Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

(33)
Ponad sto milionów kobiet zaczyna swój dzień od małej, wynalezionej 50 lat temu pigułki.Z roku na rok robi to także coraz więcej Polek. Choć w kwestii stosowania antykoncepcji zajmujemy ostatnie miejsce w Europie.
 • 2010-05-18 11:50 | Sz.

  Jajowód u mężczyzn?

  Autor artykułu zdaje się pomylił jajowód z nasieniowodem...
 • 2010-05-18 12:06 | zdziwiony

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Hmm... Wprawdzie Wikipedia to zło i b. niepewne źródło wiedzy, ale:
  Wazektomia (łac. vasotomia) - zabieg urologiczny polegający na przecięciu nasieniowodu lub nasieniowodów. Odmianą tego zabiegu jest podwiązanie nasieniowodu (łac. vasoligatura).

  Sterylizacja - pozbawianie płodności przy zachowaniu czynności hormonalnej gruczołów płciowych. U kobiet polega na chirurgicznym zamknięciu jajowodów.

  Według Autorki:
  Nie ma to wiele wspólnego z nowoczesnymi zabiegami podwiązywania jajników lub jajowodów (wazektomia), które są bardzo powszechne w krajach europejskich i USA.

  Następnie fascynujący anatomicznie passus:

  Jego pacjent podwiązał jajowody w Niemczech wiele lat temu. Potem rozwiódł się z żoną, związał z nową partnerką i zdecydował, że chce mieć z nią dzieci.

  Pytanie nr 1.: Komu pacjent podwiązał jajowody?
  lub
  Pytanie nr 2.: Po co podwiązuje się jajniki i jajowody mężczyznom? Jak to się robi?

  Pytanie nr 3.: Gdzie autorka uczyła się anatomii i biologii?
 • 2010-05-18 12:14 | Redakcja POLITYKA.PL

  DEBATA: Czy środki antykoncepcyjne, takie jak pigułka, powinny być w całości refundowane przez budżet państwa? Czekamy na opinie naszych Czytelników.

 • 2010-05-18 13:29 | bruno

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  jako, że mamy na świecie 4 miliardy kobiet a pigułek używa zaledwie 100 milonów (nic nie znaczący procent) - znaczenie antykoncepcji na świecie jest marginalne i pochłania tylko chore z nieróbstwa umysły amerykanów i europejczyków. Zwracam tylko uwagę, że w obliczu wymierania Europy podnoszenie tematu wyjaławiania kobiet jest cokolwiek niesmaczne.
 • 2010-05-18 17:49 | Magna

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Powinny. Wbrew temu co sadza przeciwnicy pigulki, czy jakiejkolwiek antykoncepcji, darmowa anytkoncepcja nie wplywa na myslenie i seksualne zachowania kobiet. Mieszkam teraz w kraju, w ktorym prezerwatywa jest najdrozsza metoda antykoncepcji, bo reszta metod jest calkowicie refundowana, i swiadomosc, ze moglabym uprawiac seks bez zajscia w ciaze kiedy chce i z kim chce jakos nie zmienila moich seksualnych zachowan, tj, nadal sypiam tylko ze swoim partnerem. Poza tym przestalam brac tabletki rok temu, ze wzgledow zdrowotnych. Uzywamy tylko prezerwatyw i zdazylo nam sie 2 razy uzyc pigulki 'po'. Nikt nie ocenial, nie musialam za to placic, i nie musialam sie wstydzic wpadki z guma, ani bac ze zajde w ciaze. Cenie sobie ten komfort psychiczny.
 • 2010-05-18 18:12 | Krzysztof

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  tak rozmowa to temat antykoncepcji to prawdziwa obrzydliwość, tu Europa wymiera a autorka sobie o pigułce pisze. Dla "nic nie znaczącego procenta" pigułka też z resztą niema znaczenia, w obliczu wymierania Europy w końcu wszystko traci na wartości.
  :P
 • 2010-05-18 19:35 | Szymon M

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  z każdej strony zalewa nas McŚwiat, wszystko od razu na miejscu, ciało kobiety również ma być dostępne w każdej chwili. mam nadzieje, że kiedyś ludzie zmądrzeją.
 • 2010-05-18 19:44 | mng

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  "Zwracam tylko uwagę, że w obliczu wymierania Europy podnoszenie tematu wyjaławiania kobiet jest cokolwiek niesmaczne. "

  Wypowiedzi w takim tonie sprawiają iż mam wrażenie że to Twój mózg jest wyjałowiony.
 • 2010-05-18 19:54 | Ana

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  bruno-Panu mozg juz chyba wyjalowilo???

