Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

(56)
Podczas narodowej żałoby ujawniła się, i to w ­radykalnej postaci, formacja Prawdziwych Polaków.
 • 2010-05-03 23:37 | Redakcja POLITYKA.PL

  Zapraszamy do DEBATY - Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Czy warto dziś okazywać publicznie patriotyzm? Jak to robić? Czy w debacie publicznej jest miejsce dla różnych sposobów okazywania miłości Polsce? Czekamy na Państwa opinie.
 • 2010-05-04 03:01 | Adam 2222

  Wystarczy popatrzyć na Elyty Etosowe i ich patriotyzm wobec Watykanu, Brukseli i Waszyngtonu.


  Wspomagany przez media w Polsce.
  Jak trzeba nas ogłupić, oszukać zaraz mowa o patriotyzmie, Ojczyźnie itd.
 • 2010-05-04 07:26 | Artur

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Kaczystowscy nacjonaliści potrafią zohydzić wszystko. Także pięknemu uczuciu patriotycznego umiłowania Ojczyzny potrafili przyłatać trwały zapach szamba. Kiedyś nienawidziłem komunistów, teraz muszę ponownie żyć z silnie rozbudzoną nienawiścią do kaczyzmu, do tych wszystkich wrednych, pisowskich gęb. Za to właśnie życzę im wszystkiego najgorszego. Źle żyć z nienawiścią.
 • 2010-05-04 08:30 | Karol

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  W ogóle nie okazywać.
  Robić swoje, być przyzwoitym człowiekiem, a o patriotyzmie rozmawiać w gronie przyjaciół, a nie na wizji.
  A w mediach przydałoby się wiecej społeczeństwa obywatelskiego, a mniej pompatycznych słów o Historii, Ojczyźnie czy Narodzie.
 • 2010-05-04 10:01 | DDbb

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Ten patriotyzm Prawdziwych Polaków jest wykrzyczany, ogranicza sie jedynie do słów, najczęściej w postaci obelg wobec Nieprawdziwych Polaków. A poza tym ulice naszych miast sa nadal brudne, każdy przystanek autobusowy zawalony petami, szyby w środkach komunikacji miejskiej podrapane, siedzenia poniszczone. A patriotyzm to chyba dbanie o ojczyznę, począwszy od podstaw. Czy czyste i zadbane miasto nie jest wizytówką obywateli, którzy poprzez utrzymanie porządku w swojej małej ojczyźnie, przyczyniają się jednocześnie do porządku w kraju? Czy patriotyzm to nie jest czasem nasze codzienne krzątanie, nasza codzienna praca, dzieki której budujemy wspólny dobrobyt? Czy potrzebujemy tych popmatycznych haseł do budowy naszej tożsamości?
 • 2010-05-04 12:14 | gruz

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Ciekawy jestem ilu z tych "prawdziwych Polaków" tak manifestujących swój patriotyzm oglądanych m.in. w "Solidarni 2010" zarabia na czarno, ukrywa dochody, oszukuje w PIT, wyłudza renty, zasiłki itp.
 • 2010-05-04 12:17 | mikaflora

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  "Patriotyzm to choroba" - tak Zaratustra powiedziała do wielkiego Polaka, który stawił się za pomocą Wojska Polskiego do walki z III Rzeszą. Po roku Zaratustra powiedziała "idź do wojska liczyć trupy(?) znajdź winnych i to wszystko". Kiedy Polak odpowiedział liczbą jego/jej już nie było wśród myślących. Nie żyła.
 • 2010-05-04 13:03 | Bobas

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Popieram Karola. Od siebie dodałbym, że skrót "pp" kojarzy mi się raczej z "patriotami poetami". Nie wiedziałem, że katastrofa pod Smoleńskiem wyzwoli siły twórcze tylu poetów w tym kraju. Gdyby jeszcze swój patriotyzm podbudowali czytaniem. I to czegoś więcej poza książeczkami do nabożeństwa.

  Życzyłbym sobie, aby media i czynniki odpowiedzialne za wychowanie młodzieży więcej uwagi przykładały do propagowania przyzwoitości. Gdyby to się udało, to o patriotyzm bym się nie martwił, bo stałby się on naturalną pochodną owej przyzwoitości.
 • 2010-05-04 13:18 | Piter

  @ Karol

  Chyba najlepsza definicja patriotyzmu. Dla mnie to po prostu być dobrym człowiekiem.

  Tak. Jestem Polakiem i staram się być z tego dumnym.

  Śmiać mi się tylko chce, gdy jacyś politykierzy i dziennikarskie kurduple to z prawa, to znów z prawa, kolejny raz zawłaszczają narodową tragedię, święto, jubileusz, etc.
 • 2010-05-04 13:52 | milo

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  DDbb - w pełni Cię popieram. To jest właśnie patriotyzm codzienny, którego nam tak bardzo brakuje ! Natomiast z upodobaniem wycieramy sobie gębę sloganami, z upodobaniem karmimy się (najczęściej wątpliwymi) mitami i uprawiamy nałogowo patriotyczną nekrofilię.
 • 2010-05-04 14:01 | slawczan

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Jak okazywać patriotyzm? Głośno z wykopem,piętnując wroga ,chodząc w niedziele do kościoła, nie wstydząc się nienawiści (szczególnie do tych szczęśliwszych i zaradniejszych).Będąc dumnym z bycia Polakiem, będąc na wcześniejszej emeryturze (albo załatwionej rencie).Działacz związkowy polski z wyskoą pensją w państwowej firmie też jest OK. Wytknąć żydowko-kapepowkie pochodzenie GW, postkomunistyczne ubebłanie Polityki.Mieć czystą kartotekę z czasów tzw komuny (czyli władza ludowa nie powinna nic wiedzieć o naszych przeciwko niej knowaniach),dobrze jest być jak min Ziobro -być Robespierrem urodzonym dwadzieścia lat za późno). Nienawidzić Ruska i Niemca (ale najzdrowszym objawem patriotyzmu jest nienawiść do wszystkich sąsiadów bliższych i dalszych). Martwi mnie treść postów w tej dyskusji- wstawać rano, pracować uczciwie, być przyzwoitym człowiekiem, płacić podatki, wychowywać dzieci,być miłym i uczynnym. To tyle co nic. To nudna żmudna praca za która Pospieszalski z Ziemkiewiczem nie pochwalą a Rymkiewicz nie urymuje dzienkczynnie,Ojczyzny tym się nie uratuje, Kościoła nie ocali, więcej kasy z Brukseli nie wyrwie. Ruscy rury będą kopać, Ukraincy pójdą pod ruski knut z powrotem(choć tak wybrali ale oni jak dzieci),obcy będa fabryki nam budować. Dlatego patriotami typu PP są zwykle emeryci (grzeszki PRLu do odkupienia?),studenci i nieudacznicy życiowi. Wszystkie te grupy mają sporo wspólnego dużo wolnego czsu ,mało kasy i sporo kompleksów
 • 2010-05-04 14:04 | fawa

