Wyszukaj na forum

Forum

Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Ukrywali Żydów, dziś sami się ukrywają

(51)
W Polsce żyje 501 Sprawiedliwych, którzy w czasie wojny ratowali Żydów. Wielu z nich ukrywa się do dziś we własnych domach przed sąsiadami.
  • 2010-03-15 03:18 | wombat

Ukrywali Żydów, dziś sami się ukrywają

Wstrzasajace, to nie moze byc moja Polska.
    Na pewno nie pokarze tego artykulu moim dzieciom , i tak by nie uwierzyli
  • 2010-03-15 09:23 | Kryst

Re:Ukrywali Żydów, dziś sami się ukrywają

Dziwne jest, dlaczuego pod tym artykulem nie ma prawie zadnych notek ..

Niema, bo prawi i sprawiedliwi boja sie osobaczyc tych co pomagali Zydom, bo nie mieliby z tego zadnej korzysci politycznej (byc moze, maja jeszcze resztki sumienia w co jednak nie wierze), ani nie daloby sie w ten sposob atakowac Platformy.

Jest jeszcze jedna mozliwosc, prawi i sprawiedliwi nie dostali na czas wytycznych od Jacka Kurskiego ...
  • 2010-03-15 10:40 | iga

Bardzo ciekawy artykuł.
  • 2010-03-15 11:01 | mikesz

Drogi Kryst...(kobieta?...facet?) naprawdę jest wiele rzeczy w naszej rozśpiewanej i rozmodlonej pszenno buraczanej które wykraczają swoim sensem poza bieżące polityczne emocje. Niektóre rzeczy siedzą w nas trochę dłużej. Są nawet tacy którzy twierdzą, ze swoją etymologią wykraczają poza czasy PRL-u. Jeszcze odważniejsi uważają, że takie a nie inny podejście do tych spraw wśród ludu polskiego to już wielowiekowa tradycja i jest dziełem tej instytucji co takie wysokie budynki ze strzelistymi wieżami posiada, czyli polski kościół. Ja może aż taki odważny nie jestem ,ale to, że to jest wina PIS-u, czy nawet Platformy to jednak spora nadinterpretacja.
  • 2010-03-15 12:05 | arybaczyk

raczej się nie boja, bo zeby sie bac, trzeba cos miec w glowie albo chociaz odrobine przyzwoitosci. Wiec raczej idzie o to drugie, ze Kurski ciemnemu ludowi nie wcisnal, co ma robic.
  • 2010-03-15 12:08 | arybaczyk

mysle, ze nie ma sie co oszukiwac jesli chodzi o Polakow. Jednak mentalnie to jeszcze sredniowiecze. I tak pozostanie dopoki nie bedziemy ludzi ksztalcic, a Kaczynski bedzie Giertychowi oddawal ministerstwo edukacji jako "nieistotne".
  • 2010-03-15 12:43 | l0g1c

Polacy to antysemici! smutne ale prawdziwe. zycze polsce aby choc w polowie byla tak rozwinieta ja anglia!Poska to kraj 3 swiata, niestety.Jasne ze jest mi smutno z tego powodu, jasne ze wolalbym zostac w polsce gdzie moje gory i lasy ale zycie jest jedno(wbrew bzdurom ktore wciskaja religijne sekty) i to strata czasu, kasy i przede wszystkim zdrowia.Pozdr
  • 2010-03-15 13:49 | Olga

Strasznie. A najgorsze jest to, że nawet zupełnie młodzi (pomnik w Krakowie) ludzie także są antysemitami. Skąd im się to bierze?
  • 2010-03-15 14:14 | Kryst

Drogi Mikeszu, chyba masz racje, przesadzilem, ale tylko troche.

Zwazywszy, ze prawie kazdy prawy i sprawiedliwy czuje sie narodowym katolikiem (najogolniej mowiac), jest zatem zdania,ze Zydow (ktorych notabene w Polsce juz dawno nie ma)nalezy bezwzglednie tepic -zatem z obrzydzeniem i nienawiscia przyjeli powyzszy artykul, w pelni solidaryzujac sie z osobami, ktore ludzi chroniacych Zydow w czasie wojny przesladowali i niszczyli.

Jesli, szanowny kolego, byloby inaczej, to juz dawno wisialby w tych komentarzach pelen oburzenia protest prawych i sprawiedliwych przecwko mojej opinii.