  A propos artykulu-pobieglam sprawdzic,czy Polska jeszcze lezy w Europie!?
 • 2010-05-19 01:16 | jerzy.n19

  Wsztrzemięźliwość

  Kościół Święty, Matka nasza, zaleca!
  Czy z równym skutkiem zaleca własnym funkcjonariuszom, to inna sprawa. Niemniej, dopóki rządzący Państwem będą się obawiać reakcji nadrzędnej instancji (Boga, czy Kościoła Katolickiego? - niepotrzebne skreślić), kobiety w Polsce skazane są na własną zaradność. I cichych sojuszników. Rozejrzeć się! Trochę się ich znajdzie.
 • 2010-05-19 02:43 | rs_

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Pomijając pochodzące z powietrza dane statystyczne, niesmaczne jest obnoszenie się z mózgiem wyjałowionym nienawiścią i pogardą dla innych.
 • 2010-05-19 09:20 | studentka położnictwa UM.

  Re:Pigułka i nie tylko...

  Propozycja naiwnej.
  W każdym większym mieście powinno być centrum seksuologii dla pań,gdzie byłby tez ginekolog znający się na antykoncepcji,ale i na leczeniu niepłodności. Powinni być też psycholodzy-seksuolodzy oraz duchowny otwarty na świat i nie bojący się dyskusji,np.ze stażem pracy kapelana szpitala lub w ZK. Taki ośrodek dla pań byłby subsydiowany i opłata dla pacjentki powinna być niewielka,ale jednak być,bo darmowego się nie ceni...
  Zasługujemy na takie coś. -stud.poł.IIIrok
 • 2010-05-19 09:38 | jimmy_csf

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Nic nie powinno być refundowane.
 • 2010-05-19 12:38 | Sewus

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Osobiście jestem za refundowaniem. Uważam że jest to bardzo ważna sprawa począwszy od prezerwatyw,które chronią przed wirusem HIV a także tabletki chroniące przed nie zaplanowaną ciążą. Mówienie tutaj o wstrzemięźliwość i, "nauczaniu"przez księży ,którzy sami nie dochowują celibatu iż seks powinno się uprawiać po ślubie jest po prostu śmieszne.
  Po pierwsze edukacja w szkołach jest na niskim poziomie nie wspominając już o rozmowach w domu których seks jest tematem tabu.....
  Powinno się poprawić edukacje, młodzi ludzie nie wiedzą co i jak używać. Sam też miałem podobne problemy...szukałem odpowiedzi w internecie...znalazłem ale tak nie byłem pewny czy tabletki anty nie wpływają na zmiany hormonalne...więc używam prezerwatyw.
  Co do wymierającej europy to ciężko powiedzieć iż przyczyna leży tylko i wyłącznie po stronie antykoncepcji...są też inne czynniki np ekonomiczne, ludzie boją się zakładać większe rodziny ponieważ w przyszłości może zabraknąć pieniędzy...
  pozdrawiam
  Pe es spodobał mi się pomysł studentki położnictwa, nie jestem kobietą ale wiem że w tym przypadku mają gorzej...to One muszą dźwigać ciężar macierzyństwa...a My...wiadomo o co chodzi:)

 • 2010-05-19 18:07 | hmm

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Refundowanie czegoś, co w zamyśle ma być używane powszechnie, nie ma najmniejszego sensu. Łopatologicznie - by pigułki były tańsze o 30 zł, państwo najpierw będzie musiało zabrać nam te 30 zł w podatkach (plus haracz dla urzędników podatkowych, którzy przecież nie pracują za friko). Być może pomoc społeczna powinna finansować zakup środków anty dla najbiedniejszych, ale to co innego niż proponowana, powszechna refundacja.
 • 2010-05-19 18:47 | Anna

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  A ja uwazam, ze pigulka powinna byc w calosci refundowana jedynie u osob/ w rodzinach o niskim/ zadnym dochodzie. Reszta moglaby sie dokladac w jakiejs zryczaltowanej kwocie. A co do uczciwej edukacji o seksie i konsekwencjach z nim zwiazanych, to sadze, ze dopuki Panstwo Polskie bedzie za pan brat z klerem, doputy beda to tylko nasze pobozne zyczenia. Obym sie mylila...
 • 2010-05-20 12:09 | bruno