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Patriotą powinien być również każdy, kto łączy naród!!!!!!!!Moim zdaniem patriotyzm nie polega na grzebaniu w historii i rozgrzebywaniu ran! W ogóle, nie rozumiem tego podziału na My i Oni! Ja tego w swojej miejscowości nie widzę, a może to media i politycy, tak trochę, do tego się przyczyniły! Może na co dzień tego i nie widać, ale za to największy podział i nienawiść, niestety, panuje w internecie! Smutne to, jak anonimowi rozmówcy nie mają żadnych hamulców! Każda dyskusja, czy nawet pytanie kończy się wyzwiskami, wyśmiewaniem!!!!!!!!! Wstyd!!!!!
 • 2010-05-04 14:10 | marit

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Co jest z tym powstaniem warszawskim? Uczyłam się, że nazwy powstań pisze się małą literą. W czym ono jest "lepsze" niż styczniowe czy listopadowe? Czy to wyjątek? A jeśli tak, to kto go (Go!) ustanowił?
  A patriotyzm? Była nadzieja na pojednanie, ale się zmyła. To, co obserwujemy, wydaje mi się coraz groźniejsze. Na wszelki wypadek znajomego PP traktuję z rewerencją i życzliwie. Nie chcę dokładać swojej cegiełki do tej wrogości, chyba większej niż w ostatnich latach.
 • 2010-05-04 14:20 | psr18gh

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Patriotyzm należy okazywać pracą organiczną u podstaw. Jak słyszę gościa który ma gębę pełną frazesów to "nóż mi się w kieszeni otwiera", bez względu na preferencje polityczne tego gościa. Nie jest mi obce pojęcie solidaryzmu społecznego, ale nienawidzę cwaniaków którzy doją pieniądze skarbu państwa (mam na myśli grupy pracownicze i związkowców którzy dorabiają się, poprzez wymuszanie swoich przywilejów strajkami).
 • 2010-05-04 14:29 | sebek

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  No właśnie, to co się teraz dzieje to jest antyteza patriotyzmu. Sami robimy z siebie dziadów i zamiast dbać o wizerunek kraju, trwonimy go by zaspokoić ambicje konkretnych ludzi. Obrady Okrągłego stołu które mogły być dobrym przykładem pokojowej rewolucji i zdolności Polaków do budowania ponad podziałami, zostały zohydzone przez "patriotów" dla których jednak ważniejsze niż renoma ojczyzny okazały się własne prawdy. Włęsa, obok Jana Pawła II najbardziej znany Polak, jest metodycznie opluwany i kreowany na agenta. Lech Kaczyński który jeśli już nie za życia to przynajmniej po śmierci miał zjednoczyć i pogodzić Polaków jedną niepotrzebną decyzją (nie wiadomo teraz czyją), stał się symbolem podziału. W ten sposób sami siebie odzieramy z szacunku i godności. Jeśli to jest działanie patriotyczne to raczej nie jest to patriotyzm w interesie Polski.
 • 2010-05-04 14:42 | bzyk

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Patriotyzm dzis to nie narodowo-katolicka paplanina - to swiadome i konsekwentne tworzenie spoleczenstwa obywatelskiego. Epigoni prawdziwej Polski i takichze polakow to relikt przeszlosci porownywalny "do zaplutych karlow reakcji" za czasow wczesnej komuny. Hucpa z dyktowaniem spoleczenstwu wartosci katolickich to jak wczesniej slogan "rece precz od Korei". Pragmatyzm, poszanowanie prawa kazdego obywatela do wlasnego systemu wartosci, wypowiedzenie konkordatu, no i "w miare liberalna Konstytucja" uchwalona przez parlament!!!
 • 2010-05-04 15:01 | emigrant

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Zawlaszczenie patriotyzmu przez PP moze wynikac z braku wspolczesnej debaty o rozbiorach, powstaniach i II wojnie swiatowej. Wiele rzeczy przyjmujemy za pewnik i nienaruszalna swietosc. Na przyklad, udzial Polakow na tylu frontach II wojny swiatowej jest powodem do dumy i przykladem bohaterstwa. Ale czy nie bylo tez tak ze to wlasnie wladze, ktore uciekly z kraju, wysylaly naszych zolnierzy na np bitwe o Monte Casino. Wczesniej czy pozniej klasztor i tak by sie poddal. Tyle istnien ludzkich mozna by ocalic. Wladze wolaly wysylac naszych zolnierzy aby dostac w zamian jakies pieniadze i warunki na konspiracyjna dzialalnosc i wygodne zycie w Londynie. Wystarczy porownac warunki zycia w Warszawa w sierniu 1944 roku z tym co sie dzialo w Londynie. Gdyby wladze dzialaly patriotycznie to by staraly sie podjac gre taktyczna o rzeczywista suwerennosc Polski. Np seria zamachow na terenach sowieckich. Rzad w Londynie by je inspirowal a tlumaczyl aliantom ze Polacy spontanicznie robioa te akcje. Akcje te mogly wyrobic wrazenie ze bez suwerennej polski nie bedzie pokoju i Polsce trzeba przyznac staus np Finlandii. Rzad na emigracji musialby duzo zaryzykowac bo gdyby sie akcja nie powiodla to bylaby kompromitacja. Woleli njednak bezpieczniejszy wariant tj. Powstanie w Warszawie. W ten sposob pokazali aliantom, Polakom i Rosjanom ze rzad na emigracji cos robi w walce z faszyzmem wiec ich wiezrunek zostal uratowany. Mogli dostac kolejna kase na dzialalnosc a interesy nikogo nie zostaly naruszone. Wygrywal kazdy, Anglicy i rzad Polski zachowali twarz, Sowietom ulatwiono zadanie a Amerykanie nie musieli sie wtracac. A ze po drodze na 50 lat Polska dostala sie pod wplywy sowieckie to drobny koszt funkcjonowania rzadu na emigracji. To wlasnie to srodowisko Polakow tych PP wpedzilo nas w te tarapaty. Krzykliwy patriotyzm zywi sie nieszczesiem, woja i tragedia a brzydzi sie czasami pokoju i stabilizacji.
 • 2010-05-04 15:41 | jar-ry

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  A może warto już kopnąć w dupę tych niby prawdziwych Polaków?
  Żałoba skończona, zresztą była "napompowana" i sztuczna jak sztuczni są sami politycy co to zaliczają kilka partii i drą mordy na cześć aktualnie rządzącej.
  Albo przeciwko jak się nie załapali...
  Przykłady: Proszę bardzo.
  Czarnecki, Rokita z małżonką, Zyta-Beata, Dorn, Jurek albo Marek, Sikorski czy Zalewski...
  Patriotyzm dla maturzystów i patriotyzm dziennikarsko-polityczny nie mają ze sobą nic wspólnego.
  Jak mi ktoś wyjaśni dlaczego dzisiaj mam strzelać do ZSRR, jak przysięgałem na wierność, to też zmienię partię i zapiszę się do:
  No właśnie do kogo czy czego?...