Serdecznie pozdrawiam
  • 2010-03-15 15:10 | INTJ

Artykuł jest dość nieuczciwy i stronniczy. Łatwo jest przedstawiać mieszkańców polskich wsi i miasteczek jako urodzonych antysemitów, nieczułych na los innych ludzi - ten obrazek tak ładnie pasuje do stereotypu! Autor zapomniał jednak o tym, że Niemcy nie patyczkowali się zarówno z osobami ukrywającymi Żydów, jak i ich SĄSIADAMI. Sporo małych miejscowości zniknęło z mapy Polski po tym, jak zostały spacyfikowane w odwecie za to, że jedna z rodzin ukrywała u siebie Żydów. Czy tak trudno zrozumieć strach i agresję ludzi, którzy postępowaniem swoich sąsiadów zostali narażeni (wraz ze swoimi rodzinami) na śmiertelne niebezpieczeństwo? Zachowanie tych ludzi nie było wynikiem zaślepiającego antysemityzmu, tylko reakcją obronną, wywołaną przeraźliwą rzeczywistością w której przyszło im żyć, a której my nawet nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Wojna była koszmarem nie tylko dla Żydów, więc prosiłbym autora o dłuższe zastanowienie, zanim ponownie bezmyślnie sięgnie po wyświechtaną kliszę Polaka - urodzonego żydożercy.
  • 2010-03-15 15:41 | Anka

Do INTJ

Wojna? Była i minęła. Wojny od dawna nie ma, a antysemici zostali.
    Jak widać choćby po pomniku w Płaszowie.
    Skoro Sprawiedliwi boja się do dzisiaj to chyba trzeba sobie postawić pytanie gdzie my własciwie jesteśmy?
    Bo chyba nie w kraju, w którym ludzie dobrze się czują bez względu na kolor skóry, religie czy przekonania.

• 2010-03-15 16:24 | zaba z paryza

Powinien to kazdy polityk przeczytac, nauczyc sie na pamiec, aby nie wmawiac, ze nie bylo i ze nie ma antysemityzmu w Polsce.

ale co innego mnie uderzylo w tym artykule, bieda,samotnosc tych osob starszych. Tak wyglada Polska wspolczesna,
    po reformach Balcerowicza, a zaden rzad nic nie robi aby pomoc schorowanym, straszym osobom, ktore przez cale zycie parcowali! Skandal.

INTY
    nie pisz bzurd, to nie strach prowokowal takie reakcje naszych obywateli, tylko czysta nienawisc, bo zydzi byli bardzo pracowci, schludni, inteligentni przeciwiestwie do polskich katolokow, warcholow..
  • 2010-03-15 16:33 | mikesz

Z tą śmiercią za przetrzymywanie to moim zdaniem taka delikatna półprawda.Uczestniczyłem w ubiegłym roku w spotkaniu z dwoma chyba najwybitniejszymi historykami zajmującymi się epoką Holocaustu Andrzejem Żbikowskim i Dariuszem Libionką . Ten pierwszy postawił tezę(która dla mni też była zaskoczeniem) opartą na dokumentach,że śmierć za przetrzymywanie Żydów groziła Polakom właściwie dopiero od końca 1943 roku,a więc od daty kiedy Żydów w Polsce już właściwie nie było.Żbikowski powiedział wówczas,ze Frank dopiero w !943 roku wydal zarządzenie które mówiło o grożącej Polakom karze śmierci za ukrywanie Żydów,czyli,że w czasach kiedy jeszcze Internetu nie było na polską prowincję treść tego zarządzenia trafiała z reguły na początku 1944 roku.Wiem,że tym nie przekonam nieprzekonanych,ale dla mnie symbolem właściwej postawy wobec tragedii narodu żydowskiego było zachowanie Duńczyków,którzy w momencie kiedy Niemcy zdecydowali,że Żydzi mają nosić opaski,stwierdzili,ze jeżeli Żydzi mają je nosić, to oni również je założą na znak protestu.I Niemcy zrezygnowali.A tak poza tym ,oprócz samych Żydów to tylko Polacy wiedzieli kto jest Żydem.Polecam lekturę "Szanowny panie gistapo"-historia donosów do władz niemieckich.Druga "Ja tego Żyda znam"-tytuł mówi chyba wszystko.
  • 2010-03-15 20:21 | renata

Jasne, kolego... Dlatego prawdziwym bohaterem był sąsiad-kapuś (bo uratował wieś przed zrównaniem z ziemią). Pewnie żałujesz że cię tam nie było (?), dopierobyś się wykazał.
  • 2010-03-15 21:15 | Agnieszka

W moim małym miasteczku na lubelszczyśnie ksiądz, później kanonik parafii, ukrył dwie Żydowskie kobiety. Ludzie wspominają to z największym szacunkiem. Może dlatego, że to ksiądz i jego poważano. Ale nie o tym chcę napisać.

