Wyszukaj na forum

Forum


Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

 

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.
 

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.
 

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

(30)
Z każdym kolejnym rokiem straty powodziowe w Polsce rosną. Nie z powodu coraz większych opadów, ale zabudowywania niebezpiecznych terenów.
 • 2010-05-18 17:11 | jotkaes

  bezmyślność władz

  Uczono mnie, że najlepszym rozwiązaniem problemu jest usunięcie jego przyczyny.Sedno sprawy leży w poprawnym jego sformułowaniu. Nie polega on na tym , że rzeki wylewają i zalewają siedziby ludzkie, bo one wylewały, wylewają i wylewać będą - nie mamy na to żadnego wpływu. Najprościej byłoby, gdyby siedzib ludzkich nie budowano na terenach zalewowych. Nie byłoby kosztów związanych z budową zbiorników retencyjnych, które zawsze okazują się za małe ani z budową wałów które jak trzeba to i tak są za niskie albo ktoś zrobił w nich wyrwę. A jeśli już to konieczne , to budować tak, aby woda nie czyniła szkody.
 • 2010-05-18 17:20 | Małga

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Wiśta,wio,łatwo powiedzieć,kiedy biedni ludzie na ogół budowali sie i budują na "ojcowiźnie",bo gdzie? Kiedyś TAKICH powodzi nie bywało.Ciekawa jestem ile zalało kościołów,plebanii i "wypasionych" posesji celebrytów i polityków.Chyba nie,bo ONI wiedzą gdzie sie budowac i /powiedzmy/ stać ich na to.Więc to co piszesz jest nieadekwatne do sytuacji."Biednemu zawsze wiatr w oczy",a dla bogatych "jest pogoda".I tyle w temacie
 • 2010-05-18 17:21 | Wojciech

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Pisze Pan nonsensy. Jak Pan pamięta wszystko miało być inaczej, czyli lepiej. I jest lepiej. Minęło już 20 lat mądrości.
 • 2010-05-18 17:29 | Adam 2222

  I z tym problemem intelektualiści i patrioci po Latającym Uniwersytecie nie są w stanie sobie poradzić


  Z drugiej strony trzeba obiektywnie stwierdzić ze kasę z Polski umieją doić.

  Sobie zrobili komunizm, oni maja według potrzeb a na nas nasłali Balcerowiczów.

 • 2010-05-18 17:43 | Obywatel KB

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Jak słyszę, że na coś nie ma pieniędzy w budżecie to mam ochotę przeładować karabin i udać się do sejmu. Każdy wie że co roku koszty zniszczeń są o wiele droższe niż koszty porządnej prewencji z prawdziwego zdarzenia (budowa nowych zbiorników retencyjnych, naprawa niedziałających, czyszczenie koryt rzek, sprawdzanie sprawności kanałów odwadniajacych itp , itd.)
  Ale nie ,, nie da się. Bo Polak to takie dziwne zwierze, które nie uczy się na błędach. I mamy notoryczne deja vu. My Polacy chyba uwielbiamy podniecać się takimi ciemnymi newsami o wypadkach , klęskach żywiołowych i innych.
  Dopiero gdy nas zaleje rzeka, to wyjemy na alarm by działać.
  Gdy dach sie zawali pod ilością śniegu to piszemy poprawkę do ustawy o obciążeniu śniegiem i trąbimy w TV na lewo i prawo.
  Gdy nas zaleje woda, latamy z workami z piaskiem.
  Gdy samolot z prezydentem runie to zastanawiamy się nad jego sprawnością i wyszkoleniem pilotów..
  Rzygać mi się chce jak słyszę z roku na rok, po raz kolejny Polacy zostali czyms zaskoczeni.
  To znów nas zalało, to znów zasypało.....

  Ale nie ma co się co martwić , za kilka miesięcy będzie sucho i ciepło i nie będziemy o tym pamiętać... Aż w 2011 woda przypomni nam o sobie po raz kolejny.
  Gdyby osobom odpowiedzialnym dać ultimatum pod karą śmierci że maja na wykonanie zadania odpowiednią ilość czasu ( np 2 lata na wybudowanie dróg albo osoby decyzyjne idą pod nóż ). Już dawno mielibyśmy drogi. No i mniej tępaków oraz nierobów pchało by się do rządzenia.
 • 2010-05-18 18:49 | pxl666

