Zasady publikowania
komentarzy znajdziecie
Państwo pod tym adresem.

Polityka.pl – strefa wolna od hejtu!

Szanowni Czytelnicy, Drodzy Użytkownicy naszego Serwisu Internetowego!

Od wielu lat udostępniamy Państwu nasze Forum internetowe oraz przestrzeń blogową dla Waszych komentarzy – także tych krytycznych. Jesteśmy wdzięczni za wszystkie, które są merytoryczne. Zależy nam bardzo, aby Państwa wpisy nie utonęły w rosnącej fali internetowego hejtu i niechlujstwa.

Warto, aby serwis POLITYKA.PL pozostał miejscem wartościowej wymiany poglądów, gdzie toczą się dyskusje, nawet zażarte, ale pozbawione mowy nienawiści. Zależy nam na tym, abyśmy wzajemnie traktowali się z szacunkiem. Chcemy, aby POLITYKA.PL była miejscem wolnym od radykalizmów i anonimowej, bezsensownej brutalności.

Słowem: zapraszamy serdecznie do dyskusji na naszych forach internetowych, do wyrażania opinii, polemik, do ocen, ale w formie przyjętej między kulturalnymi ludźmi. Kto chce się wyżyć – zapraszamy na inne portale. Być może to walka z wiatrakami, ale spróbujemy. Mamy dość językowych i emocjonalnych śmieci zasypujących plac wolności, jakim miał być i może być internet.

RAPORT: jak zdać maturę z internetowym gotowcem

(24)
Tysiące licealistów podczas matury ustnej z języka polskiego zamiast własnych prezentacji przedstawi kupione prace. Większość oszuka nauczycieli nie pierwszy i nie ostatni raz. I co? I nic.
  • 2010-05-26 15:04 | crawler

o moim nauczycielu polskiego nie wspomnę

w trzeciej klasie liceum (kiedy powinniśmy ostro ćwiczyć pisanie analiz itp) napisaliśmy 4 prace, których nawet nie sprawdził, bo to Maciuś płakał w nocy, albo czasu nie miał(?) Straszył nas, że będzie sprawdzać jak mówimy nasze prezentacje maturalne, jakie mogą być ewentualne pytania, ale jak przyszło co do czego to nawet nie zainteresował się czy je mamy! Ja osobiście, przyznaję się, że jak ktoś nie będzie nade mną stał to się nie ruszę do roboty, dlatego pisałam tą prezentację na ostatnią chwilę. Pisałam ją 9 godzin, nie korzystając ze stron typu sciaga.pl. Jednak dla pewności dałam ją do sprawdzenia nauczycielce polskiego z innej szkoły (koleżanka cioci;]) bo nasz kochany nauczyciel polskiego nie nadążał ze sprawdzaniem. Najpierw chciał, żeby mu wysyłać te prace na maila, a później nagle mówił, że do niego niedoszły.
    Tak jak wspomniano w artykule, dużo zależy od nauczyciela i od jego podejścia do uczenia, bo ten mój to jakaś pomyłka. Niby byłam na profilu humanistycznym, a on tak mi obrzydził ten przedmiot, że jak miałam wybór: poćwiczyć zadania z matmy, albo napisać jakąś analizę, to wybierałam matmę. Ciekawe jak będzie na studiach...
  • 2010-05-26 22:59 | mifaz

Plagiat? Norma (o zgrozo)!

Jestem nauczycielem języka polskiego w jednym z krakowskich liceów. Plagiaty tropię z dziką zapalczywością i karzę za nie surowo; niestety, wielu moich uczniów z równie dzikim uporem przepisuje prace z internetu. Przyłapani na tym procederze, ciężko się oburzają, stosują liczne wykręty, usprawiedliwiają się w nieprzekonujący sposób itd. O czym to świadczy? Że skandalem jest już nie plagiat, a karanie za niego. Wniosek? Albo nauczyciele zaczną z tym masowo walczyć, albo wychowamy sobie całe pokolenia ćwierćinteligentów i krętaczy. Jednak potrzebne są tutaj również rozwiązania systemowe, dlatego obecne stanowisko MEN w tej kwestii jest po prostu żałosnym nieporozumieniem. Nie dość, że maturę sprowadzili na żenująco niski poziom, to jeszcze milcząco przyzwalają na plagiaty, de facto zostawiając nas z tym problemem...
  • 2010-05-27 11:24 | Ivah

Maturzystka pisze...