Czy nie uderzyło was jedno wyznanie zacytowane w artykule: „Zaznaczam, że byli bez centa – pisała we wspomnieniach – nie chodziło mnie o pieniądz, ale o ratowanie życia ludzkiego”? Tak jakby bała się posądzenia o to, że to nie był ludzki odruch ratowania życia lecz biznes, może kosztem całej wioski (odnoszę się tu do uwagi w jednym z komentarzy, że za ukrywanie Żydów Niemcy pacyfikowali całe wsie a nie tylko jedną rodzinę, podczas gdy decyzja o ukrywaniu należała jednak do jednej rodziny (inaczej zresztą być nie mogło). Teraz, wyobrażam sobie, że było wielu takich, którzy podczas wojny nie mieli czego do garnka włożyć i jeśli napotkali na kogoś kto oddałby przecież wszystko za ocalenie (odruch odwdzięczania się jest chyba naturalny), to może i czasem było to jakąś zachętą, a jeśli i nie było zupełnie, to jak to wytłumaczyć sąsiadom, jak udowodnić że się nic za to nie dostało? Pewnie byli i tacy, którzy robili to wyłącznie dla pieniędzy, któż to wie. Nigdy nie odróżnimy ich na 100% od tych, którzy robili to zupełnie bezinteresownie. Reakcja na to, że ktoś chce być sprytniejszy, wyżywić swoją rodzinę, a nie daj Boże zarobić narażając życie swoich sąsiadów jest łatwa do przewidzenia (NIE DO USPRAWIEDLIWIENIA!). Tylko może to być efekt nie tyle antysemityzmu, co braku zaufania i zawiści względem swoich sąsiadów, niezależnie jakiej narodowości oni są. Ktoś kiedyś powiedział (przepraszam, ale nie pamiętam), że jesteśmy niezłą demokracją, ale beznadziejnym społeczeństwem. Po okresie zaborów i w czasach wojny relacje społeczne były wywrócone do góry nogami, tak jakby na krzywej Gaussa wyciąć środkowy fragment i zostawić ekstrema. Mam jednak cichą nadzieję, że powoli wróci wszystko na swoje miejsce, i że nie jest aż tak źle jak w tym artykule. I że zawiść, podejrzliwość znajdą swe miejsce na szarym końcu tej krzywej.

Agnieszka
  • 2010-03-16 00:44 | herbapol

Re:INT

Wszystko to prawda co piszesz,ale nie zapominaj,że wojna i okupacja zakończyły się już jakiś czas temu,a strach pozostał.
    Czy te fakty nie są warte zastanowienia?
  • 2010-03-16 01:42 | PGR Jackowo

Swietny artykul, szkoda tylko ze wnioski smutne. Jeszcze gorzej jest wsrod Polonusow w USA (Chicago) - Zydow, Muzulmanow, Hindusow i innych utopiliby w lyzce wody. Nie wiem skad w Polakach tyle jadu?
    Przykre jest to, co dzieje sie teraz ze Sprawiedliwymi, zaczynam sie wstydzic za niektorych naszch rodakow...
  • 2010-03-16 09:22 | emery-gli

" Sąsiad wytropił, że Adameczkowie ukrywają Żydów i doniósł o tym partyzantom. [...] Nawet już po wyzwoleniu partyzanci wielokrotnie nachodzili Adameczka."

szanowny autorze, a dlaczego nie pójśc za ciosem i nie napisać JACY to byli partyzanci? O podobnych praktykach NSZ sie wie, ale rzadko juz mówi. O tym, że i ppr-owski "las" miewał podobne odruchy od niedawna wiadomo, AK wbrew pozorom nie była w tej kwesti lepsza. Warto w podobnych razach podawać o jakiej partyzantce mowa, to tak gwoli spawiedliwości i gorszego samopoczucia współczesnych husarzy, co to im sie wydaje, że wszyscy jesteśmy cacy, bylismy będziemy.
  • 2010-03-16 09:24 | Dorota