 • 2010-05-04 16:39 | Jan z Kolna

  Re:DEBATA: Jak rozpoznać "patriotę - fałszywkę"

  "Patriota-kabotyn" istnieje w każdym kraju i ożywa na fali histerii, szukając wspólnoty z podobnym sobie "zombii" zaczyna pleść co mu ślina na język przyniesie. Organizacje polityczne , religijne i agenci, eksploatują tych sztucznie ożywionych wyborców-"patriotów" i zdarza się , że odnoszą sukces wyborczy. Czy można zatrzymać ten rwący potok ? To jest mało prawdopodobne. Pojedynek , jaki się w Polsce toczy i rozwija ma wielu poziomach.
  Jednym z nich jest podział na ludzi młodych szukających szansy w Europie i sfrustrowanym pokoleniu 50-70 latków tkwiących wspomnieniami w PRL-u.
  Tych zagospodarowują PiS i biskupi.
  Wypadek pod Smoleńskiem jest tylko zapalnikiem. Ogień podsycają polityczni gracze.
  Jednym z najpoważniejszych problemów zupełnie pomijanym w dyskusjach politycznych jest podział na zwolenników dwóch istniejących obecnie opcji , tych którzy poszukują sponsorów na "Wall Street" i tych szukających sponsorów w "Bankach UE".
  Na "Wall Street" gra PiS pod obecnym kierownictwem , a na "UE" gra Platforma Obywatelska. Tutaj "patriotyzm" robi cyrkową woltę. Kto jest prawdziwym patriotą w obecnej Polsce? Tego nie wiedzą nawet najstarsi górale.
 • 2010-05-04 16:59 | andy

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  W zasadzie wszyscy powyżej napisali już co trzeba ale co tam :)

  Patriotyzm to nie jest wieszanie flag, zapalanie zniczy, zawodzenie "patriotycznych pieśni" i takie tam. Bo to ŻADNA SZTUKA tak naprawdę.

  Patriotyzm w/g mnie to np. wywożenie śmieci na wysypisko a nie do lasu, wyrzucanie petów do popielniczki a nie przez okno auta lub balkon rezydencji, płacenie podatków, mandatów itp, życzliwe podejście do innych ludzi, porządne wykonywanie swej pracy. Słowem cała ta proza życia którą możemy traktować poważnie, byle jak lub całkiem do d...

  A flagi wieszajmy, jak najbardziej - ale wtedy gdy już te wszystkie "mniejsze" patriotyczne czynności wykonujemy dobrze.
 • 2010-05-04 17:41 | poznan56

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Z grubsza tak jest jak opisali autorzy, ktorzy jak widac nie sympatyzuja z "prawdziwymi Polakami" (czyli zgodnie z opinia autorow mniejszoscia spoleczenstwa). Ostatnio duzo mowi sie o elitach - urabiaczach opinii publicznej. Przez ponad 4 lata mielismy do czynienia z bezprzykladnym atakiem na niezyjacego Prezydenta i jego styl polityki. Jezeli nawet byly one czesciowo uzasadnione to ich natezenie i forma przekroczyly wszelkie proporcje. Mozna tylko dodac ze podobne "elity" wyslugiwaly sie wladcom PRL przez ponad 40 lat i chetnie korzystaly z dobrodziejstw wladzy ludowej.
 • 2010-05-04 17:50 | Adam 2222

  Przykład Etosowego patriotyzm, zainicjowany przez obrońce pedofilii


  "30 kwietnia akt oskarżenia wobec Doroty R. [Doda] został skierowany do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa - powiedziała wiceszefowa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów Anna Wereszczyńska."
  Ponieważ "Biblia jest przedmiotem czci religijnych dla chrześcijan - przypomniał w swej opinii biegły duchowny." Kara do 2 lat wiezienia.

  Skąd prok.Wereszczyńska i jej biegli wiedza, ze ci co pisali biblie byli trzeźwi i nie używali ziół ?

  A wystarczyło by prok. W poczytała sobie w jaki sposób powstawała biblia. Niemieccy autorzy są skrupulatni.

  Wypowiadanie się na temat "biegłych", "ekspertów" czy "niezależnych rzeczoznawców" mija się z celem.
 • 2010-05-04 18:01 | Henryk

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Polityka kolejny raz pokonała niezbywalną wartość jaką jest życie ludzkie.Oczywiście dopiero szczegółowe śledztwo odpowie:czy i jakie zasady bezpieczeństwa zostały złamane.Natomiast,że przestrzeganie tych zasad jest wymiernym stosunkiem do wartości jakim jest życie ludzkie, prawie się nie zauważa.Jest wrecz oczywistym,że patrotyzm wymaga ofiar.Niestety dlatego trudno jest przebić się ze stwierdzeniami o patriotyźmie za kierowcą wyrażanym przestrzeganiem przepisów ruchu drogowego Przecież obowiązujące zasady określiły instytucje państwa.Uogólniając patriota to obywatel bioracy udział w tworzeniu prawa i jego przestrzeganiu.
 • 2010-05-04 18:26 | przechodzony

  DŁUGO JESZCZE PRZYJDZIE POCZEKAĆ

  Długo jeszcze przyjdzie poczekać na zmianę myślenia u pewnej części społeczeństwa. Wiąże się to z odpowiednią edukacją. To proste - wiersze narodowych wieszczów i literatura Sienkiewicza to jedyne, co duża część narodu przeczytała. Poezja patriotyczna i romantyczna była wykorzystywana do celów propagandowych zawsze. W czasach PRL także. Że przypomnę tylko przedmowę Bieruta do wydania DZIEŁ WSZYSTKICH Mickiewicza - "O WIELKIM PATRIOTYZMIE REWOLUCYJNYM" pisał Prezydent Bierut. Pół biedy, jeśli ktoś jest miastowy. Jeszcze nienajgorsze wykształcenie rodziców jest widoczne w wychowaniu. Ale na wsi (co się działo na Ziemiach Odzyskanych! Odwiecznie Piastowskich!)trzeba było scalić ludność w jeden naród. "Reduta Ordona" to wiersz opanowywany pamięciowo i obligatoryjnie w szkołach podstawowych.

  Pominąwszy ten aspekt ideologiczny, pozostają względy bardziej naturalne.
  Konrad z Mickiewiczowskich dziadów - facet poświęcający się za naród - SAM JEDEN, no, może jedynie z BOGIEM w sercu. Albo taki Kmicic z "Potopu", wypić lubił, pohulać, ale gdy Ojczyzna w potrzebie była to niezłomny się okazał. To prawdziwi goście, nie? Kto chce czytać o innych? Z bardziej wyrafinowaną literaturą nie warto się brać za bary.

  A komu z tych prawdziwych Polaków chciało się przeczytać "Lalkę"? Dla kogo największą dbałością o Ojczyznę jest walka z nierównościami społecznymi, zasypywanie różnic, zaakceptowanie odmienności społecznej i innych grup wyznaniowych, kulturowych, o odmiennych poglądach? Mrówcza praca dla wytworzenia PKB? "Lalka" ma lekko licząc 600 stron! Czytać coś takiego?
  Na szczęście dziś nieczęsto się czyta, za to można pogmerać po Internecie.