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  zgadzam sie w calej rozciaglosci - nieistotne jest co trzeba zrobic by ludziom bylo lepiej - wazne zeby wygrac kolejne wybory...
 • 2010-05-18 19:45 | jotkaes

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  PRL - 45 lat panowania, 4 ekipy rządzące ( średnio 11 lat), III i IV RP - 21 lat, rządzi 10-ta ekipa ( średnia - 2 lata)na dodatek na przemian przeciwstawne, by nie powiedzieć wrogie opcje. Za wyjątkiem rządów lewicy to za każdym razem inni "politycy". Po objęciu stanowisk najpierw musza rozwalić to, co zaczęli wdrażać ich poprzednicy ( bo przecież do władzy dorwali się na bazie krytyki ekipy rzadzącej - " oni robią to źle " zamiast " my zrobimy to lepiej" ) potem trzeba pojąć " o co loto w tym rządzeniu". W drugiej połowie kadencji już " coś łapią" i zaczynają przygotowywać swoje projekty a tu już wybory blisko i trzeba zaniechać zmian mogących zniechęcić potencjalny elektorat ( opozycja czuwa !!!). A po wyborach - u władzy nowa ekipa i cykl się powtarza.
 • 2010-05-18 21:29 | niebieski bocian

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Po 1989 zapomniano zupelnie o melioracji albo ja celowo odrzucono, wierzac ze wszystko zalatwi niewidzialna reka rynku i modlitwy. Jak widac ani jedno ani drugie nie jest zbyt skuteczne, gdy ma sie do czynienia z tak groznym zywiolem jak woda. Wyszla jak zwykle typowa polska bezmyslnosc i klasyczne jakos to bedzie. W Polsce pieniadze sa tylko marnotrawione. Proponuje przestac wysylac wojska do Afganistanu, uniewaznic konkordat i przestac finansowac kosciol, wierni niech placa podatek i opodatkowac dzialalnosc gospodarcza kk. Zamiast budowac kolejny nowy kosciol, pomnik JPII czy instytut jego zlotych mysli przeznaczyc pieniadze na obowiazkowa melioracje, poglebianie koryt rzek, duzych i malych, kanalow, itp sciekow wodnych. Kazde nowo budowane osiedle powinno miec zabezpieczenie przed woda deszczowa, rozumie, ze deweloper da w lape i wszystko bedzie cacy. Przestac wycinac lasy, niszczyc roslinnosc, ktora pochlania wode i jest naturalnym pochlaniaczem wody. Doskonale zdaje sobie sprawe z tego, ze w przypadku poteznej powodzi nie uchroni przed zniszczeniami ale beda mniejsze.
 • 2010-05-18 23:58 | zaba z paryza

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  bardzo dobry artykul, wrescie poruszajacy sedno sprawy..
  trzeba jescze dodac, ile gmina zarabia na wydawaniu zezwolenia na budowe na terenach zagrozonych?
  za wycinke lasu? za odrolnienie ziemi?
  dopoki wylacznie pienaidz bedzie decydowal bedziemy mieli rozne katastrofy...
 • 2010-05-19 00:01 | zaba z paryza

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  madry rolnik wie gdzie ma budowac, jak na swej ojcowizmie zalewa to nie bedzie budowac..
 • 2010-05-19 02:52 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Na bazie ideologii polskiego romantyzmu politycznego zrodziły się naczelne hasła Młodej Europy:

  "Jeden Bóg!
  Jedynym władcą Prawo jego!
  Jedynym tłumaczem tego prawa ludzkość."

  Do tłumaczenia prawa stworzenia i natury jest potrzeba rozumienia obiegu wód opadowych i roztopowych.Wiele jest błaganu prawnego i ekonomicznego wynikającego z braku poszanowania granic własności co prywatne,co samorządowe,a co skarbu państwa.
  Co prawda nie było powodzi w Środzie Śl.ale moje doświadczenie wskazuje jak instytucje stanowiące o demokratycznym systemie państwa traktują wnioskowanie obowiązków uwzględniających poszanowanie tych własności.
  Wymiar sprawiedliwości nie potrafi pełnić pomocniczej roli aby luki,a nawet i sprzeczności ustawowe w zakresie :
  -prawa wodnego,
  -o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków
  -planowaniu przestrzennym
  mogły zapobiegać patologicznym decyzjom.
  Wnioskodawcy stoją na straconej pozycji w obliczu panującej korupcji,a nawet poniżania godności osobistej w obliczu majestatu władzy.
  Właściwe tłumaczenie prawa stanowiącego o obiegu wody nakazuje czynić odpowiedzialnych za podejmowane decyzje dotyczące tego JAKI ROZWÓJ i podejmowanym ryzyku,bo nie zawsze 100% zabezpieczeń jest możliwe.
  Brakiem praworządnego działania w tym zakresie prokuratura nie jest zainteresowana.
 • 2010-05-19 08:49 | Adam 2222