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  oprócz inwektyw pod moim adresem nie usłyszałem żadnego argumentu...a to że Europa wymiera nie jest wynikiem mojej "mowy nienawiści" tylko radosnej twórczości pokoleń socjalistów i komunistów rządzących nami od 100 lat. Bardzo wam się podoba refundacja pigułek ale to wszystko kosztuje i szkodzi nam wszystkim - tak , każda refundacja i dopłata państwowa jest szkodliwa. jak to będzie wygladać?: załóżmy, że pigułka kosztuje 2pln, minister wybiera producentów (łapówa), kosztują juz 2,02 pln, nastepnie zabierają 1,30pln w podatkach żeby opłacić koszty utrzymania urzędników i refundacji, a jakaś Anna czy inna idiotka idzie do apteki, kupuje za 1pln tabletki i sie cieszy, nawet jej do głowy nie przyjdzie, że zapłaciła w rzeczywistości 2,32 pln... tyle wykładu dla idiotów
 • 2010-05-20 14:21 | crawler

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Oczywiście, że nie! W ogóle co to za pytanie! Tyle ludzi rezygnuje z leczenia bo nie stać ich na lekarstwa, które mogą spowolnić lub zahamować poważną chorobę. Minister zdrowia tłumaczy, że nie ma pieniędzy na refundowanie drogich lekarstw a na pigułki ma, tak??? Weźcie się puknijcie!
 • 2010-05-20 21:02 | Sewus

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  No tak to lepiej dla Anny która zapłaci mniej...pamiętaj państwo też kosztuje utrzymanie dziecka i nie tylko bo znacznie więcej od takiej tabletki...po drugie nie każdego stać na rodziny wielodzietne...
  Więc po prostu musisz się ukrywać pod sutanna ...bo nie jesteś za refundowaniem...a także dajesz do zrozumienia iż obywatele mają seks po ślubie itp. a jak już chcą to niech płacą za antykoncepcje...
  Przeczytaj sobie o edukacji seksualnej w Szwecji albo we Francji.
  Wiesz to jest poważna sprawa czas się zmienia mamy nową kulturę kiczowatego popu z panią Gagą na czele..sam zapewne widziałeś albo czytałeś jakie nam pokolenie gimnazjalne wyrasta...
 • 2010-05-21 18:02 | Naels

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Uslyszales inwektywy pod swoim adresem przede wszystkim dlatego, ze twoj argument o wymierajacej Europie zestawiony z dyskusja o antykoncepcji byl kretynski i obrazliwy. Wiele osob na forum, w tym rowniez ja, odebralo twoj argument jako probe powiedzenia "Europa wymiera, wiec w imie wyzszej koneicznosci nalezy zmusic durne baby, zeby sie rozmnazaly; czy tego chca, czy nie." Sorry Winnetou, ale ten numer juz nie przejdzie.

  Ja uwazam, ze antykoncepcja powinna byc refundowana przynajmniej dla najubozszych. Argumenty za tym sa dwa: po pierwsze, dla biednych, szczególnie wielodzietnych, rodzin antykoncepcja to naprawde spory wydatek, a kolejne niechciane dziecko to czesto tragedia. Bogatsi najczesciej jakos sobie radza. Po drugie (uwaga, argument cyniczny): w dobrze pojetym interesie panstwa jest, zeby nie rozmnazali sie na wariata ludzie, ktorych na to nie stac i ktorzy maja kiepskie warunki do wychowania kolejnego dziecka. To brutalna prawda, ale panstwo ma jednak statystycznie wiecej pozytku z drugiego dziecka przedsiebiorcy niz z piatego dziecka bezrobotnego alkoholika.
 • 2010-05-23 02:45 | zly

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Europa wymiera..co za bzdury,jestesmy najbardziej zatloczonym kontynentem na swiecie!Wymiera Polska,ze wspolczynnikiem dzietnosci 1.23 na kobiete i milionowa emigracja.I to przy zakazie aborcji,pelnoplatnej antykoncepcji i wszechwladzy Kosciola.Zdaje sie,ze moralnosc katolicka niezbyt sprzyja plodnosci.
 • 2010-05-23 09:38 | lekko zgubiona

  gab seksuologi a pigułka

  Medycyna seksualna powinna przedstawić rzetelną analizę literatury na temat pigułki,bo "kazdy mówi inaczej".
  Fakt,że gabinet seksuologii zwykle nie promuje pigułki,a ginekolog tak.Lekko zagubiona jestem taka...
 • 2010-05-24 08:56 | josamka