  Co dziś jest prawdziwym patriotyzmem? Walka o dostęp do szerokopasmowego Internetu i nacisk na komputeryzację szkół oraz obszarów wiejskich. Gołe dupy w sieci lubi sobie zobaczyć każdy.
 • 2010-05-04 18:29 | mały rydzyk

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Od czasu,kiedy za realnego socjalizmu w pięknej Rumunii pewna pani mojej żonie sprzedała "prawdziwe złoto 14 karata",które okazało się tombakiem,nie ufam nikomu,kto zapewnia mnię o prawdziwości.
  A Prawdziwi Polacy to mogę mnię tam,gdzie pan może pana majstra w dupę pocałować.Mnie wystraczą Zwykli,Normalni Polacy.
 • 2010-05-04 18:50 | przechodzony

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  emigrant, nie zgadzam się do końca z Twoją wypowiedzią, choć rozumiem sposób myślenia. Taki np. Anders nie wydaje mi się facetem, który walczyłby tylko o stanowisko i wygodę w Londynie - trochę dziwne u człowieka, który (z narażeniem życia, bo Stalin mógł go zlikwidować z łatwością) wyprowadził z ZSRR armię niedożywionych i obszarpanych Polaków, zadbał o nich i już na Bliskim Wschodzie pomógł dla nich utworzyć szkoły, szpitale polowe itd. Na Monte Cassino II Korpus Polski sam się zgłosił, o ile pamiętam.

  Co do powstania warszawskiego - nie jest łatwo przejść koło niego, straty w ludziach są ogromne, ale kiedy upadło, politycznie argument był nie do przecenienia. Tak, jak Katyń jest batem na Rosjan, tak powstanie na aliantów, którzy nas zostawili. I dobrze. Takie karty w polityce też trzeba rozgrywać, ale dlaczego na własnym podwórku i między sobą?

  Ja się zgadzam na rząd w Londynie, na powstanie warszawskie a nawet na Powstanie Warszawskie, ale trzeba PRZEDE WSZYSTKIM mieć świadomość, że teraz jest 2010 a nie 1944! Inne priorytety!
 • 2010-05-04 19:18 | margo

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Jak dziś okazywać patriotyzm? przez czyny, a nie górnolotne frazesy.
  Jak dziś okazywać patriotyzm? przez prace, przez szacunek do miejsca, w którym się żyje, przez przestrzeganie prawa...
  to takie drobne rzeczy, ale w które trzeba włożyć wysiłek
 • 2010-05-04 19:39 | Stella Rozlatowska-Nazieblo

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Dziekuje Panom za artykul o patriotyzmie Polakow. Prawdziwie Prawi Prawdziwi Polacy o ile znam ich geneze sa neofitami z tzw. Kresow. To tam powstal mit Polaka-katolika. Gdyby swiat wygladal tak jak to widza "Prawdziwi polacy" Polska nie przyjela by nigdy chrzescijanstwa, nie bylaby demokratyczna, nie mialaby autostrad, Gombrowicza a nawet Mickiewicza. Prawdziwi Polacy (kto by ich tak nazwal bez Watykanu?) koczowali by do dzis w jaskiniach. Nawet nie uzywaliby jezyka polskiego tylko moze rosyjski? Patriota placi podatki - tak sie mowi na tym okropnym, wczesniejchrzescijanskim Zachodzie. Patriota dba o swoje podworko, swoje ulice, pierze, sprzata, kocha dzieci i ich nie bije. I - nie ubliza innym ludziom. Jest dobrze wychowany, nie uzywa zwrotow w rodzaju "spieprzaj dziadu" i nie robi "rozpierduchy na cala Europe". Nie chce takze byc pochowany na Wawelu, jest bowiem skromny i wie, ze Wawel nie jest dla zwyklych, dobrych ludzi ale dla tych z ktorych prawie kazdy Polak (nawet nie prawdziwy) jest dumny; z ludzi wielkich i stanowiacy wzor dla innych. To jest patriotyzm. Nie gadanina (czcza) ale czyny swiadcza o ludziech. Poza tym, wielu z tych Prawdziwie Prawdziwych Polakow podaje falszywe zyciorysy i "ciemny" lud nie znajac ich wierzy tym zlotoustym.
  Moze nie zna bajki o szatach cesarza?
  Stella Rozlatowska-Nazieblo
 • 2010-05-04 19:52 | jerry111

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm???

  Skąd prok.Wereszczyńska i jej biegli wiedza, ze ci co pisali biblie byli trzeźwi i nie używali ziół ?

  Prok. Wereszczynska (pewnie) nie wie ale... tak jak i rzad, sejm oraz senat polski wiernie sluzy interesom Watykanu!!!
 • 2010-05-04 19:56 | Piszczyk

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Pytanie w tym poście zostało źle zadane. Nie powinno brzmieć, kto z PP przeczytał "Lalkę", ale kto z nich coś czyta? Z dużą dozą prawdopodbieństwa można założyć, że odsetek czytając PP jest znacznie niższy niż czytających-nie-PP, mimo iż z tą samą dozą prawdopodobienstwa można założyć, że nie-PP mają znacznie mniej wolnego czasu.
 • 2010-05-04 20:19 | micjur

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Parę lat temu karierę robił ,wymyślony przez ks Tisznera,termin "homo sovieticus" oznaczający przeżuwacza który jest biedny bo głupi a głupi bo biedny i żyje uczepiony do siły przewodniej oczekując "panem et circenses".
  O ironio, "sovieticus" znajduje teraz bezbłędnie nowego hegemona.Igrzyska to jego specjalnośc ale co z chlebem ?.Patrząc z drugiej strony ,to może i dobrze.Niedługo skończy się manna unijna ,chłopi wyjdą na drogi,zadymiarze
  ruszą do opon.Potrzebna będzie siła,która zdoła zmitygowac nastroje.
 • 2010-05-04 22:45 | drzewko

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Właśnie, patriotyzm codzienny: to takie niefektowne, a takie diabelnie ważne...
 • 2010-05-04 22:53 | Antoni Jazgarz Butrykowski

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Drodzy dyskutanci z Towarzystwa Wzajemnej Adoracji, Wasz Prawdziwie Prawy Patriota to człowieczek który 16 godzin uczciwie zasuwa na swoją furę, skórę i komórę, płaci podatki, nie leje dzieciątek, a po pracy siada w " living roomie" na skóropodobnej kanapie z GW w garści i przetrawia podaną mu przez "prawdziwych dziennikarzy" papkę? A potem przed plazmą przeżuwa tę papkę oglądając kolejnego "rozmówcę" rechocząc z kolejnych rozkosznych witzów Pana Miecugowa? Na zakończenie obejrzy "jaja" w wykonaniu Kuby Wojewódzkiego i Michasia Figurskiego i idzie lulu z poczuciem dobrze spełnionego patriotycznego obowiązku? Ci co do tego wizerunku nie przystają, "Lalki" nie czytali, to prymitywni miłośnicy kaczyzmu i jak nic mohery od Rydzyka? Gratuluję dobrego samopoczucia! W takim razie powinniście wydrukować te zdjęcia z paska na dole na pierwszej stronie jutrzejszego wydania, z tytułem "POczet Prawdziwych POlek i POlaków" lub "Panteon Elit POlskich". Tylko czy ciemny lud to kupi?
 • 2010-05-04 23:01 | sa