  Sadze ze powtarzasz to co nam Niemcy przypomocy Watykanu wcisneli. My Polacy swietnie dajemy sobe rade


  poza granicami Polski. A wewnatrz nie mamy wyboru tylko leworeczni z prawoskretnego Etosu.
 • 2010-05-19 10:20 | Lodzia

  Od strony inżynierii

  A mnie na inżynierii wodnej uczono, że nowe budowle hydrotechniczne stawia się na 95%, co oznacza, że mają wytrzymać np. 95% powodzi. Tych największych, mieszczących się w pozostałych 5% już nie, bo to drastycznie zwiększyłoby koszty, a są one na tyle rzadko, iż budowanie do ich wymagań uważa się za nieopłacalne. Druga sprawa to stan tych, które już istnieją. Zostały zbudowane 50 lat temu i nie ma pieniędzy na remonty.
 • 2010-05-19 11:11 | Zofia

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Nie ma pieniedzy na remonty stopni wodnych, na czyszczenie rowow i studzienek melioracyjnych ale sa dla miejscowych dygnitarzy, na idiotyczna wojne w Afganistanie, na niekonczace sie obrzedy religijne. Kto ma wiecej pieniedzy ten rzadzi. W ten sposob mamy bezmyslne karczowanie lasow, niezliczone obszary zyznej ziemii betonowane, bagna kiedys zbierajace wode deszczowa osuszane aby robic pseudobiznes. Na nowopobudowanych drogach kratki odplywowe usytuowane sa w takich miejscach, ze nie spelniaja swego zadania, woda z tych drog zalewa okoliczne domy. Skoro zamiast rozsadku rzadzi pieniadz nie mozna dziwic sie smutnym konsekwencjom.
 • 2010-05-19 11:27 | jercym54

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Bocianie, popieram w całości. niestety my Polacy nie uczymy się na błędach. Takie podejście, a nóż się uda.
 • 2010-05-19 15:03 | hydrolog

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Przyczyny sa rozne i wiekszosc z nich omowiliscie w Waszym artykule, ale w przypadku obecnej katastrofalnej powodzi w Polsce duzy wplyw na jej monstrualne rozmiary ma glupota pana premiera RP Tuska. Pan premier RP Tusk zamiast za pomoca pieniedzy otrzymanych przez Polske z UE finansowac ulepszanie walow przeciwpowodziowych i budowe nowych zbiornikow retencyjnych, to polecil wydac te unijne pieniadze na budowe boisk futbolowych w kazdej polskiej gminie i na budowe Stadionu Narodowego w Warszawie. Pan premier RP Tusk powinien teraz wyciagnac sluszny wniosek ze swojej glupoty i podac sie do dymisji.
 • 2010-05-19 15:27 | jan

  przykład jak sobie z powodziami radzą w cywilizowanych krajach  projekt "przestrzeń dla rzeki" przygotowany wspólnie przez niemcy i holandię.
 • 2010-05-19 16:44 | MMK

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Panie hydrolog, ja tam wole zeby Tusk budował drogi i boiska tam gdzie nie zalewa _niż_ wały i zbiorniki. Z powodziami radzić sobie jak napisał jotkaes na początku wątku. Tusk się poda do dymisji jak takich jak Pan będzie więcej przy urnie niż takich jak ja.
  Pozdrawiam !
 • 2010-05-19 18:58 | jotkaes

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Zgoda - za granicą dajemy sobie świetnie radę, bo tam wyjeżdza ta bardziej operatywna, przebojowa mniejszość. W kraju pozostaje ta mniej operatywna większość, mająca wiele pretensji o wszystko, do wszystkich, tylko nie do samych siebie.
 • 2010-05-19 20:17 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Dlatego trzeba mieć przygotowane poldery zalewowe,które mogą złagodzić skutki maksymalnych wezbrań.
  Tu są duże zaniechania i zaniedbania zarządców cieków tak stanowiących własność skarbu państwa jak i samorządów.
  Wezbrania może łagodzić system pozostawiania wód opadowych i roztopowych na posesjach prywatnych.Wszystko jest sprawą odpowiedniego zaprogramowania i sterowania.
 • 2010-05-19 20:21 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  W czasie powodzi 1997 rok Niemcy deklarowali pomoc w zakresie złagodzenia skutków maksymalnego wezbrania w rzece Odrze.Władze wybrały wariant zalania Wrocławia.
 • 2010-05-19 21:28 | faraday