Polacy niestety sa bardzo nietolerancyjni. Od 10 lat mieszkam w Irladii gdzie Polacy mieli swiezy start jako grupa etniczna zupelnie Irlandczykom nieznana a trzeba dodac, ze Irlandia jest krajem bez uprzedzen. Niestety geba rasisty zostala nam bardzo szybko przylepiona gdyz Polacy otwarcie glosza w swiat te swojskie teorie na temat odmiennych ras, orientacji seksualnych i religi. Nawet Kaczynski gdy tu przjechal to wywolal wielkie oburzenie swoimi komentarzami na temat gejow. Biedaczysko myslal, ze skoro Irlandia jest katolicka to musi miec takie same poglady jak Polski sztandarowy katolik. Podczas okazyjnych spotkan z moimi rodakami bardzo czesto slysze okreslenia uwlaczajace innym nacjom i rasom zwlaszcza w kontekscie jakiegos odmowionego zasilku. Jakis rok temu bylo bardzo glosno w wiadomosciach irlandzkich o Polce, ktora zostala wyrzucona z pracy za ublizanie Nigeryjce ze wzgledu na jej kolor skory. Moja siostra niedawno uslyszala od innej Polki ze "Ty to taka zydowina jestes". Wydaje sie, ze mogac kogos wyzwac od Zyda sprawilo to tej dziewczynie wielka ulge egzystencjonalna. Rasizm ( a w konsekwencji antysemityzm) jest bardzo rozpowszechniony i bezrefleksyjny.
  • 2010-03-16 10:32 | l0g1c

Jesli chodzi o wojny to polska jest narodem cholernych bohaterow, ale w czasie pokoju polskie spoleczenstwo jest zawistne i rozmontowane! dlaczego?
  • 2010-03-16 11:58 | mikesz

Może temu społeczeństwu jest potrzebny porządny lekarz.Najlepiej dobry psychiatra.Niestety w NFZ-cie z pieniążkami krucho,to i naród jest jaki jest.
  • 2010-03-16 15:11 | kay

Ci ludzie byli agresywni PO WOJNIE, kiedy juz nic im nie grozilo. A to mozna tlumaczyc tylko podloscia.
  • 2010-03-16 18:32 | stanko z W.

Re:Ukrywali Żydów, dziś sami się ukrywają - niektórzy ze wstydu?

a propos wypowiedzi p. Bocheńskiego: proszę pamiętać, że byli też Polacy, którzy chronili Żydów za mamonę - stąd nie tylko niechęć ciemnoty religijnej.
  • 2010-03-16 18:51 | ma-ryja

Autor zapomniał jednak o tym, że Niemcy nie patyczkowali się zarówno z osobami ukrywającymi Żydów, jak i ich SĄSIADAMI.

Drogi INT, nie odchodz od tematu. W artykule nie chodzi o Niemców, lecz o Polaków. Tych nielicznych, którzy Zydów ratowali i tych licznych, ktorzy podczas wojny szmalcowali, a po wojnie przejeli bezprawnie majatek zydowski. Gdy nieliczni Zydzi, którzy przezyli getto, obozy probowali wrocic do domów, zastali w nich polskich SASIADÒW, ktorzy ich przegonili i przedluzyli holocaust. Patrz np. pogrom kielecki! I to uwazam za najwiekszego wrzoda na sumieniu Polski, pretendujacej do roli mesjasza narodów. Mam szczescie byc urodzona po wojnie, ale moi dziadkowie i rodzice opowiadali mi wiele szczególow wydawania Zydów podczas wojny przez mieszkanców wsi, wykorzystywania ich materialnie/okradania w zamian za obietnice pomocy, a nawet zabijania, a potem przejmowania gospodarstw i dobytku. Na szczescie - jak to moj dziadek powiadal - na ludzkiej / zydowskiej krzywdzie nie mozna zbudowac dobrobytu i wszyscy, którzy siegli po zydowskie mienie doznali przykrych doswiadczen losowych. Bardzo to przykre, ze nieliczni jeszcze zyjacy Sprawiedliwi nadal musza sie obawiac polskich SASIADOW, a pomniki w obozach zaglady sa bezczeszczone (Plaszów, Auschwitz). Czy w tym kraju nie ma juz niczego, co byloby swiete, lub przynajmniej tabu?
  • 2010-03-16 19:17 | antyteza

artykuł z tezą do obronienia (na siłę)

Niestety cieniutki ten artykuł: autor zestawia w jedno rzekomy strach przed zawiścią o jakieś dolary płynące do Sprawiedliwych z rzekomym strachem przed niechęcią wobec tych, którzy pomagali Żydom. Tak to jest jak się pisze pod pewną tezę.
    ps. na BBC dziś jest dobry film jak żołnierze izraelscy spuścili owczarka na protestujących Palestyńczyków. Porównanie samo się nasuwa (z całą świadomością różnic i podobieństw). Polecam (1. minuta filmu): http://news.bbc.co.uk/2/hi/middle_east/8569548.stm
  • 2010-03-16 21:26 | maja89

"Partyzanci" ??????