  PATRIOTYZM

  wyraża się przede wszystkim UCZCIWYM opisem rzeczywistości a nie chęcią sprawowania rządu ludzkimi umysłami i duszami poprzez kłamstwa i polityczną poprawność.
  Mieliście, Panie i Panowie, w tym działaniu udział ogromny, podląc wszystkich, którzy się z Wami nie zgadzali. Warto spojrzeć przede wszystkim we własne sumienie - szanować WSPÓLNOTĘ a nie działać w interesie JEDNOSTEK.
  Z drugiej strony zastanawia ten popłoch wśród Was - coś Wam się nie udało, nie wypaliło? Nie spodziewaliście się, że Polska to nie tylko WY? Że Wasze pisanie nie odniosło zamierzonego skutku?
  W przyszłości bierzcie pod uwagę, że istnieje DUCH NARODU, który nie da się wbić w przygotowywane przez Was ramki.
 • 2010-05-05 00:41 | Helena

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Mysle, ze dzisiejszy patriotyzm polega na wspoluczestnictwie: uczestniczeniu w wyborach, paterzeniu politykom na rece i rozliczaniu ich z obietnic i zobowiazan, , respektowaniu prawa, ale takze obywatelskim nieposluszenstwie wtedy kiedy domaga sie tego sumienie, kiedy sie na cos nie godzimy, a innych sposobow wyrazenia niezgody nie mamy.
  Patriotyzmem jest dbanie o srodowisko naturalne, poszanowanie praw czlowieka i branie na siebie odpowiedzualbosci za slabszych. Patriotyzmem jest dbanie o jezyk publicznych wypowiedzi i niezgoda na plugawienie polskiej mowy.
  Grupa moich przyjaciol w reakcji na patriotyzm Prawdziwych Polakow dochodzacy do glosu po katastrofie nad Smolenskiem, ale znany nam takze i sprzed katatrofy, zalozyla blog Muza Patryjotyczna (http://patryjotycznamuza.wordpress.com/ ), gdzie zamieszczamy wiersze wyszydzajace ten rodzaj "Partryjotysu" prezentowany przez Wieszcza z Milanowka i jego pomniejszyh kolegow po piorze. Mysle, ze ten nasz blog, choc ironiczny, zartobliwy i czasami szalony jest czynem absolutnie patriotycznym - bo wlasnie nie godzimy sie na zalaszczanie jezyka, pojec, historii i terazniejszosci przez nienawistnikow.
  Jak pisal wspolzalozyciel blogu Pies Bobik:
  Chwała poecie, który zdarł
  z prawdy figowy listek!
  Że Polska ma oblicza dwa,
  to dziś już oczywiste.

  Powstańca dusza, serce lwa,
  co umrzeć chce dla Sprawy,
  samego Piasta DNA -
  to twarz Polaków prawych.

  A lewych? Tu diabelska szczeć,
  na świński ryj zadatek,
  hańbiąca powołanie płeć
  niechrzczonych, obcych matek.

  Gdy jedna Polska pośród łez
  z historią się rozlicza,
  ta druga mówi “drapał pies!”
  i czyta Gombrowicza.

  Gdy pierwsza w róg złocony dmie,
  piętnuje niczym Skarga,
  druga na blogach, w sieci mgle,
  świętości sobie szarga.

  Tam kir żałoby, dzwonów jęk,
  męczeństwo, salwa, chwała,
  a tu ironia, ścichapęk,
  i – o, takiego wała.

  Z jednej i z drugiej słychać chór:
  jak razem wytrwać dłużej?
  Rozdziela je graniczny mur
  (a może to przedmurze?).

  I w obolałej głowie się
  pytanie gdzieś pelęta:
  jak mają mieć te Polski dwie
  jednego prezydenta?


 • 2010-05-05 02:56 | kd

  Re:DEBATA: Jak nie być patriotem?

  PRAWDZIWY POLAK to ma być nowa etykietka. Do niej można dokleić wszystko. POLSKA jest teraz wolnym krajem. A wy Panowie tkwicie w przeszłośći. Bardzo wręcz przeraża Was to ze ktoś może czuć sie POLAKIEM a co gorsze publicznie to manifestowć. Czas zmienić zajęcie i zamiast pisania takich wypocin zacząć robic cos pożytecznego na przkłd szyć buty. Ale to by była praca od podstaw a to smierdzi patriotyzmem.
 • 2010-05-05 02:59 | kd

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  PRAWDZIWY POLAK to ma być nowa etykietka. Do niej można dokleić wszystko. POLSKA jest teraz wolnym krajem. A wy Panowie tkwicie w przeszłośći. Bardzo wręcz przeraża Was to ze ktoś może czuć sie POLAKIEM a co gorsze publicznie to manifestowć. Czas zmienić zajęcie i zamiast pisania takich wypocin zacząć robic cos pożytecznego na przkłd szyć buty. Ale to by była praca od podstaw a to smierdzi patriotyzmem.
 • 2010-05-05 08:53 | slawczan

  Po co czytać?

  Po co czytać skoro patriotyzm w genach się nosi a jeżeli sa jakieś wątpliwości to ksiądz na kazaniu je objaśni
 • 2010-05-05 09:00 | slawczan

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Panie Karolu - dobrym człowiekiem może być i Ruski i Żyd a bycie Polakiem to esencja człowieczeństwa,bycie wybranym przez pana Boga (a przynajmniej jego ziemskich funkcjonariuszy).Bycie dobrym,przestrzeganie prawa, szanowanie INNYCH to zbyt nudne nie na miarę POLSKICH HEROSÓW. I zbyt ciche. Nie ma miast do odbudowy(dla mnie największymi bohaterami były te miliony które odbudowały Polskę po wojnie), jak tu pomnik postawić komuś co TYLKO uczciwie pracuje? Jak się potem uwiarygadniać patriotycznie pod tak marnymi patronami
 • 2010-05-05 09:06 | slawczan

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Myślę że to co piszesz to kwintesencja patriotyzmu - Wielkopolanie zostali patriotami o zrozumieli że nie rzeczw powstaniach ale w zamożności ,czystości i prawie.Powwstanie było tylko zakończeniem procesu walki o polskość. Śmieci na wysypisko ,tolerancja wobec INNYCH, uczciwa praca.Niestety szkoda szukać zaszczepiania takich postaw w szkole.My ciągle staramy się wyhodować nowych powstańców.
 • 2010-05-05 09:19 | slawczan

  Ciemny lud?

  Po twoim ataku na określone siły antypolskie domyślam się ,że jesteś w tej mniejszości z prawidłowymi genami patriotyzmy.Masz w pogardzie to frajerstwo uciwie pracujące,przestrzegające prawa.MY przynajmniej ta ciężką pracą do czegoś dochodzimy w życiu i naszych idoli oglądamy w HD a ty prawdopodobnie jesteś nieudacznikiem czekającym jak i większość wyborców PiS na manne z nieba, mieszkanie po mamusi, studia za darmo. A to że nie dają ci tego to wina braku naszego patriotyzmu. Bo ty jesteś wspaniały:zapaliłeś znicza prezydentowi, może nawet już wiesz ,że go uśmiercił Tusk i Ruscy do spółki. Tylko do twojej patriotycznej głowy nie przyszło wziąść nożyk i iść przed pałac zeskrobać wosk rozlany z łezkami nad TWOIM prezydentem. Niestety za usunięcie tych śladów uniesienia zapłaci całe społeczeństwo w większości składające się z tak pogardzanych przez PRAWDZIWIE POLSKICH PATRIOTÓW groszorobów.Niestety ci ostatni w czasie żałoby musieli pracować by to się kręciło gdy wy paliliści swoje znicze
 • 2010-05-05 09:56 | Bejotka

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm? - Pytanie pomocnicze.

