Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury

(9)
Niepewność co do końcowego wyniku wyborów jest duża, bo nikt nie jest w stanie ocenić, jak duży wpływ na decyzje wyborców będą miały emocje wywołane w okresie żałoby - mówi Aleksander Smolar, politolog i prezes Fundacji Batorego.
 • 2010-05-08 17:16 | Sybirak

  wyścig do prezydentury

  Są trzy aspekty kandydatów na prezydenta: pierwszy, ilość gósów na liście na kandydata. Jako bardzo interesującego się polityką wcale mnie to nie dziwi, bo każdy kto chciał mógł zbierać podpisy na liście każdego kandydata, a nawet je kupować, na przykład za zdięcie tragicznie zmarłej pary prezydenckiej. Nie wchodzę w to, czy to było fair, czy nie. Jak Begier kupowała głosy, to została oskarżona i chyba skazana. Zobaczymy, jak postąpi PKW w przypadku Kaczyńskiego, bo cena głosu nie ma tu znaczenia. Powinien liczyć się tylko fakt kupna tego głosu. Aspekt drugi, do pisowskiej akcji zbierania podpisów włączył się kościół, a zgodnie z konkordatem nie powinien tego robić. Dlatego te 1700000 podpisów to fałsz i pierwsza pisowska manipulacja wyborcza. Takich manipulacji spodziewam się więcej, na przykład następna to wniosek pisowskiej uchwały o odebranie Rosjanom śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej, a będzie więcej. Tylko jak ludzi przekonać, że to manipulacje?
 • 2010-05-08 17:58 | selif

  Re:Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury

  Dlaczego wciąż mówi się o niedoszacowanym PiS w sondażach? Że niby ludzie wstydzą się ujawniać ankieterom poparcie dla PiSu i z racji politycznej poprawności mówią, że nie głosują na nich, a np na PO. A w rzeczywistości, za kotarką w dniu wyborów głosują na PiS.
  Niewątpliwie tak było. Ale śmiem sądzić, że to już minęło.

  Sądzę, że powstało zjawisko przeszacowania w sondażach. Dziś dużo osób, przy rozmowie z ankieterami, z racji współczucia, traumy, żałoby, wydaje się im, że należy popierać PiS, bo ta partia jest tak mocno osłabiona. A w rzeczywistości, w dniu wyborów ze kotarką, wskażą kogoś innego.

  Nie mówmy więc, że PiS jest niedoszacowany w sondażach. PiS jest przeszacowany.

  A zebranie te 1,7 mln podpisów to owszem pokaz siły, ale PiS powinien głównie dziękować Kościołowi na pomoc i wsparcie. No i pokazanie takiej przewagi to PRowski strzał w stopę. Jeszcze bardziej zmobilizuje elektorat PO. Już znajomi przesuwają urlopy by byli na II turę w kraju.
 • 2010-05-09 07:44 | faraday

  Re:Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury

  sądze że nie bierze Pan pod uwage zmasowanej agitacji mediów,Kościoła instytucjonalnego i Radia Maryja.Działaja z zachowaniem wszelkich zasad naukowych,nawet na świadomośc podprogową z pełna premedytacją.To co wygaduje Rydzyk wykracza daleko za wolnośc słowa - poniewaz stwierdzenia typu "Tusk ma krew na rekach" wymagałoby przynajmniej procesu cywilnego.Propaganda PO jest żadna - Po wygląda na zastraszoną i bez pomysłu,bez mobilizacji,bez riposty na, nieustanne kłamstwa pod adresem Tuska i Komorowskiego.Totez przegrana Komorowskiego mnie nie zdziwi .Biada Polsce i ludziom nie popierajacym PiS.
 • 2010-05-09 21:07 | Adalbert

  Re: a może PO chce oddać prezydenturę PiS-owi , tylko udaje że startuje ?

  Czy nie bierze pan taką grę pod uwagę . Może Platforma tylko zgrywa przed wyborcami , że rywalizuje z PiS , a wcześniej ustalono , że PO i PiS zmienią konstytucję i wyrzucą z gry sejmowej małe partie , takie jak PSL i SLD ? To jest możiwe. Zostana same na placu , bo tak naprawdę to one niewiele sie różnią . Akceptują Traktat Lizboński,akceptują NATO, akceptują finansowy rozbiór Polski , więc niech pan nam powie czym one się różnią ?
  Różnią się apetytem na władzę i kierunkiem zapatrzenia na globalnego sponosora ?
 • 2010-05-10 16:40 | pats

  Re:Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury

  "Ludzie, którzy go popierają wiedzą, kogo reprezentuje – właśnie ich, czyli tę część Polski, która jest żarliwie przywiązana do tradycji i wspólnoty"

  Tu nie chodzi ani o tradycję, ani o wspólnotę, tylko o przekonanie, że prezydenta zabili Rosjanie z Tuskiem, a najlepszym sposobem ukarania winnych będzie wybór Kaczyńskiego na prezydenta, bo tylko on, mąż opatrznościowy naznaczony cierpieniem przez Boga, będzie walczył o prawdę i ochroni Polskę przez Ruskiem i Tuskiem. Proszę pojechać na wieś albo na przedmieścia i posłuchać, co ludziem mówią. Ba, nie trzeba nawet wyjeżdżać, wystarczy wsiąść do tramwaju w centrum dużego miasta.