Autor pisze : "Sąsiad wytropił, że Adameczkowie ukrywają Żydów i doniósł o tym partyzantom. Następnego dnia w gospodarstwie pojawili się ludzie, którzy grożąc Stanisławowi Adameczkowi śmiercią, zażądali wydania dziewczynek. Nawet już po wyzwoleniu partyzanci wielokrotnie nachodzili Adameczka."

Co to za "partyzanci" ? Ciekawy sposób pisania o bandytach którzy "grożąc śmiercią (...) zażądali wydania dziewczynek".
    Ja rozumiem że standardy dnia były inne : "doktor" Goebbels pospołu z "doktorem" Hansem Frankiem tępili "partyzantów", co powodowało że prawdziwi Polacy chronili wsie przed zasłużoną karą, tropiąc nieodpowiedzialnych współobywateli - jak to powyżej wytłumaczył niejaki INTJ.
    Czy jednak nazywanie bandytów "partyzantami" to nie przesada ?
    Dziś w zachodnich mediach pojawiły się informacje o corocznym (nie ma to jak tradycja) przemarszu łotewskich weteranów Waffen SS, co jak wiadomo, walczyli o wolność Łotwy (w podpalonej Warszawie).
    Gdyby ktoś zająknął był się na ten temat w polskiej prasie, "weterani" nie byliby raczej wzięci w cudzysłów.
  • 2010-03-16 22:37 | Przemek

Napisze zupelnie nie na temat. Jak to milo przeczytac wpisy na forum i to na tak drazliwy temat wolne od obelg, wzajemnego wyzywania itp. Z tego powodu juz od dawna nie czytalem wpisow na zadnym forum, teraz mnie zaciekawilo co inni maja na ten temat do powiedzenia i jestem bardzo mile zaskoczony.
    Po prostu dyskusja. Juz zapomnialem, ze cos takiego jest na forum, a zwlaszcza na temat Zydow i antysemityzmu mozliwe.
    Dziekuje za przywrocenie mi wiary w internautow :))
  • 2010-03-17 00:10 | z daleka

No wlasnie co to za partyzanci? Moze autor bedzie mial odwage i napisze nam z jakiej to organizcji ci dzielni partyzanci co przychodzili po Zydow, sie wywodzili? Bardzo dobry artykul, bo pokazuje jaka byla i wciaz jest prawda.W Polsce byl i wciaz jest antysemityzm.Znane sa fakty ze chlopi na wsiach podczas wojny wydawali Zydow Niemcom za pol lita wodki, a Ci ktorzych ich chronili i im pomagali do dzis sie ukrywaja. Chwalimy sie nasza historia i tolerancja szczegolnie Rzeczypospolitej Obojga Narodow, Polska bez stosow itd to bardzo czesto powtarzane slogany ale kazdy kto mieszkal poza granicami naszego kraju wie jak rasistowska i nietolerancyjna grupe stanowia srodowiska polskie. Tych ludzi,ktorzy pomagali Zydom i ryzykowali wlasnym zyciem powinno stawiac sie za wzor mlodym ludziom, powinnismy byc dumni z nich a panstwo powinno im pomoc.
  • 2010-03-17 03:26 | Mieczysław S.Kazimierzak

Walka zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem pociągnęła za sobą ludzkie dramaty.Nawet jeżeli są to nie jednostkowe dramaty będące pokłosiem tej walki to trudno o uogólnienia (takie widać tendencje w komentarzach),a tym bardziej budowanie płaszczyzny zbiorowej odpowiedzialności.
    Dla wykreowania odpowiedniej polityki historycznej można wykorzystać i to co było dobre i to co było złe.
    Przerzucając piłkę na stronę Izraela,czy jest do pomyślenia aby tam powstał dokument z dyskusją o antypoloniżmie na bazie faktów zachowania Żydów w czasie bolszewickiej okupacji po 17-IX/1939?!Są przecież ludzie,którzy to przeżyli i mogą dać świadectwo prawdzie.
  • 2010-03-17 09:48 | Bogdan

$100 na miesiąc, czy to jest jakaś kpina? Pytam gdyż nie bardzo rozumiem całe zamieszanie? Cały artykuł koncentruje się na ułomności prawa Polskiego. Ja zaś uważam, że to $100 dla ludzi którzy ratowali życie innych, to czysta farsa!!!
    Nigdy nie myślałem o innych pod względem razy, ale po przeczytaniu tego artykułu, to mi się światopogląd drastycznie zmienił!!!
  • 2010-03-17 11:46 | Anka

gdybys nie wiedzial, to wojna skoczyla sie jakies 65 lat temu.Teraz raczej juz wsie nie bywaja pacyfikowane, a nastawienie do Zydow jest takie samo. Przerazajace!
  • 2010-03-17 11:51 | Mieczysław S.Kazimierzak