  A kim był gen. Berling, który wyprowadził z ZSRR tych, których Anders nie zdołał? Patriotą, czy zdrajcą? A może po prostu świat nie jest czarno-biały, jak to się PP wydaje?
 • 2010-05-05 14:25 | Artur

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Patriotyzmu się nie okazuje. Patriotą się jest, albo nie.
 • 2010-05-05 15:33 | sertoriusz

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Myślę, że "zadany temat" jest postawiony nie do końca właściwie i "z podtekstem". Nie do końca właściwie, bo pytanie powinno brzmieć - nie jak, ale czy w ogóle patriotyzm okazywać. Z podtekstem dlatego, że sformułowanie "okazywać" de facto ogranicza rozważania do jednej tylko postaci patriotyzmu, a mianowicie tego "okazywalnego", symbolicznego.

  Mój głos w dyskusji - patrząc na pozostałe komentarze - nie będzie oryginalny, moja żona jest natomiast Niemką, która mieszka w Polsce i ma w związku z tym sporo ciekawych refleksji. Ja swojej polskości nie potrafię "przeskoczyć" i przeważnie wdaję się z nią w spory, ale w głębi duszy muszę przyznawać jej często rację.

  Otóż przede wszystkim moja żona uważa, że jesteśmy w jakiejś mierze mitomanami, sami chętnie się oszukujemy i - mało tego - chcemy być oszukiwani. Każda rozmowa mojej żony z nowo poznanym rodakiem lub rodaczką zaczyna się od pytania: jak Ci się podoba w Polsce. Pomijając już fakt, że analogicznego pytania raczej nie usłyszymy od Niemca (bo oni takich pytań nie zadają), w pytaniu takim ZAWSZE tkwi dodatkowo jakaś emocja, obawa, że jednak ta Polska coś się nie podoba. Kiedyś żona odpowiadała szczerze, że to jej się podoba, a to nie, ale wywoływało to mechanicznie po stronie polskiego rozmówcy obronę "polskiej racji stanu". Dlatego teraz żona jest ostrożna - wszystko jej się podoba, a rozmówcy nieodmiennie wydają się zadowoleni.

  Jak byśmy jednak tego nie oceniali, cudzoziemcy "z zachodu" nie czują komfortu ani luzu podczas rozmowy z polskim rozmówcą. Czują ciężar jakichś nieznanych im rytuałów; mają obawy, czy nie poruszają jakiegoś polskiego tabu. Chociaż woleliby zjeść sneakersa, słyszą, że najlepszy na świecie jest Wedel (bo polski), no to dla świętego spokoju biorą Wedla. Nie są szczerzy, ale my nie oczekujemy od nich szczerości - grunt, żeby wyrazili pochwały.

  Inna rzecz, że polska mentalność nie jest w tym zakresie jakaś wyjątkowa, a także najbardziej wykoślawiona. Miałem możliwość wycieczki do Lwowa z ukraińskim przewodnikiem. Facet też na każdym kroku pytał mnie, czy podoba mi się Ukraina. Ja na to, że w tym miejscu tak, a w tym miejscu - nie. Na takie dictum przewodnik zawsze wyciągał mapę i robił mi wykład, jaka Ukraina jest wielka, a jaka potężna, a do czego mogłaby dojść gdyby nie Lachy, gdyby nie Moskale, gdyby nie Tatarzy.
  Podobnie w Chorwacji. Każdy chyba kto tam był, musiał się uśmiechać na widok wesela z "pocztem sztandarowym", gigantycznymi flagami narodowymi, itp. Albo ich turystyczne foldery - tam w Chorwacji wszystko jest wyjątkowe, najlepsze i wybitne. Nie chodzi mi o to, że jest w tym coś złego, ale o konstatację, że w folderach włoskich, czy niemieckich, po prostu takiej pompatyczności nie znajdziemy.

  Chcę tu dobitnie podkreślić - ja też oczywiście nie jestem wolny od polskiej mentalności. Nie wyrażam jednak ocen poszczególnych ludzi lub narodów; nie wiem, co lepsze, a co gorsze. Dostrzegam natomiast pewne elementy obiektywizujące.
  Myślę, że można mianowicie sformułować zasadę, że czym państwowość świeższa, mniej ugruntowana, niepoparta dorobkiem nauki i powszechnie znanymi osiągnięciami, tym potrzeba okazywania patriotyzmu tkwi w mentalności głębiej.
  Niemcy dla przykładu nic nie muszą udowadniać ani okazywać i tego nie robią -człowiek i bez tego wie, że Mercedes jest niemiecki. My "okazujemy" coś więcej, ale są i tacy, którzy z owym "okazywaniem" idą jeszcze dalej. Pytanie brzmi natomiast, czy my w ogóle musimy coś okazywać.

  Otóż osobiście sądzę, że faza naszego rozwoju historycznego, cywilizacyjnego, jest taka, że okazywanie patriotyzmu w sensie jego emocjonalnego werbalizowania, obudowywania symboliką, jest jednak jakimś anachronizmem. Skoro mówimy - jesteśmy dużym liczącym się narodem w Europie, zachowujmy się konsekwentnie jako taki naród, nie podniecajmy się faktem czy Kopernik był kobietą. Oczywiście - jeśli nam z tym dobrze, to okazujmy, eksponujmy i przypominajmy, ale nie liczmy równocześnie na to, że ci, na których zdaniu nam zależy, tak to odczytają jakbyśmy sobie tego my życzyli.

  Jeżeli zatem uznamy, że patriotyzm jest stałą troską o szacunek dla Polski i dla nas samych, zauważmy równocześnie, że okazywanie symboliki historyczno-narodowej takiego szacunku nam po prostu nie przyniesie (przynajmniej na "zachodzie"). Okazywanie takie przynosi natomiast efekty odmienne. Co mianowicie ma sobie pomyśleć człowiek z "zachodu", gdy toczą się negocjacje o
  zasady głosowania, a my mówimy: należy się nam tyle a tyle, bo ponieśliśmy takie, a takie straty w czasie II wojny światowej. Otóż pomijając fakt, że takie straty faktycznie były, taka argumentacja jest raczej powszechnie odczytywana jako niemerytoryczna, niestosowna, infantylna, także egoistyczna - a przez to jakby nie do końca uczciwa.