Niedawno skończyłam liceum. Nowa matura jeszcze mi tętni w żyłach. To co mnie bardzo wręcz dobijało w liceum to niesamowite "kluczenie". Historia i polski to nie miejsce na rozwój literacki czy osobowy ale wcinanie się w klucze maturalne. Nie ma miejsca na naukę interpretacji dzieł czy poznawanie historii. Jeżeli moja praca domowa polegała na wypunktowaniu przyczyn i dat to raczej szło się na gotowcu. Bo moja lekcja z historii to było data-wydarzenie, data-wydarzenie. Sprawdzian podobnie, 15 stron data-wydarzenie. Polski wspominam źle, suche notatki szybko dyktowane (nawet bez czytania tekstu) i nieszanowanie zainteresowań uczniów. "Bo materiał! Materiał!!" To się słyszy z polskiego, matmy, historii... I co po tym materiale? Przez ten materiał nawet lektury się nie dało przeczytać...

2LO to same zakuwanie. Nikt tu nie wyrabia sobie systematyczności bo sprawdzian za sprawdzianem. Nikt nie myśli o studiach bo przygniatają go MATERIAŁEM.. Bardzo mi takie podejście zabierało pasję do tych przedmiotów. Kiedy mam do zakucia na jutro tkanki z biologi, słówka z niemieckiego, tabelkę z erami z geografii i wypracowanie z polskiego i z angielskiego, jakieś zadanie z chemii, a przychodzę 4 razy w tyg. o godz 15/16 do domu, to jasne że sięgam do tego że z historii już jakąś notatkę skopiuję.
    Frustracja. Trzeba w pewnym momencie zdystansować i popukać się po głowie gdy na Ciebie krzyczą. Ważniejsze jest zorientowanie się w tym co chcesz robić w przyszłości i nie być jednym z tysięcy którzy zmieniają kierunek po roku.

Gdy napisałam maturę zaczęłam rozumieć, co to znaczy się uczyć...

Bardzo fajny film o edukacji - polecam !
    "Sir Ken Robinson: Bring on the learning revolution!" >http://www.ted.com/talks/sir_ken_robinson_bring_on_the_revolution.html
  • 2010-05-27 17:17 | katta

Re:RAPORT: jak zdać maturę z internetowym gotowcem

Twój nauczyciel nie miał obowiązku sprawdzania twojej prezentacji maturalnej, gdyż powinna to być samodzielna praca każdego ucznia. Na dobrą sprawę nie miał nawet obowiązku sprawdzania planu ramowego prezentacji, a jedynie poinformować jak taki plan ma wyglądać.Pozdrawiam
  • 2010-05-27 17:51 | oczytana

Studiuje w uczelni wyzszej w anglii i tutaj plagiat traktowany jest bardzo powaznie- mozna nawet wyleciec ze studiow za kopiowanie czyjejs pracy. Wszystkie prace musza byc przeslane przez specjana strone - w moim przypadku turnitin . com, ktora wyszukuje czy praca nie zawiera plagiaryzmu i w ten sposob problem jest rozwiazany. Zastanawia mnie dlaczego polskie szkolnictwo jeszcze nawet nie rozwaza korzystania z takiego sposobu walki z plagiaryzmem. Plagiat byl i bedzie, to nie jest nowe zjawisko tylko w erze internetu stalo sie jeszcze powszechniejsze. Zamiast przeklinac na internet lepiej jest go wykorzystac do wyszukiwania plagiatu...
  • 2010-05-28 11:40 | MaliNeo

Robinson rządzi :)

Widzę, że prezentacja Robinsona na Tedzie robi się sieciowym hitem :-) Mnie polecił ją przyjaciel, a jak posłałem ją dalej, to okazało się, że wielu ludzi już ją widziało! Coś wspaniałego. Polecam też jego poprzednią prezentację o kreatywności.
  • 2010-05-29 22:41 | konrad44

Miałem w tym roku 100% z matury ustnej z języka polskiego i nie miałem "kupionej" pracy inni moi przyjaciele też nie.
  • 2010-05-30 18:02 | wardorf