Czy tak trudno o znalezienie przyczyny?Dziś jest kontynuowana walka o zdrowy rozsądek,a romantyka sumienia nie znajduje się w polu widzenia nie tylko Polaków.
    Jest Rok Szopenowski i duże doświadczenie kompozytora w dziedzinie filozofii.Stąd wzięła się przyjażń jego z Cyprianem K.Norwidem.Była to przyjażń niesymetryczna pod względem ich uznania za życia,ale obaj pozostawili dzieła,które budzą refleksję wokół problemu co to jest naród,a co społeczeństwo.
    Ten artykuł odbieram jako oczywisty cel,aby utrwaliło się pojęcie antysemityzmu,przy jego oczywistym nadużywaniu.Do tego celu służą właśnie komentarze wpisujące się w żydowskie ruchy umysłowe i polityczne,które utrwaliły nadużywanie bezwzględnego prawa silniejszego.
  • 2010-03-17 12:47 | Piłsudczyk

Nie mogę czytać takich głupot - "polacy to antysemici", "kaj 3 świata", "choć w połowie tak rozwinięta jak Anglia". Kto ci te teksty podpowiadał? aha i jeszcze "religijne sekty"... Polacy NIE są antysemiami, to co się działo przed II wojną światową działalo w obie strony - żydzi niszczyli polaków jeśli tylko mieli okazje i polacy także niszczyli żydów. Zwróć uwagę jak wielki udział % mieli życi w jednostkach UB! Nic dziwnego, że póniej polacy żywili takie, a nie inne uczucia. Zresztą, to była w zasadzie nieliczna grupa ludzi, która jednak bardzo się wyróżniała, tak samo jest teraz z polakami - nieliczna grupa antysemitów bardzo się wyróżnia. Ty siedząc w swojej Anglii zresztą sam bardzo efektywnie wpływasz na opinie polaków gadając takie głupoty, gratuluje! Bardzo ułatwiasz nam jakiekolwiek zmiany i rozwój - np. ekenomiczny (który jest dla ciebie tak ważny) - bo nikt nie będzie chciał współpracować z narodem który jest uważany za naród antysemicki, homofobiczny czy rasistowski. Jeżeli nie znasz dobrze naszej historii, to może nie wypowiadaj się na takie tematy, które są następstwem naszej - bardzo trudnej - historii. Życzysz Polsce, żeby była chociaż w połowie rozwinięta tak jak Anglia? No to wracaj tutaj, załóż firme i rób kase, a nie jedziesz do Anglii i mówisz, że tam jest łatwiej. Pewnie że jest łatwiej! Ale jak u nas był komuinizm to oni mieli wolną demokracje i mogli swobodnie się rozwijać. Oni są rozwinięci, bo na to zapracowali, a teraz zamiast inwestować w Polske ty wolisz jechać do Anglii bo u nich jest łatwiej. Ale tylko dlatego że na to zapracowali, a ty wykorzystujesz to co inna nacja wypracowała. Polsks to kraj 3 świata?! Zajrzyj do odpowiednich pomocy encykolpedycznych zamin znowu będziesz pisał takie głupoty! Religijne sekty - nie wiem, ale nie miałem okazji uczestniczyć w ceremoniałach sekt, na szczęście jestem katolikiem, który chętnie by pomógł innym nacjom i religiom (m.in wyznawcom Starego Testamentu) gdyby tylko zaszła taka konieczność - podobnie jak Sprawiedliwi. Jeśli czujesz się oszukana/ny przez sekte może spróbuj pewniejszyh religii?? Pozdrawiam.
  • 2010-03-17 13:56 | mikesz

Jest taka znakomita książka autorstwa Rees'a zatytułowana Auschwitz. Powstał też na jej podstawie 6 odcinkowy film dokumentalny produkcji BBC. Film kończy się nie w Oświęcimiu, ale w Izbicy. W latach 50- tych przyjechał do Izbicy Żyd któremu udało się przeżyć wojnę. Pochodził z tej miejscowości i chciał zobaczyć co zostało z jego miasteczka, czy stoi jeszcze dom w którym mieszkał ,a teraz mieszkała polska rodzina. Przyjechał, zobaczył, porozmawiał z nowym właścicielem domu i... wyjechał. Przyjechał ponownie po kilku latach do Izbicy i znów zapragnął zobaczyć swój dawny dom .Niestety przyszedł w to samo miejsce i ...domu prawie nie było. Tynk zdrapany ,okien żadnych, podłogi pozrywane, nawet spoiny między cegłami nie były wszystkie. Kuchnia i piece oczywiście porozbierane. Okazało się (powiedzieli o tym sąsiedzi),ze po pierwszej wizycie nowy właściciel uznał, że Żyd przyjechał po ukryte pieniądze, a że do domu nie był zapraszany to Polak prawdopodobnie stwierdził, ze on sam poszuka, bo może jednak Żyd jeszcze raz powróci. Ten film nakręciło BBC, myślę, ze wyświetlany był w wielu krajach. To chyba dobrze, bo przynajmniej widzowie dowiedzieli się... gdzie Izbica leży .
  • 2010-03-17 14:51 | michrich