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Odnośnie kosztów. Jeżeli przekonamy większość kobiet do stosowania najbardziej skutecznej antykoncepcji, którą są pigułki, osiągniemy większą skuteczność planowania rodziny. Oczywiście nikt otwarcie nie powie, że patologia nie powinna się rozmnażać, tylko wszyscy pokornie płacimy za 10 dziecko kobiety, która nie ma pracy, ojcami jej dzieci zostają przypadkowi faceci również bez pracy, za to z licznymi wyrokami na koncie, itd. Bieda rodzi liczniejszą biedę.
 • 2010-05-25 12:24 | stary lekarz

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - a seks.

  Pierwszy raz słyszę o medycynie seksualnej. Jest po prostu urologia i ginekologia oraz Starowicz z nieliczną grupką specjalistów seksuologii.
 • 2010-06-13 20:30 | magda

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Pigulka szkodzi. Jest to nienaturalne ingerowanie w naturalny rytm ciala i szkodzi podobnie jak jedzenie kurczakow na sterydach. Mowie to jako 30letnia kobieta, ktora kiedys byla na pigulce. Sensacje: umiera twoja kobiecosc, nie masz popedu plciowego, czujesz sie martwa i wyjalowiona. Byc moze nie wszystkie kobiety to odczuwaja, ja znam spora grupe, ale prawda jest, ze kobiety dlugo sobie tego nawet nie uswiadamiaja...

  PS. Jeszcze jeden ksiadz wypowie sie na temat wstrzemiezliwosci, przyrzekam, przyjade do gminy z kamera i nakrece film jak pieprzy swojego ministranta!!!!!!

 • 2010-06-20 22:33 | stud poł IIIrok

  Re:czy jest medycyna seksualna?

  Czy jest medycyna seksualna?
  Jest Polskie Tow Medycyny Seksualnej, takze Europejskie i Światowe. Na Zachodzie jest bardziej znany termin medycyny seksualnej, bo tam nie ma zazwyczaj osobnej specjalizacji z seksuologii.
  Są to raczej umiętności i zainteresowania. Są instytuty seksuologii (sexology) za to...
  Myślę, że termin medycyna seksualna dobrze różnicuje w stosunku do psychologów, psychologów-seksuologów i psychoseksuologów.
  W Polsce termin seksuolog jest wieloznaczny i to myli Pacjentów.
 • 2010-06-27 22:16 | marico

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Pigułka a poprawa zdrowia seksualnego - to jest zagadnienie do zbadania wszechstronnego i tym powinna zająć się medycyna seksualna.
 • 2010-07-17 16:18 | psychologE

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Zmarł w piątek Prof Kazimierz Imieliński, twórca medycyny seksualnej w Polsce.
  Wszyscy starsi specjalisci seksuologii to jego uczniowie. Jest to niekwestionowany ojciec polskiej seksuologii lekarskiej.
 • 2010-08-08 11:23 | Stegny

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Więc dlaczego wszyscy znają L.Starewicza, a niewielu słyszało o Profesorze K.Imielińskim?
 • 2010-09-17 13:15 | mia

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  dlaczego politycy i Kościół tak boją się prawa kobiet do decydowania o własnym ciele? Widzą kobiety przez pryzmat inkubatora i jeszcze podkreślają to jako immamentną cechę kobiecości, tak jakby mój wybór nie była ważny, tylko czyjeś zdanie mówiące że kobieta=matka.
 • 2010-09-17 20:38 | tkw

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - jak się zmieniła i co zmienia

  Jeśli ciążę traktujesz jako sprawę wyłącznie Twojego ciała, to przynajmniej bądź konsekwentna i nie oczekuj od faceta alimentów. Niby dlaczego ma płacić na Twoje ciało ?
 • 2010-11-13 14:26 | em.lek

  Imieliński Prof.

  Prof Imieliński nie lubił dziennikarzy i był skromny. Nie był narcyzem i nie miał parcia na szkło.Był nominowany do Nobla. Był bardziej znany za granica niż u nas.
 • 2010-12-02 11:13 | ala

  Re:Pigułka antykoncepcyjna - a seks i płatność.

  Częściowa refundacja w ramach pomocy społecznej - to tylko ma sens.
  Medycyna seksualna powinna wiecej badać wpływ na seksualność, nie można polegać na ocenach firm farmaceutycznych.