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  za zabudowę terenów zalewowych odpowiadaja organy wydające poozwolenia na budowe.Ustawowo obszary zalewowe ustala Zarząd Dróg Wodnych - i on jest zobowiazany do kontroli co buduje sie na terenach zagrożonych.Niestety te przepisy sa ignorowane.Podstaowym problemem jest WYMUSZENIE na gminach sporzadzenia panów zagospodarowania terenow czego z premedytacja nie robia od lat.Gdyby takie plany były wydawano by pozwolenia na budowe na ich podstawie -Na alarm bija od dawna architekci i urbaniści - Polska obecnie zabudowywana jest w sposób chaotyczny i idiotyczny-za komuny jednak rozbudowa oparta była na urbanistyce.Teraz zabudowuje sie i zamyka odpływy melioracyjne,nidsczy naturalna retencje terenu,bez fachowych projektów wykonuje sporadyczna kanalizacje deszczowa.Ludzie zupełnie bez wyobrazni wymuszaja zabudowe -urzednicy ignoranci i spolegliwi sie na to zgadzaja a potem krzyki że rząd winien.Winien temu kazdy kolejny rząd który dopuszcza do tego chaosu aby nie zrażac elektoratu.
 • 2010-05-20 11:50 | jsg

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  Kara boska za głupotę.
  Zamiast budować wały trzeba budować domy w miejscach którym nie grozi zalanie.
 • 2010-05-20 12:15 | divak2

  Aż jestem ciekaw

  czy ubezpieczenie takich stojących na terenach zalewowych mieszkań kosztuje tyle samo co ubezpieczenie mieszkań, do których powódź nigdy nie dotrze. Ciekaw jestem czy uśredniają ryzyko w skali kraju, czy szacują je przynajmniej w szczególnych przypadkach.
  Wiadomo, że jak ktoś buduje na swojej ziemi za swoje, ma to gdzieś, ale przecież wszystkie mieszkania na kredyt MUSZĄ być ubezpieczone, bo tego wymagają banki. I widzę jak na wrocławskim Kozanowie, gdzie w 1997 roku było wody do drugiego piętra, powstają śliczne kilkupiętrowe bloczki z nowiutkimi mieszkaniami na kredyt. Ciekawe jak wydawano pozwolenia na budowę. Ciekaw jestem jak zmieni się polityka firm ubezpieczeniowych po tej powodzi, wiadomo z prasy, że PZU już ponosi jej skutki. Masa ciekawych i kosztownych rzeczy.
  I wreszcie, last but not least, po takiej powodzi jak w 1997 powinien być zakaz budowania na terenach zalewowych, odrolniania ich itp. I buduje się dalej - jakoś to będzie.
 • 2010-05-20 12:22 | divak2

  I co roku ktoś gdzieś pływa po większym deszczu

 • 2010-05-20 13:28 | Heniek

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  "za granicą dajemy sobie świetnie radę, bo tam wyjeżdza ta bardziej operatywna, przebojowa mniejszość."

  Tak, ale nia NIE rzadza POLAKI !!!
 • 2010-05-20 13:32 | Heniek

  Sa Zlotowki na F-16, Misja w Afganistanie i Iraku :-)

  "Zostały zbudowane 50 lat temu i nie ma pieniędzy na remonty. "

  Sa Zlotowki na F-16, Misja w Afganistanie i Iraku :-)
 • 2010-05-22 13:19 | Mieczysław S.Kazimierzak

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  I na stadiony,które po imprezach będą świecić pustkami,vide Hiszpania.
 • 2010-06-02 21:33 | wiesiek

  Re:Dlaczego powodzie wyrządzają coraz więcej strat?

  zapytajcie sie K.Fantiego.Moze nam wszystkim wytlumaczy gdzie jest popelniony blad.
  Wiesiek
 • 2010-06-04 18:53 | gary

  módlcie się do Matki Boskiej Tupolewskiej !!!

  Ona was Polaków uchroni od wszelakiej zarazy, plagi i powodzi !!!