Tu w USA poznalem czlowieka ktorego siostra zostala przechowana przez chlopa polskiego. on sam przezyl wojne na terytorium ZSSR dokad uciekl w 1939 roku. O uratowaniu swojej siostry dowiedzial sie od mieszkanca tej wsi. Wspomniany brat przechowanej chcial sie spotkac z dobrodziejem i zbawca swojej siostry. Odradzono mu bo czlowiek ktory udzielil mu ta informacje ostrzegl go ze narazi wspomnianego chlopa na klopoty z sasiadami gdy sasiedzi dowiedza sie ze uratowal Zydowke.

• 2010-03-17 23:17 | Teresa Stachurska

Artykuł dowodzi szczytowej formy szaleństwa!

Polecam Państwu ciekawą dyskusję na temat - http://www.blog-bobika.eu/?p=298 , do ostatniego komentarza.

Jednak powszechna edukacja emocjonalna jest konieczna i pilna. Z telewizora, na rannej, popołudniowej i wieczornej zmianie, żeby każdemu dostępu starczyło. Kiedy obudzi się Ministerstwo Kultury?! Przeznaczyć abonament na seriale to hucpa.
  • 2010-03-18 01:21 | michrich

Przed wojna Bolszewicy w Polsce nie istnieli a krzyczano "Smierc Zydom! Precz z Zydami! Zydzi do Palestyny!
  • 2010-03-18 01:24 | michrich

Bogdan pieniadze ma na mysli
  • 2010-03-18 18:07 | Marek

VIVA PALESTYNA
  • 2010-03-20 16:35 | juras

Tez bylem pare lat w Irlandii, wpelni zgadzam sie z Dorota,nasza polska nietolerancja jest strszna,kazdy jest zly czy czarny zcy zolty.Opowiadania o wyzszosci naszej nacji sa tak strsznie glupie ze czasami uszom nie wierzylem,bo "Irole"to durnie budowac nie umieja,na niczym sie nie znaja itd.itp.Tolerancja? to okreslenie Polakom nie znane
  • 2010-03-21 13:19 | ma-ryja

Ten artykuł odbieram jako oczywisty cel,aby utrwaliło się pojęcie antysemityzmu,przy jego oczywistym nadużywaniu.Do tego celu służą właśnie komentarze wpisujące się w żydowskie ruchy umysłowe i polityczne,które utrwaliły nadużywanie bezwzględnego prawa silniejszego.

Panie Kazimierzak, JPII powiedzial "prawda was wyzwoli", a ja widze, ze prawda pana i jemu podobnych bardzo boli i chce ja zamiesc pod dywan. Dopoki Polacy nie przyznaja sie do calej przeszlosci, doputy bedzie tak jak jest - falszowanie historii i gloryfikacja polskiej megalomanii. Zarówno wzniosle czyny jak i porazki oraz podli ludzie sa integralna czescia polskiej historii. Dlatego nie mozna ich przemilczec. B. Hellinger stwierdzil kiedys "bez korzeni nie ma skrzydel". Polskie spoleczenstwo jest dlatego takie skundlone, skarlale, bo nie ma odwagi mówic równiez o niewygodnej historii i zalowac za przewinienia ich sprawców. Prawda zawsze wychodzi na wierzch, wiec nie ma co przemilczac - w Polsce panowalo w II WS szmalcownictwo tak jak obecnie panuje szeroko rozpowszechniony antysemityzm. Obie kwestie nalezy tematyzowac, a w ich konsekwencji ksztaltowac nowe wzorce zachowan. Gdy przemilczy pan czarne plamy w polskiej historii to wcale nie znaczy, ze ich nie ma lub znikna. One sa i beda - az do ich wyjasnienia beda obarczac kolektywne sumienie narodu. Czyli zniweczy pan szanse skrzydel przez przyznanie sie do korzeni.
  • 2010-03-21 14:27 | tomasz.czajkowski

Witam,

zachęcam do odwiedzenia strony http://teatrnn.pl/sprawiedliwi/

Strona, prowadzona przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie (www.tnn.pl), zawiera relacje Sprawiedliwych i dzieci Holocaustu; przedstawia także sytuacje udzielania pomocy Żydom w okresie wojny, które z różnych powodów nie zakończyły się przyznaniem medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Relacje dotyczą głównie terenu Lubelszczyzny.

