznie
  Możemy być dumni, że Polska jest w tej grupie krajów, która uznała prawdę.
 • 2010-03-14 11:45 | adams4@autograf.pl

  Re:Rzeź Ormian potępiona przez nielicznych

  Rzeź Ormian była ludobójstwem, ale też niewiele mówi się o grabieży na tureckich kobietach i dzieciach (które z całym dobytkiem zostały opuszczone przez wyjeżdżających na wojnę mężów) dokonanych przez Ormian (i może innych mniejszości narodowych, którzy wedle ówczesnego prawa nie byli powoływani do wojska). Nie powinno się tłumaczyć ludobójstwo zemstą po zbrodniach dokonanych na ich rodzinach i zagrabionym majątku, ale też stawia tę sytuację w trochę innym świetle.
 • 2010-03-14 12:57 | tkw

  Re:Rzeź Ormian potępiona przez nielicznych

  Wg mnie nie usprawiedliwia to ludobójstwa. Nie znam tego faktu (grabieży), jeśli masz racje, to oczywiście jest to temat do wyjaśnienia.
  W życiu nie ma matematycznej logiki (zaprzeczenie kłamstwa to prawda). Jestem gotów uwierzyć, że Ormianie w Turcji w tamtych czasach aniołkami nie byli, bo żadna duża grupa w żadnych okolicznościach to nie są same aniołki. Ale jak czytam o stanowisku Turcji dziś, to trudno mi się z tym zgodzić, by "zbilansować" wzajemne pretensje. Jak by na to nie patrzeć, to przeciw mniejszości PAŃSTWO Tureckie wytoczyło cały swój aparat i dokonało zbrodni zorganizowanego, państwowego ludobójstwa wobec Ormian.

  Pozdrawiam
 • 2010-03-15 18:47 | z_Londynu

  Re:Rzeź Ormian potępiona przez nielicznych

  Nie bylem swiadkiem, wiec mam wiedze "wtorna", tylko z tego co czytalem. A to niestety wystarcza mi do oceny, ze bylo to ludobojstwo ...

  Czy sa przyjete miedzynarodowe standardy przedawnienia?

  Ja nic o tym nie slyszalem, wiec czy bylo to 95 lat temu, czy 200, nie ma znaczenia. Ludobojstwo kiedykololwiek popelninone, pozostaje ludobojstwem na zawsze. Co by to byo, jelibysmy choc raz zgodzili sie nie nazywac ludobojstwa, LUDOBOJSTWEM, tylko dlatego, ze minelo 100 lat od jego dokonania...?????

  Za 15 lat niemcy zarzadali by, zeby przestac nazywac ich "wyczyny" w czasie Drugiej Wojny Swiatowej, LUDOBOJSTWEM, BO MINELO STO LAT ... (2025).

  Wystarczy na chwile nieuwagi i skutki mga byc fatalne. Wiec trzeba byc wdziecznym szwedzkiemu parlamentowi, ze uznal Rzez Ormian za LUDOBOJSTWO! Choc juz minelo 95 lat od tych tragicznych wydazen.
 • 2010-04-24 13:10 | ormianin

  Re:Rzeź Ormian potępiona przez nielicznych

  adams4
  Co ty za bzdury gadasz.Człowieku poczytaj trochę o historii Armenii ,a w szczególności o Rzezi . Jak nie znasz się to nie pisz bzdur. A jak trochę poczytasz to zrozumiesz swoje bzdury . Jak by twoją rodzinę głodzili to ty nie okradałbyś żeby przeżyć jakby twoją córkę i żonę gwałcili tobyś nie chciał się mścić ? Nie wieżę że zachowałbyś się jak pajac.