  Jest to zjawisko dobrze znane w psychologii społecznej. Agata Bielik-Robson w "Krytyce Poitycznej" świetnie opisała to, co się dzieje, w kontekście koncepcji Rene Girarda o poszukiwaniu kozła ofiarnego.
 • 2010-05-12 15:34 | sosna

  Re:Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury

  Głupota ludzi (bo jak inaczej to nazwać) w PL nie przestaje mnie zdumiewać. Jest ponad 60% ludzi ubogich w Polsce, a chcą oni głosować na partie prawicowe, których celem działania są interesy ludzi bogatych.
  Idą wybory. Zamiast zajmować się problemami np.wysokich cen prądu, benzyny, zabieraniem im tej resztki przywilejów, która im jeszcze została, to oni zajmują się wizerunkiem jednego lub drugiego kandydata prawicowego. Jakby to miało wpływ na to, czy za miesiąc będą w stanie zapłacić rachunki domowe. Otóż nieważne, czy wygra kandydat PO, czy PiS. Wygra prawica, która społeczeństwo spostrzega wyłącznie jako tanią siłę roboczą.
 • 2010-05-12 20:16 | Kasia

  Re:Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury

  Uważam, że Janusz Korwin-Mikke jest najlepszym kandydatem i jeśli się zmobilizujemy, to przejdzie do drugiej tury :-) a jego prezydentura byłaby wielkim krokiem do uzdrowienia Polski
 • 2010-05-12 21:21 | Robinson

  Re:Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury


  Lech Wałęsa w swojej książce pt :" Moja III RP" napisał : " Jarosław Kaczyński zawsze był człowiekiem walki . Już po urodzeniu bracia musieli walczyć o pierś matki . W demokracji stał się dość szybko człowiekiem władzy . Władzy butnej , aroganckiej i dalekiej od ludzi " i dalej :" Normalny człowiek potrafi cieszyć się zwykłymi sprawami , życiem rodzinnym , budowaniem domu , dobrobytu , zadowolenia i bezpieczeństwa swoich bliskich . Zupełnie naturalne jest to , że szuka się przyjaciół ,szczęścia , spełnienia w pracy , czy nawet w udanym życiu erotycznym ". "Trudniej zrozumieć Jarosława , dla którego władza jest celem samym w sobie . Jest grą , strategią i manipulacją . Jest wreszcie sposobem leczenia własnych kompleksów .W tym wyimaginowanym świecie tylko siebie widzi jako rozgrywającego .
  Wszyscy inni to albo lojalni żołnierze albo wrogowie .Łącznie z własnym bratem . Po kilkunastu latach wolnej Polski potrafił ogłosić , że raz zdobytej władzy nie odda nigdy .
  Takie ciągotki ujawnił już w mojej Kancelarii . Z tą tylko różnicą , że przez lata chciał rządzić , ale się bał " . " Mianowałem go szefem mojej Kancelarii . Na rok - i o rok za długo . Był zupełnie niezdolny do konstruktywnych działań a swoje nieudacznictwo zawsze tłumaczył agenturą wokół niego i spiskami przeciw niemu , które knuto ." ( str.47 - 48 ) .
  Tak scharakteryzował Jarosława Kaczyńskiego Prezydent Lech Wałęsa - Laureat Nagrody Nobla w 1983 r , posiadający niekwestionowany autorytet w Europie i nie tylko i będący , obok Papieża Jana Pawła II, rozpoznawanym Polakiem na świecie .[/link][link=null]
 • 2010-05-13 23:54 | Not so far away

  Re:Aleksander Smolar o wyścigu do prezydentury

  Przeciez PiS nie jest w sensie zapatrywan na gospodarke partia prawicowa! Jest nia PO, ale nie PiS, PiS to partia narodowa z podejsciem stricte socjalistycznym, ale bron Boze internacjonalistycznym (znajome, co?) - w ktorym kraju najwiekszy zwiazek zawodowy (sic!) totalnie popiera partie prawicowa??