  Jak zatem okazywać patriotyzm? Przede wszystkim - NIE OKAZYWAĆ. Budować natomiast szacunek dla Polski i Polaków codzienną robotą. Co mi z tego, że opowiem żonie po raz kolejny o wielkiej historii. Otóż nic - jej szacunku do nas na tym nie zbuduję. Szacunek taki słyszę natomiast w jej głosie, gdy mówi: kupmy na targu te polskie czekoladki, bo bardzo smakują mojej matce.

  z poważaniem
  Sertoriusz
 • 2010-05-05 18:24 | niebieski bocian

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Ks Tischner to jeden z tych koscielnych zadymiarzy, co to robili ludziom wode z mozgu. Nie ma kogos takiego jak "homo sovieticus". Ludzie dziela sie na zaradnych-niezaleznych, co to lubia sami podejmowac decyzje o swoim losie, nie czekajac ani na interwencje swietej trojcy ani panstwa czy jakichs wujkow dobrodziejow i takich. ktorzy maja pretensje do calego swiata, zaden system ich nie zadowoli, wszyscy sa zli i za swoje niepowodzenia i klopoty wini innych ale nigdy nie dostrzega swoich wad. Odnosnie tych wielkich unijnych dobroci czyli strumioenia pieniedzy jakie plyna: Polska jest platnikiem netto, najwieksze dotacje do rolnictwa otrzymuje kosciol katolicki, poniewaz posiada najwiekszy areal ziemi, dotacje zaleza od wielkosci arealu. Kraje unijne wyeksportowaly do Polski i pozostalych nowych krajow wlasne bezrobocie w postaci tzw. dostosowania do wymogow unijnych, przejely to co mialo jakakolwiek wartosc lacznie z sektorem finansowym.
 • 2010-05-05 20:03 | andy

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  "Ciemny lud" mistrzu Antoni cośtamcośtam to raczej target niejakiego Jacka Kurskiego. A na resztę Twoich bzdur ripostować mi się nie chce. Wolę coś poczytać.
 • 2010-05-05 20:14 | andy

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  A tak na marginesie tej dyskusji - gdybym był jakimś np. dziennikarzem śledczym to wziąłbym pod lupę kilku z tych "prawych, prawdziwych Polaków" i sprawdził jak tam u nich z codziennym patriotyzmem: czy śmieci lądują tam gdzie ich miejsce, czy podatki są płacone od wszystkich dochodów, jak przepisowo ( i na trzeźwo) auto prowadzą - i takie tam różne prozaiczne sprawy. Bo jakoś tak często się składa w życiu że ten co gębę pełną ma różnych wzniosłości to tak naprawdę niezły ..... (tu niech sobie każdy wpisze co tam chce). Ale że nie jestem dziennikarzem śledczym (ani w ogóle żadnym) to dzielę się pomysłem.
 • 2010-05-05 20:17 | andy

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Odpowiedz sobie na proste pytanie - kto dzieli Polaków na "prawdziwych", "prawych" i określa do tego gdzie oni (ci "prawdziwi" i "prawi") stoją ? No kto ?
 • 2010-05-05 20:53 | Antoni Jazgarz Butrykowski

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Do slawczana. Uderz w stół, a nożyce się odezwą? Jak się ktoś z chórku wazeliniarzy wyłamał, (a było tak cacy, "masz rację kolego, to straszne co ta hołota wyprawia, zgadzam się z szanownym przedmówcą" itp, itd)to jest tylko jedno wytłumaczenie, to musi być sfrustrowany nieudacznik, bidny jak mysz kościelna, bezrobotny po podstawówce, "elektorat PiS"? Albo maminsynek, studiujący za pieniądze rodziców? Lub roniący łzy pod Pałacem moherowy berecik? Tak to jest jak się musi przeczytać Wybiórczą i obejrzeć Kupę Wojewódzkiego żeby się dowiedzieć co się aktualnie myśli! Muszę Cię rozczarować, nic z tych rzeczy, ale jak się do stereotypów podawanych przez giewu zbytnio przywiążesz, to trafiasz potem jak kulą w płot. Ja też pracuję, żyję jakoś, mam rodzinę, mieszkanie,samochód i telewizor, poglądy polityczne do których sam doszedłem, przeszłość której nie muszę się wstydzić, jakąś tam przyszłość przed sobą, chyba niezłą. Skrobać wosku z nożykiem nie leciałem, bo nie kapałem, jestem agnostykiem, zresztą służby żyją także dzięki moim podatkom,płacę i wymagam. Tak, to był mój Prezydent, jak to w demokracji, większość wybiera, mniejszość się podporządkowuje. Tak jak będzie nim Komorowski, jeśli większość go wybierze. Dura lex, sed lex. I żadnemu kolesiowi o ksywie slaven, będącemu jeszcze w euforii po tak wspaniałym wydarzeniu jak pozbycie się jednego z Kaczorów, niczego na szczęście pod względem materialnym nie zawdzięczam. Na mnie i moją rodzinę robić nie musisz, poproś o zwrot podatku, Rostowski Cię doi ponad miarę, miało być 15%. I wystąp o dodatek za "pracę w dniach żałoby", Ty przecież musiałeś cierpieć katusze, bo jak tu rechotać przy ludziach z radochy? Mój i Twój patriotyzm nigdy się chyba nie spotkają! I jakoś dziwnie jestem z tego dumny. A ten "ciemny lud" powinienem wziąć w cudzysłów, to wina mojej naiwnej wiary w minimum inteligencji Czytelników, przepraszam!
 • 2010-05-06 07:57 | Artur

  Patriotyzm Jarosława Kaczyńskiego, nowego wzoru Prawdziwego Polaka.

  Przypomnę Państwu zdarzenie, które w moim telewizorze opowiadał przed kilkoma laty Pan Donald Tusk. W Waszych telewizorach też opowiadał to samo. Nie pamiętacie? Otóż pewnego razu wsiadł do windy z Panem Jarosławem Kaczyńskim, w windzie jechali sami, bez świadków. W pewnym momencie Pan Jarosław Kaczyński wyjął z kieszeni swój pistolecik i powiedział do Pana Donalda Tuska: "Dla mnie przyłożyć ci do głowy i strzelić, to jak gdyby splunąć!" Czy w ten sposób okazuje swój patriotyzm nowy wzór Prawdziwego Polaka? To mentalność zwykłego bandyty. Tacy sami strzelali w tył głowy polskich ofiar w Lesie Katyńskim, tacy sami mordowali Polaków stosując 350 rodzajów męczeńskiej śmierci na Wołyniu, tak samo ginęli żołnierze podziemia w kazamatach UB. Teraz też bandyckim sposobem usadowił się cicho za winklem i poluje na ludzi. Wspiera go Kościół i Radio Maryja.
 • 2010-05-06 10:45 | Caramba

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Okazywanie patriotyzmu jest jak okazywanie religijności.
  Elegancko jest ...
  nie okazywać.
 • 2010-05-06 13:02 | Sybirak

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Jak ktoś chce dowiedzieć się, ćo nas, Polaków, czeka, gdyby nie daj Boże kaczyński wygrał wybory, niech przeczyta sobie spot "slawczana". Ludziska kochane! Zróbmy wszystko, żeby takich slowcanów wyeliminować z życia publicznego, a to można zrobić głosując na każdego oprócz Kaczynskiego.
 • 2010-05-06 14:44 | andrzej chilimoniuk

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Nie okazywać go publicznie. No może poza wywieszeniem flag podczas świąt państwowych. Pracować i płacić podatki, brać udział w wyborach.
 • 2010-05-06 17:47 | alfaiomega

