Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego planety i gwiazdy się obracają ?

(3)
2010-03-16 09:14 | Irek
Dlaczego planety i gwiazdy się obracają ?

Żeby na to pytanie odpowiedzieć muszę najpierw odpowiedzieć co to jest grawitacja. Żeby jednak zrozumieć jak powstaje oddziaływanie grawitacyjne trzeba sięgnąć o wiele głębiej i zastanowić się nad tym czym jest przestrzeń.

Przestrzeń nie jest wbrew temu co sadza fizycy nicością.
Przestrzeń jest jak najbardziej fizyczna, jest podstawowym elementem kształtującym nasza rzeczywistosc. Wszystko inne łącznie z materia jest tylko inna forma przestrzeni. Jeśli posłużymy się porównaniem to materia jest kondensatem przestrzeni.

Dzieje się tak ponieważ przestrzeń nie jest statyczna ale ma dynamiczny charakter.
Mozna by ja porównać do stojącej fali grawitacyjnej złożonej z nieskończonej ilości oscylujących podstawowych elementów przestrzeni które nazwałem "Vakuolami" Każda tych vakuoli oscyluje w trzech wymiarach. Jeśli w jednym wymiarze osiągnęła ona właśnie maksimum swojej ekspansji to w innym jest dokładnie w środku a w trzecim akurat
w minimum.
Co ciekawe wakuole stanowią tez podstawowy element cząstek elementarnych i ich oscylacje są odpowiedzialne za masę tych cząstek ponieważ powodują ich przyspieszenie.

W ten sposób zmiana charakteru oscylacji Tla Grawitacyjnego wpływa na oscylacje tych cząstek elementarnych. W zależności od tego jakie jest wzajemne oddziaływanie i konfiguracja cząstek elementarnych, oscylacje Tla Grawitacyjnego zostają przekształcone
w oddziaływania które fizycy nazwali „silnymi", „słabymi", „elektromagnetycznymi" czy tez „grawitacyjnymi". Pomimo ze tak od siebie różne maja one w rzeczywistości te sama przyczynę a mianowicie oscylacje przestrzeni.

Spójrzmy jak to się przedstawia w przypadku grawitacji.
Grawitacja jet cecha materii polegająca na przyspieszaniu cząstek w kierunku centrum ciała materialnego. To ciało materialne składa się z odpowiedniej ilości cząstek elementarnych.
Z każda z tych cząstek jest związana oscylująca vakuola.
W normalnych warunkach jeśli nie ma innych oddziaływań oscylacje te synchronizują z oscylacjami innych vakuoli w przestrzeni w której znajduje się ta cząstka.
Jeśli tych cząstek jet odpowiedni dużo to zaczynają one na siebie wzajemnie oddziaływać tak ze ich oscylacje tracą charakter chaotyczny a zaczynają się wzajemnie synchronizować.

Prowadzi to z jednej strony do wzmacniania oscylacji tych cząstek które znajdują się bliżej centrum ciała materialnego ( w przypadku atmosfery prowadzi to do zależności grubości pokrywy gazowej danej planety od temperatury jej atmosfery. Temperatura jest w tym przypadku wskaźnikiem wzmocnienia oscylacji cząstek gazu wraz ze zmniejszaniem się odległości od powierzani tej planety) a z drugiej strony do takiego koordynowania ich oscylacji ze ekspansja vakuoli w którymś z trzech wymiarów następuje dokładnie wtedy kiedy ten wymiar wskazuje dokładnie w kierunku centrum ciała materialnego.

Tak wiec aby powstało oddziaływanie grawitacyjne cześć cząstek elementarnych ciała materialnego musi ciągle rotować aby przyspieszenie wynikające z ekspansji vakuoli działało zawsze w kierunku jego centrum.

Oczywiście nie wszystkim cząstkom to się udaje.Tylko minimalna ich ilość jest w stanie podjąć ten ruch rotacyjny. Jest to jednak wystarczające aby przy dużych nagromadzeniach
tych cząstek ten efekt nie ograniczył się do samego ciała materialnego ale tez powodował ze vakuole znajdujące się w swobodnej przestrzeni wokół tego ciała ulegały tej samej koordynacji.

To zjawisko nazywamy Grawitacja.

Konsekwencja takiego rozumienia grawitacji jest to ze oprócz przyspieszenia w kierunku centrum ciała materialnego a wiec składowej grawitacyjnej musi istnieć także składowa rotacyjna, występuje ona wtedy jeśli ciało próbne w trakcie poruszania podejmuje ruch kołowy. W tym momencie cząstki elementarne ciała próbnego dążą do synchronizacji oscylacji własnych z oscylacjami ciała centralnego. W efekcie ulegają one impulsowemu przyspieszeniu. Patrz moje wytłumaczenie amonali flyby czy tez post w którym zwracam uwagę na absurdalność koncepcji LHC.

W przypadku ciał niebieskich mamy rzadko do czynienia z regularnymi formami. Także planety wewnętrzne nie są całkowicie regularne. Jeśli cząstki elementarne z których składa się planeta w trakcie przechodzenia na orbitę kołowa w perihelium lub tez w aphelium i związanej z tym synchronizacji ulegają przyspieszeniu, to to przyspieszenie będzie rożne w zależności od jej morfologii i od regularności jej orbity . Tak wiec planety o zróżnicowanej morfologii i eliptycznej orbicie, tak jak Ziemia czy Mars będą się obracały szybciej niż np: Wenus.

W przypadku planet gazowych wystarcza sam rozmiar tej planety aby wystąpiły różnice w przyspieszeniu pomiędzy rejonami znajdującymi sie po stronie zwróconej w kierunku Słońca i po stronie przeciwnej. Tak ze tu występuje prosta zależność częstotliwości obrotów planety od jej promienia.
 • 2010-03-24 17:49 | Dim

  Re:Dlaczego planety i gwiazdy się obracają ?

  Moje pytanie odnośnie danych o stałą grawitacji czy też "Tło grawitacyjne" po części zostało zaspokojone linkiem i podanymi stronami z tabelą.

  Wywnioskowałem z tego po krótkim zerknięciu że dane dotyczą nie tylko różnych okresów ale też różnych autorów i różnych technik pomiarowych jak i różnych urządzeń; być może nie różnią się znacznie biorąc pod uwagę ich błąd pomiaru i możliwość nakładania się przedziałów.

  Odebrałem wrażenie z obejrzanych obrazków że artykuł mówi o budowie solidnego narzędzia pomiarowego którym dopiero będzie się zbierać systematycznie dane. Jedno narzędzie, stałe pomiary, te same błędy i z upływem czasu uzyska się porównywalne dane.

  Z tym wirowaniem słońca jest zagadkowa sprawa, bo co około 11 lat się przebiegunowywuje a później z powrotem, w sumie cykl się zamyka w około 22 latach. Jak sądzę Słońce wiruje w tą samą stronę przez cały czas.

  Czy oddziaływanie grawitacyjne jak wynika z powyższego tekstu będące zbieżne z oddziaływaniem elektromagnetycznym też się przebiegunowywuje czy nie ?

  Czy bieguny mają jakieś cechy szczególne np. przestrzenne lub inne, czy są sprawą czysto umowną ? Jeśli mają to jakie ?
 • 2010-04-09 04:20 | klawóz

  Re:Dlaczego?? planety i gwiazdy się obracają ?

  A ziemia i tak się nie kręci wokół osi.
  --------------skowroński stanisław Węgry k/wrosławia