JA NIE WIDZE W TYM NIC DZIWNEGO, czy nawet złego

co z tego, ze sciagaja? niech sciagaja jak maja ochote :) takie zycie. to oni pozniej nie beda wiedziec. podstawowka, liceum, to przeciez zabawa. na maturze beda ich lepiej pilnowac, a nawet jesli nie, to na studiach trafia na kogos, kto zmusi ich do nauki, albo wykosi. zycie nie jest dobre, ani sprawiedliwe, szkola ma przygotowywac do zycia, wiec nic dziwnego, ze oszukiwanie jest jej elementem :)

predzej, czy pozniej prawie wszyscy dostana, to co im sie nalezy. wiekszosc dojdzie do wniosku, ze oszukiwanie nie ma sensu, bo pozniej beda potrzebowali tych wiadomosci. beda tez tacy, ktorym uda sie oszukiwac ("sciagac") przez cale zycie i dobrze na tym wyjda. nie bedzie ich wielu! ale oznacza to, ze w ich wypadku ta wiedza, byla po prostu niepotrzeba i dualo im sie ja zastapic inteligencja. moga cale zycie polegac na pracy innych i czerpac z tego zyski przewyzszajace koszty, ktore trzeba poniesc z tego tytulu. i cos w tym zlego? nie! zatrudnianie podwykonawcow, jest praktyka ogolnie przyjeta :D :D :D
  • 2011-06-02 18:12 | Tiszka

Nie wiedzą, co kupują

Od lat daję korepetycje z języka polskiego. Od lat uczę "moje" dzieciaki myślenia w niestandardowy sposób i jestem z tego dumna.

Od niedawna jednak wprowadziłam nową "usługę" - korepetycje przez internet. Dopiero wtedy dostrzegłam, jak ogromny mają problem licealiści - z własnej winy! Ostatnio na przykład zgłosił się do mnie chłopak z prośbą o poprawienie prezentacji - chciał wiedzieć, czy się nadaje, czy ma dużo błędów itp. W toku rozmowy, gdy miałam już pracę przed sobą i zapłatę na koncie, przyznał, że prezentację... kupił. Za jakieś 70 zł. Nie wierzyłam własnym oczom, ponieważ praca była niegramatyczna, miała masę błędów - o zgrozo - rzeczowych, które można by sprawdzić nawet w każdym bryku. Przyznał, że się nie zorientował.

Podobnie zdarza się, że usiłują mi się "wcisnąć" osoby piszące prace na zamówienie - są to często dzieciaki w liceum albo studenci pierwszych lat kierunków humanistycznych i mają nadzieję, że jeśli ich praca zostanie sprawdzona przez "prawdziwą polonistkę", to dostaną lepszą cenę i częściej będą na niej zarabiać.
  • 2011-07-01 22:59 | ewcia58

Przeglądałam różne strony i weszłam na swoją-muszę tu zwrócić uwagę pewnym nieprawidłowościom odnośnie swojej osoby.Nigdy nie pobierałam za pomoc w rozprawkach,wypracowaniach ,,,.To co piszę ,piszę dla przyjemności i z dobroci serca,również mam taką potrzebę,zawsze służę pomocą i proszę nie przekształcać moich danych o mnie. Z natury jestem bezwzględnym krytykiem i nie boje się krytyki.Polecam swoją pomoc na Trudne zadania.
  • 2011-10-06 18:55 | Student

Plaga plagiatów nie jest niczym dziwnym. Przecież się do tego przyczynia ten idiotyczny przykaz, że każdy wszystko powinien robić samodzielnie, żeby potem mógł odsprzedawać swoją siłę roboczą na rynku.

Szkoła tylko reprodukuje ten wzorzec, zamiast uczyć kooperacji, uczy ściągania.
  • 2011-10-25 14:35 | wiedza24h

wypracowania testy opracowania interpretacje gotowe pomoce szkolne do wykorzystania i nauki jako forma przykładów na stronie naszym plusem jest to że materiały nie są ogólnie dostępne
  • 2012-01-17 13:19 | Wojtas

Hehe z doświadczenia wiem ze tacy uczniowie którzy kombinują w życiu się czegoś dorobi, a Ci co siedzą i zakuwają potem nie radzą sobie :)
  • 2013-04-08 16:01 | gomes26

Program antyplagiatowy

ja używam programu ze strony www.antyplagiat.net
  • 2013-04-08 22:04 | wladimirz

To była Twoja matura, a nie nauczyciela!!!;-) On mógł tylko pomóc na tyle na ile miał czas...;-)