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Posiadam trzy recepty na niemal doskonały patriotyzm.Ale wpierw chcę okazać szacunek dla Artura,z którego treścią zawartą w poście w pełni się zgadzam i bije brawo!! A oto moje recepty/przepisy/
  1-dobrze pracować dla Polski wspólnego naszego dobra.
  2-bardzo dobrze pracować " " " "
  3-najlepiej jak potrafię pracować dla Polski itp.itd
  Dopisek: nie szczuć społeczeństwa przeciwko sobie
  nie dzielić ludzi gdzie stali/np.tam gdzie zomo/
  nie! dla nepotyzmu,bufonady i pychy
  Dopisek 2:nie poprawiać Monteskiusza //Monteskiusz nie był twórcą koncepcji trójpodziału władzy, jednak w nauce ukuł się termin "monteskiuszowski trójpodział władzy.
  Dopisek3: walczyć i zwalczyć kaczystan!Za nim nie będzie za późno!
  http://republika.pl/blog_bi_4484276/6636729/sz/nopotato.jpg
 • 2010-05-06 20:04 | aniani

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Antoni, nie uogólniaj, bo się wpisujesz w definicję przeciwko której walczysz. "Lalkę" przeczytaj i się nie denerwuj, że ktoś ci wytknął nieznajomość, bo to do ciebie personalnie nie było. (no chyba, że tak czujesz, to z uczuciem się nie kłócę. poza tym się w ogóle nie kłócę - wyprzedzam odpowiedź)
  A co do tych zdjęć z paska na dole, to ja sobie nie życzyłabym, bo to takie nieeleganckie. Kwestia smaku ze szczytu schodów.
  Tak sobie pomyślałam, idąc za twą myślą Antoni, która w gruncie rzeczy jest niezłym obiektem badawczym, że w tym patriotyzmie i dyskusją nad dyskusją i potrzebą dyskusji nad dyskusją o dyskusji nad definicją to się może okazać, iż winę za całokształt sytuacji ponosi na przykład kwestia nieistnienia jakiejś formy surrealizmu w naszej kulturze (i nie mylić mi tu z romantyzmem! i tym bardziej z Adamem M., który w gruncie rzeczy i po szczegółowych badaniach może się okazać klasycystycznym klasykiem z manią na punkcie zachwycania). Może gdybyśmy czegoś takiego doświadczyli - zbiorowo i z osobna - to mielibyśmy większy dystans od siebie? Kto wie? Ale cóż, teraz to już nikt się nie dowie, bo wszyscy głowią się nad ogólną, społeczną definicją. Która w jakimś dowodzie zostanie obalona. I zabawa zacznie się od nowa.
  Pozdrawiam wszystkich, którzy wolą zwykłą, dobrą, codzienną pracę.
  :D
 • 2010-05-07 20:56 | Zbyniek

  Re:DEBATA: Jak dziś okazywać patriotyzm?

  Czy jest w ogóle miejsce na patriotyzm w dzisiejszym, globalnym świecie?
  Odpowiedź nie wydaje się nastręczać większych rozterek czy wątpliwości.
  Codziennie odpowiadają twierdząco na to pytanie istotne grupy rodaków. Deklarując (nie tylko werbalnie) przywiązanie do przodków, rodziny, regionu i miejsca zamieszkania, lokalnych społeczności. Najrzadziej chyba – ale jednak – do całego kraju. Do historii, tradycji, kultury, języka i symboli wreszcie. Twierdząco odpowiedziała na przykład, na pytanie o patriotyzm, zawarte w jednym z badań ankietowych, spora grupa młodych polskich emigrantów, mieszkających w Zjednoczonym Królestwie. Dla tej grupy Polaków, w dużej mierze będących przecież 'obywatelami świata' , opowiedzenie się za patriotyzmem było oczywiste.
  Dla niektórych, wcale licznych, patriotyzm to jedynie słowa i symbole oraz hołd niektórym faktom i postaciom naszej historii traktowanej instrumentalnie i wybiórczo. Honorują zwłaszcza martyrologię, niezależnie od jej sensu i sumy efektów jakie niosła krajowi. Ci najczęściej roszczą sobie prawo do 'prawdziwego patriotyzmu'. Właściwego 'prawdziwym Polakom'. Gębę mają zawsze pełną frazesów i równie górnolotnych co pustych deklaracji. Często to ich obrona przed innością, różnorodnością świata. Ucieczka do przodu, przed konstatacją własnej do niej nieprzystawalności. Dysponujący z reguły niewielkim potencjałem intelektualnym, zawsze są gotowi do dowolnego kłamstwa czy przeinaczenia, które poparłoby tezę o najwyższej próbie ich patriotyzmu. To oni - jakakolwiek nie byłaby prawda - stawiają siebie naprzeciwko zomo. U boku którego stoją oczywiście ich aktualni oponenci . To oni tworzą, piszą na nowo historię. Na przykład historię AK(pisAK?) i Solidarności , która okazuje się nagle, po latach i na naszych oczach piSolidarnością. Jaskrawym przykładem takich działań, jest przyznanie przez prezydenta RP z bratem, honorów za udział w Powstaniu Warszawskim matce, która Powstanie Warszawskie spędziła w Starachowicach.
  Nie uważam, przy tym, wańkowiczowskiego 'chciejstwa' czy nadęcia na modłę gombrowiczowskiego Pylaszczkiewicza oraz innych tego typu zachowań za największe niebezpieczeństwo. Wszak oni inaczej nie potrafią, zajęci trudną i mozolną walką ze swoimi kompleksami. Z wykluczeniem i nieprzystawalnością do nowoczesnego świata.
  Nie. W tym wszystkim najbardziej niebezpieczne jest stawianie swojego sposobu celebrowania patriotyzmu ponad innymi i całkowity brak tolerancji dla tych, którzy patriotyzm rozumieją
  i wykonują inaczej.
  Bo odpowiedź na pytanie o współcześnie pożądaną formę patriotyzmu jest dla mnie jedna: każda jest dobra, która służy krajowi i innym obywatelom. Pod warunkiem wszakże, że nie jest zapyziała, nie narusza kanonów estetycznych i zasady tolerancji.
  Pierwszy z brzegu przykład rozsądnych i pozytywnych efektów działań stymulowanych patriotyzmem, to aktualna pozycja nas Polaków, w światowej wymianie gospodarczej w ogóle, czy handlowej w szczególności. Pozycja ta jest między innymi wynikiem przynależności naszego kraju do międzynarodowych organizacji. Chyba nikt już ( a na pewno nikt posiadający zdolność logicznego myślenia) nie kwestionuje pozytywnego znaczenia, zniesienia barier celnych w momencie wejścia do UE.
  Nie wspomnę już o wywalczonym wspólnymi siłami dostępie do potężnych funduszy unijnych, skutecznie stymulujących naszą gospodarkę od momentu zgłoszenia akcesu do UE.
  Gorzej poszło nam w sferze wiz. Ale i tu, dzięki przynależności do UE, otworzyliśmy naszym obywatelom całą Europę i większość świata. To, bardzo ważna kwestia. Szczególnie - choć nie tylko - dla większości młodych Polaków.
  A kto tego nie widzi, ten kiep i na pewno nie patriota.