Na stronie opisane są również inne działania edukacyjne i artystyczne związane z ochroną pamięci o Sprawiedliwych podejmowane przez Ośrodek od 2000 roku.

Nauczyciele zainteresowani prowadzeniem lekcji na temat Sprawiedliwych mają możliwość pobrania gotowych pakietów edukacyjnych.

Pozdrawiam, Tomasz Czajkowski
  • 2010-03-21 16:45 | Kali dziki nie z Afryki

Zaprawdę ,,wombat,,-pisze z błędami i myśli takoż.
  • 2010-05-05 23:22 | vicia2

znam pana mariana jest żydem tylko on i jego brat się uratowal pan marian zyje jesli ktoś na ten temat chce coś więcej wiedieć to napiszę.""
  • 2013-01-20 17:04 | Harry

Moj dziadek odwali piataka w kryminale za przynaleznosc do AK,bo doniosl na niego zyd--do NKWD,pozniej do UBP--jak to wytlumaczyc??
    A czy sa zydzi,ktorzy ratowali polakow....czy moze inaczej--nie-zydow??
    Slyszal ktos o czyms takim--ja nie slyszalem!!
  • 2015-02-15 17:21 | XXL

Jeśli ktokolwiek śmie twierdzić, że w Polsce nie ma antysemityzmu, powinien poznać te informacje.
    To nie jest mój kraj, nie chcę mieszkać z takimi ludźmi na jednej ziemi...
    A Jedwabne należałoby spalić do fundamentów i zrobić tam 'zonę złych' ku przestrodze :/
  • 2015-02-16 15:37 | marzena1932@interia.pl

Kiedy my Polacy nauczymy się przyjmować historię taką jaką była w rzeczywistości ? Czas pogodzić się z tym, że nie zawsze ta prawda historyczna jest nam miła i chwalebna. Chyba każdy naród ma zarówno piękne jak i wstydliwe karty zapisane w dziejach. Najważniejsze to wynieść naukę z takich zdarzeń i uczyć przyszłe pokolenia aby nigdy nie dopuściły do powrotu takich sytuacji. Jest to jednak bardzo trudne bo wciąż na drodze ludzkości zdarzają się wojny takie jak w Jugosławii, ataki terrorystyczne na tle religijnym i rasowym. Pokój i wzajemne poszanowanie powinny być naszym podstawowym i najważniejszym celem.
  • 2015-03-01 18:26 | Rebeka

Dlaczego ta pomoc dla Sprawiedliwych Polaków jest tak mała? Z artykułu wynika, że niektorzy z nich żyją w bardzo trudnych warunkach...dlaeczego ta pomoc ze strony Żydów nie jest teraz wieksza? Ci Polacy pomogli ocalić życie, a teraz dostają 100 zł?

smutne.
  • 2015-04-15 07:56 | Mira

Dziwi mnie ta nienawiść do żydów których prawie nie ma w Polsce skąd to? może to przysłowie ze przyszło z mlekiem matki to jednak jest prawdziwe, jeszcze jedno, mimo tej nienawiści to dlaczego Polacy wieszają w biurach, domach, sklepach Żydowskie portrety Żydów z 18 wieku liczących pieniądze?? Chasydzkie drewniane figurki z Żydami z pieniążkiem ? pytałam się to mi powiedzieli to na szczęście żeby pieniądz szedł do domu )))od Żydów których nie cierpią? Ot prymitywność ludzka w Polsce.
  • 2015-04-15 08:34 | Mira

Nie przezywaj, oprócz tych pieniędzy które dostają z organizacji dostają tez dodatek do lekarstw i doza pomoc finansowa i inna nawet od 4-tego pokolenia tych uratowanych, są odwiedzani i to często częściej niż ich własne rodziny..
  • 2018-02-18 02:16 | maleńkie_sioło

Dziś premier polskiego rządu złożył kwiaty na grobach polskiej formacji wojskowej, która kolaborowała z Trzecią Rzeszą. W najbardziej surrealistycznym śnie by mi się to nie przyśniło... Dla tego kraju raczej nie ma już ratunku.

Chyba przyjdzie mi zwymiotować na jedyny paszport, który mam.