>przyznaję się, że jak ktoś nie będzie nade mną stał to się nie ruszę do roboty<
    Nauczyciel, szczególnie jak ma wiecej niż jedna klasę maturalnę, ma ponad 60 czy nawet około setki uczniów!!!Ile czasu może tygodniowo poświecić jednemu z nich??? ;-)
  • 2013-05-10 16:41 | michal83

http://matura2013przecieki.blogspot.com/

ponad 500 prac maturalnych do pobrania
  • 2013-06-05 16:28 | Marcin

Uwaga na uszusta który wysyła gotowce z internetu za kase. http://www.pracematuralne.pl/ to jego strona, nie dajcie sie nabrać
  • 2013-09-17 16:39 | gosiamaj15@wp.pl

Witam serdecznie wszystkich tegorocznych maturzystów roku 2014. Jestem polonistką i egzaminatorem na maturach ustnych. Od 7 lat pomagam w tworzeniu prezentacji z języka polskiego maturzystom z całej Polski. Oferuje kompletne prace w okazyjnych cenach. W skład każdej wchodzi:
    1. Literatura podmiotu i przedmiotu
    2. Ramowy plan wypowiedzi
    3. TEZA
    4. Wypowiedź główna na 15 min
    5. Zestaw cytatów
    6. Prezentacja multimedialna
    7. Pytania jakie może zadać komisja wraz z odp

Jestem osobą rzetelną, profesjonalną oraz UCZCIWĄ. Jako pierwsza wysyłam prace potem ty pieniążki. Jest to gwarancja mojej UCZCIWOŚCI.

ZAPRASZAM
    gosiamaj15@wp.pl
    GG: 45841219

• 2014-02-05 19:50 | Żanetka...

Matura J.POLSKI

Czy prezentacja maturalna musi być napisana na podstawie lektur książek,czy może być na podstawie samych wierszy?
  • 2014-04-28 08:41 | Linka884

Powiem prawdę, ja też korzystałam z usług firmy która pomagała mi przygotować taką prezentację, ale wcale tego nie żałuję. Pomoc była profesjonalna, a ja przecież też musiałam się nauczyć tego wszystkiego żeby dobrze wypaść na prezentacji. Moja firma prezentacja-maturalna-cenaPL zrobiła wszystko bardzo profesjonalnie. Często się ze mną kontaktowali żeby wyszło tak jakbym ja również była częścią zespołu który piszę tą prezenatcję/
  • 2014-05-13 17:54 | gość

Zgadzam się z Tobą w zupełności. Uczniowie robią wszystko wedle polecen nauczycieli i podręczników a potem mają problemy z prostymi czynnościami w życiu. Zastanówmy się czego tak na prawdę uczy nas szkoła po ukończeniu gimnazjum. Niczego co może przydać się w dorosłym życiu. Uczniowie w liceum mają średnio 4-5 godzin matematyki i języka polskiego tygodniowo a mimo wszystko po ukończeniu szkoły praktycznie żaden z nich nie potrafi udzielić pierwszej pomocy człowiekowi po wypadku czy nawet poprawnie wypełnić PIT.
    Niestety młodzież nie ma pojęcia o rzeczywistym życiu dopóki nie wyjdzie z liceum. Schody zaczynają się dopiero później gdy okazuje się że przepełnieni teoretyczną i w większości niepotrzebną wiedzą, nie potrafią poradzić sobie z nawet prostymi problemami.
    Kolejną kwestią jest to że szkołom zależy jedynie na statystykach. Uczniowie słabsi są zazwyczaj na przegranej pozycji ponieważ dla szkół liczy się teraz nie dobro ucznia ale szczeble w rankingach najlepszej zdawalności. Nie wrzucam tu wszystkich do jednego worka ale widzę co dzieje się z młodymi ludźmi i jestem w szoku czego teraz uczy "szkoła".
  • 2015-02-26 20:00 | justa21

Również ostrzegam przed stroną pracematuralne.pl. Redaktorzy dla nich piszacy nie mogą doprosić się o pieniądze, bezustannie zwodza, kręcą. Jak w takiej sytuacji maożna im ufać? Od 2 miesięcy oczekuję na wypłatę za zlecenia.
  • 2015-03-12 19:33 | Justyna

Chciałam ostrzec potencjalnych klientów oraz redaktorów przed kontaktem z serisem pracematuralne.pl. Redaktorzy nie otrzymują wynagrodzenia, brak jest odpowiedzi na maile. Zmieniło się nawisko z Leszka Brzozowskiego na Adama Dobrzyńskiego. Adres e-mail pozostaje ten sam.
  • 2015-03-17 11:13 | elżbieta

Również przestrzegam przed stroną pracematuralne.pl. Nie można się doprosić o wynagrodzenie. Pora chyba zgłosić sprawę na Policję.